بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > علوم تجربی > زیست شناسی > محیط زیست

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-25-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض محیط زیست- اخبار مربوط به نشت نفت در خلیج مکزیک

نزدیک به یک ماه است که نشت نفت خلیج مکزیک اذهان عمومی و دولتی را به خود مشغول کرده است.
فاجعه ای که ممکن است دودش به چشم خلیج همیشه فارس ما هم برود و زخمی بر زخم های این اکوسیستم منحصر به فرد وارد شود. متن زیر آخرین تحولات این فاجعه زیستی را نقل میکند.

عمر نشت چاه نفتی شرکت نفتی انگلیس، بی.پی. در خلیج مکزیک در نزدیکی های سواحل امریکا به یک ماه رسید که بر اساس برآوردهای انجام شده روزانه 110 هزار بشکه نفت به آب های این منطقه وارد می شود و عمق فاجعه به حدی است که در حال حاضر لکه نفتی ناشی از این حادثه در حال نزدیکتر شدن به سواحل کوبا است.
تلاش های بی.پی با وجود کمک های نیروهای نظامی امریکا همچنان بی نتیجه است و این مسئله فشارهای زیادی را بر دولت اوباما وارد کرده و بحران یاد شده برای دمکرات ها که انتخابات کنگره ماه نوامبر را در پیش دارند بحران ساز شده است.
رئیس جمهوری امریکا تلاش های فراوانی را در این راه به خرج داده تا از این فاجعه زیست محیطی که اثرات بد اقتصادی را نیز برای کشورش به همراه داشته است، جلوگیری کند.
این نکته قابل تصور است که دادگاه فدرال امریکا بی.پی. را به واسطه قوانین سخت زیست محیطی این کشور، متحمل پرداخت هزینه های بسیار سنگینی خواهد کرد.
در این میان آژانس حفاظت از محیط زیست امریکا در تلاش است تا بی.پی را از امضا قراردادهای دیگر در این کشور محروم سازد. بنا به ادعای کارشناسان در صورت تحقق این مسئله، بی.پی درآمدهای میلیاردی را از دست خواهد داد و دیگر نمی تواند به میدان های نفتی تحت کنترل دولت حضور پیدا کند.
اوباما در حال تشکیل کمیسیونی است تا در مورد دلیل بروز این حادثه، ارزیابی عملکرد بی.پی و سهل انگاری های دولتی به بحث و مطالعه بپردازد.
بر اساس این گزارش، بدترین حالتی که ممکن است بی.پی با آن مواجه شود این است که تا دو ماه دیگر بی.پی بتواند یک چاه تخلیه حفاری کند و از نشت بیشتر نفت جلوگیری کند اما راه بهتر این است که این شرکت اقدام به تزریق سیمان در چاه فعلی کند و آن را برای همیشه مسدود سازد.
برگرفته از خبرگزاری رویترز و خبر گزاری مستقل محیط زیست
شاه بیت غزل زندگیم...
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 06-01-2010
Setare آواتار ها
کاربر خيلی فعال

پیش فرض مرگ نهنگ ها در خليج مکزيک

به گفته دانشمندان نشت نفت در منطقه خليج مکزيک مرگ تعداد زيادي از نهنگ هاي منطقه را در پي داشته است.

به گزارش خبرگزاري محيط زيست ايران به نقل از نشنال جغرافي، طبق اظهارات سلين گودارد محقق دانشکده تگزاس، با نشت نفت در مناطق عميق خليج مکزيک، نهنگ ها به شدت در حال نابودي هستند و اين حيوانات با خوردن بيش از حد مواد سمي موجود در آب مسوم مي شوند.آنها به يک باره حجم بالايي از اين مواد آلاينده را وارد بدن خود مي کنند و از آنجايي که اين حيوانات بخصوص ماده هايشان براي باروري و بالغ شدن به مدت زمان طولاني نياز دارند و هر نهنگ ماده بالغ در طول حيات خود تنها 3 الي 4 نوزاد مي تواند به دنيا آورد براي ازدياد جمعيت نياز به زمان طولاني تري دارند.
با وجود عوامل ديگر از جمله شکار نهنگ ها توسط انسانها، مرگهاي گروهي و طبيعي آنها، بايد افزود که علاوه بر اين موارد اين نوع آلودگي زيست محيطي، بيش از هر حيواني به نهنگ هاي منطقه لطمه وارد کرده است.

شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 06-03-2010
Setare آواتار ها
کاربر خيلی فعال

پیش فرض چرا باید به خلیج مکزیک برویم؟

اخبار محافل خبری هنوز از ناکامی شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم برای مهار نشت نفت چاه تخریب شده در خلیج مکزیک، حکایت دارد و شدت بحران پیش آمده به حدی است که این شرکت عریض و طویل انگلیسی دست به دامان شرکت های نفتی خاورمیانه برای مهار چاه طغیان کرده، شده است.
این موضوع هرچند که به درخواست بریتیش پترولیوم صورت گرفته اما تمایل بسیار زیاد شرکت های دولتی نفت خاورمیانه در مقابل این درخواست سوال برانگیز است! این تمایل شرکت های نفتی خاورمیانه نه از روی داشتن تعصبی نسبت به مسئله حفاظت از محیط ریست آنهم در دوردست ها و یا دلایل دیگر، بلکه می تواند از احساس خطری ناشی شود که دولت های متبوع آنها در مقابل پایین آمدن قیمت های نفت که در آینده نزدیک بسیار متاثر از بروز این حادثه خواهد بود، دارند.
اوباما، رئیس جمهوری امریکا که هم اکنون تحت فشار بسیار زیاد افکار عمومی و محافل زیست محیطی قرار دارد تا تدبیری در خصوص ختم این غائله و جلوگیری از بروز حوادث اینجنینی بیاندیشد، نهادهای قانونگذار و قضایی این کشور را مسئول واکاوی در این مورد و اندیشیدن تدبیر لازم و وضع قوانین بازدارنده کرده است.
به نظر می رسد تدوین چنین قوانینی، شرکت های نفتی را در انجام عملیات حفاری که هم اکنون در مناطق آبی امریکا به حالت تعلیق درآمده است، بسیار محدودتر خواهد ساخت. نتیجه آنکه محدودیت در انجام عملیات حفاری و اعمال قوانین شدید تر زیست محیطی منجر به افزایش هزینه ها و کاهش تولید نسبت به آنچه که برنامه ریزی شده است، خواهد شد. این مسئله نیز در مرتبه خود باعث کاهش سرمایه گذاری ها و عرضه و بالار فتن تقاضا و قیمت فرآورده های هیدروکربنی در بازارهای جهانی خواهد شد چراکه آمریکا بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان است و شرکت های نفتی بزرگ، بسیار متاثر از رویه ها و سیاست های نفتی آن هستند.
دیگر اینکه شرکت های نفتی کشورهای صاحب ذخایر نفتی هرچه زودتر باید به خلیج مکزیک عازم شوند و از گسترده تر شدن ابعاد مخرب این فاجعه زیست محیطی که حداقل در تاریخ ایلات متحده امریکا بی سابقه است و عواقب آن دامنگیر صنعت نفت جهان خواهد شد، جلوگیری کنند.
منبع
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 06-11-2010
Setare آواتار ها
کاربر خيلی فعال

پیش فرض حیات وحش مکزیک رو به نابودی

عکسهای گرفته شده در این صفحه میزان آلودگی و مرگ ومیر حیوانات موجود در خلیج مکزیک را نشان می دهد.
به گزارش خبرگزاری محیط زیست به نقل از آسوشیتدپرس، با وجود تلاشهای بسیار گارد ساحلی ونیروی دریایی میزان فاجعه به حدی است که تا کنون حدود 800 پرنده، تعدادی ازلاک پشتهای دریایی، دلفینها و دیگر حیوانات ساحلی مکزیک در حال نابودی هستند.

منبع
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 07-04-2010
Setare آواتار ها
کاربر خيلی فعال

پیش فرض خلیج مکزیک در حال تبدیل شدن به یک فاجعه جهانی است

ظرف دو ماه آینده، 60 میلیون بشکه نفت روانه خلیج مکزیک خواهد شد.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری محیط زیست ایران به نقل از پایگاه اینترنتی امریکن فری پرس, مهندسان نفت از سراسر دنیا برای توقفروند جریان نشت نفت چاه بی.پی در خلیج مکزیک به منطقه آمده اند و از هر روش ممکن استفاده می کنند تا روند نشتی را متوقف سازند اما، تا کنون،تنها نتیجه به دست آمده این بوده است که تا دو ماه آینده، 60 میلیون بشکه نفتروانه خلیج مکزیک خواهد شد و سواحل "لوئیزیانا" تا "می سی سی پی"، "آلاباما" و "فلوریدا" را آلوده خواهد کرد.

شرکت بی.پی و دولت آمریکا امیدوارند با کتمان کردن ابعاد و عواقب واقعی نشت نفت، فعلا ازاین معضل رهایی یابند و در انتظار معجزه برای توقف نشت نفت هستند.

اما،واقعیات ناگفته در این مورد فروان است. طبق اعلام بسیاری از متخصصان، نفت با فشاربین 30 هزار تا 70هزار پوند در هر اینچ مکعب وارد اقیانوس می شود. با توجه به اینقضیه نمی توان مانع نشت نفت شد و در نتیجه، منطقه با شرایط مخربی مواجه است.

به ادعای کارشناسان، هر روز حدود 60 تا 80هزار بشکه نفت با فشار فراوان از کف اقیانوس فوران می کند اما، نشت نفت، تمام مشکلنیست زیرا علاوه بر آن، مشکل و خطر انتشار گازهای سمی، پرتاب شن و ماسه و سنگ هایکف اقیانوس نیز به اطراف وجود دارد. این وضعیت باعث "ماسه زدایی" و تخریبچاه اصلی خواهد شد که خود به بزرگ تر و عمیق تر شدن چاه و حتی خروج جریان بیشترنفت منتهی می شود.

به گفته دست اندرکاران و متخصصان امر، در شرایط کنونی حتیاگر بتوان روی چاه اصلی را با وسیله ای پوشاند، نمی توان جریان نفت را متوقف کرد. نفت اکنون به "جریان خلیج" رسیده و در حال رسیدن به جریان های اقیانوسی است کهقدرتی، چهار برابر بیشتز از جریان های خلیج دارند. به نوشته امریکن فری پرس،این امر، در واقع به معنای روانه شدن نفت به کل دنیا طی 18 ماه آینده از طریق جریانهای اقیانوسی است.

دانشمندان هشدار داده اند که به خاطر ترکیب نفت نشتی با گازهای سمی مانند بنزن وسایر گازها، اکنون اکسیژن آب تمام شده و زیست بوم اقیانوس به مخاطره افتاده است. تعبیه سوپاپ ها و شیر فلکه هایی برای کنترل و کمک به کاهش و خروج فشار، دو ماه طولمی کشد و در صورتی که روند ماسه زدایی و تخریب فروکش نکند، حفره سوراخ شده در زمیناز زیر چاه اصلی بزرگ تر می شود و بستری را که چاه در آن واقع شده، ضعیف می کند ودر نتیجه، فشار فراوانی از ناحیه حفره به چاه وارد می شود که باعث خروج جریاننامحدود نفت خواهد بود.

در نهایت، بعد از نشت چندین میلیارد بشکه نفت،تشکیل حفره عظیمی زیر سطح اقیانوس امری عادی است و آب به طور طبیعی امکان این را مییابد که جای نفت را در داخل چاه بگیرد. از آنجا که دمای این حفره دستکم 400 درجهاست، آب وارد شده به این حفره، بخار می شود و نیروی عظیمی تولید خواهد کرد ‌که درنهایت موجب بالا آمدن سطح اقیانوس خواهد شد.
http://www.iren.ir

شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 07-13-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 14

95 سپاس در 74 نوشته ایشان در یکماه اخیر

اعتراض اینترنتی به فاجعه نفتی خلیج مکزیک

گروهی از کارشناسان IT، برای اعتراض به لکه نفتی خلیج مکزیک و بحران زیست محیطی برخاسته از آن، نوعی اعتراض آنلاین برپا کرده‌اند که در نوبه خود ایده جالبی به‌شمار می‌رود

نشت میلیون‌ها بشکه مواد نفتی از سکوی نفتی بریتیش پترولیوم در خلیج مکزیک، این واقعه را به یکی از بدترین فجایع زیست محیطی در تاریخ آمریکا تبدیل کرده است.

به گزارش ایتنا، هرچند با گذشت زمان، از شدت اعتراض‌ها به این حادثه کاسته شده است ولی گروهی از کارشناسان شرکت A Cleaner Future در اقدامی جالب، شیوه‌ای اینترنتی برای اعتراض به این فاجعه یافته‌اند.

در این روش کاربران می‌توانند سایت‌های مورد نظر خود را نفتی کنند!

در واقع با استفاده از قابلیتی که A Cleaner Future ارائه می‌کند، ظاهر سایت به گونه‌ای تغییر می‌یابد که گویی لایه‌ای از نفت بر روی آن پاشیده شده و در آنجا هم نشت مواد نفتی به وقوع پیوسته است!

این لکه نفتی مجازی از پایین صفحه شروع به پیشروی کرده و سرانجام کل سایت را در بر می‌گیرد.

کاربران برای استفاده از این اعتراض آنلاین کافی است به سایت http://acleanerfuture.org مراجعه کرده و در کادر مربوطه، نام سایت مورد نظر خود را وارد نمایند.

یادآور می‌شود شرکت A Cleaner Future در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و محافظت از محیط زیست فعالیت می‌کند.
هنوز اولین سطر را نخوانده
تو را به خاطر آوردم و شب هاي مهتاب را...
ولی نه...!! باید ترک کنم
هم تو را....هم شعر را .... و هم‌‌‌٬ همه ی شب هایی را که به ماه نگاه می کردم...

======================================

مسابقه پیش بینی نتایج لیگ برتر ( اگه دوست داشتی یه سر بزن دوست من )
قدیمی 07-13-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

خلیج مکزیک؛ منطقه مرگ آبزیان

میزان انتشار گاز متان در محل نشت نفت در خلیج مکزیک ده‌ها برابر بیش از میزان عادی است.
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از روزنامه گاردین، دو دانشمند زیست شناس مستقل گفتند میزان متان در منطقه نشت نفت شرکت بریتیش پترولیوم، صد هزار برابر بیشتر از میزان عادی است و این شرایط موجب از بین رفتن اکسیژن موجود در آب و تبدیل شدن آن به منطقه مرگ شده است به نحوی که ماهی ها و دیگر آبزیان در آن امکان بقا ندارند.

این دو زیست شناس در دو بررسی جداگانه حجم حیرت آوری از گاز متان را مشاهده کردند که از محل چاه نفتی بریتیش پترولیوم خارج می شد. این گاز باعث خارج کردن اکسیژن از آب منطقه می شود.

دیگر دانشمندان و ماهیگیران نیز از تحرک غیرعادی آبزیان منطقه از جمله نزدیک شدن کوسه‌ها به ساحل الاباما خبر می دهند.

چنین گزارش هایی و مجموع اطلاعاتی که از محل چاه نفتی و نیز اعماق اقیانوس به دست آمده است، نگرانی ها از این فاجعه زیست محیطی را که هنوز ابعاد کامل آن مشخص نشده، عمیق تر کرده است.

تحرک آبزیان این منطقه برای تغییر زیستگاه خود صنعت چند میلیارد دلاری ماهیگیری خلیج مکزیک را نیز با خطر جدی روبرو کرده است.

سامانتا جوی از دانشگاه جرجیا پس از بررسی تاثیر این آلودگی نفتی بر اعماق آب خلیج مکزیک، اعلام کرد انتشار گاز سمی متان و دیگر گازها از این چاه آسیب دیده به اندازه نشت نفتی آن شدید و خطرناک است.

این یافته چالش تازه ای برای دانشمندانی است که تاکنون فقط بر آثار انتشار نفت در خلیج مکزیک و پنج و هفت دهم میلیون لیتر تجزیه کننده های شیمیایی متمرکز شده اند که برای رفع این آلودگی نیاز است.

جوی گفت:انتشار متان به علت اکسیژن زدایی کردن آب این منطقه زنجیره غذایی خلیج مکزیک را کاملا تغییر می دهد.
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 07-14-2010
Setare آواتار ها
کاربر خيلی فعال

پیش فرض هزينه هاي بي.پي در خليج مکزيک از 5/3 ميليارد دلار گذشت

به گزارش گروه جهان خبرگزاري محيط زيست ايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، در بيانيه روز يکشنبه (13 تير) شرکت بي.پي آمده است: هزينه واکنش به نشت نفت در خليج مکزيک، اکنون به حدود 3 ميليارد و 120 ميليون دلار رسيده و شامل پرداخت هايي همچون هزينه مهار نفت، حفر چاه هاي انحرافي، پرداخت به ايالت هاي مجاور خليج مکزيک، رسيدگي به شکايت ها و پرداخت به دولت مرکزي آمريکا بوده است.
در ادامه اين بيانيه آمده است: هنوز نمي توان ديگر هزينه هاي احتمالي و تعهدات ناشي از اين حادثه را تخمين زد.
اين برآورد جديد از کل هزينه ها، بسيار بيشتر از برآورد 2 ميليارد و 650 ميليون دلار است که هفته پيش اعلام شده بود؛اين در حالي است که هفته گذشته، به دليل طوفان الکس بيشتر فعاليت هاي پاکسازي و مهار نشت نفت متوقف شده بود.
ایرن
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 07-16-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

بالاخره آثار بلندمدت فاجعه خلیج مکزیک آشکار شد

اولین نشانه‌های تغییر چرخه غذایی موجوداتی که در محدوده آلوده به لکه نفتی زندگی می‌کند، پدیدار شد. اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، شاید برای همیشه اکوسیستم و زندگی موجودات منطقه به کلی تغییرکند

به نظر می‌رسد مسئله فاجعه نفتی خلیج مکزیک و تبعات زیست محیطی آن دیگر از گمانه‌زنی و نگرانی گذشته است و بالاخره آثار درازمدت این فاجعه دارند نمایان می‌شوند.

بر اساس گزارشی که اسوشیتدپرس منتشر کرده، آزاد شدن نفت خام در خلیج مکزیک باعث مرگ یا آلودگی بسیاری از موجودات دریایی شده و از این طریق چرخه غذایی موجودات دریایی را به هم زده است.

محققین مرگ تعداد بیشماری پیروسوم را در نزدیکی لکه نفتی گزارش داده‌اند. پیروسوم‌ها موجودات ژله‌ای خیار مانندی هستند که غذای اصلی لاک‌پشت‌های در خطر انقراض دریا را تشکیل می‌دادند. همچنین در طول خط ساحلی،‌ درون صدف خرچنگ‌های دریایی مرده، قطرات نفت دیده می‌شود. این موجودات بخش عمده‌ای از غذای ماهیان، لاک‌پشت‌ها و پرنده‌های دریایی هستند.

از طرف دیگر، موجودات بسیار ریزی که در خط پایه چرخه‌های غذایی قرار می‌گیرند و می‌توانند از نفت و گاز تغذیه کنند روز به روز در حال افزایش هستند. این روند در بلندمدت می‌تواند تغییرات عظیمی را در چرخه زندگی دریایی و حتی صنعت ماهیگیری به همراه داشته باشد.

منبع: خبرآنلاين
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 07-20-2010
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)