بازگشت   پی سی سیتی > مقالات و مباحث علمی > مقالات و موضوعات علمی

مقالات و موضوعات علمی در این تالار مقالات و مطالب علمی قرار داده خواهد شد توجه شود که مقالات علمی و دانشگاهی با اخبار علمی تفاوت دارد و بخش مربوطه ی اخبار علمی به صورت جداگانه ایجاد شده است

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-18-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض كشف پرنده ماقبل تاریخ

كشف پرنده ماقبل تاریخ

تهران – گروهی از محققان سوئدی و آرژانتینی، مجموعه‌ای از استخوان‌ها و تخم دایناسور ناشناخته‌ای را یافتند كه شباهت زیادی به پرندگان امروزی دارد.

به گزارش نیچر، در این كشف منحصر به فرد برای اولین بار دو عدد تخم سالم درون اسكلت فسیل شده دایناسور مادر یافت شده است.

این دایناسور كه عضو یكی از عجیب‌ترین تیره‌های دایناسورها موسوم به 'آلوارزسوریدا' است، آخرین بازمانده نوع خود در منطقه‌ای موسوم به گندوانا واقع در نواحی شمالی كرده زمین در عصر موزائیك محسوب می‌شود.

نمونه یافت شده، یكی از بزرگترین اعضای خانواده خود بوده و بناپارتنیكوس اولتیموس نام‌گذاری شده است.

دایناسورهای خانواده آلوارز سوریدا بین نیم تا 5/2 متر طول داشتند و بخش زیادی از بدن آنها از پر پوشیده شده بود، استخوان فك آن‌ها كشیده و دارای دندان‌های كوچك بود و ساختار اسكلتی آن‌ها شباهت زیادی به پرندگان امروزی داشت.

این دایناسورها در آسیا، آمریكای شمالی و جنوبی می‌زیسته‌اند.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 04-21-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض اتومبیل پرنده ساخته شد

اتومبیل پرنده ساخته شد

تهران - متخصصان شركت 'ترافوگا' توانستند یك اتومبیل پرنده بسازند.

به گزارش ساینس، شركت هوایی ترافوگا كه توسط خلبانان و مهندسان دانشگاه ام‌آی‌تی بنیان‌گذاری شده است، از چندین سال قبل مشغول تولید یك اتومبیل پرنده با قابلیت تردد در خیابان‌های شهر است.

بر اساس اظهارات مسئولان این شركت، روز دوشنبه 28 فروردین اتومبیل پرنده توانست اولین پرواز آزمایشی خود را در فرودگاه بین‌المللی پلتزبرگ با موفقیت به انجام برساند.

این پرواز آزمایشی كه در ارتفاع 1400 فوتی و به مدت 8 دقیقه به طول انجامید، قدم بزرگی در راه تولید انبوه و عرضه اتومبیل‌های پرنده به بازار محسوب می‌شود.

اتومبیل‌های پرنده شركت ترافوگا قابلیت حمل دو سرنشین را دارند و به بال‌های متحرك مجهز شده‌اند.

این اتومبیل‌های پرنده قابلیت‌ پرواز در فرودگاه‌های كوچك و فضای محدود را دارد و در عین حال بر استانداردهای اتومبیل‌های عادی منطبق است و می‌توان با آن در تمام جاده‌ها رانندگی كرد.

البته راننده این اتومبیل‌ها باید دارای گواهینامه خلبانی ورزشی باشد.

انتظار می‌رود این اتومبیل‌های پرنده تا پایان سال جاری میلادی به طور انبوه و با قیمت 279000 دلار به بازار عرضه شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-21-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشف فسیل ناشناخته‌ای از انسان

كشف فسیل ناشناخته‌ای از انسان

تهران - بقایای فسیل متعلق به 4/3 میلیون سال قبل كه شامل استخوان‌های پای گونه‌ای از انسان‌های اولیه است كشف شد

به گزارش نیچر، این فسیل با گونه شناخته شده 'استرالوپیتئوس افارنسیس' تفاوت دارد. بر اساس تحقیقات دانشمندان این كشف جدید، همزیستی دو گونه متفاوت از انسان‌های اولیه را بین 3 تا 4 میلیون سال قبل تایید می‌كند.

این دو گونه متفاوت از انسان‌ها در آفریقای شرقی می‌زیسته‌اند و روش‌های متفاوتی برای راه‌رفتن روی دوپا داشتند. انگشت شست پای این گونه جدید از انسان‌های اولیه برخلاف گونه‌های شناخته شده، بر سایر انگشتان پا عمود است و شباهت زیادی به پای شامپانزه‌ها دارد.

علاوه بر این كه انگشت شست پای این نوع انسان اولیه امكان حركت به طرفین را دارد، مفصل‌های آن به‌گونه‌ای حركت می‌كنند كه امكان وارد كردن فشار عمودی بر زمین و حركت بر روی دوپا را فراهم می‌كنند.

فسیل یاد شده با استفاده از شیوه رادیواكتیو 'آرگون' و در بین لایه‌های سنگی دشت‌های اتیوپی كشف شد.

عمر این گونه كمتر از 46/3 میلیون سال تخمین زده می‌شود. در حال حاضر به دلیل فقدان استخوان‌های جمجمه و دندان‌ها، دانشمندان نتوانسته‌اند این گونه جدید از انسان‌ها را طبقه‌بندی كنند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-22-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نخستین گوسفند ترانس ژن جهان متولد شد

با شیوه ساده شبیه سازی دستی؛

نخستین گوسفند ترانس ژن جهان متولد شد

تهران- محققان چینی موفق شدند نخستین گوسفند ترانس ژن جهان را با شیوه ساده شده 'شبیه سازی دستی'، به دنیا آورند.

به گزارش شینهوا، این پروژه كه در 26 مارس (هفتم فروردین ماه امسال ) به اتمام رسید ، از دو سال پیش آغاز شده بود.

به گفته محققان شبیه سازی حیوانات با مشكلات متعددی رو به روست. در این شیوه ها فقط بخش كوچكی از جنین های تولید شده به فرزند سالم تبدیل می شوند و شبیه سازها مجبور بودند بر دشواری های زیادی غلبه كنند.

بر اساس این گزارش، در این روش از شیوه ابداعی ساده شده ای موسوم به 'شبیه سازی دستی' (HMC) استفاده شد . در این شیوه تقاضا برای تجهیزات بسیار پیچیده كاهش می یافت و فرایند آن ساده ، با هزینه های اندك و افزایش كارایی تولید همراه بود .

این گوسفند ترانس ژنتیك كه 'پنگ پنگ' نام دارد در هنگام تولد 74/5 كیلوگرم وزن داشته است.

در سال 2009 سلول های اهدا شده از یك گوسفند مرینوی چینی جمع آوری شد و با استفاده از فناوری های ژنتیكی سلول های ترانس ژن تولید شدند.

پس از چندین تلاش، سیستم HMC برای شبیه سازی گوسفند در اكتبر 2011 با موفقیت به دست آمد.

پس از انتقال جنین ها به مادر، این بره به دنیا آمد.

به گفته مجریان این طرح، مرحله سخت و دشوار كار انجام و اكنون زمینه تولید گوسفند ترانس ژن تهیه شده است. آنها اكنون آماده تولید این نوع گوسفند در مقیاس صنعتی هستند.

از زمان عرضه شیوه HMC در سال 2011 تا كنون، فرزند چندین گونه جانوری مهم از جمله گاو، خوك، بز و بوفالو با استفاده از این شیوه به دنیا آمده اند.

محققان امیدوارند با این شیوه بتوانند جان گونه های جانوری در خطر انقراض را نجات دهند.
این شیوه كاربرد دیگری نیز برای انسان دارد و با استفاده از آن می توان داروهایی را برای بیماری های انسان از طریق حیوانات ترانس ژن تولید كرد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-23-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشف یك استخوان 13 هزار ساله با تصویری از ماموت

كشف یك استخوان 13 هزار ساله با تصویری از ماموت

تهران - دانشمندان دانشگاه 'فلوریدا' یك قطعه استخوان 13 هزار ساله كشف كردند كه روی آن تصویری از یك ماموت حك شده است .آنها می گویند كه این استخوان متعلق به عصر یخبندان است.

به گزارش 'اركیولوجیكال ژورنال' طول این قطعه استخوان كه در قاره آمریكا كشف شده حدود هشت سانتیمتر و عرض آن در حدود پنج سانتیمتر است.

این فسیل قطعه‌ای از یك استخوان بزرگ است كه احتمالا متعلق به یك پستاندار مانند ماموت بوده است. البته شناسایی جانوری كه استخوان به آن تعلق داشته است به دلیل شرایط خاص و عدم دسترسی به ابزارهای مناسب امكانپذیر نیست.

پیش از این هزاران مورد حكاكی و نقاشی از موجودات عصر یخبندان روی دیوار غارها و استخوان‌ موجودات مختلف در اروپا كشف شده است، اما این اولین نمونه از نقاشی‌های مربوط به اثر یخبندان است كه در قاره آمریكا یافت شده است.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 04-23-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض همزمان با روز زمین، لامپی با طول عمر بیش از 20 سال عرضه می شود

همزمان با روز زمین،

لامپی با طول عمر بیش از 20 سال عرضه می شود

تهران- محققان شركت فیلیپس به ساخت لامپ LED موفق شده اند كه 20 سال دوام دارد.این لامپ كم مصرف قرار است از یكشنبه آینده همزمان با روز زمین رونمایی و فروش آن آغاز شود.

به گزارش فیزورگ، این لامپ كه در سال 2011 برنده جایزه ' فردای روشن' وزارت نیروی آمریكا شده، قرار است با قیمت اولیه 50 دلار به فروش برسد اما شركت تولید كننده آن قصد دارد قیمت این لامپ را تا 25 تا 30 دلار كاهش دهد.

این لامپ 10 واتی می تواند جایگزینی مناسب برای لامپ های 60 وات استاندارد باشد. وقتی این لامپ سه ساعت در روز روشن باشد طول عمر آن به 4/27 سال افزایش می یابد.

از آنجا كه این لامپ جدید 83 درصد كارآمد تر از لامپ های 60 وات استاندارد است مصرف كنندگان می توانند با این لامپ پول بیشتری صرفه جویی كنند.

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 04-28-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشف سلول های بنیادی در مغز

كشف سلول های بنیادی در مغز

تهران- محققان سلول بنیادی جدیدی را در مغز افراد بالغ كشف كردند. این كشف می تواند به ارائه درمان های جدیدی برای سكته مغزی و بیماری های تحلیل عصبی منجر شود.

به گزارش' رد اوربیت'، دانش پژوهان دانشگاه 'لوند' در سوئیس در حال بررسی بافت مغز به دست آمده از نمونه برداری بودند كه این سلول های بنیادی را در اطراف رگ های خونی كوچكی در مغز كشف كردند.

این سلول ها می توانند تكثیر شوند و قابلیت تبدیل به چندین نوع سلول از جمله سلول های مغزی جدید را دارند.

اگرچه عملكرد اصلی این سلول های بنیادی در مغز مشخص نیست، اما محققان امیدوارند با این كشف به روش های جدیدی به منظور درمان و ترمیم بیماری ها و آسیب های مغزی دست یابند.

دكتر 'پاتریك بروندین' مجری این طرح گفت: یك نوع سلول مشابه در چندین عضو دیگر شناسایی شده است كه می تواند تولید بافت ماهیچه، استخوان، غضروف و چربی را افزایش دهد.

سلول های بنیادی می توانند آسیب های وارده به عضو های بدن را ترمیم و درمان كنند و اكنون پژوهشگران امیدوارند با كشف سلول های بنیادی در مغز به نتایج مشابهی دست یابند.

در این صورت آنها نخستین كسانی خواهند بود كه سعی در كنترل و افزایش ویژگی های خود ترمیمی این سلول ها دارند.

هدف از این پژوهش، اكنون ارائه درمان های هدفمند برای نقاط خاطر در مغز است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-28-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشف محافظ سلول های عصبی در هنگام صرع و سكته مغزی

كشف محافظ سلول های عصبی در هنگام صرع و سكته مغزی

تهران - عصب شناسان، پروتئین مهمی كشف كرده اند كه می تواند در هنگام سكته مغزی یا حملات صرع، به منظور محافظت از سلول های عصبی فعال شود.

به گزارش ساینس دیلی، محققان دانشگاه بریستول دریافتند، این پروتئین كه 'SUMO ' نام دارد، انتقال اطلاعات بین سلول های عصبی را در مغز تنظیم می كند.

این پژوهشگران می گویند این كشف می تواند به ارائه درمانهای جدیدی برای سكته مغزی و صرع منجر شود.

به گفته این پژوهشگران، SUMO مسئول كنترل فرایندهای شیمیایی است كه ساز و كارهای حفاظتی از سلول های عصبی مغز را افزایش یا كاهش می دهد.

پروتئین مهم SUMO، واكنش های ظریفی را برای میزان فعالیت مغز ایجاد می كنند تا میزان انتقال اطلاعات توسط گیرنده های kainite را تنظیم كند.

گیرنده های kainite مسئول ارتباط بین سلول های عصبی و فعالیت هایی هستند كه موجب بروز حمله صرع و مرگ سلول های عصبی می شوند.

به گفته محققان پروتئین SUMO نقش مهمی را در حفاظت عصبی ایفا می كند. این یافته ها حاكی از ارتباط بین SUMO و گیرنده kainite است كه شناخت ما را از فرایندهایی افزایش می دهد كه سلول های عصبی از آنها برای حفاظت از خودشان در برابر فعالیت های بیش از اندازه و غیرطبیعی استفاده می كنند.

این پژوهش از آن جهت اهمیت دارد كه چشم انداز جدید و شناخت عمیق تری از چگونگی تنظیم جریان اطلاعات بین سلول های مغز ارائه می كند.

این گروه دریافت افزایش میزان پروتئین SUMO متصل به گیرنده kainite - كه می تواند ارتباط بین سلول ها را كاهش دهد - می تواند راهی برای درمان صرع با پیشگیری از تحریك بیش از حد سلول های عصبی مغز باشد.

نتایج این تحقیقات در نشریه PNAS و Nature Neuroscience منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-29-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض بزرگترین دوربین دیجیتال جهان طراحی شد

بزرگترین دوربین دیجیتال جهان طراحی شد

تهران- بزرگترین دوربین دیجیتال جهان از نظر اندازه فیزیكی و حافظه برای استفاده در تلسكوپ LSST طراحی شد . طراحی این دوربین به تازگی از سوی وزارت انرژی آمریكا مورد تایید قرارگرفته است .

به گزارش پاپ ساینس، این دوربین كه برای تلسكوپ بزرگ Large Synoptic Survey Telescope استفاده خواهد شد اكنون در مرحله طراحی و مهندسی دقیق قرار دارد. گام های بعدی به منظور آغاز مراحل ساخت این دوربین در دو سال آینده برداشته می شود.

تلسكوپ LSST كه قرار است در كوه های آند واقع در شیلی مستقر شود ، هر شب تمام آسمان را رویت می كند . این تلسكوپ 800 هزار عكس هشت مگاپیكسلی می گیرد و هر شب 30 ترابایت اطلاعات جمع آوری خواهد كرد.

دوربین لازم برای انجام این كار یك دوربین غول پیكر سه تنی خواهد بود كه می تواند منطقه ای 49 برابر اندازه ماه را در یك تصویر بگنجاند.

این دوربین از سیارك های نزدیك زمین گرفته تا خواص ماده سیاه و انرژی سیاه تصویر می گیرد.

وزارت انرژی آمریكا و بنیاد ملی علمی این كشور به اشتراك هزینه كل پروژه این تلسكوپ را عهده دار شده اند و وزارت انرژی آمریكا وعده داده است كه بودجه ساخت دوربین این تلسكوپ را تامین كند.

قرار است ساخت این تلسكوپ در سال 2014 آغاز شود .

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-30-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ساخت كیف های بادی غول پیكر برای تامین منبع انرژی توربین های بادی

ساخت كیف های بادی غول پیكر برای تامین منبع انرژی توربین های بادی

تهران- محققان كیف های بادی ساختند كه می توان با استفاده از آن ها منبع ثابت نیرو برای شبكه توربین های بادی ارایه كرد .این كیف های بادی در هنگام نبود باد می توانند انرژی لازم را برای گردش توربین های بادی فراهم كنند.

به گزارش نیوساینتیست، استفاده از انرژی باد بسیار ارزان و قابل استفاده است ولی توربین های بادی با یك مشكل عمده روبرو هستند . مشكل این است كه توربین های بادی یك منبع ثابت نیرو ندارند زیرا باد همیشه نمی وزد.

محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس برای رفع این مشكل ، در حال آزمایش كیف باد در زیر آب های جزایر كورنكی هستند. این كیف یك وسیله بزرگ ذخیره انرژی است كه قابل باد شدن است.

به این ترتیب محققان در روزهای بادی با استفاده از برق مازاد مزرعه های بادی ساحلی یك كمپرسور هوا را كه به كیف های بزرگ بادی در كف دریا وصل است ، راه می اندازند و كیف های بادی را پر می كند.

سپس در روزهای آرام و بدون باد از هوای فشرده و ذخیره شده در این كیف های بادی برای به كارانداختن توربین ها و تولید انرژی استفاده می كنند.

محققان موسسه 'ماساچوست اینستیتوت آف تكنولوژی' نیز سال گذشته ایده مشابهی را با استفاده از كره های توخالی بتنی به جای كیف های بادی به عنوان یك وسیله ذخیره سازی انرژی ارایه دادند.

بر اساس این گزارش، كیفی با قطر 20 متر در عمق 600 متری دریا می تواند حدود 70 مگاوات ساعت انرژی ذخیره كند.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)