بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ > فرهنگ

فرهنگ تمام مباحث مربوط به فرهنگ در این بخش

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-15-2011
sharareh1 آواتار ها
sharareh1 sharareh1 آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,827

1,432 سپاس در 313 نوشته ایشان در یکماه اخیر

عید همه دوستان مبارک امروز نتونستم برم از سید عیدی بگیرم
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 12-06-2011
ترنم آواتار ها
ترنم ترنم آنلاین نیست.
ناظر و مدیر تالارهای آزاد

سپاسها: : 7,641

11,675 سپاس در 3,736 نوشته ایشان در یکماه اخیر

عالم همه محو گل رخسار حسین است / ذرات جهان درعجب از کار حسین است

دانی که چرا خانه ی حق گشته سیه پوش / یعنی که خدای تو عزادار حسین است

.
.

ویرایش توسط ترنم : 12-06-2011 در ساعت 12:51 AM
2 کاربر زیر از ترنم سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 12-06-2011
shokofe آواتار ها
shokofe shokofe آنلاین نیست.
ناظر ومدیر تالار پزشکی بهداشتی و درمان

سپاسها: : 3,681

5,835 سپاس در 1,524 نوشته ایشان در یکماه اخیر

خدایا به حق این روز عزیز فقط میخوام من و ببخشی
تو همه عزاداری هایی که از شب اول محرم رفتم همین و از خدا خواستم
امروز خیلی گریه کردم ولی هنوز دلم آروم نشده

یا حسین شفاعتم و بکن
خدایا به حق لب تشنه علی اصغر
دست بریده عباس
و سر از تن جدا شده حسین
و دل شکسته زهرا
همه ما رو ببخش و بیامرز و عاقبت به خیرمون کن
و آرامش درون به هممون عطا بفرما

آمین
قدیمی 12-06-2011
علی. علی. آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 745

178 سپاس در 71 نوشته ایشان در یکماه اخیر
علی. به Yahoo ارسال پیام

قبول باشه اجرت با امام حسین (ع)
کاربران زیر از علی. به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 12-25-2011
اهورا آواتار ها
اهورا اهورا آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 5,940

1,937 سپاس در 757 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام:

تولد حضرت عیسی مسیح ع به همه شما مبارک
کریسمس مبارک

کوروش بزرگ

javad.p سابق
کاربران زیر از اهورا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 12-27-2011
FereShteH آواتار ها
FereShteH FereShteH آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,663

2,620 سپاس در 1,701 نوشته ایشان در یکماه اخیر

من هم کریسمس رو به همه تبریک میگم.

کاربران زیر از FereShteH به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-02-2012
اهورا آواتار ها
اهورا اهورا آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 5,940

1,937 سپاس در 757 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض تبریک سال 2012

سال نوی میلادی به همه شما مبارک

البته با تاخیر، امیدوارم سالی باشه پر از صلح و صفا ، بدور از جنگ و ستیز برای همه

جهانیان

کوروش بزرگ

javad.p سابق
قدیمی 04-25-2012
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow

جایگاه حضرت فاطمه زهراعلیهاالسلام در روایات

زمخشرى در كشاف (کشاف = از کتب معروف اهل سنت) هنگام ذكر ماجراى زكریا (س) و مریم ‏علیهم االسلام نقل كرده ‏است كه پیامبر صلى الله علیه و آله در هنگام قحط سالى، به گرسنگى مبتلا شد. حضرت ‏فاطمه ‏علیهاالسلام دو قرص نان و پاره‏اى گوشت براى آن ‏حضرت، تحفه برد و وى ‏را بر خود مقدم داشت. امّا آن ‏حضرت طبق را به خود فاطمه بازپس داد و فرمود: آن را بگیر. آنگاه روپوش روى طبق را برگرفت. طبق پر از گوشت و نان بود. فاطمه با دیدن این صحنه شگفت‏زده شد و پى ‏برد كه این ‏نان و گوشت از جانب خداوند فرستاده شده است. پیامبر به فاطمه فرمود: این نان و گوشت از كجا آمده است؟ فاطمه پاسخ داد: از سوى خدا كه او هر كه را خواهد بى‏حساب، روزى دهد. پیامبر فرمود: سپاس خدایى را كه تو را مانند بانوى زنان بنىاسرائیل قرار داد. سپس آن‏ حضرت، على بن‏ابى‏طالب و حسن و حسین و اهل‌بیتش را جمع كرد و همگى از آن غذا خوردند و سیر شدند. امّا از غذا، هیچ كاسته نشده بود و فاطمه باقیمانده ‏غذا را به همسایگان خویش بخشید.

ترمذى در صحیح بخاری ( از کتب معروف اهل سنت) از صبیح غلام اُمّ سلمه و زید بن ارقم نقل كرده است ‏كه گفتند: پیامبر صلى الله علیه و آله به على و فاطمه و حسن و حسین فرمود: "من با دشمن شما دشمن و با دوستان شما دوست هستم."
ابن خالویه در كتاب "آل" در حدیثى كه آن را از امام رضا و او از پدرانش از امیرمؤمنان نقل كرده، آورده است كه آن ‏حضرت فرمود: رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: "چون روز قیامت فرا رسد، منادى از دل عرش ‏آواز دهد كه اى خلایق! دیدگان خود را بربندید تا فاطمه دختر محمّد، عبور كند."
ابونعیم احمد بن عبدالله اصفهانى به سند خود از مسروق از عایشه نقل ‏كرده است كه گفت: به هنگام بیمارى رسول خدا صلى الله علیه و آله، كه به رحلت وى ‏منجر شد بر بالین آن ‏حضرت بودیم كه فاطمه وارد شد. راه رفتنش بىهیچ ‏كم و كاستى به راه رفتن پیامبر مى‏ماند. چون پیامبر فاطمه را دید فرمود: "دخترم خوش آمدى" آنگاه وى را در سمت راست یا چپ خود نشانید. سپس رازى را با وى در میان نهاد. فاطمه گریست. در میان زنان پیامبر من ‏به سخن درآمدم و گفتم: رسول خدا از میان ما همه تو را براى رازگویى‏ برگزید آنگاه تو مى‏گریى؟!

همچنین در روایت دیگرى آمده است كه آن منادى بانگ مى‏زند كه: "اى جماعت! سر به زیر افكنید و چشم فرو بندید تا فاطمه از پل صراط بگذرد. آنگاه آن‏ حضرت در حالى كه هفتاد هزار كنیز از حورالعین بهشت ‏او را همراهى مى‏كنند، از پل مى‏گذرد."
بخارى در صحیح به سند خود روایت كرده است كه پیامبر اكرم ‏فرمود: "فاطمه پاره تن من است. هر كه او را خشمگین سازد به تحقیق مرا خشمگین ساخته است."

بسیارى از دانشمندان اهل حدیث، از شیعه و سنى، این مضمون را با اسناد صحیح و روایت‌هاى صریح نقل كرده‏اند. تا آنجا كه برخى بدین ‏روایت، با اعتمادى تمام استشهاد كرده‏اند. یكى از اینان ابوالفرج اصفهانى ‏است. وى روایت مى‏كند كه: عبدالله بن حسن مثنى فرزند امام حسن ‏مجتبى ‏علیه السلام بر عمر بن عبدالعزیز وارد شد. عبدالله در آن هنگام جوان، و از وقار و هیبتى خاص برخوردار بود. عمر او را در صدر مجلس نشانید، مورد احترام قرار داد و نیازش را برآورده ساخت. از علت كار عمر در این ‏خصوص پرسش كردند. وى پاسخ داد: یكى از معتمدانم خبرى از رسول ‏خدا برایم نقل كرد آن چنان كه گویى خود آن را از دهان آن ‏حضرت‏ شنیده‏ام. پیامبر فرمود: فاطمه پاره تن من است. آنچه او را شادمان مى‏كند مرا نیز خوشحال مى‏سازد و آنچه وى را خشمگین مى‏كند مرا نیز به خشم ‏آورد. این عبدالله هم پاره‏اى از پاره تن رسول خداست.
ابن صباغ مالكى در فصول المهمه از بخارى و مسلم و ترمذى نقل كرده ‏است كه پیامبر اكرم فرمود: "از مردان، بسیارى به كمال رسیده‏اند امّا از زنان جز مریم دختر عمران و آسیه دختر مزاحم همسر فرعون و خدیجه ‏دختر خویلد و فاطمه دختر محمّد كس دیگرى به كمال دست نیافته است."

ابن سعد و ابن مثنى از حضرت امیر نقل كرده‏اند كه گفت: رسول خدا فرمود: "اى فاطمه خداوند از خشم تو خشمگین و از خشنودى تو خشنود مى‏شود."
ابونعیم احمد بن عبدالله اصفهانى به سند خود از مسروق از عایشه نقل ‏كرده است كه گفت: به هنگام بیمارى رسول خدا صلى الله علیه و آله، كه به رحلت وى ‏منجر شد بر بالین آن ‏حضرت بودیم كه فاطمه وارد شد. راه رفتنش بىهیچ ‏كم و كاستى به راه رفتن پیامبر مى‏ماند. چون پیامبر فاطمه را دید فرمود: "دخترم خوش آمدى" آنگاه وى را در سمت راست یا چپ خود نشانید. سپس رازى را با وى در میان نهاد. فاطمه گریست. در میان زنان پیامبر من ‏به سخن درآمدم و گفتم: رسول خدا از میان ما همه تو را براى رازگویى‏ برگزید آنگاه تو مى‏گریى؟!

سپس رسول خدا راز دیگرى با فاطمه در میان نهاد. این بار فاطمه ‏خندید. عایشه در این باره از فاطمه پرسش كرد. امّا آن ‏حضرت گفت: من‏ راز رسول خدا را برملا نمى‏كنم. چون پیامبر درگذشت عایشه دوباره ازآن رازى كه پیامبر صلى الله علیه و آله با فاطمه در میان گذارده بود، از وى سؤال كرد. فاطمه پاسخ داد: امّا گریه‏ام بدین خاطر بود كه رسول خدا به من فرمود: جبرئیل در هر سال یك بار قرآن را بر من عرضه مى‏داشت امّا امسال آن را دو بار عرضه كرد و علت این امر را جز نزدیك شدن مرگم نمى‏دانم. من از شنیدن این سخن گریستم آنگاه پیامبر به من فرمود: از خدا بترس و شكیبا باش كه من براى تو سَلَف نیكویى هستم. سپس فرمود: اى فاطمه آیا دوست ندارى كه سرور زنان جهان و بانوى این امّت باشى؟ در این هنگام‏ بود كه خندیدم.
حاكم در مستدرك روایت كرده است كه چون رسول خدا از جنگ یا سفرى باز مى‏گشت، نخست به مسجد مى‏رفت و دو ركعت نماز مى‏گزارد و آنگاه به خانه فاطمه مى‏رفت.

دانشمندان حدیث این روایت را با سندهاى بسیار و نیز مَتنى یكسان یا دست كم با اندكى تفاوت نقل كرده‏اند.
مؤلّف كتاب "الاستیعاب" به سند خود از ابن عبّاس نقل كرده است كه ‏رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: "سرور زنان بهشت، مریم و پس از او فاطمه ‏دختر محمّد و سپس خدیجه و سپس آسیه همسر فرعون مى‏باشند."
ابن صباغ مالكى در فصول المهمه از بخارى و مسلم و ترمذى نقل كرده ‏است كه پیامبر اكرم فرمود: "از مردان، بسیارى به كمال رسیده‏اند امّا از زنان جز مریم دختر عمران و آسیه دختر مزاحم همسر فرعون و خدیجه ‏دختر خویلد و فاطمه دختر محمّد كس دیگرى به كمال دست نیافته است."
این دو حدیث با اسناد بسیار و مستفیض در كتب روایات نقل شده ‏است. و البته احادیث دیگرى نیز نقل شده، مبنى بر آن كه فاطمه از برترین ‏آن زنان سابق‏الذكر است. جز آن كه مریم سرور زنان دوره خودش مى‏باشد و فاطمه سرور زنان عالم در تمام دوران‌هاست. مؤید این نظر، سخنى است ‏كه از پیامبر صلى الله علیه و آله خطاب به حضرت زهرا نقل شده كه به وى فرمود: آیا دوست ندارى سرور زنان این امّت باشى؟ از آنجا كه بى‏تردید این امت از دیگر امت‌ها برتر است مى‏توان نتیجه گرفت كه بانوى زنان این امت نیز از سروران دیگر امت‌ها، برتر و بالاتر است.
بخارى و مسلم در صحاح خود از قول پیامبر صلى الله علیه و آله نقل كرده‏اند كه فرمود:"فاطمه سرور زنان بهشتى است."

حاكم در مستدرك روایت كرده است كه چون رسول خدا از جنگ یا سفرى باز مى‏گشت، نخست به مسجد مى‏رفت و دو ركعت نماز مى‏گزارد و آنگاه به خانه فاطمه مى‏رفت و بعد از آن به نزد همسرانش روانه مى‏شد.
امّا هرگاه پیامبر مى‏خواست به سفر یا جنگى رود، نخست با همسرانش خداحافظى مى‏كرد و آخر از همه با فاطمه وداع مى‏گفت. حاكم نیز همین مطلب را از ابن عمران نقل مى‏كند كه گفت: هرگاه‏ پیامبراكرم عازم سفرى مى‏شد آخرین كسى كه با او خداحافظى مى‏كرد، فاطمه بود. این نكته در كتب حدیث با سندهاى مستفیض نقل شده است.
در كتاب استیعاب به نقل از عایشه آمده ‏است كه از وى پرسیدند: محبوب‌ترین زنان در نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله چه كسى بود؟ عایشه گفت: فاطمه. پرسیدند: و از مردها؟ گفت: شوهرش على.
همچنین مؤلف استیعاب به سند خود از ابن برید از پدرش نقل كرده‏ است كه گفت: محبوب‌ترین زنان در نزد رسول خدا فاطمه و محبوب‌ترین ‏مردان در نزد آن ‏حضرت، على بود.
حاكم در مستدرك از جمیع بن عمیر نقل كرده است كه عایشه پس از آن كه از وى درباره على پرسش شد، گفت: از من درباره مردى مى‏پرسید كه به خدا مردى را محبوب‌تر از على ندیدم. بخارى و مسلم در صحاح خود از قول پیامبر صلى الله علیه و آله نقل كرده‏اند كه فرمود: "فاطمه سرور زنان بهشتى است."
منبع:
كتاب هدایتگران راه نور - زندگانى صدّیقه كبرى حضرت فاطمه زهراعلیها السلام
نویسنده: حضرت آیة الله حاج سید محمدتقى مدرسى
مترجم: محمد صادق شریعت

سالروز شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه الزهرا (س) بر سادات محترم و عاشقان و سینه سوختگان و محبان اهل بیت رسول الله (ص) تسلیت و تعزیت بادا

السلام علیک یا فاطمه زهرا(س)

السلام علیک یا بیت رسول الله

عشق یعنی ...

عشق یعنی دل سپردن در الست
از می وصل الهی مستِ مست

عشق یعنی ذكر ناموس خدا

یا علی گفتن به زیر دست و پا

عشق یعنی جلوه صبر خدا

شرم ایوب نبی از مرتضی

عشق بر دلداده فرمان می‌دهد

عاشق جان داده را جان می‌دهد

عشق باعث شد كه دل سامان گرفت

پشت درب خانه زهرا جان گرفت

عشق یعنی انقلاب فاطمه

از كبودی چشم تار فاطمه

عشق یعنی عشق ناب فاطمه

بیت الاحزان خراب فاطمه

4 کاربر زیر از امیر عباس انصاری سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 04-25-2012
bigbang آواتار ها
bigbang bigbang آنلاین نیست.
مدیر بخش مکانیک - ویندوز و رفع اشکال

سپاسها: : 5,427

6,159 سپاس در 1,794 نوشته ایشان در یکماه اخیر

السلام علیک یا فاطمه زهرا (س)
السلام علیک یا ام المومنین
بابی انت و امی و نفسی(
پدر و مادرم و جان ناقابلم فدای تو باد)

ای آبروی اسلام
سوره قرآن !
خداوند در شان فاطمه زهرا(س) به پیغمبر عظیم الشان گفته :
انا اعطیناک الکوثر
عبارات سوره کوثر در هیچ جای قرآن نیامده است !

این كوثر چه چیزی می تواند باشد؟ قصّه چیست؟ همه اینها خیر كثیر است ولی هیچكدام كوثر نیست. چرا؟ برای اینكه اگر بخواهد بگوید كه ما به تو كوثر داده ایم یعنی تو را پیغمبر كرده ایم ، در قرآن در چند جای دیگر هم داریم كه می گوید ما تو را پیغمبر كردیم.
نکات و لطایف سوره کوثر

نكته اول :
در كلمه انّا است. قرآن در بعضی جاها می گوید انّا. انّا یعنی به درستی كه ما. و بعضی جاها می گوید انّی. یعنی به درستی كه من.
چرا در بعضی آیات می گوید: انّی و در بعضی آیات می گوید: انّا ؟
خداوند در جاهایی كه كار را با واسطه انجام می دهد می گوید: انّا. و در جاهایی كه بی واسطه انجام می دهد می گوید: انّی.
مثلاً خداوند كه می خواهد بندگانش را مورد رحت قرار دهد ،دیگر واسطه نمی خواهد، بنابراین می گوید: «انّی انا الغفور» من غفور هستم و تو را می بخشم ولی در آنجا كه می خواهد باران را بدهد ، در آنجا به دلیل آنکه باران را خدا بی واسطه نمی دهد و باید خورشید بتابد، اقیانوسها بخار بشوند و این بخارها بروند بالا و متراكم بشوند و ابر بشوند، فشرده بشوند و باد ابرها را جابه جا بكند؛به عبارتی باید یكسری عوامل طبیعت را به كار بیاندازد تا این باران بیاید و لذا می گوید «انّا انزلنا». ما باران را فرستادیم. در آنجا كه مقام توحید است می گوید: «انّی انا ربكم». و در آنجا كه مقام تشریفات و عظمت است می گوید: انّا.

نكته دوم :

از 114 سوره قرآن کریم ، چهار سوره با انّا شروع شده است و بر اساس آنکه هیچ یک از کارهای خداوند بی حساب و کتاب و برنامه نیست ، باید بین این هایك رابطه ای وجود داشته باشد....
«إِنَّا أَعْطَیْنَاكَ الْكَوْثَرَ الكوثر/1».
رسالت انبیا:
«إِنَّا أَرْسَلْنَا نُوحًا نوح/1» ، نوح اولین پیغمبر اولوالعزم است. نوح پدر ابراهیم و موسی و عیسی است. اولین پیغمبر، و لذا خداوند به همه پیغمبرها كه سلام می كند، سلام خالی می كند مثلاً می گوید:«سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِیمَ الصافات/109»، «سَلَامٌ عَلَى مُوسَى وَهَارُونَ الصافات/120». اما به نوح كه می رسد می گوید : «سلامٌ علی نوح فی العالمین». یعنی یك فی العالمین اضافه دارد. بزرگترین پیغمبر اولوالعزم ما و اسبقشان نوح است .
قرآن بزرگترین كتاب است :
«إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ القدر/1»
پیروزی قطعی بزرگترین شادی است:«إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِینًا الفتح/1» .
در سوره كوثر نیز قطعاً باید به موضوع با عظمتی اشاره شده باشد که در کنار این سه موضوع و هم سنخ قرار گرفته شده است .
رابطه ای که میان این چهار سوره است این است که این چهار سوره همه از درجه یك ها و ناب های خلقت و آفرینش سخن به میان آورده است .

نکته سوم :
کوثر، امری الهی است، نه مادی و دنیوی!

كوثر از كثیر است و معنای كثیر ، زیاد است . امّا كوثر به معنای زیاد نیست بلکه به معنای خیلی زیاد بیان شده است .
كلمات سوره کوثر در هیچ جای دیگر قرآن بیان نشده است : كلمه اعطینا در هیچ جای قرآن نیست، كلمه كوثر در هیچ جای قرآن نیست، كلمه صلّ لربك در هیچ جای قرآن نیست، كلمه وانحر در هیچ جای قرآن نیست

كوثر چیست؟

ما
به تو كوثر داده ایم یعنی تو را پیغمبر كرده ایم؟ ما به تو كوثر داده ایم یعنی به تو مقام شفاعت داده ایم؟ ما به تو كوثر داده

ایم یعنی امّت زیاد داده ایم؟ ما به تو كوثر داده ایم یعنی خُلق بزرگ به تو داده ایم؟ ما به تو كوثر داده ایم یعنی علم زیاد به تو داده ایم؟ ما به تو كوثر داده ایم یعنی به تو حكومت داده ایم؟ ما به تو كوثر داده ایم یعنی دنیا را به تو داده ایم؟
این كوثر چه چیزی می تواند باشد؟ قصّه چیست؟ همه اینها خیر كثیر است ولی هیچكدام كوثر
نیست. چرا؟ برای اینكه اگر بخواهد بگوید كه ما به تو كوثر داده ایم یعنی تو را پیغمبر كرده ایم ، در قرآن در چند جای دیگر هم داریم كه می گوید ما تو را پیغمبر كردیم. در آنجا نمی گوید كه چون ما به تو این نعمت را داده ایم «فصلّ»، برای خدا نماز بخوان. «وانحر»، شتر ذبح كن.
پس معلوم می شود این كوثر نبوت نیست چون دفعه اولش نیست و در چند جای قرآن خداوند گفته كه ما تو را پیغمبر قرار داده ایم. ما به تو قرآن داده ایم، در آیه دیگر هم داریم كه :«وَلَقَدْ آتَیْنَاكَ سَبْعًا مِنْ الْمَثَانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ »( الحجر/87)آیه قرآن است. «والقرآن العظیم» یعنی ما به تو قرآن عظیم داده ایم. در جای دیگر دارد و در آنجا نگفته كه پس نماز بخوان.
مقام شفاعت را در جای دیگر داریم: «وَلَسَوْفَ یُعْطِیكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى الضحى/5» روایت داریم كه آنقدر مقام شفاعت به تو داده ایم كه راضی بشوی و در آنجا هم نگفته است كه پس نماز بخوان.

راز خواند نماز و نحر شتر به واسطه ی اعطای کوثر چیست ؟

خداوند خیلی چیزها به پیغمبر داده است. تنها جایی كه می گوید واجب است نماز بخوانی و واجب است كه شتر بكُشی در سوره کوثر و در مقابل اعطای کوثر است .

كوثر چیست؟ بگوییم نهری است در بهشت. روایت داریم كه كوثر نهری است در بهشت. خوب این روایت قبول است. اما این نهر در بهشت را كه خداوند به پیغمبر نداده است. خداوند به همه مؤمنین گفته است كه
: « جَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ » (البروج/11)

بی همتا بودن کلمات سوره کوثر در قرآن

كلمات سوره کوثر در هیچ جای دیگر قرآن بیان نشده است : كلمه اعطینا در هیچ جای قرآن نیست، كلمه كوثر در هیچ جای قرآن نیست، كلمه صلّ لربك در هیچ جای قرآن نیست، كلمه وانحر در هیچ جای قرآن نیست، كلمه شانئك در هیچ جای قرآن نیست و كلمه ابتر هم در هیچ جای قرآن نیست.به عبارتی می توان گفت : خود این سوره مثل خانه ای است كه آجرهایش در جای دیگر پیدا نمی شود .

فرق میان عطا و أتی چیست ؟

آتینا یعنی داده ایم و اعطینا هم یعنی داده ایم. منتهی دو رقم دادن هست. اگر چیزی را بدهی كه پس بگیری می گوید: آتا. امّا اگر چیزی را بدهی و پس نگیری می شود عطا.

عطا به چیزهایی می گویند كه بدهد و پس نگیرد. قرآن به بلعم باعورا می گوید كه: من به تو علم داده ام ولی دوباره پس گرفتم : «آتیناه منها فنسلخ منها».

در این سوره به پیامبر بیان می کند که انا اعطینا " نه انا آتیناک .
نکته ی بعد این که بیان می کند که این نعمت را به همه رسولان نداده ام ، تنها به تو داده شده است : "انا اعطیناك ".
آخر آیه می گوید: «انّ شانئك هو الابتر» ابتر به یك چیزی می گویند كه عقبه نداشته باشد. ما در فارسی می گوییم كه اجاقش كور است، یعنی این بچه دار نمی شود، این را می گویند ابتر، عقبه ندارد.
در صدر اسلام زمان جاهلیّت دختر را جزو آدم حساب نمی كردند و پیغمبر هم كه پسرهایش در كوچكی از دنیا رفته بودند و فقط از پیغمبر یك دختر مانده بود، پدر عمروعاص به او لقب ابتر را نسبت داد .
خداوند بیان داشت : شانئك، یعنی دشمنت. شانئك هو الابتر یعنی او كه به تو گفت ابتر خودش ابتر است و با ده پسر، نامی از او نخواهد بود اما تو با یك دختر نامی از تو خواهد ماند.

خداوند بیان می کند که به پیامبر خدا ابتر را نسبت داده اید ، به كوری چشم تو من به او یك عقبه ای بدهم كه همه شما كه فكر می كنید عقبه دارید بی عقبه هستید و این را كه فكر می كند بی عقبه است عقبه دارش می كنم : انّ شانئك هو الابتر.
خوب فخر رازی چه می گوید؟ فخر رازی از علمای بزرگ اهل سنّت است، می گوید واقعاً این كوثر باید زهرا باشد. این كلمه ای را كه می خوانم از این عالم سنّی می خوانم. «چه نسلی با بركت تر از نسل فاطمه كه مثل باقر و صادق و رضا از نسل او هستند»

دیدگاه فخررازی درباره کوثر

خوب فخر رازی چه می گوید؟ فخر رازی از علمای بزرگ اهل سنّت است، می گوید واقعاً این كوثر باید زهرا باشد
. این كلمه

ا «چه نسلی با بركت تر از نسل فاطمه كه مثل باقر و صادق و رضا از نسل او هستند»

از این آیه معلوم می شود كه كوثر می تواند فاطمه باشد. چون به پیغمبر گفتند بی عقبه و خداوند هم به آنها گفت بی عقبه خودتان هستید ، چرا که من به او كوثر داده ام.

نماز و زکات، راه تشکر از نعمت ها

حالا شكرانه این چیست؟ فصلّ، نماز بخوانید.

پیداست هركسی كه خداوند به او نعمتی داده است بهترین شكرش ، خواندن نماز است.

نمی گوید وصلّ می گوید فصلّ. اگر می گفت و صلّ یعنی نماز را هر وقت كه خواستی بخوان. ف یعنی فوری، فوری نماز بخوان. اما نماز بدون كمك به فقرا فایده ای ندارد :
« یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ المائدة/55»نماز و زكات. می گوید اگر نماز می خوانی، وانحر، شتر بکش.
چرا گفته شتر؟ كسی كه خیر زیاد دارد كه نباید بز و میش بكشد. تو فاطمه داری پس باید بزرگترین حیوان را بكشی.
اگر كسی معاملات چند میلیونی می كند، این دیگر زشت است كه وقتی به صندوق كمیته امداد رسید دست كند و یك صدتومانی بیاندازد. تو باید یك چك دو میلیونی بدهی به كمیته امداد. تو كارخانه دار هستی.
اینكه می گویند در ماه رمضان در مسجد خرما بدهید این برای كسی است كه آه در بساط ندارد.کسی به پیامبرخدا عرض کرد: یا رسول الله می خواهم افطاری بدهم ولی هیچی ندارم. فرمود: خرما بدهید.
نکات کلی از سوره کوثر

كسی كه كوثر دارد باید شتر بكشد.

دختر می تواند كوثر باشد ! خداوند در قرآن به پسر كوثر نگفته است ولی به دختر گفته است كوثر.

پیام به كسانی است كه دختر دارند و پسردار نمی شوند كه غصّه نخورند. اگر خداوند اراده كند كوثر را می دهد و كاری هم به جنس نر و ماده ندارد.

زن می تواند كه كوثر باشد. زن می تواند به جایی برسد كه پیغمبر مأمور است كه به شكرانه این دختر فصلّ وانحر انجام دهد .
تاجرها باید حسابی خرج كنند و به حداقل ها کفایت نکنند .

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

هیچ چیز تجربه نمیشه اینو یادت باشه !!
ترفند هایی براي ويندوز 7

عیب یابی سخت افزاری سیستم در کسری از دقیقه

ویرایش توسط bigbang : 04-25-2012 در ساعت 03:53 PM
2 کاربر زیر از bigbang سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 04-25-2012
soltane eshg آواتار ها
soltane eshg soltane eshg آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 113

279 سپاس در 90 نوشته ایشان در یکماه اخیر

چند بیت میگم ایشالله یه روز همتون زائر بقیع بشید....................:
این زبان حال حضرت زینب (س) از حال مادر گرامیشان حضرت زهرا (س) است ،اگه دلتون با خوندنش شکست همه رو دعا کنید:

بی تابی نکن ،تاج سر من، طاقت اشکاتو ندارم
قربونت برم ،پیر شدی مادر، تاب غصه هاتو ندارم
وقتی موهامو شونه میزنی ،لرزش دستت بی امونه
چجوری به پهلوت زدن لگد،هر وقت می بینم غرق خونه
مادر ای چراغ خونه.......دلت مثل اسمونه
از خدا میخوام همیشه.....یاست رو سرم بمونه

می سوزم خیلی غصه میخوری ،ذره ذره آب میشی مادر
داری می سوزی ،خیلی تب داری ، انگاری تو اتیشی مادر
لکه های خون روی پیراهن، میخ درٌ یادم میاره
خدا مادرم همه جاش زخمه ،چجور آخه طاقت میاره

هر وقت می بینه بابام علی رو حلقه می زنه اشک تو چشماش
واسه اینی که غصه نخوره به سختی بلند میشه از جاش
هر جامی بینه داداش حسنم مادرمو گریه اش می گیره
اون فقط بوده توی کوچه که دست مادرمو بگیره

راه میرفته دست به دیوار..........همه جا رو میبینه تا
خیلی سخت میشه قبول کرد.....دیگه کار گذشته از کار
2 کاربر زیر از soltane eshg سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)