بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > سینمای ایران > اخبار سینمای ایران

اخبار سینمای ایران اخبار فیلم و سینمای ایران در این تالار قرار خواهد گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-26-2010
nae آواتار ها
nae nae آنلاین نیست.
کاربر فعال بخش سینما

سپاسها: : 1

31 سپاس در 27 نوشته ایشان در یکماه اخیر
nae به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض گزارش كامل دادگاه فرج‌الله سلحشور (متهم) و شهاب‌ طاهري (شاكي) پرونده سرقت فيلمنامه «يوسف پيامبر»

جلسه رسیدگی به اتهام فرج‌الله سلحشور، کارگردان سریال «یوسف پیامبر»‌ مبنی بر سرقت بخشی از فیلمنامه این سریال، صبح سه‏شنبه در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری برگزار شد.

بعد از قرائت کیفرخواست صادره توسط ذبیح‌زاده، نماینده دادستان و همچنین بیان دفاعیات توسط فرج‌الله سلحشور، شهاب‌الدین طاهری، شاکی پرونده اظهارات خود را با ارائه لایحه شکایتی در 25 صفحه، ادامه داد و قصد داشت تمام 25 صفحه لایحه را بخواند که سلحشور به او اعتراض کرد و گفت: «من متهم به سرقت ادبی هستم و ایشان باید قسمتی را که مدعی هستند سرقت شده نشان دهند نه اینکه تاریخچه نوشتن کتاب را بیان کند.»

قاضی حیدری نیز خطاب به طاهری از وی خواست قسمت‌هایی که مدعی هستند سلحشور سرقت کرده عنوان کند.

طاهری با بیان اینکه شکایت من در دو بخش سرقت ادبی و توهین، افترا و نشراکاذیب است، گفت: «سلحشور در تاریخ 4 آبان 87 در مصاحبه خبرگزاری مهر مدعی شد که در سال 77 طرح یوسف را نوشته و به صدا‌و‌سیما داده است و این دقیقا همان تاریخی است که با من صحبت کرده بود و من بخشی از فیلمنامه را در اختیارش قرار داده بودم.»
وی ادامه داد: «سلحشور از سال 73 روی پروژه ایوب پیامبر، از سال 75 تا 78 روی پروژه اصحاب کهف مشغول بوده و گفته سال 76 پروژه یوسف را شروع کرده و در سال 78 نیز مشغول پروژه حضرت موسی بوده، حال سئوال اینجاست که چه زمانی برای نگارش سریال یوسف وقت گذاشته است.»

طاهری گفت: «آقای مشیری در پاسخ به دادگاه 1083 گفته هیچ صحبتی با سلحشور درباره متن نکردم و در مورد ارائه متن نیز چیزی به یاد ندارم.»

در این لحظه وکیل سلحشور به این اظهارات طاهری واکنش نشان داد و گفت: «قرارداد بین آقای سلحشور و صدا‌و‌سیما موجود است.»

طاهری در ادامه اظهاراتش گفت: «سلحشور در حالی سال 80 مدعی بود که گروهی شروع به تحقیق درباره یوسف خواهند کرد که در سال 76 گفته بود فیلمنامه یوسف را ارائه کرده است.»

وی همچنین گفت: «چطور ممکن است از قسمت 5 به بعد در سریال یوسف اسم سلحشور از عنوان نویسنده حذف شد.» سلحشور در جواب گفت: «اگر تنها در یک قسمت از سریال 45 قسمتی، اسم من به عنوان نویسنده و اسامی شورای نویسندگان هم وجود نداشته باشد من اتهام را قبول دارم و جلوی خبرنگاران خودم را مجرم معرفی می‌کنم.» طاهری گفت اسم اشخاصی مانند «آمن هوتپ» در کجای منابعی که سلحشور گفته آمده که سلحشور در جواب گفت: «آمن هوتپ» نام معروفترین فرعون مصر است و امکان ندارد حتی یک جزوه 5 صفحه‌ای در مورد تاریخ مصر نوشته شود و اسمی از «آمن هوتپ» نباشد.»

سلحشور درباره تداخل فیلمنامه‌های یوسف پیامبر و حضرت موسی گفت: «بعد از دیدار با مقام معظم رهبری، ایشان گفتند کار بعدی این گروه موسی باشد؛ موسی را آقای بهمن‌پور می‌نوشت و من هم گاهی اوقات کمک می‌کردم و برخی از اوقات من خالی بود.»

وی ادامه داد: «زمانی که اصحاب کهف را در سال 77 کار می‌کردم، طرح اولیه یوسف را نوشتم. ابتدا طرح کلی 8 صفحه‌ای و در آخر طرح جامع یوسف را نوشتم و با بیان اهداف آن به مطبوعات ارائه کردم.»

سلحشور افزود: «طاهری مدعی است سال 77 اولین قسمت یوسف را به من داده در حالی که من مدرک دارم که در سال 76 طرح اولیه یوسف را شروع کردم؛ طاهری فقط به من گفت سناریوی یوسف را نوشته‌ام من هم وقتی دیدم متوجه شدم که ایشان هیچ سررشته‌ای از فیلمنامه نویسی ندارد؛ او فرق سناریو و فیلم‌نامه را نمی‌داند و حتی ابتدایی‌ترین مسائل سناریو‌نویسی را نمی‌داند.»

وی با بیان اینکه طاهری حتی در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که قبلا سناریو ننوشته و کلا این کار را عیب می‌دانسته است، گفت: «باید بگویم که سناریو نویسی در ایران به قدری سخت است که حتی یک نفر سناریو‌نویس مذهبی ندارم؛ من چند نفر محقق و کارشناس مذهبی پیدا کردم تا این کار را به سرانجام برسانند.»

کارگردان سریال یوسف پیامبر گفت: «بعد از کنار گذاشتن من از پروژه حضرت موسی، لاریجانی من را به دفترش دعوت کرد و از من علت ناراحتیم را جویا شد که من کنار گذاشته شدن از پروژه موسی را عنوان کردم. لاریجانی با بیان اینکه نمی‌توانم معاونانمان را نادیده بگیرم از من خواست پروژه یوسف را شروع کنم همانجا جزوه طاهری را داد و از من خواست آن را بخوانم ولی من به او گفتم که این را قبلا خوانده‌ام و اصلاً ارزش ندارد یک روز بعد هم متن را به لاریجانی برگرداندم. من به او شرط کردم که باید نویسنده و کارگردان کار، خود باشم.»

وی با بیان اینکه آیا رد کردن یک سناریو از طرف صدا‌و‌سیما می‌تواند حسن باشد، گفت: «همه، سناریوی طاهری را رد کردند. باز هم می‌گویم طاهری باید اعلام کند که من بخش‌های سناریو را سرقت کردم و تقاضا دارم مدارکی که ارائه می‌دهم مورد کارشناسی قرار بگیرد.»

سلحشور گفت: «این را هم باید بگویم که آقای طاهری 50 درصد کتاب خود را از کتاب «یوسف در آینه تاریخ» به نوشته توماس مان عیناً کپی کرده است.»

وی خاطرنشان کرد: «طاهری مدعی شده ایده اولیه یوسف را او به من داده در حالی که قبلا هم گفته‌ام ایده یوسف مال خداست. 6ماه قبل از اینکه طاهری طرحش را به من بدهد من نتیجه تحقیقاتم را به صدا و سیما تحویل دادم.»

قاضی حیدری از سلحشور درباره همکاری نکردن با کارشناسان پرونده سئوال کرد که سلحشور در جواب گفت: «من یک کارتن مدارک به آنها دادم و حدود 6 بار هم تلفنی با آنها حرف زدم؛ آقایان به من گفتند: بیا قضیه را جمع کنیم! اما من حاضر نبودم به خاطر 12 سالی که طاهری به من سختی داد موضوع به سادگی تمام شود. در آخر هم باید بگویم هنوز نمی‌دانم متهم به چی هستم.»

نماینده دادستان با ذکر سئوالاتی از وکلای سلحشور خواست درباره اینکه چرا سلحشور در مؤعد مقرر به نظریه کارشناسی اعتراض نکرده و در جایی هم گفته که مطلب طاهری را اصلاً ندیده ولی در مقابل گفته مطلب طاهری اصلا سناریو نیست توضیح دهد که یکی از وکلای سلحشور گفت: «بعد از صدور قرار منع تعقیب نظر کارشناسی به موکل من ابلاغ نشده و اعتراضی هم نمی‌توانست بکند؛ در جلسه آخر دادگاه متوجه نظریه کارشناسی شدیم و هیچ اعتراضی هم از سوی ما قبول واقع نشد.»

وی ادامه داد: «کارشناسان فقط کلی‌گویی کرده‌اند و اصلاً مشخص نشده کدام قسمت‌ها مورد اتهام موکل است. آنها درباره مجازات موکل من هم اظهارنظر کردند که این کار خلاف قانون است.»

قاضی حیدری گفت: «اظهار نظر قضائی کارشناسان خلاف قانون است و آنها نباید چنین کاری می‌کردند.»

وکیل سلحشور ادامه داد: «معاون حقوقی وزارت ارشاد اعلام کرده چون دادستان یوسف یک داستان قرآنی است، نوشتن کتاب درباره آن خلق اثر ادبی جدید محسوب نمی‌شود.»

وی افزود: «آقای طاهری گفته در سال 83 پلان نمایشی درباره فیلم یوسف از سیما پخش شد که محل تولید حضرت یوسف به اشتباه نشان داده شده که این موضوع حداقل نشان‌دهنده این است که موکل من از اثر وی استفاده نکرده است.»

قاضی حیدری خطاب به طاهری گفت: «طبق مدارکی که آقای سلحشور ارائه کرده، شما بخشی از کتاب نویسنده دیگری را دقیقا کپی کرده‌اید.»

طاهری در جواب گفت: «درباره استفاده از کتاب توماس‌مان هم باید بگویم آن‏جایی که به درد کتاب من می‌خورد استفاده کردم.»

وی افزود: «بحث ازدواج حضرت یوسف با «آسنات» در کتاب تورات تحریفی آمده بود که من به عنوان یک پیشنهاد از سوی آخناتون به حضرت یوسف آن را در کتاب آوردم که سلحشور در فیلم از آن استفاده کرد. من در کتابم 250 اسم از شخصیت‌های مختلف آوردم که در کتاب‌های آخناتون و جست‌وجوی تمدن‌های گمشده بوده که 96 اسم سریال یوسف طبق ادعای سلحشور از کتاب یوسف در آیینه تاریخ آمده است اما چنین چیزی صحت ندارد.»

بعد از اظهارات طاهری، وکیل وی خطاب به قاضی حیدری گفت:«جای تأسف است که از 12 سال قبل این درگیری ادامه دارد و آیا بهتر نبود این دو نفر با هم همکاری می‌کردند تا درگیری این‎قدر طولانی نشود.»

وی ادامه داد: «دادگاه 1083 سلحشور را احضار کرد اما وی به مکالمه تلفنی اکتفا کرد؛ ماده 28 یا 29 قانون مؤلفین و مصنفین می‌گوید دادگاه بدون دادخواست می‌تواند میزان خسارت را اعلام کند.»

قاضی حیدری در پاسخ گفت: «ماده 28 و 29 ربطی به این موضوع ندارد و اصل بر این است که دادخواست ارائه شود مگر اینکه قانون صراحت داشته باشد.»

قاضی حیدری ختم جلسه را اعلام و نوبت بعدی رسیدگی به این پرونده را روز اول دی‌ماه تعیین کرد
سال 89 تو دربی 69
شیث رضایی دنبال فرهاد بدو
آی بدو آی بدو
آی بدو آی بدو
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش