بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ

فرهنگ و تاریخ تاریخ و فرهنگ - مطالبی در زمینه فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اخبار فرهنگی و ... در این تالار قرار میگیرد

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
Prev پست قبلی   پست بعدی Next
قدیمی 02-12-2012
amir ahmadi آواتار ها
amir ahmadi amir ahmadi آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 267

508 سپاس در 332 نوشته ایشان در یکماه اخیر
amir ahmadi به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض خوراکیها و تعریف از خود

زبان خوراکیها
دکتر غیاث الدین جزایرى

اسم من ! بابا آدم است
ریشه ام تصفیه کننده خون است . براى درمان نقرس و رماتیسم اثر فراوان دارم . بیماریهاى پوستى را شفا میدهم . اگر به دندان
درد مبتلا شدید از من استفاده کنید. آنان که با چاقى مبارزه مى کنند هیچ داروئى را بهتر از من نخواهند جست . اثرى معجزه آسا
براى فرو نشاندن دانه هاى مخملک و سرخک دارم . فارسى من گیاه بابا آدم است . اعراب به من راءس الجامه مى گویند، ولى
در کتاب طبى قدیم از من به نامهاى آراقیطون ، ارقیطون که معرب آرگیتوم است یاد شده است . من همان گیاهى هستم که
داراى برگهاى بزرگ و پهن بوده و به موجب یک افسانه قدیمى حضرت آدم و حوا پس از آنکه به زمین آمدند، از برگ من براى
پوشاندن و ستر عورت خود استفاده کردند. میوه من به صورت فندقه است ، و داراى سه تا چهار سطح مشخص است . گلهاى
من بدون واسطه دمبرگ روى نهنج مشترکى به تعداد سى تا پنجاه گل محصور در تارهاى ابریشمى است ، و رنگ آنها ارغوانى
مى باشد. در بالاى میوه من که به رنگ خاکسترى یا حنایى است ، دسته اى از تارهاى ابریشمى کوتاه به رنگ سفید یا زرد دیده
مى شود. من در اطراف تهران در نواحى البرز، راه چالوس و کوههاى هراز، ولى آباد، رودبار - زیر درختان زیتون ، تفرش و
کوههاى خراسان و کرمان مى رویم ، در اروپا به علت مصرف زیادى که ریشه من در صنعت داروسازى پیدا کرده است ، مرا مى
کارند، ولى در ایران خودرو هستم . ریشه من داراى اینولین - یک ماده رزینى و چند عامل داروئى - است . از ریشه خشک
شده من متجاوز از پنجاه تا هفتاد در صد اینولین مى گیرند و بعلاوه داراى املاح کربنات دوپتاس و کربنات دو سود هستم .
برگهاى من داراى اکسیدازهاى فعال و میوه من داراى هشت درصد روغنى است که زود خشک مى شود و براى نقاشى مناسب
است . ریشه من تصفیه کننده خون ، پیشاب آور و معرق است و از قدیم براى درمان نقرس ، رماتیسم و امراض جلدى تجویز
شده ، واخیرا براى معالجه سفلیس به کار برده مى شود. ریشه من براى درمان چاقى ، ورم عمومى بدن که در اثر خرابى کلیه و
سنگ مثانه مى باشد مفید است براى بیماریهاى پوستى و جوش غرور جوانى نافع است . براى تبهاى دانه اى مانند سرخک و
مخملک سبب آسان شدن بروز دانه ها مى گردد. مضمضه جوشانده بیخ من مسکن درد دندان است ، و لثه را محکم مى کند و
جهت امراض دهان ، دندان و سینه مفید بوده ، و از خونریزى جلوگیرى مى کند. براى درد مفاصل ، عرق النساء و ترك پوست و
زخم سر انگشتان که به علت شدت سرما به رسیده باشد سودمند است و همچنین براى سوختگى آتش و زخمهاى بیخ ناخن
مفید است و روى هم رفته براى معالجه زخمهاى مزمن - اولسرزانو - التهابات مخاط دهان و گلو و آب آوردن انساج منافع
شایان دارد. براى معالجه جرب و اگزماى خشک مى توان از ریشه تازه له شده یا جوشانده غلیظ آن استفاده کرد. مالیدن
جوشانده غلیظ ریشه من برروى موى سر مقوى مو بوده ، و از ریزش آن جلوگیرى مى کند. مخصوصا اگر صد گرم آن را با صد
گرم ریشه گزنه در نیم لیتر آب بجوشانند، ضماد ریشه من مسکن درد مفاصل و التهاب بواسیر است . ریشه من بهترین پادزهر
مار و سایر حشرات گزنده است ، و براى این کار مى توان از ضماد له شده ریشه من استفاده کرد. نوشیدن جوشانده یا دمکرده
برگ من براى پایین آوردن قند خون اثر فورى دارد. اثر ریشه و برگ تازه من در معالجات بهتر از خشک شده آنهاست . براى
تصفیه خون معمولا سى گرم ریشه مرا با سى گرم ریشه شیرین بیان و سى گرم تاجریزى در یک لیتر آب به مدت بیست دقیقه
جوشانده ، نصف آن را در روز به بیمار بدهید. در دامپزشکى از جوشانده پنجاه در هزار من براى معالجه جرب و ریزش مو و
خارش بدن سگها استفاده مى کنند. براى معالجه سرفه گوسفندان ریشه مرا قطعه قطعه کرده وارد غذاى آنها مى نمایند.
کاربران زیر از amir ahmadi به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)