بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > تلویزیون

تلویزیون در این بخش مباحث مرتبط با تلویزیون قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-06-2010
LP Girl آواتار ها
LP Girl LP Girl آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

20 سپاس در 19 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید سريال "در چشم باد" ساخته جعفري جوزاني

جعفري جوزاني: «در چشم باد» وصيتنامه من است

مسعود جعفري‌جوزاني در مراسم تقدير و تشكر از عوامل سريال «در چشم باد» كه در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: اين سريال وصيتنامه من است و دوست دارم پس از مرگم، با «در چشم باد» از من ياد شود.

به گزارش ايسنا، در اين مراسم كه با همكاري شهرداري منطقه‌ 6 و كانون نماي نو دانشكده فني دانشگاه تهران برگزار شد، مسعود جعفري‌جوزاني(كارگردان)، فتح‌الله جعفري‌جوزاني (پژوهشگر سريال)، سعيد راد، سعيد نيك‌پور، ماهچهره خليلي، سحر جعفري‌جوزاني، ستاره صفرآوه (بازيگران سريال«در چشم باد») و احمد رمضان‌زاده (دستيار اول كارگردان) حضور داشتند.

مسعود جعفري‌جوزاني در ابتداي سخنانش خطاب به دانشجويان گفت: آمارها نشان مي‌دهد «در چشم باد» از استقبال خوبي برخوردار بوده است. او خاطرنشان كرد: هنرمند همواره خواهان وضعيت مطلوب است؛ چيزي كه همواره برايم مهم بود اين است كه تاريخ را از لابه‌لاي دست‌نوشته‌ها، خاطرات و ادبيات دربياورم.

در اين مطالعات ديدم كه ما همواره از يك سوراخ گزيده شده‌ايم و اشتباهاتمان در طول تاريخ تكرار شده است. كارگردان سريال «در چشم باد» گفت: در اين سريال سعي كرديم مسائلي كه كشور را به بن‌بست رسانده، يادآور شويم و بگوييم كه بايد بيش از اين مراقب رفتارمان باشيم تا بعضي از اعمال پدرانمان كه ما را بيشتر گرفتار كرد تكرار نكنيم و از اين تجارب براي ساخت آينده‌اي بهتر استفاده كنيم.

در اين جلسه مسعود جعفري‌جوزاني به سعيد راد اشاره كرد و گفت: وي سوپراستار دوران نوجواني من است و من افتخار مي‌كنم كه نقش رضاشاه را در سريال «در چشم باد» بازي كرد.
سعيد راد در اين مراسم گفت: كار بزرگ و سخت دست‌نيافتني است و سريال «در چشم باد» به رغم بسياري از دشواري‌هاي زمان توليد بسيار خوب ساخته شد.

وي افزود: زماني كه براي بازي در سريال «در چشم باد» دعوت شدم، برايم سخت بود كه پس از 20 سال دوري از سينما در تلويزيون ايفاي نقش كنم. آقاي جوزاني به من گفت قصد دارم سريالي بسازم كه در آن از نهضت جنگل تا فتح خرمشهر به تصوير كشيده شود.

ژست بي خوابي و منگي واسه من نگير دوباره! كسي كه جلوت نشسته عصبي و لت و پاره!
توي پائيز مجاور، وسطاي ماه آذر، شد قرارمون كه باهم بزنيم به سيم آخر!

Babak Rahnama (New Song) :: Khodaye Man
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 06-11-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

جدید در چشم باد به عمليات بيت‌المقدس رسيد

در چشم باد به عمليات بيت‌المقدس رسيد

«در چشم باد» مجموعه فاخري كه اين روزها از شبكه يك سيما پخش مي‌شود، آرام‌آرام به قسمت‌هاي پاياني نزديك مي‌شود.

اين ساخته مسعود جعفري جوزاني يك سريال تاريخي پروپيمان است كه تلاش مي‌كند چند برهه تاريخي را در قالب يك داستان پرفراز و نشيب روايت كند. «در چشم باد» با مجموعه‌اي از بهترين عوامل سينما، تئاتر و تلويزيون ساخته شده كه همين موضوع كيفيت اين اثر را به نحو چشمگيري افزايش داده است.

سعيد نيك‌پور ، پارسا پيروزفر ، كامبيز ديرباز، ماه‌چهره خليلي، سحر جعفري جوزاني، اكبر عبدي، جهانگير الماسي ، محمدرضا هدايتي ، نيوشا ضيغمي، لاله اسكندري، هومن سيدي، محمود پاك‌نيت و... بعضي از بازيگراني هستند كه در اين سريال نقش‌آفريني كرده‌اند.اين سريال داستاني وقايع سياسي و اجتماعي 3 دوره تاريخي در سال‌هاي 1300، 1320 و 1360 را تصوير مي‌كند.

اين هفته قرار است در ادامه سريال در چشم باد به آغاز عمليات بيت‌المقدس كه در نهايت منجر به آزادسازي خرمشهر شد، پرداخته شود. قسمت پاياني اين سريال كه نزديك 70 دقيقه است هفته آينده از شبكه يك سيما پخش خواهد شد.

قدیمی 06-17-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

جدید آخرين قسمت در چشم باد

آخرين قسمت «در چشم باد» فردا با نمايش آزادسازي خرمشهر به پايان مي‌رسد.

آخرين قسمت سريال در چشم باد به كارگرداني مسعود جعفري جوزاني با زمان تقريبي 70 دقيقه پخش خواهد شد. پارسا پيروزفر، اكبر عبدي، كامبيز ديرباز، سعيد نيك‌پور، سحر جعفري جوزاني، لاله اسكندري و جهانگير الماسي برخي از بازيگران اين سريال ديدني و جذاب بوده‌اند.

در اين قسمت كه به لحاظ حجم توليد از بزرگ‌ترين كارهاي انجام شده در تلويزيون است، به نوعي آزادسازي خرمشهر بازسازي شده است. علاوه بر بازسازي مسجد جامع خرمشهر كه حدود 6 ماه زمان برده است در اين قسمت سريال پل ساختن روي كارون به تمامي تصوير شده است. فيلمبرداري در دماي 50 درجه و استفاده از انواع و اقسام هواپيما و هلي‌كوپتر و حجم زيادي از هنروران شايد از ويژگي‌هاي قسمت پاياني سريال «در چشم باد» باشد.

مسعود جعفري جوزاني پيشتر درباره «در چشم باد» گفته بود: اگر اين اثر خوب است، مردم آن را مي‌بينند و آمارهايي هم كه گرفته شده همه حكايت از موفقيت اين سريال دارد. من پيش از اين هم گفته‌ام كه سريال در چشم باد وصيت من است. امروز هم مي‌گويم كه دلم مي‌خواهد وقتي از دنيا رفتم، مردم مرا با اين سريال به ياد بياورند. «در چشم باد» قصه زندگي خانواده‌اي است كه رويدادها و لحظات تلخ و شيرين زندگي‌شان از دوره قيام ميرزا كوچك‌خان جنگلي تا فتح خرمشهر در آن به تصوير كشيده شده است.

قدیمی 06-19-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

جدید «درچشم باد» ماندگار، اثر بخش و استثنايي

جواد طوسي: مهم‌ترين ويژگي سريال تلويزيوني«درچشم باد» حفظ هويت ايراني است كه در كليت آن جاري است

«درچشم باد» ماندگار، اثر بخش و استثنايي

ديشب در حالي آخرين قسمت سريال در چشم باد به پايان رسيد كه آزادسازي خرمشهر محور اصلي اين قسمت 70 دقيقه‌اي بود. آخرين ساخته مسعود جعفري جوزاني تلاش كرد گوشه‌اي از تاريخ ناگفته اين مرز و بوم را در قاب تصوير به نمايش بگذارد اين سريال موفق هنگام پخش از تلويزيون با استقبال هنرمندان، كارشناسان و از همه مهم‌تر توده‌هاي مردم رو به رو شد .

ضرغامي: «درچشم باد» ارزشمند است

به هر رو سريال در چشم باد به پايان رسيد و تلويزيون بار ديگر نشان داد كه توانايي انجام كارهاي فاخر را دارد. عزت‌الله ضرغامي، رئيس سازمان صداوسيما گفت: اين سريال از جهتي ارزشمند است كه با يك نگاه به عموم مردم ساخته شده است و از يك نگاه راوي وطن‌پرست حوادث در دوران متفقين بازگو شده و به بيننده نشان مي‌دهد كه در آن زمان چه خيانت‌هايي به كشور شده است.

به گزارش ايسنا ،وي در گردهمايي مسوولان هيات رزمندگان اسلام در سراسر كشور افزود: در اين سريال نشان داده شده است در آن زمان خيانت بسياري از افراد باعث شد كه كشور يك زماني به راحتي به اشغال درآيد و در دوران انقلاب اسلامي و با قدرت ايمان و باورهاي مذهبي در سايه ولايت فقيه توانستيم در جنگ مقتدرانه شركت كنيم و توانستيم خرمشهر را به راحتي آزاد كنيم. در زمان پخش اين سريال كارشناسان و هنرمندان ديگري هم بودند كه درباره اين سريال اظهارنظر كرده بودند.

جواد طوسي از شناخته‌شده‌ترين و مطرح‌ترين منتقدان و نويسندگان سينمايي كشور در گفتگو با «جام جم» ، «در چشم باد» را از كارهاي ماندگار تلويزيون عنوان كرد و گفت: مهم‌ترين ويژگي اين مجموعه حفظ هويت ايراني است كه در كليت مجموعه جاري است. آقاي جوزاني در ادامه منطقي آثار پيشين در حوزه سينما همچون جاده‌هاي سرد، شير سنگي و در مسير تندباد، حال در يك دوره تاريخي ديگر مانيفست خود يا همان‌گونه كه در بعضي گفتگوها اعلام داشته وصيت‌نامه هنري‌اش را در مجموعه «در چشم باد» به تصوير كشيده است.
مسعود جعفري‌جوزاني به ريشه‌هاي فردي و خانوادگي‌اش (فرهنگ ايلياتي)‌ بازمي‌گردد. او همواره اين اصرار را به عنوان يك هنرمند اينجايي داشته كه در وهله اول موجوديت فردي خود را در جغرافياي سرزمينش و مبتني بر دغدغه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و تاريخي توضيح دهد. اما فراتر از اين، بار مضموني آنچه به مجموعه «در چشم باد» تشخص بيشتري مي‌دهد تسلط جوزاني بر زبان تصوير و استفاده حرفه‌اي از ابزار رسانه‌اي خود بوده است.

داوري‌هاي غيرمنصفانه

وي افزود: ما در بخش قابل توجهي از اين مجموعه شاهد هويت‌مندي قاب، ميزانسن و استفاده درست از حركات دوربين هستيم كه در بعضي از داوري‌هاي غيرمنصفانه و مبتني بر سوءتفاهم عنوان شده كه اين مجموعه ريتم كندي داشته است و اين نقطه ضعف در برد ارتباطي مخاطب اين رسانه تاثير منفي داشته است. در حالي كه اولا بيان اين مطلب قابل تسري به همه قسمت‌هاي مجموعه نيست ثانيا براساس اوج و فرود داستان و نوع نگاه جوزاني كه با وجوه عاطفي و نقاط ترديدآميز تاريخي تو‌ام بود اين ضرورت احساس مي‌شده تا بعضي قسمت‌ها از سكون و ريتم و ضرباهنگ آرام‌تري برخوردار باشند. البته تغيير بعضي عوامل از جمله تهيه‌كننده در مقاطعي از مجموعه باعث عدم يكدستي كار (بويژه در قسمت‌هاي اول مرتبط با مبارزات ميرزا كوچك‌خان جنگلي) شده است ولي اين اختلال اجتناب‌ناپذير براساس هوشمندي جوزاني باعث لطمه زدن به كليت مجموعه نشده است.

دغدغه‌ يك هنرمند زمانه‌شناس

طوسي خاطرنشان كرد: مهم‌ترين نكته‌اي كه مجموعه در چشم باد را در نقطه‌اي رفيع و به عنوان اثري قابل دفاع قرار مي‌دهد، فاعليت جاري در آن و نگاه نگران و دغدغه‌ يك هنرمند زمانه‌شناس نسبت به خاك سرزمين‌اش است. بيژن ايراني، راوي منصف تاريخي و شخصيت برگزيده و سمپاتيك كارگردان است كه حديث نفس او را در 3 دوره حساس تاريخ معاصر با نگاهي غمخوارانه بيان مي‌كند.نگاه كنيم به حضور جاري و جريان‌ساز اوليه بيژن ايراني و تعهدات فردي و اجتماعي‌اش (در كانون سنت) و نقطه ترديدآميز بعدي او در ميانسالي و نهايتا شور و شيدايي دوباره او در مقطع حساس جنگ تحميلي در كانون روايت مورد نظر مسعودجعفري جوزاني بهانه راوي در رديابي و ديدار فرزندش است ولي در اين طي طريق خودش نيز رفته رفته در صحنه نبرد حضور فعال و محرك پيدا مي‌كند و از آن انفعال و ترديد مقطعي بيرون مي‌آيد و پيوند ناگسستني‌اش را به خاك سرزمينش به اثبات مي‌رساند.

خلق تصاوير جنگي بي‌بديل

علي معلم، نويسنده و منتقد سينمايي كشور هم «در چشم باد» را اثري شاخص ارزيابي كرد و گفت: اين سريال جعفري جوزاني جزو كارهاي ماندگار و شاخصي است كه در طول اين سال‌ها پخش شده است. براي اين موضوع دلايل بسياري را رديف كرد. اول از همه اين‌كه سطح تكنيكي اين اثر نسبت به آثار مشابه كاملا برتر بود از آن گذشته اين اثر فقط متكي به متن نبود و كارگردان خيلي خوب توانست حضورش را نشان دهد .نكته دوم دلمشغولي‌هاي آقاي جوزاني است كه در اين اثر به خوبي به آنها پرداخته شد. همچنين جنبه‌هاي فني كار مثل فيلمبرداري است كه اين اثر را در مرتبه بالاتري نسبت به ديگر آثار ساخته شده قرار مي‌دهد.

اين تهيه‌كننده سينما افزود: البته كار ضعف‌هايي هم داشت مثل شيوه بازي بعضي از بازيگران و نيز نحوه پخش آن از تلويزيون، كه به نظرم مي‌توانست در شمايل يك سريال سينمايي با زمان هر قسمت 90 دقيقه پخش شود. با وجود اين بايد بگويم صحنه هاي جنگي كه اين فيلمساز موفق به خلق آنها شد، در ميان ساير آثار ساخته شده كاملا بي‌بديل است.

مدتي پيش بود كه عليرضا رئيسيان هم اين اثر را نمونه‌اي استثنايي دانسته بود كه علاوه بر اين كه توانسته بخوبي داستانش را روايت كند، به لحاظ هنري هم از سطح قابل قبولي برخوردار است.

قدیمی 06-20-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

جدید

مسعود جعفری جوزانی کارگردان «در چشم باد» درباره سریال می‌گوید
برخی سکانس‌ها را حذف کردند، اما می‌دانم پشیمان خواهند شد

سینمای ما- گفته‌های مسعود جعفری‌جوزانی کارگردان مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» بدین شرح است:

• در ابتدا محمد جعفری جلوه و سپس علی برازش مسئول این کار بودند و هیچگونه سانسوری در هنگام نگارش فیلمنامه از سوی آنها بر من تحمیل نشد، ضمن اینکه با آگاهی که از تاریخ داشتند کتاب‌های زیادی را در اختیار من و پژوهشگران گذاشتند، بعضی از آنها جالب بود و بعضی هم مغرضانه نوشته شده بود.

• سکانس‌های از فیلم حذف شد البته صدا و سیما در آینده از این کار پشیمان خواهد شد. یکی از عارضه‌های فرهنگی ما این است که قدر چیزهایی را که داریم نمی‌دانیم و بعد از اینکه آن را از دست دادیم شروع به قدرشناسی می‌کنیم.

• نقد آثار سینمایی و تلویزیونی اگر بدون عناد و دشمنی و به دور از غرض‌ورزی‌های سیاسی، جناحی و گروهک بازی باشد برای ارتقا سینما و تلویزیون مفید است.

• از دهه 60 تا کنون 20 سال سینمای ما به عقب رفته است.

• برای من شرم‌آور است وقتی که تبلیغات فیلم‌های سینمایی را می‌بینم. این سینما در شان ملت ایران نیست. این سینمایی نیست که در آغاز انقلاب طراحی شد.

• مسئول اصلی کاستی‌های سینما و تلویزیون ایران، ندانم‌کاری و تغییرهای پی‌در‌پی مسئولان فرهنگی کشور است.

• احساس کردم باید دانسته‌های خود را به نسل آینده و حال منتقل کنیم، زیرا در غیر این صورت از بین می‌رود. بچه‌های ما باید از تاریخ مملکت خود آگاه شده و آن را به نسل‌های بعد انتقال دهند.

• من اصلا کار سفارشی را نمی‌پذیرم و این را اعلام هم کردم. روحیه من به گونه‌ای است که از این باج‌ها نه به کسی داده و نه می‌دهم زیرا پشت این باج‌ها مطمئنا خواسته‌های نامعلومی پنهان است.

• در آغاز پژوهش قسم خوردیم برای خوش‌آمد کسی دروغ تاریخی نگوییم، به هیچ کس باج ندهیم و سعی نکنیم کسی را خراب کنیم و فقط حقیقت را بگوییم زیرا حقیقت است که تجلی می‌کند.

• متاسفانه معمول است که بعضی تاریخ‌نگاران از حکومت‌ها پول می گرفته و تاریخ را به نفع حاکمان زورگو نگارش می‌کردند و هر یک از پادشاهان، به بدگویی از حاکمان قبل از خود می‌پرداختند. بنابراین برای کشف حقیقت، فقط خواندن تاریخ کافی نیست. باید نانوشته‌ها را از لای خاطره‌نویسی‌ها و ادبیات آن دوران کشف کرد.

• کتاب‌های صادق چوبک و صادق هدایت در مورد ادبیات معاصر ایران بزرگترین کمک را برای استخراج دیالوگ‌ها به من کرد. مطالعه کتاب‌های صادق چوبک به درک درستی از طبقات اجتماعی، وضعیت اقتصادی، چیدمان وسایل منزل و رنگ‌آمیزی آن و چگونگی گویش و زندگی مردم در دهه اول هزار و سیصد انجامید.

• کتاب‌های صادق هدایت نیز در دیالوگ‌نویسی بسیار موثر بود.

• ضمن اینکه یکسری جزوه کمیاب به نام «وقایع شهریور» درباره شهدای جنگ جهانی دوم در ایران که توسط افسران و درجه‌داران نیروی زمینی، هوایی و دریایی آن زمان نوشته می‌شد در منزل داشتیم. متاسفانه در سال 1324 به دستور سفارت انگلیس به وزارت فرهنگ ایران از نشر آنها جلوگیری می‌شود. این جزوات ساعت‌نگاری قیام قلعه‌مرغی است و اسامی هم به غیر از بیژن ایرانی واقعی است.

• برای مثال شخصیت‌های محمود وثیق و شوشتری وجود داشتند. شوشتری تا چند سال قبل از اینکه ما سریال را بسازیم زنده بود. وی جزو یکی از خلبان‌هایی بود که به متفقین حمله کرد ولی این اتفاقات و اسامی افرادی که شهید شدند در بیشتر کتاب‌های تاریخ معاصر ذکر نشده است.

قدیمی 06-24-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

جدید شبكه يك «در چشم باد» را نقد مي‌كند

شبكه يك «در چشم باد» را نقد مي‌كند

سريال «در چشم باد» در قالب برنامه «نقد اول» در شبكه اول نقد و بررسي مي‌شود.

مجيد نادري، تهيه‌كننده «نقد اول» با اعلام اين مطلب به ايسنا افزود: ضبط برنامه «نقد اول» با هدف نقد و بررسي سريال تاريخي «در چشم باد» (به كارگرداني مسعود جعفري‌جوزاني) از هفته آينده آغاز مي‌شود.

وي با بيان اين ‌كه سريال «در چشم باد» از زواياي مختلف بررسي خواهد شد، گفت: «در چشم باد» مبارزات مردم ايران در 3 مقطع تاريخي دوره ميرزا كوچك‌خان، دوره منتهي به جنگ جهاني دوم و دوران معاصر (دفاع مقدس و فتح خرمشهر) را به تصوير كشيد. بر اين اساس در برنامه «نقد اول» علاوه بر پرداختن به وجوه هنري سريال «در چشم باد»، به لحاظ تاريخي و جامعه‌شناسانه و دفاع مقدس نيز اين سريال را با حضور كارشناسان بررسي خواهيم كرد. به گفته نادري، مهمانان برنامه «نقد اول» از حوزه دفاع مقدس، تاريخ و سينما انتخاب مي‌شوند كه در كنار مسعود جعفري‌‌جوزاني (كارگردان) توضيحاتي را ارائه خواهند داد.

قدیمی 06-24-2010
مرد تنهای شب آواتار ها
مرد تنهای شب مرد تنهای شب آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 49

39 سپاس در 12 نوشته ایشان در یکماه اخیر

با اینکه چندین سال صرف این سریال تاریخی کردن وزحمت زیادی کشیدن اما نسبت به دوره رضاخان خیلی بی مهری کردن وزحمات این بزرگمرد را نادیده گرفتن...
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)