بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > اخبار موسیقی

اخبار موسیقی در این بخش تازه ترین اخبار موسیقی ایران و جهان گذاشته خواهند شد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-26-2010
SHeRvin آواتار ها
SHeRvin SHeRvin آنلاین نیست.
ناظر و مدیر بخش موسیقی و سینما

سپاسها: : 1,717

2,520 سپاس در 663 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض گزارش درباره تجليل از دو پيشكسوت موسيقي

گزارش درباره تجليل از دو پيشكسوت موسيقي

در نخستين نشست تجليل از هنرمندان موسيقي از استادان احمد ابراهيمي و فريدون حافظي تجليل به عمل آمد.

در اين مراسم كه عصر يكشنبه‌،2 خرداد، در محل خانه موسيقي برگزار شد، دكتر محمدسرير، رئيس هيئت مديره و مديرعامل خانه موسيقي با تاكيد بر قدرداني از هنرمندان پيشكسوت موسيقي گفت : خوشبختانه خانه موسیقی تجلیل از پیشکسوتان موسیقی را در برنامه خود قرار داده و امروز از این دو هنرمند به عنوان حلقه ارتباط ما با موسیقی قدیم ایران تجلیل می کنیم.

مدیر عامل خانه موسیقی افزود: ما خوشحالیم که توانسته‌ایم با برگزاری به خاطر یک عمر تلاش صادقانه در عرصه موسیقی و تربیت شاگردان فراوان، از این عزیزان تشکر کنیم.

در ادامه داريوش پيرنياكان، با ابراز خرسندی از برگزاری چنین مراسمی، درباره فریدون حافظی گفت: من خودم را شاگرد کوچک ایشان می‌دانم، زیرا از نوجوانی باصدای ساز استاد حافظی از طریق رادیو آشنا بوده‌ام.

سخنگوی خانه موسیقی گفت : آقای حافظی از سال 1323 در رادیو برنامه تکنوازی اجرا می‌کردند و در آن زمان تنها استاد شهناز، استاد فرهنگ شریف، مرحوم مجد به همراه ایشان در رادیو برنامه داشتند.

این نوازنده تار افزود: صدای ساز فریدون حافظی از معدود سازهایی است که مشخصات و شناسنامه خود را دارد و با اولین مضرابها از دیگر سازها مشخص می شود و این یک برای سازشان یک امتیاز بسیار بالاست.

پرنیاکان در مورد سبک نوازندگی حافظی گفت: سبک نوازندگی ایشان کاملا منحصر به فرد است و حتی در همین سن و سال نیز سبک نوازندگی شان کاملا نمایان است.

از استاد ابراهيمي بايد درس اخلاق گرفت

حميدرضا نوربخش خواننده آواز و رئيس كانون خوانندگان خانه موسيقي نيز با اشاره به سابقه آشنايي با استاد احمد ابراهيمي اظهار داشت: نخستین بار صدای استاد ابراهیمی 25 سال پیش را از طریق یک نوار در منزل محمد موسوی به همراه نی ایشان شنیدم و مشاهده کردم که بسیار استادانه آواز خواندند.

وی افزود: چند سال بعد، افتخار آشنایی نزدیک با ایشان را پیدا کردم و تاکنون پیگیر فعالیتها و آثارشان هستم و معتقدم باید از این بزرگوار درس اخلاق گرفت.

این خواننده سنتی با بیان خاطره ای از استاد ابراهیمی گفت: سالها پیش، در دوران دانشجویی، آوازی را اجرا کرده بودم و وقتی به گوش ایشان رسیده ،خودشان با من تماس گرفتند و از این آواز تعریف و تمجید کردند که نشان از افتادگی و شکسته نفسی ایشان دارد.

وی در خاتمه گفت: استاد ابراهیمی از ابتدای تاسیس رادیو در آن حضور داشتند و با ارکسترهای بزرگی کار کردند و من بسیار خوشحالم امروز از این هنرمند ارزنده تجلیل می شود.

در ادامه برنامه فریدون حافظی به همراه نصرالله ناصح پور و احمد ابراهیمی به همراه یکی از هنرمندان جوان قطعانی را برای حضار اجرا کردند که مورد استقبال قرار گرفت.

اين نكوداشت با اهداي لوح تقدير و هديه به اين دو پيشكسوت موسيقي از طرف داود گنجه‌اي ادامه یافت و پس از آن فریدون حافظی و احمد ابراهیمی با صحبت کوتاهی از برگزار کنندگان این مراسم و خانه موسیقی تشکر و قدردانی کردند.

این مراسم با اجرای ساز آواز توسط هادی منتظری و قاسم رفعتی در دستگاه شور با غزل معروف حافظ بود آيا كه در ميكده‌ها بگشايند) به پایان رسید.

رونمايي از دو اثر ويژه كودكان از ساخته‌هاي مهدي آذرسينا

پيش از مراسم تجليل مجموعه آلبوم موسیقی «سبد سبد گل» و «شادی می آد به خونه» (ويژه كودكان) اثر مهدي آذر سينا، معرفي و رونمايي شد.

در ابتدا مهدي آذر سينا نوازنده كمانچه ،‌رديف‌دان و آهنگسازدر سخنان كوتاهي اين آلبوم‌ها را معرفي كرد و گفت: من همواره بدون هيچ چشمداشتي كار كرده ام و معتقدم كاري كه درست باشد در جامعه تاثير خود را خواهد گذاشت.

وي همچنين از همراهي مصطفي كمال پور تراب تشكر كرد و افزود: اولين بار يكي از قطعات اين آلبوم ها را استاد پور تراب شنيدند و من را براي ادامه كار تشويق كردند.

آذر سينا در اين مراسم همنچنين از يك شاگرد خردسال خود را به نام آيسان خسروي به عنوان خواننده اين دو آلبوم تقدير كرد و او نيز براي دقايقي در مورد اين دو آلبوم صحبت كرد.

در پايان استاد مصطفي كمال پورتراب درباره موسيقي كودك و موسيقي آوازي سخنراني كرد و گفت: بايد از خانه موسيقي براي برگزاري چنين مراسمي تشكر كنم و اميدوارم اين كار ادامه پيدا كند تا در موسيقي سره از ناسره باز شناخته شود.

وي با اشاره به موسيقي دو آلبوم رونمايي شده گفت: به نظر من اين آثار از نوع ابتكاري و مناسب با موسيقي ملي است و با مطالبي كه كودكان از بدو تولد در دامان مادر آموخته اند همسازي و هماهنگي دارد.

وي در پايان از مهدي آذر سينا به خاطر آهنگسازي و تلاش در موسيقي كودكان تشکر كرد

منبع : همشهري

and the roads becomes my bride

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش