بازگشت   پی سی سیتی > سایر گفتگوها > مطالب آزاد

مطالب آزاد در این تالار مطالبی که موضوعات آزاد و متفرقه دارند وجود دارد بدیهیست که کنترل بر روی محتوای این تالار بیشتر خواهد بود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-22-2007
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

جایزه الیس آیلند برای كاشف ایرانی آب در مریخ

در مهمترین اكتشاف علمی سال 2004 می‌شد ردپای این دانشمند ایرانی را به وضوح دید. دو كاوشگر ناسا به نام‌های SPIRIT(روح), opportunity (فرصت) كه برای طی كردن یك ماموریت 3ماهه به مریخ رفته و بیش از یك سال آنجا ماندند, موفق به كشف وجود آب در حافظه تاریخی این سیاره شبیه كره زمین شدند.

دكتر فیروز مایكل نادری در آن زمان مدیریت برنامه‌های اكتشافات ناسا را در حالی به عهده گرفته بود كه پیش از وی دو ماموریت مهم قبلی اعزام سفینه به كره مریخ با شكست روبه‌رو شده بود. نادری بعدها با یك درجه ارتقا به سمت معاونت آزمایشگاه JPL (جت پیشران ناسا) سازمان فضایی آمریكا منصوب شد.
نادری 49ساله اخیراً یك جایزه بزرگ علمی را نیز شخصاً دریافت كرده است, جایزه‌ای كه پیش از او به رییس‌جمهورها, ستاره‌های سینما و سایر چهره‌های سرشناس اعطا شده بود.
مدال افتخار الیس آیلند در سال 2005 به خاطر قدردانی از تشریك مساعی دكتر فیروز نادری در اكتشاف فضایی سال 2004 به وی تعلق گرفت. این مدال معمولاً به مهاجران موفق ساكن آمریكا اهدا می‌شود. اما تاكنون روسای جمهوری آمریكا, اعضای كنگره, برندگان جوایزنوبل, غول‌های صنعتی, هنرمندان و ورزشكاران سرشناسی نیز صاحب چنین جایزه باارزشی شده‌اند.
روز شنبه هفته گذشته مدال افتخار الیس آیلند طی مراسمی در نیویورك به دكتر نادری اهدا شد. نام 3هندی/آمریكایی نیز در لیست برندگان جایزه به چشم می‌خورد؛ دكتر پروین چوپرا (نویسنده و استاد دانشگاه و رییس كمیسیون حقوق بشر نیویورك), سودیرپاریك و اچ‌آرشاه.
اداشنایدر مالك روس تبار موفق‌ترین شركت ورزشی آمریكا به نام Comcast-spectacor نیز كه با تیم فیلادلفیا سونتی سیكسیرز در رقابت‌های NBA حضور دارد, یكی دیگر از برندگان این مدال افتخار است.
نام برندگان این دوره در تاریخ در كنار چهره‌هایی نظیر محمدعلی (كلی), فرانك سیناترا, جورج‌دبلیو بوش, رونالدریگان, رزاپاركس, الی‌ویسل و بیش از یك هزار شهروند سرشناس دیگر آمریكا ثبت خواهد شد.
نادری كه در سال 1964 برای تكمیل تحصیلات خود به آمریكا رفت, دارای دكترای رشته مهندسی الكترونیك از دانشگاه كالیفرنیایی جنوبی است و 26 سال سابقه كار در ناسا دارد. سمت‌های قبلی وی در سازمان فضایی آمریكا عبارت بودند از مشاغل فنی و مدیریتی در زمینه ماهواره‌ای مخابراتی متحرك, رادارهای سنجش از دور اقیانوسی رصدخانه‌های تحقیقاتی و اكتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی.
نادری پیش از ورود به ناسا به مدت 3 سال در تهران و در مركز سنجش از دور ایران كار كرد. او پیش از تصاحب پست مدیریت برنامه‌های اكتشافات ناسا مدتی به عنوان مدیر پروژه‌های Fightscience space‌و scatterometer و Experiment مشغول بود. وی 3 مدرك دانشگاهی در رشته الكترونیك دارد كه آخرین آنها همان دكترای مهندسی الكترونیك در شاخه كدگذاری‌تصاویر است كه ذكر آن رفت.
نادری از دو شبی كه توسط مریخ نوردهای «روح» و «فرصت» بر روی كره مریخ فرود آمد و نیز زمانی را كه این دو سفینه از آشیانه خود خارج شدند به عنوان بهترین لحظات زندگی‌اش نام می‌برد. عمر ماموریت این دو سفینه 90روز تخمین زده شده بود و بعدها با این توجیه كه مشكلی برای فعالیت آنها پیش نیامده است, ابتدا به مدت 5 و سپس 7ماه ماموریت آنها تمدید شد. «روح» برای مقابله با سرمای زمستانی نیم‌كره جنوبی مریخ در پایه تپه‌های مرتفعی به نام كلمبیا مستقر شد تا از شر این سرمای كشنده خلاص شود. همین مریخ‌نورد بود كه كشف كرد در منطقه‌ای به نام «گوسف» (Gusev, محل فرود روح) آب وجود داشته است.
وقتی نادری 5سال قبل پست مدیریت اكتشافات را پذیرفت, ناگهان ایمیل‌ها و پیام‌های بی‌شماری از سراسر جهان از سوی ایرانیان به سمت او سرازیر شد. دلیل سرازیر شدن این پیغام‌ها این بود كه در حكم ناسا مشخصاً ذكر شده بود دكتر نادری متولد شیراز در ایران است. خودش در این باره می‌گوید: «همان زمان بود كه فهمیدم دنیا چقدر كوچك است. اما تا حدودی نگران شدم, چون می‌دیدم مسوولیتم به خاطر حساسیت‌های هموطنانم بیشتر شده است.»
و ادامه می‌دهد: «وقتی می‌بینم چگونه ذهنیت‌های انسان تبدیل به ماموریت‌هایی در مریخ می‌شوند و وقتی فكر می‌كنم اكتشافات احتمالی ما بر آینده انسان ممكن است چه تاثیراتی بگذارد, شگفت‌زده می‌شوم و به احساس خاصی دست می‌یابم. در تابستان 2000 پس از آن كه به سمت مدیریت پروژه‌های مریخ منصوب شدم, با متخصصان زیادی برای برنامه‌ریزی اكتشافاتی طولانی مدت كه معمولاً هر 26ماه یك بار فرصت آن به دست می‌آید مشورت كردم. از این كه در 3ماموریت موفقیت‌آمیز در مریخ به همراه مدارگرد اودیسه و مریخ‌نوردهای «روح» و «فرصت» حضور داشتم بسیار راضی و خوشحالم.»
اكنون او صاحب یك نشان افتخار معتبر است. در تاریخ 20ساله مراسم «نشان افتخار الیس ‌آیلند» فقط یك‌هزار شهروند آمریكایی از قرار میانگین سالی 50نفر موفق به كسب مدال شده‌اند. الیس‌آیلند در سال 1986 توسط NECO كه یك سازمان فرهنگی است, تاسیس شد و هدف خود را به این شكل مطرح كرد كه هر ساله به افرادی كه خود را قربانی علم و فرهنگ می‌كنند جایزه اعطا كند.
امسال 89 نفر این افتخار را كسب كردند, اما از میان این تعداد معمولاً فقط 5نفر آنها اهمیت ویژه‌ای دارند كه به لیست برندگان ویژه هر سال راه می‌یابند. دكتر فیروز نادری امسال یكی از این 5 سهمیه را به خود اختصاص داد. این 5نام همواره جای ثابتی را در سایت مخصوص الیس ‌آیلند اشغال می‌كنند.
در مراسم امسال كه هفته گذشته در میان مراسم آتش‌بازی برگزار شد. بیش از 2هزار نفر به عنوان میهمان حضور داشتند كه تعدادی از آنها برندگان ادوار گذشته بودند. از مشهورترین آنها می‌توان از وزیركار آمریكا نام برد. ویلیام دی‌فوگاتزی, رییس NECO طی سخنانی اظهار داشت: «این افراد – 89نفر – تبیین‌كننده رویای زندگی آمریكایی هستند. آنها به خاطر موفقیت‌هایی كه شخصاً به دست آورده‌اند و همچنین به دلیل نوع‌دوستی و بشردوستی لایق قدردانی هستند. دستاوردهای این نخبه‌ها به نیاز بشریت در جامعه آمریكا و درخارج از مرزهای كشور پاسخ می‌دهد. برندگان امسال به لیست نخبگانی كه پیش از این از آنها قدردانی شده‌اند اضافه می‌شوند, چهره‌هایی كه سعی كردند دنیا را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل كنند. به همه این برندگان صمیمانه تبریك می‌گویم و از آنها به خاطر تلاش‌های بی‌وقفه كه روی زندگی بسیاری از مردم تاثیر گذاشته است تشكر می‌كنم.»
نامگذاری این مدال نیز با الهام از جزیره‌ای كه مجسمه آزادی روی آن بنا شده صورت گرفته است. از جنگ جهانی دوم به این سو میلیون‌ها مهاجر از طریق همین جزیره و در حالی كه از مقابل مجسمه معروف آزادی عبور می‌كردند وارد خاك آمریكا شدند. نشان الیس آیلند عمدتاً به مهاجرانی اعطا می‌شود كه دستاورد علمی یا فرهنگی عظیمی را به نام خود ثبت كرده‌باشند.
الیس ‌آیلند سمبل میراث باقیمانده از مهاجران است. بین سال‌های 1892 تا 1954 حدود 12میلیون خارجی به آمریكا مهاجرت كردند. امروزه نوادگان آن مهاجران در كنار مهاجران جدید, حدود 40درصد جمعیت كلی آمریكا را تشكیل می‌دهند. بیش از 70درصد از مهاجران از طریق بندر نیویورك وارد آمریكا شدند و به اولین چیزی كه برخورد كردند مجسمه آزادی و جزیره‌ای به نام الیس ‌آیلند بود كه مجسمه روی آن قرار گرفته است. به جز دكتر فیروز مایكل نادری چهره‌هایی نظیر پنی‌مارشال (كارگردان و تهیه‌كننده), آرون دیوید میلر (رییس انجمن دانه‌های صلح), نیك‌بونی كونتی (فوتبالیست‌سابق و تاجر و غول رسانه‌های فعلی), بانی مك‌الوین هانتر (رییس‌سازمان صلیب سرخ آمریكا), آلن ال‌چائو (وزیركار آمریكا و اولین مهاجر آسیایی كه به كابینه یك رییس‌جمهوری در این كشور راه می‌یابد) و... به چنین افتخاری نایل شدند.
نادری, متولد 1946 مدرك دیپلم خود را از دبیرستان اندیشه تهران دریافت كرد و در رشته مهندسی برق از دانشگاه آیووا لیسانس گرفت و دوره فوق‌لیسانس و دكترای همین رشته را در دانشگاه كالیفرنیای جنوبی ادامه داد. او در حال حاضر در پاسیفیك پالیساد كالیفرنیا زندگی می‌كند.
وی چندی پیش جایزه معتبر دیگری را از ناسا با عنوان مدال افتخار خدمت شایان دریافت كرده بود و بهانه اهدای این جایزه این‌چنین منتشر شده بود: «به پاس قدردانی از تشریك مساعی جنابعالی در علوم فضایی و اكتشافاتی.»
جوایز علمی دیگری نز در كارنامه او دیده می‌شود از جمله جایزه بنیاد فلسفی لیبرال پرایز. كشف آب در مریخ توسط او و گروهش از سوی نشریات معتبر علمی سال از جمله مجله ساینس (Science) در صدر 10 اكتشافات علمی سال 2004 جای گرفت. دكتر نادری درباره این كشف مهم می‌گوید: «از زمانی كه انسان به قوه استدلال و اندیشه خود و آگاهی یافت, همواره به یك سوال بیش از سایرین اندیشید؛ این كه آیا در جایی به غیر از كره زمین امكان حیات وجود دارد؟ امروز خوشبتختانه از لحاظ تكنولوژی به نقطه‌ای رسیده‌ایم كه بتوانیم جست‌وجو را برای پاسخ به این پرسش اساسی آغاز كنیم. پیش از این صرفاً به استفاده از تلسكوپ‌های غول‌پیكر اكتفا می‌شد. اما اكنون می‌توانیم فضاپیماهای روبوتیك را برای كاوش از نزدیك به محل سیاره‌ها اعزام كنیم. مریخ از تمام سیارات دیگر منظومه شمسی به كره زمین نزدیكتر است. ما به این فكر افتادیم كه برای جست‌وجو امكان وجود حیات در این كره, ابتدا برای جست‌وجوی آب وارد عمل شویم. اكنون به این نتیجه قطعی دست یافته‌ایم كه در گذشته در این كره مقدار زیادی آب وجود داشته است و در حال حاضر نشانه‌های منابع فراوانی از آب منجمد زیر سطح مریخ وجود دارد.»
به این ترتیب گام مهمی در پاسخ به این سوال برداشته شده است كه: «آیا ما زمینی‌ها در جهان هستی تنها هستیم یا در سیارات دیگری نیز انسان‌های دیگری یا دست كم امكان زندگی انسان روی آنها وجود دارد. یا خیر.»
دو كاوشگر «روح» و «فرصت» با هزینه‌ای معادل 3میلیون دلار در ماه به مریخ اعزام شدند. نادری می‌گوید: «ممكن است همین فردا به یك‌باره به نقص فنی در این دو كاوشگر بربخوریم و مجبور شویم ماموریت آنها را تمام یافته اعلام كنیم. اكنون سنگی را یافته‌ایم كه بر اثر مجاورت با آب دچار دگرگونی شده است و این یعنی مدرك وجود آب بر روی كره مریخ.»
دكتر نادری درباره استقبال ایرانیان از موفقیت‌هایش ادامه می‌دهد: «اكنون دریافته‌ام كه هموطنانم در سراسر جهان به محض انتشار خبر مثبتی درباره ایران تا چه حد خوشحال می‌شوند. باید اعتراف كنم كه احساس می‌كنم مسوولیتم بیشتر شده است. شاید به نوعی مدیون دعاها و آرزوهایی هستم كه هموطنانم بدرقه راه من كرده و تشویق ها و دلگرمی‌هایی كه در این مدت به من داده‌اند. آنها اینك بخشی از خانواده‌ام هستند, خانواده‌ای كه به واسطه حضور آنها بسیار بزرگ شده است.»
او معتقد است نباید بیش از 5 سال در یك سمت باقی بماند, زیرا: «تغییرات باعث می‌شود ایده‌های آدم تازه بماند و خلاقیت تولید شود. بسیار خوش‌شانس بودم كه توانستم تعدادی از مهمترین ماموریت‌های ناسا را رهبری كنم. من همیشه به مدیریت مراحل اولیه ماموریت‌ها علاقه‌مند بودم كه آن را به دست آوردم. معتقدم در این فاز خلاقیت‌ها امكان بیشتری برای بروز پیدا می‌كند.
در دهه 1960, كندی‌رییس‌جمهور وقت آمریكا اعلام كرد, انسان باید پیش از پایان آن دهه به ماه سفر كند. البته این دیدگاه بیش از آن كه بر مبنای ضرورت‌های علمی بنیان گذاشته شده باشد, بر مبنای رقابت‌های سیاسی وقت میان آمریكا و شوروی سابق اعلام شد. به محض این كه آمریكا «ماه» این مسابقه را برد, دیگر برنامه‌ای برای ادامه نداشت. آمریكا به ماه رفته بود, پرچم خود را در آنجا نصب كرده و ردپای فضانوردان خود را در آن نقطه به یادگار گذاشته بود و همه چیز پایان یافت. اكنون امیدواریم برنامه جدید آینده‌نگرتر از برنامه قبلی باشد. برنامه فعلی به اعزام فضانوردان تا پیش از سال 2015 و حداكثر تا سال 2020 به ماه تاكید دارد. ناسا هم اكنون روی یك كپسول فضایی سرنشین‌دار به نام (EV=Crew Exploration Vehicle) كار می‌كند كه یكی از عناصر اساسی مورد نیاز برای فرستادن یك گروه 6نفره فضانوردان به ماه است. پروژه جدید فتح ماه با برنامه آپولو متفاوت است. در آن پروژه تمامی وسایل مورد نیاز برای سفر به ماه, فرود به سطح آن و بازگشت به زمین, همگی درون یك محموله و همراه هم با كمك یك موشك غول‌آسای ساترن 5 به فضا پرتاب می‌‌شد. اما در سیستم جدید از یك پرتاب چند مرحله‌ای كوچتر استفاده می‌شود و از ابزارهای مورد نیاز در یك مدار نزدیك زمین با هم تركیب شده و برای سفر به ماه آماده خواهد شد. براساس یكی از گزینه‌های فعلی این ماموریت از 4پرتاب مستقل اولیه تشكیل خواهد شد. كه یكی از آنها كپسول CEV و 6فضانورد همراه آن خواهد بود. درباره اهداف سفر به ماه نظریات مختلفی وجود دارد. گروهی معتقدند انسان باید شهرك‌های كوچكی بر سطح ماه بسازد و خود را برای اقامت دایم و اشغال آن آماده كند. گروه دیگری نیز معتقدند سفر به ماه تنها برای انجام آزمایش‌های علمی لازم و انجام تمرین‌های ضروری برای آمادگی سفر به ماه صورت می‌گیرد. من در گروه دوم قرار دارم و نگران آن هستم كه ماه نیز تبدیل به یك ایستگاه بین‌المللی فضایی شود كه در حال حاضر, تنها منابع مالی ناسا را می‌بلعد. درباره ادامه چشم‌انداز فضای, در حالی كه گروهی روی پروژه ماه كار می‌كنند, ما نیز به بررسی‌های خود درباره مریخ ادامه می‌دهیم. ما سفر به مریخ را برای پیشبرد اهداف علمی كه پیش از این درباره آن با هم صحبت كردیم, ادامه خواهیم داد و درعین حال, روی مسایل پیش روی انسان برای سفر به مریخ - كه 30 سال دیگر باید رخ دهد – كار خواهیم كرد. یكی از فناوری‌هایی كه در این زمینه روی آن كار می‌كنیم, تلاش برای تهیه سوخت لازم برای بازگشت سفر احتمالی فضانوردان به مریخ است. در این طرح قرار است كربن از جو مریخ جدا شود و ضمن تركیب با هیدروژنی كه از ذوب كردن منابع یخ زیر سطح مریخ به دست می‌‌آید, متان به دست آوریم. این متان با اكسیژن تركیب خواهد شد تا سوخت مورد نیاز به دست آید. برای بازگرداندن فضانوردان به زمین از مریخ به 10تن متان و 30تن اكسیژن نیاز خواهیم داشت! من امیدوارم ناسا تعادلی بین برنامه‌های ربوتیك علمی, برنامه‌های ربوتیك مرتبط با سفر انسان (مانند تهیه سوخت) و ماموریت‌های انسانی برقرار كند.
چرایی اكتشافات فضایی, سوالی است كه هر تمدنی از خود بارها پرسیده است. من اطمینان دارم ساكنان 500 سال‌پیش اروپا از خود می‌پرسیدند, چرا یك نفر باید بخواهد به آن سوی اقیانوس‌ها و به سوی سرزمین‌های ناشناخته سفر كند؟ اما آنها این كار را انجام دادند و آمریكا كشف شد. بدون توجه به دیدگاه شما نسبت به دولت آمریكا, هیچ شك و نقدی درباره جامعه‌ای كه یك قرن پیش باعث شد پیشگامان ما سرزمین جدیدی را كشف كنند, وجود ندارد و ما امروز در شرایط مشابهی قرار داریم كه این بار راهی را به سوی نقاط دیگر منظومه شمسی باز خواهد كرد. یكی دیگر از دلایل اصلی كه من به كاوش‌های فضایی علاقه‌مندم این است كه چنین اكتشافاتی توان آن را دارد كه مردم جهان را به هم نزدیكتر كند.

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 06-22-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

محمد جمشيدي مدير كنترل تكنيك ايستگاه فضايي ناسا

وی همچنین در وزارت انرژي نيروي هوايي و دانشگاه نيومكزيكوست مشغول به کارست
یه بخش از محاسبه ای رو که باهاش انجام دادن میزارم کاملشم اینجاس :
http://chakame.blogspot.com/2004_04_...e_archive.html
لطفا اندكي از خودتان و چگونگي ورودتان به سازمان ناسا بفرماييد؟
ــ حدود 35 سال است كه در آمريكا هستم. در سال 1963 پس از اتمام دوره دبيرستان در ايران به آمريكا آمدم و تا سال 1971 در آمريكا بودم و تحصيلات خود را در اين سال به اتمام رساندم و از سال 1971 به ايران بازگشتم و بلافاصله در دانشگاه شيراز به سمت استا‌د اشتغال يافتم. پس از مدتي يعني از سال 1975 تا سال 1977 به نيويورك آمدم و در مركز تحقيقات IBM بودم. در اين مدت در اين مركز در مورد آبهاي زيرزميني تحقيقات ميكردم. ضمنا در طول اين مدت در مورد سيستمهاي كامپيوتري براي راه حل مسائل انرژي نيز به تحقيق مشغول بودم. در سال 1977 به ايران بازگشتم و در سال 1979 مجددا به آمريكا آمدم و در 25 سال اخير در دانشگاه نيومكزيكو با سمت استادياري و سپس استادي اشتغال داشته و دارم و از 5 سال قبل تاكنون به سمت استاد هيأت امناي دانشگاه منصوب شده ام. البته استاد هيأت امناء يك تيتر علمي در سطح دانشگاه است.
در سال 1991 بنا به دعوت يكي از ده لابراتوار ناسا كار با آنها را شروع كردم. اين سازمان متعلق به دانشگاه كاليفرنيا است كه در حقيقت بخش خصوصي محسوب ميشود من در آن به عنوان مشاور در اولين پروژه Rover كه قرار بود به كره مريخ برود مدت سه سال كار كردم. اين سفينه همانطور كه به خاطر داريد در 4 جولاي 1997 در كره مريخ نشست. سوژوفير اولين گامي بود كه بشر برداشته بود كه ميتواند يك Rover يا سفينه اي به كره مريخ بفرستد. متاسفانه در مرحله بعد ناموفق بود. در آن زمان من در فرانسه در مركز موسسه مطالعات بودم، ولي در آن سه سال قبلي اين كار را براي ناسا انجام داده بودم و ‌در حال حاضر مدت شش سال است كه در مركز كل ناسا هستم و بيشتر خدمات فعلي من جنبه تجارتي براي ناسا دارد‌ و چون بودجه ناسا 15 ميليارد دلار است كه از آن حدود 10 ميليارد دلار را كمپانيهاي بزرگ مثل بوئينگ و غيره ميدهند و به موجب قوانين آمريكا اينها بايد حداقل هشت درصد اين بودجه ها را به كمپاني هاي كوچكتر از خود در سراسر آمريكا بدهند من جزو كميته اي هستم كه مواظبت ميكند اين رابطه برقرار باشد. حدود 6/1 ميليون دلار از اين كميته رد‌ ميشود و در حال حاضر بعد از پروژه اخير يعني مريخ كارهاي من با ناسا به اين ترتيب ميباشد كه من به طور غيرمستقيم در آن فعال بوده ام.

چه درصدي از كاركنان ناسا و يا دانشگاههاي معتبر علمي پژوهشي آمريكا را ايرانيان تشكيل ميدهند؟
ــ به طور كلي ايرانيان يكي از برجسته ترين مهاجران آمريكا هستند. در ناسا براي نمونه دكتر قاسم اسرار(پست بعدی) يكي از 5 معاون اصلي ناسا است. ايشان مسئول مطالعه در مورد كره زمين هستند. در JPL شايد حدود 50 نفر ايراني تبار اشتغال دارند كه در رأس آنها دكتر فيروز نادري ست كه مسئول و مدير پروژه هاي مريخ نيز ميباشد.

پیشنهاد میکنم حتما این مصاحبه رو بخونید .

قدیمی 06-22-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

قاسم اسرار یکی از 5 عضو هيئت مديره ايستگاه فضايي ناسا

برخلاف پستش ناشناخته مونده چیزی پیدا نکردم فقط یه جا در باره یکی از پروژه هایی که قراره 2008 انجام بشه صحبت کرده (تا 2008 کی زنده کی مرده ؟)
http://www.persiansky.com/viewtopic....971e06fec898dc

قدیمی 06-22-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

انوشه انصاری که دیگه این چند روزه همه اسمشو شنیدیم

انوشه انصاری (۱۹۶۶) کاوشگر و رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) می‌باشد. وی که در ایران شهر مشهد به دنیا آمده‌است در سال ۱۹۸۴ به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. انوشه مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر (EECS) از دانشگاه جورج میسون و مدرک فوق لیسانس خود را در زمینه مهندسی الکترونیک از جورج واشنگتن اخذ کرده‌است. او در حال حاضر مشغول طی کردن دوره‌ای در دانشگاه سوئین‌بورن می‌باشد تا بتواند دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ستاره‌شناسی دریافت کند.
او در سال ۲۰۰۰ از سوی مجلهٔ «زن شاغل» بعنوان کارآفرین برتر شناخته شده‌است. او از بنیان‌گذاران یک شرکت مخابراتی در آمریکا به نام TTI بوده که در حال حاضر تحت مالکیت سنوز نتورک قرار دارد.

خانم انصاری به همراه برادر همسرش در سال ۲۰۰۳ جایزه ۱۰ میلیون دلاری سالیانه «انصاری اکس-پرایز» (Ansari X-prize) را بنیان نهاد. هدف از این جایزه تشویق بخش خصوصی برای انجام سفرهای تفریحی به فضا بود. (اینقد از این کارا کرد که خودشم رفتنی شد )

در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ (۸ مه ۲۰۰۶)، سازمان فضایی روسیه به طور رسمی اعلام کرد که انوشه انصاری بعنوان اولین زن گردشگر فضایی در یکی از پروازهای فضاپیمای سایوز که برای بهار ۱۳۸۶ برنامه‌ریزی شده بود، به مدار زمین سفر خواهد کرد. اما پس از رد صلاحیت دایسوکه انوموتو، داوطلب ژاپنی، به دلایل پزشکی و جا ماندن او از مأموریت سویوز تی‌ام‌ای-۹، قرار شد انوشه انصاری در ۲۳ شهریور۱۳۸۵ با این گروه همراه شود.
وی اولین فضانورد ایرانی و مسلمان و اولین بانوی گردشگر فضایی و چهارمین توریست فضایی دنیا است. فضاپیمای حامل انوشه (Soyuz TMA-۹) در حال حاضر با موفقیت به ایستگاه بین المللی فضایی ملحق شده است.

(بنده خدا تا لحظه آخر پرچم ایرانو به بازو داشته اما به آخر سر اینقد بش فشار میارن درش میاره اگه راسته دمش گرم اگه هم نه خوب یقه شو که نمی گیریم )

قدیمی 06-23-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

حميد برنجي عضو پژوهشگران ايستگاه فضايي ناسا

http://www.ewh.ieee.org/tc/nnc/fuzzy/bios/berenji.html
http://nepp.nasa.gov/index_nasa.cfm/...2A0FAA761AAB71

پروفسور سمد حیاتی عضو هیئت مدیره ایستگاه فضایی ناسا

كاظم اميدوار پژوهشگر در ايستگاه فضايي ناسا

رضا غفاريان مهندس لابراتوار نيرو محركه جت ايستگاه فضايي ناسا

آزاده تبازاده دانشمند ارشد فيزيک ايستگاه فضايي ناسا

http://news-service.stanford.edu/new...on-030806.html

دکتر آزاده تبازاده تحقیقات مهمی در زمینه ارتباط ابرها و آلاینده ها در جو زمین داشته است. به همین علت، ضمیمه علم و تکنولوژی مجله تایم، در ماه ژانویه گذشته، تصویر او را روی جلد خود به چاپ رساند و مقاله ای در تجلیل از فعالیت علمی این داشمند 39 ساله ایرانی منتشر کرد.

پروفسور پرویز معین رئیس موسسه مرکزی تحقیقاتی دانشگاه ناسا در آمریکا

اطلاعات بیشتر
http://www-fpc.stanford.edu/resp_m.html

قدیمی 06-23-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

پروفسور مجید سمیعی رئیس جراحان مغز جهان در آلمان و رییس بیمارستان فوق

تخصصی و بین المللی علوم عصبی هانور آلمان

سبك معمارى انستيتو بين المللى جراحى مغز و اعصاب در هانوفر به ابتكار پروفسور سميعى به شكل مغز طراحى شده است.
جالب توجه آنكه دفتر كار پروفسور در مهمترين بخش اين ساختمان كه در واقع مركز تصميم گيرى مغز است قرار دارد. به همين لحاظ سبك معمارى ساختمان هانوفر از نكات جالب توجه و سئوال برانگيز همه مراجعين و آشنايان است.

پروفسور مجيد سميعى پزشك ايرانى مقيم آلمان يكى از مشهورترين جراحان مغزو اعصاب و بنيانگذار رشته جراحى قاعده جمجمه در جهان است. مصاحبه زير در محل كار او در انستيتو بين المللى مغز و اعصاب در هانوفر آلمان با ايشان انجام شده است....
•••
http://www.sharghnewspaper.com/85012...ez.htm#s396738
مصاحبه روزنامه شرق با ایشون حتما بخونید

ساختمان این انستیتو ، از لحاظ معماری شاهکاری محسوب می‌شود ، چرا که به پیشنهاد دکتر سمیعی آرشیتکتها آن را به شکل مغز انسان ساخته‌اند. با کمی جستجو و سر و کله زدن با گوگل ، عکسهایی از این ساختمان پیدا کردم. معماران به زیبایی چین و شکنجهای مغز را در این ساختمان تقلید کرده‌اند و در وسط ساختمان برای شبیه‌سازی "شیار اصلی مغز" که دو نیمکره مغز را از هم جدا می‌کند ، از نمای شیشه‌ای استفاده کرده‌اند.

عکسها از سایت "یک پزشک" http://www.1pezeshk.com

اینم سایت http://www.ini-hannover.de

کتب تالیف شده :
Pneumoenzephalo-Tomographie
Aspects Modicales de la Chirurgie des Nerfs Periphriques
The Cranial Nerves
Traumatology of the Skuall Base
Surgery in around the Brain Str
M and the Third Ventricle
Scull Base Surgery
Nerve Lesions Modeme Verfahren der Rekonstruktion von
knochenstrukturen Gefab-und Nervennaht sowie Peripheral
Proceeding of the 1 international Skull Base Congress
Surgery of the Sellar Region and Paranasal Sinuses
Surgry of Skull Base Meningiomas
Surgery of the Clivus

قدیمی 06-23-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

فریار شیرزاد معاون وزارت بازرگانی آمریکا و دستیار ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید

پروفسور علي جوان دارنده جايزه جهاني آلبرت انيشتن

پروفسور علی جوان در سال 1958 زمانی که کارمند آزمایشگاه بل بود، ایده قانون کلی لیزر گازرا مطرح نمود و در 1960 طرح خود را به مرحله باروری رساند. او در سال 1964 برای کارهایی که در زمینه لیزر گازها انجام داده بود مدال استوارت بالنتاین Stewart Ballentine را از انستیتو فرانکلین دریافت نمود و در سال 1966 مدال بنیاد فنی و جان هرتز Fanny and John Hertz Foundation و در سال 1975 مدالفردریک آیوز Fredrick Ives از انجمن اپتیکال و در سال 1993 مدال علمی جهانی آلبرت اینشتین Albert Einstein World Medal of Scienceرا از انجمن World Cultural دریافت کرد.

اینم لینک برنده های این جایزه
http://www.consejoculturalmundial.or..._ali_javan.php

قدیمی 06-23-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

محسن معظمي معاون گروه تجارت الكترونيك سيسكو

http://www.siliconiran.com/company_p..._moazami.shtml

بهرام مهذبي مدير شرکت ماکروسافت در دوبي

اینم لینکش.http://www.ameinfo.com/15147.html
اینا رو همین طوری سرسری رد نشید یه خرده در باره شون فک کنید
واقعا میشه .

قدیمی 06-23-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

بيژن پاكزاد بزگترين سازنده عطر و طراح لباس جهان

http://www.prismadesign.com/bijan/home.html

بنده خدا خوشی زده زیر دلش

بیژن در تهران در خانواده ای ثروتمند متولد شد. به قول خودش تاجرزاده است. او جهت تحصیل به مدرسه شبانه روزی در سوییس رفت و در آنجا با بسیاری از مشتریان ثروتمند آینده اش آشنا شد. پس از انقلاب در دهه هشتاد به کالیفرنیای آمریکا مهاجرت ودر رشته بازاریابی تحصیل کرد و سپس وارد جهان تجارت شد.
موفقیت عطر بیژن که با همین نام فروخته می شود در حدی است که تنها از محل فروش عطرهایش بیژن هر سال حدود 300 میلیون دلار درآمد دارد. لباسهای طرح کمپانی او نیز بسیار گرانقیمت و موفق است. به قول خودش ده درصد از ثروتمند افسانه ای جهان لباسهای او را می پوشند. مشتریانی چون راجر مور، رونالد ریگان، مایکل جوردن، پرنس چارلز و پرنس راینر(ولیعهد موناکو). او راز موفقیت خود را در فرهنگ پولسازی در خانواده و نیز پشتکار و توجه خودش به جزئیات می داند.
http://vasti.******.com/post-232.aspx این لینک مصاحبه شه ببینین چی میگه
اینقدر گرونن کاراش که به دست ماها نمی رسه هرکی از اسانساش بوئیده برا مام تعریف کنه ترا خدh
========================================================

فرهاد سعيدي طراح بزرگترين برنامه رياضي كامپيوتري

FEMLAB در سوئد

===========================================

قدیمی 06-24-2007
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

حسين اسلامبلچي رئيس شرکت مخابرات آمریکا AT&T

http://www.comsoc.org/iscc/2002/bio3.htm

امروز ایشون یک افتخار دیگه هم آفریدند راه اندازی سایت بزرگ جستجوی

فایل های تصویری www.divvio.com که امروز فعالیتشو آغاز کرده (چیزی شبیه

یوتیوب خیلی امکاناتشم بیشتره منتهی به زودی کامل میشه)

در این تاپیک در باره این سایت جدید مطلب گذاشتم :

divvio سایت جدید جستجوی فایلهای ویدیویی توسط یک ایرانی طراحی شد

و سعی کردم زندگی نامه یا یه مصاحبه ای با ایشون رو پیدا کنم و بگذارم براتون

از مجله ی دنیای اقتصاد.

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش