بازگشت   پی سی سیتی > سایر گفتگوها > ورزش Sports > فوتبال > ليگ برتر باشگاه های ایران

ليگ برتر باشگاه های ایران در این تالار به بحث و بررسی لیگ برتر فوتبال کشور پرداخته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 14

95 سپاس در 74 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Post تاریخچه لیگ فوتبال باشگاه های ایران و آشنايي با تیم ها

اولین جرقه های لیگ فوتبال در سال های 1337 الی 1339 زده شد. مثلا در همان سال 1339 تیم جم آبادان قهرمان برخی مسابقات، که چندان منظم برگزار نمی شد، گردید. اما انجام مسابقات لیگ به طور منظم به سال 1349 برمی گردد که مسابقات برای اولین بار در هشت منطقه ایران و با شرکت 22 تیم برگزار شد.

فینال این دوره بین تیم های تاج تهران و پاس انجام شد و تیم تاج قهرمان اولین دوره رقابت های منظم لیگ کشور شد. در سال بعد پرسپولیس قهرمان شد و پاس مجددا نایب قهرمان گردید. لیگ معروف به تخت جمشید از سال 1352 آغاز به کار کرد و تا پنج دوره به طور منظم برگزار شد.

لیگ اول در سال 1352 با حضور هفت تیم ایرانی و پنج تیم شهرستانی انجام شد. تیم های اول تا سوم به ترتیب پرسپولیس، تاج و پاس بودند. لیگ دوم در سال 1353 با شرکت هفت تیم تهرانی و پنج تیم شهرستانی انجام شد و تیم های تاج، پرسپولیس و هما اول تا سوم شدند. لیگ سوم در سال 1354 با حضور هفت تیم تهرانی و 9 تیم شهرستانی انجام شد و تیم های پرسپولیس، هما و پاس اول تا سوم شدند. لیگ چهارم در سال 1355 با شرکت هشت تیم تهرانی و هشت تیم شهرستانی انجام شد و تیم های پاس، پرسپولیس و شهباز اول تا سوم شدند. لیگ پنجم در سال 1356 با شرکت هست تیم تهرانی و هشت تیم شهرستانی انجام شد و تیم های پاس، پرسپولیس و ملوان انزلی اول تا سوم شدند. اما لیگ ششم که در سال 57-1356 آغاز شده بود و با برتری تیم های شهباز، پرسپولیس و تاج ادامه داشت که انقلاب ایران به وقوع پیوست و به دنبال آن لیگ فوتبال ایران به مدت 11 سال تعطیل شد.

از سال 1364 لیگ استان ها شروع به فعالیت کرد که با شرکت 9 تیم از استان های کشور انجام می شد. نام این لیگ، لیگ قدس بود. در دور اول لیگ قدس تهران الف قهرمان شد و در دور دوم و سوم این لیگ، اصفهان قهرمان شد. در دوم چهارم باز قهرمانی از آن تهران الف بود. طی سالهای 68 و 69 لیگ قدس با شرکت 22 تیم که شامل چهار تیم تهرانی و 18 تیم شهرستانی بود پیگیری شد. قهرمان این دوره استقلال تهران شد.

از سال 1370 لیگ کشور با نام لیگ آزادگان شروع به فعالیت کرد. دور اول با حضور سه تیم تهران و 9 تیم شهرستانی در سال 70 برگزار شد و تیم های پاس، استقلال و پیروزی به ترتیب اول تا سوم شدند. قهرمان سال 71 نیز پاس بود. در سال 72، چهارده تیم شرکت داشتند که سایپا، پیروزی و جنوب اهواز تیم های اول تا سوم آن بودند. در سال 73 این لیگ 24 تیم را شامل می شد که در نهایت سایپا اول شد. در سال 74، هفت تیم تهرانی و 9 تیم شهرستانی حضور داشتند که پیروزی، بهمن و استقلال اول تا سوم شدند. در سال 75 پیروزی اول، بهمن دوم و سپاهان سوم شد. در سال 76 استقلال قهرمان شد. در سال 77، پنج تیم تهران و 11 تیم شهرستانی حضور داشتند که پیروزی اول، استقلال دوم و سپاهان سوم شد. سال 78 با قهرمانی پیروزی همراه بود. استقلال و فجر سپاسی شیراز دوم و سوم شدند. لیگ سال 79 به قهرمانی استقلال پایان یافت. تیم های پیروزی و سایپا دوم و سوم شدند. از سال 1380 لیگ حرفه ای آغاز به کار کرد و طی آن پیروزی اول، استقلال دوم و فولاد اهواز سوم شدند. از سال 1380 به بعد لیگ حرفه ای نام لیگ برتر را به خود داده است. در اولین دوره لیگ برتر تیم سپاهان قهرمان کشور شد.
هنوز اولین سطر را نخوانده
تو را به خاطر آوردم و شب هاي مهتاب را...
ولی نه...!! باید ترک کنم
هم تو را....هم شعر را .... و هم‌‌‌٬ همه ی شب هایی را که به ماه نگاه می کردم...

======================================

مسابقه پیش بینی نتایج لیگ برتر ( اگه دوست داشتی یه سر بزن دوست من )
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

فولاد مبارکه سپاهان

Foolad Sepahan FC

لینکهای مربوطه
وب سایت باشگاه فولاد مبارکه سپاهان
ایمیل باشگاه فولاد مبارکه سپاهان

مالک: کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
تاسیس: 1332
نام های سابق: شاهین اصفهان
موسس: محمود حریری
مدیرعامل: محمدرضا ساکت

آدرس: اصهان، چهارباغ بالا، چهارراه نظر، جنب بانک تجارت
تلفن: (0311) 6673500
فکس: (0311) 6673018
تاریخچه

در سال 1332 و به همت زنده ياد “محمود حريری” اولين سنگ بنای باشگاه با نام “شاهين” در اصفهان بر زمين نهاده شد.

اين باشگاه که يکی از سرشاخه های اصلی و اوليه باشگاه “شاهين تهران” در اصفهان بود، در سال 1346 و با توجه به مسائل و مشکلات به وجود آمده فی مابين باشگاه شاهين و مسئولين وقت سازمان تربيت بدنی و اعلام انحلال آن، تغيير نام داد تا با نام جديد “سپاهان” پرچم دار ورزش در شهر اصفهان باشد.

فعاليتهای فرهنگی-ورزشی این باشگاه تا اواخر سال 1371 ادامه داشت تا اينکه از ابتدای سال 1372 و با توجه به شرايط اقتصادی بوجود آمده و با در نظر گرفتن مصالح باشگاه که در اصل بر حفظ نام سپاهان بود، امتياز باشگاه به کارخانه سيمان سپاهان واگذار گرديد تا از اين تاريخ باشگاه سپاهان تحت نام و مديريت کارخانه سيمان سپاهان ادامه حيات دهد.

تغيير شرايط اقتصادی کشور و عرضه شدن سهام کارخانه سيمان سپاهان در بورس سهام و عدم تمايل سهامداران جديد اين کارخانه به باشگاه داری سبب گرديد تا پس از يکسری رايزنی و تلاشهای گسترده مسئولين و مقامات ارشد سياسی، اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و ورزشی استان و مساعدتهای در خور تحسين شخص مهندس جهانگيری وزير معادن و فلزات ومهندس اسلاميان مدير عامل مجتمع عظيم فولاد مبارکه ، امتياز باشگاه به فولاد مبارکه واگذار گردد تا فعاليتهای اين باشگاه از تابستان 1379 بصورت بسيار گسترده با نام باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان ادامه يابد.

رنگها:زرد و مشکی
رنگ لباس اول: پیراهن زرد / شورت مشکی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت مشکی

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه نقش جهان
ولی نه...!! باید ترک کنم

ویرایش توسط Omid7 : 11-14-2009 در ساعت 05:52 PM
قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

استقلال تهران

FC Esteghlal Tehran

لینکهای مربوطه
وب سایت باشگاه استفلال
ایمیل باشگاه استفلال

مالک: سازمان تربیت بدنی ایران
تاسیس: 1324
نام های سابق: دوچرخه سواران، تاج
موسس: پرویز خسروانی

آدرس: تهران، خیابان فلسطین، تقاطع زرتشت، پلاک 13، طبقه 2
تلفن: (021) 88982211
فکس: (021) 8896968

تاریخچه

سوم مهرماه 1324 آقایان میرزایی، جهانپور و نواب باشگاهی را با نام “دوچرخه سواران” در خیابان فردوسی تاسیس کردند. هدف از ایجاد این باشگاه، اول تاسیس کلوبی برای دوچرخه سواران بود. اما پس از مدتی این باشگاه، کلوبی برای فوتبال دوستان را نیز مهیا کرد.

یکسال بعد اولین بازی رسمی باشگاه فوتبال دوچرخه سواران در جام حذفی ایران انجام شد. در سال 1326، این باشگاه توانست قهرمان جام حذفی شود.

در سال 1328، باشگاه ورزشی دوچرخه سواران رسما” نام خود را به باشگاه “تاج” تغییر داد. با گذشت چند سال، تاج توانست طرفداران زیادی را به خود جذب کند و یکی از دو تیم محبوب ایران باشد.

در سال 1358، بعد از واقعه انقلاب اسلامی در ایران، باشگاه تاج، نام خود را به استقلال تغییر داد.

هم اکنون استقلال به همراه تیم پرسپولیس تهران، محبوبترین تیم باشگاهی ایران بشمار می رود. این تیم تا به حال موفق شده 5 مرتبه در لیگ سطح بالای ایران (لیگ یک و برتر)، 5 مرتبه در جام حذفی و 2 بار در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان قهرمانی دست پیدا کند.

رنگها: آبی و سفید
رنگ لباس اول: پیراهن آبی / شورت آبی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت سفید

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه آزادی تهران
ولی نه...!! باید ترک کنم

ویرایش توسط Omid7 : 11-14-2009 در ساعت 06:06 PM
قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

پرسپولیس تهران

Persepolis

لینکهای مربوطه
وب سایت باشگاه پرسپولیس
ایمیل باشگاه پرسپولیس

تاسیس: 1343
نام های سابق: پرسپولیس، آزادی
موسس: علی عبده

آدرس:
تلفن: (021) 8846353
فکس: (021) 88746125
تاریخچه

پرسپولیس در سال 1343 توسط آقای علی عبده تاسیس شد. در آن زمان این باشگاه فقط کلوبی برای ورزشهای بسکتبال، والیبال و بولینگ بود. علی عبده آن زمان یک بوکسر (مشت زن) حرفه ای مقیم ایالات متحده بود که به ایران بازگشته بود. زمانی که کلوب فوتبال این باشگاه شکل گرفت، تیم پرسپولیس، تیمی ضعیف بود که در دسته دوم لیگ تخت جمشید بازی می کرد.

در همان زمان، باشگاه فوتبال شاهین که تیمی قوی داشت، بسته شد و اکثر بازیکنان آن به باشگاه پرسپولیس آمدند. این انتقالات به لطف آقایان دکتر برومند و پرویز دهداری انجام شد.

پرویز دهداری در سال 1348 به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد. اما در آن سال، لیگ ایران برگزار نشد چرا که اکثر تیمهای حاضر در لیگ منحل شده بودند. بحای لیگ، یک تورنمنت چهار تیمی برگزار شد که در آن پرسپولیس، تاج، پاس و عقاب شرکت داشتند. پرسپولیس توانست قهرمان این تورنمنت شود.

در سال 1349، کارخانه یونیورسال (Universal) در ایران تاسیس گشت. مالک این کارخانه، یعنی محمود خیامی، یکی از طرفداران پر و پا قرص تیم فوتبال سابق شاهین بود. محمود خیامی که به فوتبال علاقه زیادی داشت، تیم کوچکی تشکیل داده بود که این تیم، تیم ضعیفی بود. علی پروین (سرمربی کنونی تیم پرسپولیس) آن زمان در این تیم بازی می کرد. تیم کارخانه یونیورسال بعد از مدتی، نام “پیکان” را برای خود انتخاب کرد. البته این نام را از محصول خود که خودروی پیکان بود انتخاب کرده بود. با پیشرفت کارخانه یونیورسال، محمود خیامی نیز به این فکر افتاد تا تیمش را پیشرفت دهد. از اینسو، با باشگاه پرسپولیس وارد مذاکره شد و توانست اکثر بازیکنان آنرا که در اصل بازیکنان سابق شاهین بودند، خریداری کند. در آن فصل، پیکان قهرمان لیگ شد، اما یکسال بعد، اکثر این بازیکنان به پرسپولیس بازگشتند.

پرسپولیس توانست در سال 1351 قهرمان جام تخت جمشید شود. این قهرمانی دو سال بعد نیز ادامه داشت.

بعد از واقعه انقلاب اسلامی در ایران، باشگاه پرسپولیس تقریبا منحل و بلا تکلیف شد تا اینکه بعد از مدتی تحت بنياد مستضعفان و جانبازان جمهوری اسلامی قرار گرفت و نامش به باشگاه “آزادی” تبدیل شد. پس از مدت زمانی، این باشگاه تحت سرپرستی سازمان تربیت بدنی ایران قرار گرفت و نامش به “پیروزی” تغییر کرد. گرچه از آن زمان به بعد، نام این باشگاه پیروزی شد، اما طرفداران این تیم همچنان آنرا به نام پرسپولیس می شناسند و صدا می زنند.

از افتخارات این تیم می توان به 8 بار قهرمانی لیگ، 4 بار برنده شدن در جام حذفی و 1 بار کسب عنوان قهرمانی باشگاه های آسیا اشاره کرد.

رنگها: قرمز و سفید
رنگ لباس اول: پیراهن قرمز / شورت سفید
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت قرمز

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه آزادی تهران
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

ابومسلم مشهد

FC Abu Moslem

لینکهای مربوطه

وب سایت باشگاه ابومسلم
ایمیل باشگاه ابومسلم

مالک: شرکت ایران خودرو
تاسیس: 1349
موسس: عطا الله و اصغر مهاجرانی

آدرس: مشهد، بلوار وکیل آباد، ایرج میرزاهفت، پلاک 78
تلفن: (0511) 6076691
فکس: (0511) 6076694
تاریخچه

در اوایل سال 1349 عده ایی دور هم جمع شدند و تیمی را تشكیل دادند كه نامش را “ابومسلم خراسان” نهادند. بیشتر بازیكنان این تیم را بچه های محله سه راه شاه عباسی قدیم (كاشانی) كه حول و حوش زمین های خاكی بود تشكیل می دادند.

در سال 1350 كه قرار شد فوتبال ایران راه اندازی شود مسابقات مقدماتی این رقابتها در شهر اصفهان برگزار شد و در آن موقع تیم آریا مشهد به نمایندگی از استان خراسان شركت كرد كه در بازی آخر نتوانست بر تیم سپاهان اصفهان غلبه كند و ناگزیر به لیگ تخت جمشید راه نیافت.بعد از این ناكامی دلسوزان ورزش خراسان در آن زمان به فكر تشكیل باشگاهی به نام ابومسلم با توجه به قدرت حقیقی استان افتادند.از این رو دو تیم مطرح آن زمان یعنی آریا و ابومسلم چاره ایی جز ادغام با یكدیگر ندیدند.

عطا الله مهاجرانی به همراه دو برادر خود به نام حشمت و اصغر مهاجرانی در این امر مشاركت داشتند كه ما حصل این اقدام منجر به تشكیل تیمی مقتدر به نام ابومسلم شد. ابومسلم به لیگ تخت جمشید راه یافت و همواره در زمره بهترین تیمهای لیگ كشور بود. رنگ پیراهن این تیم از همان ابتدا با اقتباس از حركت سیاه جامگان و ابومسلم (مشكی) انتخاب شد تا یاران سردار بزرگ همیشه در اذهان باقی بمانند. به این رنگ قرمز افزوده شد تا لكه های خون سربازان كه بر تنشان با تعصب عجین بود نمادی اصولی بگیرد. این تشكل خیلی سریع از محبوبیت خاص و عام برخوردار شد. هر روز به تعداد تماشاگران و هواداران ابومسلم افزوده می شد به طوری كه حالا بعد از گذشت 32 سال بالغ بر 50 تا 60 هزار طرفدار دارد چه آن دسته از هوادارانی كه در استادیوم حضور می یابند و چه آنانی كه به خاطر مشغله كاری نمی توانند در استادیوم باشند و یا شهرستانی های خراسان كه به وجود چنین تیمی به عنوان پیشانی فوتبال استانشان در كشور همواره فخر می فروشند.

ابومسلم خراسان با پیروزی انقلاب و تغییر تحول بنیادی كشور نیز دچار همین تحولات اساسی شد. این تیم از چندین سال ركورد و تعطیلی مجددا توسط جهانگیر زنده دل و جمعی از بازیكنان و دوستان سر و شكل گرفت و این تلاش كوششی برای احیای فوتبال خراسان در كشور بود. طی سالهای 59 تا 63 حركتی اصولی در ورزش نبود اما پس از سال 1363 تیمهای استانی و مسابقات شهری آغاز شد. از اواخر 1363 تشكیل ابومسلم رنگ و بوی خاصی به خود گرفت تا این كه پس از قهرمانی در سال 1365 در باشگاههای مشهد و 1366 لیگ استان خراسان سیر صعودی و تحولی این باشگاه قدیمی شكل گرفت. در سال 1367 و 1368 ابومسلم جانی تازه گرفت و باعث آن شد تا مهندس حمید طیبی مدیر عامل كارخانه شهد ایران این تیم را زیر پوشش قرار دهد و این حمایت مالی نتیجه قهرمانی فوتبال در لیگ استان را به همراه داشت و با آغاز سال 1369 فوتبال ایران از لیگ منتخب استانها موسوم به قدس خارج شد و به صورت لیگ منطقه ایی باشگاهها در آمد.

ابومسلم قهرمان استان به عنوان نماینده خراسان در منطقه یك كشور حضور یافت و مربیگری حاج سید مهدی قیاسی و كاظم غیاسیان به عنوان مربیان و سرپرستی جهان گیر زنده دل به لیگ دسته اول كشور صعود نمود. سالهای 1370 و 1371 تیم ابومسلم د لیگ آزادگان حضور داشت و به دلیل عدم توجه كافی مسئولان باشگاه و استان باعث شد تا تیم به دسته دوم سقوط و طبق قوانین غیر معقول هیات استان به بازیهای داخلی یعنی دسته سوم پرت شد و طی سالهای 72 و 73 در لیگ دسته سوم متوقف شد و نتوانست به رده بالاتر صعود كند. بالاخره در سال 1374 با تشكلی منسجم مجدد راهی لیگ دسته دوم كشور شد.

در سال 1375 با درایت دكتر حاج رضاپور مدیر عامل كارخانه خوشگوار و عنایت مالی آقای مسعود یزدی باشگاه انسجامی فوق العاده گرفت. در سالهای 1374 و 1375 با مربیگری مهدی دینور زاده موفق به صعود نشد. در سل 1376 به رغم این كه دیگر خوشگوا دست از حمایت مالی مستقیم برداشت و تنها به كمكهای تبلیغاتی بسنده كرد با مدیریت كادر فنی كه ابتدا استاد حسین فكری و اكبر میثاقیان عهده دار آن بودند و سپس ادامه راه میثاقیان به دست گرفت و با مدیریت خوب خود جواز ورود دسته اول را كسب كرد. در سال 1377 با مدیریت مهندس غلام حسین تكفلی و رهبری میثاقیان تیم ابومسلم در دور رفت لیگ مقام سوم را به خود اختصاص داد. در سال 1378 تیم ابتدا به مدیر عاملی مهندس رحمان نادری و سپس بصیری پور فرماندار مشهد كار خود را شروع كرد و در میانه راه ناصر شفق اقدام به خرید امتیاز آن نمود و این تیم را زیر چتر و حمایت مالی ومعنوی ناجا قرار داد و این حمایت تا سال 84 ادامه داشت و در همین سال با توافق مسولان ناجا و ایران خودرو امتیاز باشگاه ابومسلم به گروه صنعتی ایران خودرو واگذار شد.

در سال 78 به علت مسائل مالی و نبود نیروهای مجرب به دسته دوم سقوط كرد. با شروع رقابتهای لیگ دسته اول ابتدا اكبر میثاقیان و سپس فیروز كریمی رهبری تیم را بر عهده گرفتند كه سه دیدار به پایان بازیها مانده بود كه جواز ورود به لیگ حرفه ای را از تاریخ 1/2/80 كسب كرد و این حضور همچنان با اقتدار ادامه دارد.

رنگها: مشکی و قرمز
رنگ لباس اول: پیراهن قرمز-مشکی / شورت مشکی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید-قرمز / شورت سفید

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه ثامن مشهد
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

پیکان

Paykan FC

لینکهای مربوطه
باشگاه های فوتبال ایران

مالک: شرکت ایران خودرو
تاسیس: 1346
موسس: محمود خیامی
مدیرعامل: ناصر شهسواری

آدرس: تهران، کیلومتر 14 اتوبان کرج، ایستگاه ایران خودرو
تلفن: (021) 48905832
فکس: (021) 48905292
تاریخچه

باشگاه فوتبال پیکان در سال 1346 توسط “محمود خیامی” و با کمک مالی کارخانه اتومبیل سازی ایران خودرو تاسیس شد.

هدف اصلی از تاسیس این باشگاه، بهبود سازی محصولات این کارخانه بود. با تاسیس این باشگاه، مدیران آن توانستند بازیکنانی نظیر علی پروین، مجید حلوایی، امیر عابدینی و چند بازیکن تیم پرسپولیس را به خدمت بگیرند.

دو سال بعد از تاسیس این باشگاه، تیم پیکان موفق به کسب قهرمانی در لیگ شهر تهران شد. اما سال بعد از آن تیم به خاطر مشکلات داخلی میان بازیکنان و مسوولینش منحل گردید. از اینرو بازیکنان این تیم که اکثرا از پرسپولیس بودند به تیم سابق خود برگشتند.

اما با حل مشکلات و گذشت حدود یک دهه، باشگاه پیکان فعالیت خود را در رشته های بکستبال، والیبال و هندبال مجددا آغاز کرد، ولی تا اواخر دهه 70 خورشیدی این باشگاه هرگز باشگاه فوتبال خود را مجدد راه اندازی نکرد.

رنگ لباس اول: پیراهن سفید-آبی / شورت سفید
رنگ لباس دوم: پیراهن آبی / شورت مشکی

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه ایران خودرو
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سایپا
Saipa FC

لینکهای مربوطه
وب سایت باشگاه سایپا
ایمیل باشگاه سایپا

مالک: کارخانه جات خودروسازی سایپا
تاسیس:1368
موسس: شرکت خودروسازی سایپا

آدرس: تهران، خیابان استاد مطهری، خیابان میرعماد، خیابان یازدهم، پلاک 17
تلفن: (021) 88746391
فکس: (021) 88741650
تاریخچه

در سال 1368، شرکت سایپا تصمیم بر این گرفت تا تیم فوتبالی راه اندازی کند. به همین خاطر این شرکت امتیاز یکی از تیمهای دسته چهارمی لیگ ایران را خرید و نام آنرا به سایپا تغییر داد.

این تیم دو سال بعد یعنی در سال 1370 در لیگ سه بازی کرد، و یکسال بعد از آن (1371) موفق شدند به لیگ دو صعود کنند. در همان سال آنها سهام عمده ای از تیم کشیرانی را خریدند در توانستند تا در دسته یک لیگ محلی تهران شرکت کنند. با شرکت در لیگ محلی تهران، ساسپا موفق به عنوان این لیگ شد و به دسته یک لیگ سراسری که با نام “لیگ آزادگان” شناخته می شد راه پیدا کرد.

در اولین حضور خود در لیگ آزادگان، سایپا قهرمان لیگ شد و همچنین توانست جام حذفی را نیز فتح کند.

اما سال بعد آنها به دسته دوم سقوط کردند. فصل بعدی سایپا به دسته اول بازگشت اما از آن موقع تا به حال موفق نشده تا قهرمان لیگ آزادگان و یا لیگ برتر کنونی شود.

رنگها: نارنجی و سفید
رنگ لباس اول: پیراهن نارنجی / شورت سفید
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت سفید

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه انقلاب
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

استقلال اهواز

Esteghlal Ahvaz

لینکهای مربوطه

وب سایت باشگاه استقلال اهواز
ایمیل باشگاه استقلال اهواز

تاسیس: 1327
نام های سابق: تاج اهواز
موسس: حکیم شوشتری

آدرس: اهواز، کیانپارس، خیابان سوم غربی، فاز 30، پلاک 118
تلفن: (0611) 3360154
فکس: (0611) 3360154

تاریخچه

باشگاه استقلال اهواز در سال 1327 خورشیدی (1948 میلادی) توسط مرحوم حکیم شوشتری تاسیس گردید. این باشگاه به عنوان نماینده باشگاه استقلال تهران (تاج سابق) در اهواز تاسیس شد و “تاج اهواز” نام گرفت.

از همان بدو تاسیس، تاج اهواز شروع به جذب بهترین فوتبالیستهای خوزستان کرد. در سال 1952 تاج اهواز به جام تخت جمشید راه پیدا کرد اما قوانین این لیگ در آن زمان طوری بود که به دو تیم با یک نام مشترک اجازه شرکت در لیگ را نمی داد. پس بدین خاطر استقلال (تاج) تهران در لیگ یک باقی ماند و استقلال اهواز در لیگ پایین تر بازی کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران، تاج اهواز نامش به استقلال اهواز تغییر داده شد. جنگ ایران-عراق نیز باعث شد تا شهرهای اهواز و خوزستان به شدت تخریب شوند، از همین رو سازمان این باشگاه نیز تا حدی از هم پاشیده شد. اما پس از جنگ مردم بازهم به این باشگاه رسیدگی کردند تا اینکه در سال 1370 تیم فوتبال آن به لیگ آزادگان که در آن زمان لیگ سطح اول فوتبال ایران محسوب می شد، راه پیدا کرد. اینبار دیگر محدودیتی برای شرکت دو تیم با یک نام وجود نداشت.

اما شش سال بعد استقلال اهواز باز هم با لیگ دو سقوط کرد ولی در سال 1381 به لیگ سطح اول که حرفه ای شده بود (لیگ برتر) بازگشت.

طرفداران این تیم آنرا بنام “چلسی ایران” صدا می زنند.

رنگ لباس اول: پیراهن آبی / شورت سفید
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت آبی

ورزشگاه اختصاصی: ؟؟
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

فولاد اهواز

Foolad Ahvaz FC

لینکهای مربوطه

وب سایت باشگاه فولاد خوزستان
ایمیل باشگاه فولاد خوزستان

مالک: صنعت فولاد خورستان
تاسیس: 1352
نام های سابق: ؟
موسس: ؟

آدرس: اهواز، کوی ملت، خیابان کارون 10، شماره 6
تلفن: (0611) 4466002
فکس: (0611) 4463133

تاریخچه

فولاد خوزستان تیمی است که تا قبل از سقوط و انحلال تیم فوتبال “جنوب اهواز” کسی از آن اطلاعی نداشت. در اصل این تیم جنوب اهواز بود که پروانه باشگاه فوتبال خود را در سال 1374 به فولاد خوزستان فروخت تا این تیم بتواند در لیگ سراسری ایران بازی کند.

تیم فولاد در سال 1370 قهرمان اهواز شده و دو سال بعد از آن به فوتبال دسته دو لیگ فوتبال خوزستان راه پیدا کرده بود. در سال 1374 این تیم در حالیکه فصل را در لیگ دسته دوم خوزستان به اتمام رساند، توانست امتیاز باشگاه سقوط کرده “جنوب اهواز” که در آستانه انحلال و ورشکستگی بود را بخرد و جواز حضور در لیگ دوم فوتبال ایران را کسب کند.

پس از یکسال حضور در لیگ دوم کشور، در سال 1375 با مربیگری “همایون شاهرخی” فولاد خوزستان توانست به لیگ آزادگان (لیگ سطح یک) راه پیدا کند. حضور در لیگ اول کشور افتخار و کاری شگفت انگیز برای این تیم محسوب می شد چرا که آنها ده سال پیش از آن، در لیگ دسته چهار محلی بازی می کردند.

رنگها: قرمز و زرد
رنگ لباس اول: پیراهن قرمز-زرد / شورت قرمز
رنگ لباس دوم: پیراهن مشکی / شورت مشکی

ورزشگاه اختصاصی: استادیوم تختی
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-14-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

ملوان انزلی

Malavan Anzali FC

لینکهای مربوطه

وب سایت باشگاه ملوان
ایمیل سایت باشگاه ملوان

مالک: نیروی دریایی ایران
تاسیس: 1348
نام های سابق: ؟
موسس: بهمن صالح نیا
مدیرعامل: سعید پورطهماسبی

آدرس: بندرانزلی، روبروی دادگستری، بازارچه نیروی انتظامی
تلفن: (0181) 27514
فکس: (0181) 27514

تاریخچه

در سال 1348 “بهمن صالحنیا” بهمراه چند جوان ورزشکار شهر بندری انزلی، باشگاه فوتبالی را تاسیس کرد. پس از گذشت مدتی، نیروی دریایی ایران تصمیم به خرید این باشگاه و حمایت مالی آن گرفت.

صالحنیا که در اصل موسس این باشگاه بود، به عنوان مربی تیم فوتبال این باشگاه نیز از سال 1352 تا 1377 فعالیت کرد.

ملوان انزلی به غیر از سه بار کسب جام حذفی افتخارات دیگری را در پرونده خود ثبت نکرده اما بازیکنانی نظیر سیروس قایقران، محمد احمدزاده و قفور جهانی از این تیم به فوتبال ایران معرفی شدند.

رنگها: سفید و آبی
رنگ لباس اول: پیراهن سفید-آبی / شورت سفید
رنگ لباس دوم: پیراهن آبی-سفید / شورت آبی

ورزشگاه اختصاصی: استادیوم تختی
ولی نه...!! باید ترک کنم

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش