بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-07-2010
sharareh1 آواتار ها
sharareh1 sharareh1 آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,827

1,432 سپاس در 313 نوشته ایشان در یکماه اخیر

جام جم آنلاين: ‌همه ما تا به حال دچار خارش شده‌ايم. اين مشكل شايع گاهي آنقدر شديد مي‌شود كه حتي پزشكان نيز در درمان آن ناتوان مي‌شوند.
خارش در حقيقت نوعي احساسي است كه فرد را وادار به خاراندن به عنوان نوعي واكنش مي‌كند؛ هرچند همه ما مي‌دانيم در ناراحتي‌هايي كه با خارش همراه هستند، خاراندن چاره كار نيست، برعكس پوستي كه خود به‌خود تحريك مي‌شود، با خاراندن آسيب بيشتري مي‌بيند؛ اما با اين وجود چاره‌اي جز خاراندن نداريم.

بسياري معتقدند احساس خارش غيرقابل‌تحمل‌تر از احساس درد است. خارش ممكن است به صورت محدود يا منتشر، موقتي يا مداوم باشد.
علت چيست؟
علت واقعي خارش، اغلب ناشناخته است؛ اما به‌طور كلي خارش ناشي از تحريك اعصاب پوستي است. خارش مي‌تواند علامتي از يك بيماري پوستي و يا يك بيماري داخلي يا مسائل عصبي رواني و يا تركيبي از اين حالات باشد.
بيماري‌هاي كبدي، يرقان‌هاي انسدادي، ديابت، كم‌كاري و پركاري تيروئيد، كم‌خوني، فقر‌آهن، بعضي بيماري‌هاي انگلي و بعضي سرطان‌ها مي‌توانند سبب خارش شوند. از شايع‌ترين علل خارش، نارسايي كليه است كه موجب خارش‌هاي شديد و غيرقابل كنترل مي‌شود.
واكنش حساسيتي نسبت به فلزي خاص، عطر و اسانس، التهاب مزمن پوست و نيش حشرات و بيماري‌هاي پوستي شديد مانند اگزماي پوستي‌ نيز مي‌تواند با خارش همراه شوند.
10 فرمان
1- نخستين اقدام براي برطرف كردن احساس خارش، استفاده از پمادها و كرم‌هايي است كه مواد موثر در برطرف كردن خارش دارند. مي‌توان برخي از اين پمادها را بدون نياز به نسخه پزشك از داروخانه‌ها تهيه كرد. همچنين كمپرس آب يخ يا آب و سركه مي‌تواند خارش را تسكين دهد.
2- چنانچه احساس خارش بيش از 2 روز ادامه پيدا كند، بايد به پزشك مراجعه كنيد؛ چون ممكن است به بيماري‌هاي پوستي مبتلا شده باشيد.
3- پوست خود را مرطوب نگه داريد. پوست بسيار خشك به آساني دچار خارش مي‌شود.
4- براي شستن بدن بهتر است از مواد شوينده بدون عطر يا از لوسيون‌ها و محلول‌هاي شوينده استفاده شود. همچنين هرقدر زمان شستشو كوتاه‌تر و آب خنك‌تر باشد، بهتر است. پس از شستشو هم مي‌توانيد از كرم‌ها يا لوسيون‌هاي مرطوب‌كننده استفاده كنيد.
5- در برخي موارد به علت گرماي هوا و افزايش درجه حرارت بدن، خارش بروز مي‌يابد يا تشديد مي‌شود كه با خوردن مايعات فراوان و خنك كردن پوست مي‌توان آن را برطرف كرد.
6- سرخود هيچ دارويي را مصرف نكنيد. برخي از داروها، خود مي‌توانند سبب خارش شوند. استامينوفن كديين را كه بسياري فراوان و سرخود مصرف مي‌كنند، مثل ساير داروهاي مخدر مي‌تواند سبب خارش شود.
7- پوشيدن لباس‌هاي سبك و نخي و غيرچسبان و قرار گرفتن در محيط خنك در كاهش خارش موثر است.
8- گاهي مي‌توان با تجويز پزشك از پمادهاي موضعي مثل تركيبات كالامين يا كورتون‌ها استفاده كرد. در نظر داشته باشيد مصرف داروهاي خوراكي ضدخارش حتما بايد توسط پزشك تجويز شود.
9- در برخي بيماران، خارش هيچ علت پوستي يا داخلي ندارد؛ بلكه خارش عصبي دارند. در اين گروه، مصرف داروهاي آرامبخش با تجويز پزشك كمك‌كننده است.
10- هميشه از ضدآفتاب استفاده كنيد؛ زيرا آفتاب نيز يكي از علل خارش است. آفتاب‌سوختگي پوست، خود همراه با خارش است. از آن گذشته، آفتاب ، پوست را خشك مي‌كند كه اين نيز خود موجب خارش مي‌شود حتي در فصول پاييز و زمستان بويژه در شرايط برفي نيز به دليل انعكاس نور بايد از ضدآفتاب استفاده شود؛ چراكه مي‌تواند خشكي پوست را تشديد كند.

قدیمی 01-02-2012
ترنم آواتار ها
ترنم ترنم آنلاین نیست.
ناظر و مدیر تالارهای آزاد

سپاسها: : 7,641

11,675 سپاس در 3,736 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض چگونه شوره سر را از بین ببریم؟

شوره سر یک اختلال شایع بوده که سبب خارش سر هم می شود. اگر چه شوره سر، یک اختلال تهدید کننده زندگی شخص نمی باشد، ولی ممکن است به صورت دائمی وجود داشته باشد و فرد را آزار دهد.
در صورت بروز این مشکل شما دو راه پیش روی خود دارید:
یکی این که با درمان های گران قیمت نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.
دوم این که می توانید با راه های طبیعی و کم هزینه، آن را درمان کنید.
راه های طبیعی درمان شوره سر:
۱- هر روز موهای خود را شانه بزنید. با شانه زدن، گردش خون را در ریشه های موی خود تسریع می بخشید. سر خود را خم کنید و از پشت گردن تا بالای موهای خود را شانه کنید. بلافاصله بعد از شانه زدن با انگشتان، پوست سر خود را ماساژ دهید تا به تسریع گردش خون کمک کنید.
۲- سر خود را همیشه تمیز نگه دارید. سرکه رقیق شده با مقداری آب را روی سر خود بریزید و با پارچه سر خود را ببندید. اگر ترجیح می دهید که سوزش را احساس نکنید می توانید از روغن نارگیل به جای آن استفاده کنید. پس از قراردادن روغن نارگیل بر روی سر، با انگشتان خود، سر را ماساژ دهید و یا شانه بزنید. بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، سر خود را با آب داغ (در حدی که نسوزید) بشویید.
۳- عادات غذایی خود را اصلاح کنید. اگر شما از درون سالم باشید، باید بدن شما از بیرون هم نشانگر سلامت درون شما باشد. با مصرف میوه و سبزیجات به میزان لازم، شوره سر تحت کنترل درمی آید.
۴- بعد از زدن شامپو، در مرحله آخر آبکشی، موهای سر خود را با مخلوط آب و یک قاشق غذاخوری آبلیمو بشویید. این کار نه تنها از بروز شوره جلوگیری می کند، بلکه درخشندگی خاصی به موهای شما خواهد داد.
۵- اگر از شوره سر خود شدیداً رنج می برید و مقدار آن بسیار زیاد است، می توانید از این درمان ها در طول شب بهره ببرید.
قبل از خوابیدن، سر خود را به روغن بچه آغشته کنید. سر خود را با روسری ببندید تا بالش کثیف نشود. صبح روز بعد سر خود را با شامپو بشویید. این کار را تا از بین بردن کامل شوره سر ادامه دهید.
روش دیگر این است که یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کرده و آن را قبل از خوابیدن، روی سر خود بمالید. با پارچه سر خود را پوشانده و بخوابید. فردا صبح، سر خود را با شامپو بشویید.
۶- اضطراب و استرس از جمله عوامل مهم در بروز شوره سر هستند. لذا با حفظ آرامش، به رفع شوره سر خود کمک کنید.

.
.
کاربران زیر از ترنم به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 03-03-2012
آناهیتا الهه آبها آواتار ها
آناهیتا الهه آبها آناهیتا الهه آبها آنلاین نیست.
مدیر تالار کرمانشاه

سپاسها: : 6,194

3,940 سپاس در 933 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض زانودرد را جدی بگیرید(لطفا"!!)

گاهی درد زانو ناشی از بیماری آرتروز است که در این حالت، درد زانو با فعالیت، بد‌تر می‌شود و با استراحت بهبود می‌یابد که این بیماران معمولا از صدای خرت و خرت مانند در زانوی خود شکایت دارند

زانودرد را جدی بگیرید
فوق متخصص روماتولوژی و عضوهیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: مراجعه دیرهنگام مبتلایان به زانو درد به پزشک منجر به تخریب غضروف مفاصل می‌شود و آسیب‌های جبران ناپذیری را به زانو وارد می‌سازد.
«محمدمهدی امام» افزود: درد زانو می‌تواند ناشی از پاره شدن منیسک زانو باشد که در این بیماری، درد و تورم زانو پس از مدتی ممکن است فروکش کند اما سیر روند بیماری ادامه دارد.
وی ادامه داد: پاره شدن رباط زانو نیز با علایمی مانند قفل شدن و خالی شدن زانو همراه است که بیمار گاهی این علایم را تحمل کرده و از مراجعه به پزشک خودداری می‌کند.
این استاد دانشگاه گفت: بیماران به مرور برای اجتناب از فشار آمدن به زانو نمی‌توانند فعالیت‌های فیزیکی گذشته را داشته باشند.
امام افزود: هنگام قفل شدن زانو، زانوی فرد هنگام حرکت گیر می‌کند و با ایجاد یک صدای تق مانند دوباره آزاد شده و درد بهتر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: هنگام خالی شدن زانو نیز فرد هنگام راه رفتن، احساس می‌کند شخص از پشت زانو، او را هل می‌دهد و زمین می‌خورد.
این پزشک فوق تخصص روماتولوژی تاکید کرد: اینگونه بیماران باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.
وی اظهار داشت: گاهی درد زانو ناشی از بیماری آرتروز است که در این حالت، درد زانو با فعالیت، بد‌تر می‌شود و با استراحت بهبود می‌یابد که این بیماران معمولا از صدای خرت و خرت مانند در زانوی خود شکایت دارند.
وی افزود: درد زانوی بیمارانی نیز که دچار مشکلات رماتیسمی هستند، هنگام اوایل صبح و به دنبال بی‌حرکتی شدت می‌یابد.
عضوهیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران یادآور شد: اگر درد زانو ناشی از تومورهای مفصلی باشد، بیماران معمولا از درد شبانه زانو شکایت دارند که در سایر بیماری‌های مفصلی زانو، کمتر مشاهده می‌شود.
امام تاکید کرد: ممکن است علایمی مانند تورم و درد زانو تسکین یابد اما مبتلایان به این علایم حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا از آسیب‌های جبران ناپذیر به زانو جلوگیری شود.

2 کاربر زیر از آناهیتا الهه آبها سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 05-14-2012
FereShteH آواتار ها
FereShteH FereShteH آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,663

2,620 سپاس در 1,701 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض من کبد شما هستم.

سلام ! منم.کبد

من کبد شما هستم.
می خوام به شما بگم چقدر دوستتون دارم….
به ۹ دلیل:

من آهن، ویتامین ها و سایر مواد معدنی مورد نیاز شما را ذخیره می کنم. بدون من شما نیرویی نخواهید داشت
من ماده تلخی که برای هضم غذا لازم دارید را تولید می کنم.بدون من در کمترین زمان نابود می شوید.
مواد شیمیائی سمی که به خورد من می دهید، شامل الکل آبجو، شراب، داروها (چه آنها که تجویز شده اند و چه آنها که خود تجویز می کنید و می خرید) و مواد مخدر را
سم زدائی می کنم. بدون من عادات بد شما را می کشد.
من قند (کربوهیدراتها، گلوکز و چربی) را مثل یک باتری در خودم ذخیره می کنم تا وقتی به آن نیاز دارید در اختیارتان بگذارم. بدون من افت شدید قند شما را در حالت کما قرار خواهد داد
حتی قبل از اینکه بدنیا بیائید خونی که زندگی شما را به گردش در می آورد می سازم. بدون من اصلا وجود نخواهید داشت.
من پروتیئن هایی که برای رشد و زندگی نیاز دارید را می سازم. بدون من نمی توانید درست رشد کنید.
من سمومی که از طریق هوا، اگزوز اتومبیل ها و مواد شیمیائی که تنفس می کنید را می زدایم. بدون وجود من آلوده کننده ها شما را نابود می کنند.
من فاکتور لازم برای لخته شدن خون را می سازم و وقتی بطور اتفاقی دست خود را می برید خونریزی را بند می آورم. اگر من نباشم آنقدر خون از بدن شما می رود که می میرید.
من از شما در مقابل تمامی میکروبهایی که به بدن وارد می شوند دفاع می کنم. میکروبهای سرماخوردگی، ویروس آنفلوآنزا و هرنوع موجود ذره بینی مضر را نابود می کنم و یا حداقل ضعیفشان می کنم. بدون من شما هدف آسانی برای هرنوع عفونت شناخته شده برای بشر هستید.
من شما را اینقدر دوست می دارم. اما شما چقدر مرا دوست دارید؟
اجازه بدهید به شما بگویم چگونه مرا دوست بدارید، یعنی همان کبد خودتان را
مرا در الکل، آبجو و شراب غرق نکنید.
مراقب داروها باشید. تمام آنها مواد شیمیایی هستند و وقتی شما بدون تجویز پزشک از آنها استفاده می کنید می توانید ماده ای سمی بوجود آورید که به سختی به من صدمه می زند.
من به آسانی زخمی می شوم. و این زخمها که سیروز نام دارند همیشگی هستند.
دارو گاهی لازم است. اما دارو خوردن در زمانی که نیازی به آن نیست عادت بدی است. این مواد شیمیائی می توانند به سختی کبد شما را اذیت کنند
مراقب انواع اسپری ها باشید. به یاد داشته باشید من مسئول سم زدائی آنچه تنفس می کنید هم هستم. پس وقتی دارید با مواد پاک کننده کار می کنید مراقب باشید که هوای اتاق دائم عوض شده و از ماسک استفاده کنید. این مسئله در مورد حشره کش ها، خوشبو کننده ها، اسپری رنگ های و سایر مواد شیمیائی به دو برابر مراقبت احتیاج دارد. مراقب چیزی که تنفس می کنید باشید.
مراقب چیزی که با پوست شما تماس پیدا می کند باشید. آن حشره کشها که به گیاهان یا درختان می پاشید نه تنها هرنوع حشره ای را که گیر بیاورند می کشند بلکه سلولهای پوست شما را هم نابود می کنند. به یاد داشته باشید که آنها هم مواد شیمیایی هستند. هرگاه در معرض حشره کشها بوده و یا سمپاشی می کنید پوست خود را با دستکش آستین بلند، کلاه یا ماسک بپوشانید.
اخطار
من تا وقتی که به آخرین لحظه های های زندگی خود…و در نتیجه خود شما نرسیده ام به شما خبر نمی دهم که دچار مشکل هستم. به یاد داشته باشید من شکایت بکن نیستم.
وارد آوردن بار اضافی به من با داروها، الکل و سایر مواد مضر می توانند مرا نابود کنند. این ممکن است تنها اخطاری باشد که به شما می شود.
لطفا به نصایح من گوش کنید.
مرتب به کمک پزشک مرا چک کنید.
آزمایش غربال کردن خون می تواند بعضی از مشکلات را نشان دهد.
من وقتی صاف و نرم هستم خوبم. اگر سخت یا دارای برجستگی شوم یعنی مشکل دارم.
اگر پزشک شما به چیزی مشکوک شد اولترا ساؤند یا سی تی اسکن می تواند مشکل را نشان دهد.
زندگی من، و شما، به روشی که با من رفتار می کنید وابسته است.
حالا دیگر می دانید من چقدر مراقب شما هستم.
حالا دیگر می دانید چقدر نگران شما هستم.
لطفا با من به نرمی و با علاقه رفتار کنید.
دوست خاموش شما و دوستدار همیشگی شما… کـبـد.

قدیمی 04-12-2014
ترنم آواتار ها
ترنم ترنم آنلاین نیست.
ناظر و مدیر تالارهای آزاد

سپاسها: : 7,641

11,675 سپاس در 3,736 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض افسردگی

12 علت عجیب افسردگی!

افسردگی می تواند ازجمله عوارض جانبی بسیاری از داروها باشد.
افسردگی محرک های معروف زیادی دارد: ضربه روحی، مشکلات مالی، سوگ از دست دادن عزیزان و بیماری نمونه هایی از این عوامل هستند. اما اگر افسرده هستید و هیچکدام از اینها درمورد شما صدق نمی کند، تعیین یک دلیل خاص برای افسردگیتان کمی دشوار است. درواقع، ممکن است افسردگی شما یک دلیل خاص و مشخص نداشته باشد. در زیر به برخی از علت های تعجب آور افسردگی اشاره می کنیم.

1. هوای تابستان: اختلال عاطفی فصلی بیشتر با افسردگی زمستانی شناخته شده است که افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما برای تعدادی از این افراد، این نوع افسردگی در تابستان اتفاق می افتد. افسردگی هوای گرم زمانی اتفاق می افتد که بدن یک تاخیر برای وفق یافتن با فصل جدید را تجربه می کند. این می تواند به خاطر عدم توازن در شیمی مغز و هورمون ملاتونین باشد.

2. مصرف دخانیات: خیلی وقت است که کشیدن سیگار و سایر دخانیات یکی از عوامل افسردگی معرفی شده است اما داستان این هم مثل داستان اول مرغ بوده یا تخم مرغ است: افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند بیشتر به کشیدن سیگار روی می آورند. اما گفته می شود که نیکوتین بر فعالیت انتقال دهنده های عصبی در مغز اثر می گذارد و موجب بالا بردن سطح دوپامین و سروتونین (که مکانیزم عمل داروهای ضدافسردگی نیز هست) می شود. این می تواند ذات اعتیادآور دارو و تغییرات خلق وخو که با آن همراه است و همچنین اینکه چرا افسردگی با ترک سیگار همراه است را توضیح دهد. خودداری از کشیدن سیگار و ترک آن می تواند به متوازن کردن موادشیمیایی مغز شما کمک کند.

3. بیماری تیروئید: وقتی غده تیروئید نتواند هورمون تیروئید کافی تولید کند، به آن کم کاری تیروئید گفته می شود و افسردگی یکی از علائم آن است. این هورمون چندکاره است اما یکی از مهمترین وظایف آن عمل کردن بعنوان یک انتقال دهنده عصبی و تنظیم سطح سروتونین در بدن است. اگر علائم جدیدی از افسردگی را در خود مشاهده می کنید—مخصوصاً اگر همراه با حساسیت به سرما، یبوست و خستگی باشد—بد نیست که یک آزمایش تیروئید انجام دهید. کم کاری تیروئید با دارو قابل درمان است.

4. عادات بد خواب: جای تعجب نیست که کمبود خواب می تواند منجر به آسیب پذیری شود اما می تواند احتمال بروز افسردگی را نیز افزایش دهد. در یک تحقیق که در سال 2007 انجام گرفت مشخص شد که وقتی به شرکت کننده های سالم کمبود خواب اعمال شد، بعد از مشاهده تصاویر ناراحت کننده، فعالیت مغزی بیشتری داشتند تا آن دسته از شرکت کنندگان که خواب کافی داشتند. و این درست شبیه به واکنشی است که افراد افسرده دارند. اگر به اندازه کافی نخوابید، وقت کافی برای شارژ کردن دوباره سلول های مغزی نداشته و مغز خوب کار نخواهد کرد و یکی از عوامل مختلفی که می تواند موجب افسردگی شود همین است.

5. فعالیت بیش از حد در فیسبوک: وقت زیادی را در چت روم ها و وبسایت های اجتماعی می گذرانید؟ تحقیقات زیادی نشان می دهند که این می تواند با افسردگی مرتبط باشد، مخصوصاً در نوجوانان. معتادان به اینترنت با ارتباطات انسانی واقعی در کشمکش هستند و معمولاً همراهی ندارند و دیدگاهشان به دنیا تا حدی غیرواقعی است. برخی متخصصین حتی آن را "افسردگی فیسبوکی" می نامند. در یک تحقیق که در سال 2010 انجام گرفت، محققان دریافتند که حدود 2/1% از افراد بین 16 تا 51 سال زمان بی اندازه ای را در اینترنت سپری می کنند و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی متوسط تا شدید هستند. اما محققان این نکته را نیز خاطرنشان کردند که مشخص نیست که استفاده زیاد از اینترنت موجب افسردگی می شود یا نه یا اینکه افراد افسرده تمایل بیشتری برای گذراندن وقت خود در اینترنت دارند یا نه.

6. اتمام برنامه تلویزیونی یا فیلم: وقتی چیز مهمی تمام می شود، مثل یک برنامه تلویزیونی، فیلم یا یک بازسازی بزرگ در خانه، می تواند در برخی افراد افسردگی را تحریک کند. در سال 2009 برخی طرفداران آواتار احساس افسردگی و حتی میل به خودکشی را گزارش کردند زیرا دنیای ساختگی فیلم واقعی نبوده است. واکنش مشابهی به سری های آخر فیلم هری پاتر گزارش شده است.

7. محل زندگی: بحث بر سر اینکه زندگی شهری بهتر است یا روستایی بحثی بی پایان است اما تحقیقات نشان می دهد که افرادی که در شهر زندگی می کنند تا 39% بیشتر در معرض اختلالات روحی هستند تا آنها که در نواحی روستایی زندگی می کنند. تحقیقی که در سال 2011 انجام گرفت، برای این مسئله توضیح ارائه می دهد: شهرنشینان در بخشی از مغز که استرس را تنظیم و تعدیل می کند فعالیت بیشتری دارند. و مقدار بیشتر استرس می تواند موجب اختلالات روانی شود. میزان افسردگی در کشورها و شهرهای مختلف نیز متفاوت است. افسردگی در برخی کشورها شایع تر می باشد.

8. داشتن گزینه های انتخابی زیاد: داشتن گزینه های زیاد برای انتخاب کار را سخت می کند. البته این برای آن دسته از افراد که در خرید معمولاً اولین چیزی که نظرشان را جلب می کند می خرند مشکل به شمار نمی رود. اما افرادی هستند که در صورت زیاد بودن گزینه های انتخاب، وقت بسیار زیادی را صرف بررسی چندباره هر گزینه می کنند تا بهترین را انتخاب کرده باشند. تحقیقات نشان می دهد که این سبک برخورد موجب ایده آل گرایی و افسردگی می شود.

9. نخوردن ماهی: مصرف کم اسیدهای چرب امگا3 که در ماهی سالمون و روغن های گیاهی یافت می شود می تواند موجب بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگی شود. در یک تحقیق که در سال 2004 انجام گرفت رابطه ای بین مصرف کم ماهی و افسردگی در خانم ها مشخص شد اما در آقایان این مسئله دیده نشد. این اسیدهای چرب انتقال دهنده های عصبی مثل سروتونین را تنظیم می کنند که می تواند علت ماجرا باشد. مکمل های روغن ماهی هم می توانند کمک کنند؛ حداقل یک تحقیق تایید کرده است که این مکمل ها به کاهش افسردگی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کرده است.

10. روابط خواهربرادری ضعیف: بااینکه داشتن رابطه بد با هرکسی می تواند موجب افسردگی شود اما در یک تحقیق امریکای که در سال 2007 انجام شد، مشخص گردید که مردهایی که قبل از سن 20 سالگی با خواهربرادرهای خود کنار نمی آمدند، در سالهای بعد و بزرگسالی بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشته اند. با اینکه مشخص نیست چه چیزی در رابطه خواهربرادری اینقدر مهم است، اما محققان حدس می زنند که این روابط می تواند با توانایی برقراری ارتباط افراد با هم سالان خود مرتبط باشد. صرفنظر از دلیل آن اما کشمکش زیاد بین خواهر و برادرها می تواند فرد را تا قبل از سن 50 سالگی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دهد.

11. قرص های ضدبارداری: این مورد هم مانند هر داروی دیگری عوارض جانبی دارد. روش های جلوگیری خوراکی حاوی نوع سنتزی از پروژسترون هستند که تحقیقات مشخص کرده است می تواند موجب افسردگی در خانم ها شود. دلیل آن هنوز مشخص نیست و این مشکل برای همه اتفاق نمی افتد اما اگر خانم ها سابقه افسردگی دارند یا در معرض ابتلا به آن قرار دارند، با استفاده از این دارو احتمال بیشتری برای افسرده شدن آنها وجود دارد. بعضی از خانم ها قادر به استفاده از این داروها نیستند و پزشکان تلاش می کنند یک روش جلوگیری دیگر برای آنها پیدا کنند.

12. داروها: افسردگی می تواند ازجمله عوارض جانبی بسیاری از داروها باشد. به عنوان مثال، آکوتان (ایزوترتینیون) برای از بین بردن جوش های پوستی تجویز می شود اما افسردگی و فکر خودکشی ازجمله خطراتی است که افراد را با مصرف این دارو تهدید می کند. افسردگی یک عارضه جانبی ممکن داروهای اضطراب و خواب آور مثل والیوم و زاناکس، لوپرسور، که برای درمان فشارخون بالا تجویز می شود، می باشد؛ داروهای پایین آورنده کلسترول مثل لیپیتور و پریمارین برای سندرم های پیش از یائسگی نیز از این جمله هستند. هر زمان که دارو جدیدی برایتان تجویز می شود حتماً قسمت عوارض جانبی آن را مطالعه کنید و حتماً از پزشکتان سوال کنید که در خطر ابتلا به آن قرار نداشته باشید.

.
.
کاربران زیر از ترنم به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش