بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > علوم تجربی > زیست شناسی > علوم گیاهی

علوم گیاهی در این تالار مطالب و مباحث مرتبط با علوم گیاهی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-18-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض دیفن باخیا را بیشتر بشناسیم

دیفن باخیا كه اكنون در آپارتمان ها وجود دارد گیاهى است با برگ هاى زیبا از خانواده آراسه كه گاه در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط، گل هم مى دهد كه البته خیلى كم دیده مى شود( طول گل آن به ۱۳ سانتیمتر مى رسد ولى چندان مشخص نیست).دیفن باخیا كه اكنون در آپارتمان ها وجود دارد گیاهى است با برگ هاى زیبا از خانواده آراسه كه گاه در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط، گل هم مى دهد كه البته خیلى كم دیده مى شود( طول گل آن به ۱۳ سانتیمتر مى رسد ولى چندان مشخص نیست ) این گیاه كه بومى امریكاى جنوبى و مركزى است چندین نوع دارد؛ گیاهى است مقاوم كه به دلیل سادگى نگهدارى در بیشتر آپارتمان ها دیده مى شود.

طول برگ هاى شكننده این گیاه ممكن است تا ۴۷ سانت نیز برسد و پهناى برگ ها نیز به نصف این مقدار افزایش مى یابد.

نیازهاى دیفن باخیا

نور: نور غیرمستقیم بهترین نور براى گیاه است چرا كه نسبت به نور مستقیم آفتاب حساس است و آسیب مى بیند. در صورت كمبود نور، گیاه علفى و ساقه هایش دراز مى شود و معمولا در نور معمولى ساختمان خوب رشد مى كند و به هر نورى به جز تابش مستقیم سازگار است.

گیاه را هر چند وقت یك بار بچرخانید تا برگ ها به یك طرف منحرف نشود.

دما: بهترین درجه حرارت براى آن بین ۱۳ تا ۱۸ درجه است و معمولا فقط در فصل زمستان باید در اتاق نگهدارى شود و در بقیه فصول مى تواند دماى محیط را تحمل كند؛ البته نسبت به سرماى بیش از اندازه نیز حساس است.

آبیارى: در تابستان هفته اى ۲ تا ۳ بار كافى است و در زمستان هفته اى یك بار. این گیاه نسبت به خشكى مقاوم تر است تا آبیارى بیش از اندازه، پس اجازه دهید بین دو آبیارى سطح خاك گلدان خشك شود.

در بیشتر منازل به دلیل آبیارى بیش از اندازه گیاه پوسیده مى شود و از بین مى رود.

خاك: این گیاه به زهكشى خوبى نیاز دارد بنابراین خاك برگ براى این گیاه مناسب است( مخلوط یك قسمت خاك رس و یك قسمت كود حیوانى و دو قسمت برگ). زیاد بودن كود حیوانى سبب پوسیدگى آن مى شود.

تكثیر: جدا كردن پاجوش هاى ریشه دار و كاشتن آنها، یا قلمه زدن ساقه برگ دار و بدون برگ بدین ترتیب كه ساقه هاى برگدار را پس از جدا كردن از گیاه، چند ساعت تا یك روز در هواى آزاد بگذارید تا محل هاى برش خشك شود و سپس در یك ظرف آب قرار دهید تا ریشه دهد و سپس كاشته شود، یا قلمه ها را در ماسه بكارید و از قلمه هاى بدون برگ و داراى حداقل یك جوانه به اندازه ۵ سانتى متر ببرید و بعد از دو روز قرار دادن در هواى آزاد، به صورت افقى طورى كه جوانه به سمت سطح خاك باشد بكارید تا پس از ریشه دار شدن، آنها را در گلدان هاى جداگانه بكارید.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 03-28-2011 در ساعت 04:53 PM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 10-26-2016
kiana آواتار ها
kiana kiana آنلاین نیست.
کاربر بسیار فعال

سپاسها: : 843

1,438 سپاس در 268 نوشته ایشان در یکماه اخیر

من چون خودم علاقه به گل و گیاه خیلی دارم و تو خونه ام هم پر از گل هست!!!!یاد آوری میکنم این گل را به هیچ وجه داخل اتاق برای مدت طولانی نباید نگهداری کرد.!!مطلب زیر را کاملا در مورد این گیاه زیبا جدی بگیرید..!!!!!!!!!!

* "ديفن باخيا " سمي‌ترين گياه آپارتماني است
ديفن باخيا گياهي است كه شايد معروفترين و پرطرفدارترين گياه آپارتماني است و نام فارسي آن، "سمبرگ است، به دليل اينكه برگ‌هاي اين گياه آپارتماني سمي است. ديفن باخيا گونه‌هاي مختلفي دارد كه بيشتر تفاوت آنها در نوع برگ‌ها و رنگ آنهاست.
اين گياه آپارتماني درختچه‌اي هميشه سبز و دائمي است كه شامل تنه گوشتي طويل و غالباً عمودي و كاملاً رگه‌دار است. ديفن باخيا گياهي است با برگ‌هاي زيبا از خانواده آراسه araceae كه در اكثر آپارتمان‌ها وجود دارد و گاهي در صورت بالا بودن سن گياه و مهيا بودن شرايط، گل مي‌دهد كه اين مسئله بسيار نادر است.
شيره ديفن باخيا سمي است و بايد از تماس آن با چشم و دهان پرهيز كرد، در صورت تماس با زبان، باعث تورم بافت‌هاي گلو شده و اين ناحيه را فلج مي‌كند.
محمد صالحي سورمقي، استاد فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌و‌گو با فارس مي‌گويد: ديفن باخيا (diffenbachia) گياهي از خانواده آراسه (araceae) و به صورت گياه آپارتماني دائمي است. موطن اصلي آن برزيل و هند غربي بوده و در آنجا پرورش يافته است و ارتفاع آن گاه تا 2 متر مي‌رسد.

*مسموميت با ديفن باخيا موجب اختلال در تكلم مي‌شود
به گفته وي، در صورتي كه برگ‌هاي اين گياه خورده شود، مخاط دهان و زبان ملتهب و قرمز شده و شروع به سوختن مي‌كند كه گاهي دردناك است همچنين ميزان بزاق دهان افزايش يافته و قورت دادن آن مشكل است.
استاد فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران مي‌افزايد: در موارد شديد مسموميت، حتي حرف زدن به طور موقت ممكن است دچار اختلال شود. در اكثر موارد مسموميت‌ با گياه شديد نيست مگر اينكه مقدار زيادي خورده شود. صالحي سورمقي اضافه مي‌كند: براي كاهش و تسكين مشكلات ناشي از خوردن برگ‌هاي گياه ديفن باخيا، خوردن مايعات زياد و مصرف مسكن‌ها، ضد دردها و استفاده از بي‌حس كننده‌هاي موضعي مفيد است.
كامبيز سلطاني‌نژاد متخصص سم‌شناسي مي‌گويد: گياه ديفن باخيا اگر در منزل باشد، معمولاً كودكان برگ‌هاي اين گياه را كنده و مي‌خورند.
از خودم میپرسم : ارزش قلب من از شیشه ی یک پنجره هم کمتر بود ؟

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش