بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان > روانشناسی

روانشناسی زیر تالار روانشناسی برای مباحث مربوط به این رشته

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-12-2009
hamed95 آواتار ها
hamed95 hamed95 آنلاین نیست.
کاربر علاقمند

سپاسها: : 0

20 سپاس در 11 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض صداقت یا گذشت در زندگی

بخشش و گذشت از واژه هايي است كه در زندگي مشترك زياد به كار مي آيد. اما از نظر بسياري افراد نيز بخشيدن كاري دشوار و در مواردي غيرممكن است.
پس اگر بخشيدن سخت است فراموش كردن موضوع نيز محال خواهد بود.
اما در برخي از موارد بويژه در زندگي زناشويي مساله اصلي بخشش نيست بلكه مصالحه است و همين مي تواند براي آن دسته از افرادي كه تصور مي كنند قادر به بخشش و گذشت نيستند، انگيزه و محركي باشد. اما مزيت ديگر مصالحه اين است كه هر دو طرف از آن سود مي برند و كسي چيزي از دست نمي دهد.
چيزهايي كه گفتم از يك جلسه مشاوره ياد گرفتم. چند وقت قبل به جايي رسيده بودم كه فكر مي كردم ديگر نمي توانم به زندگي مشترك ادامه دهم.
ماجرا از اين قرار بود كه همسرم در يك شركت بزرگ خصوصي كار مي كرد. مدير او دختري جوان داشت كه براي موفقيت در درس هاي سال اول دانشگاه معلم خصوصي مي خواست و مدير نيز همسر مرا معرفي كرد.
اوايل اوضاع بسيار عادي بود اما پس از چند هفته احساس كردم كه همسرم به من دروغ مي گويد. رفتارهايش مشكوك بود و نهايتا فهميدم كار همسرم از معلم خصوصي فراتر رفته و براي رسيدگي به كارهاي اداري و شخصي دختر مديرش نيز او را همراهي مي كند. اين قضيه با كش و قوس هاي فراوان در حدود 10 ماه ادامه داشت.
فهميدم كه دخترك به همسرم علاقه مند شده بوده و همسرم نيز مدتي جواب رد به او نداده تا پس از چندين ماه توانسته او را از زندگي خود بيرون كند.
من هميشه فكر مي كردم كه زندگي مشترك بر مبناي صداقت است اما پس از اين اتفاق ديدم كه نياز به گذشت زيادي دارد و من در اين مورد چندان خوب نيستم.
زيرا همسرم حق نداشت چندين ماه اين رابطه را كش بدهد و فكر مي كنم دلش لرزيده وگرنه لزومي نداشت كه بيش از يك معلم عمل كند و به من هم دروغ بگويد كه مشغول تدريس است.
از آن به بعد من هرگز نتوانستم به او اعتماد كنم و احساس خوبي نسبت به وي داشته باشم. او به من در مورد رفتار گذشته اش دروغ مي گويد و من احساس خشمم را سركوب مي كنم و فكر مي كنم كه روزي مانند بمب منفجر شوم. شايد اگر در مورد آن به من راست گفته بود بخشش برايم ساده تر بود. اما در حال حاضر قادر به بخشش نيستم و ادامه اين زندگي نيز برايم مشكل است.
وقتي به توصيه يكي از دوستانم به جلسات مشاوره رفتم صحبت هاي جالبي شنيدم كه تاثير بسياري در آرام كردن من داشت. خلاصه صحبت هاي مشاور اين بود:
وقتي شما فردي را نمي بخشيد مانند اين است كه تمام بدي ها را مي بلعيد و به درون خود مي ريزيد. در اين حالت مانند اين است كه يك بطري سم قورت داده ايد. اين وضع اول از همه به سلامتي شما صدمه مي زند.
تعداد زيادي از همسراني كه در موارد مشابه با من مشاوره كرده اند پس از بخشش زندگي بهتري داشته اند. چرا كه ايجاد مشكل و بخشودن موجب مي شود آنها لزوم يك رابطه موفق و محبت آميز را درك كنند و به همين دليل احتياط لازم را در جهت حفظ زندگي مشترك و جلوگيري از اشتباهات بعدي بنمايند. قابليت هاي عشق ورزي يكديگر را محك زده و لذت با هم بودن را بچشند. اما آيا واقعا در تمام اين موارد طرفين يكديگر را بخشيده اند؟ بله و خير!
شما با خود مي گوييد چگونه پس از اين همه ناراحتي كه برايم به وجود آورده او را ببخشم؟ او چگونه آن را جبران مي كند؟!
دقت داشته باشيد كه هر بار افراد تمايل چنداني به گذشت و مصالحه ندارند شرايط را وخيم تر مي كنند. حتي ممكن است طرف مقابل خواهان بخشودگي باشد. اما معني بخشودگي را اين مي داند كه ديگر در مورد آن مساله خاص صحبت نشود يا تغييري در رفتاري كه با او مي شود مشاهده كند. به عبارت ديگر طرف خاطي خواهان ناديده انگاشته شدن و فراموش شدن اشتباهش است.
در مورد عدم اعتماد فقط مي توان مصالحه كرد تا هم از بدتر شدن اوضاع جلوگيري شود و هم فرصتي براي ترميم رابطه از جانب طرف مقابل به او داده شود.
در اكثر موارد همسران بخشيدن را احمقانه مي انگارند. اما مي توان تنها مصالحه كرد. زيرا حالا با اين واكنش شما دريافته كه بايد مسووليت بيشتري در قبال رفتارش بپذيرد.
پس اگر مصالحه كنيد به اين معنا نيست كه همه چيز را فراموش كرده ايد بلكه به معناي روابط صلح آميز و فرصت دادن به طرف مقابل با آرامش بيشتر است.
مترجم : سحر كمالي نفر
منبع: گاردين
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)