بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > تلویزیون

تلویزیون در این بخش مباحث مرتبط با تلویزیون قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-24-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض گفت و گو با ليندا كياني، ‌بازيگر "رستگاران "

گفت و گو با ليندا كياني، ‌بازيگر "رستگاران "

مردم كسي را كه درد دارد بيشتر دوست دارند

تصویر برتر - ساعت شني مقدمه جالبي بود براي ورود يك بازيگر جوان به سطح حرفه اي بازيگري در ايران.

اولين كار قابل تامل ليندا كياني بعنوان يك بازيگر نوظهور را شايد بتوان همين سريال دانست اما آنچه او را به پتانسيل جالبي براي مبدل شدن به يك ستاره محبوب تلويزيون و احتمالا سينما در ذهن علاقمندان تبديل كرد ملودرام ساده انگارانه اي بنام روز حسرت بود . اين اولين تجربه كاري ليندا كياني با كسي محسوب مي شود كه نه تنها او را مرد سريال سازي هاي عاميانه مي دانند بلكه پيش از اين كارهايش بستر مناسبي براي تولد ستاره ها ي تلويزيوني محسوب مي شدند. كياني در روز حسرتي كه اكثر آدمهايش يا از سفيدي چشم را مي زدند و يا از فرط سياهي دل را، يكي از سفيد ها بود. دختر زيبايي كه دچار بيماري صعب العلاج و زمين گير شده بود اينك در برابر شوهر بي وفا و سياهش بايد بار سنگين مثبت بودن را بر دوش مي كشيد. شايد فيلمنامه روز حسرت بسيار ضعيف ، پيش پا افتاده و هندي بود و شايد كارگرداني آن اصطلاح بازاري " سري كاري" را تداعي مي كرد اما ليندا كياني از همانجا شناخته شد. او با نقشي كه كليه موتيف هاي عاطفه برانگيز را با خود حمل مي كرد به خاطره سريال بين هاي حرفه اي تلويزيون ايران اتيكت شد تا حضورش در رستگاران ، آخرين ساخته مقدم شهرتش را تكميل و او را بعنوان بازيگري سرشناس مطرح كند.
ليندا كياني بازيگر نقش رويا در سريال رستگاران درحاليكه براي رفع خستگي ناشي از بازي پروژه سختي مثل رستگاران به مسافرت رفته است روز يكشنبه حاضر به گفتگو با روزنامه تهران امروز شد. او اينك كه چهره اي شناخته شده براي طيف وسيعي از جامعه است اهداف بزرگتري را در سر مي پروراند . اينرا مي توان از اين موضوع فهميد كه بازيگر جوان رستگاران قصد دارد اكنون كه حجم كارهاي زيادي براي بازي در آنها به سويش سرازير مي شود، بازيگري را بشكل علمي تري ياد بگيرد. وقتي بازيگر جواني مثل كياني كه طعم هوس انگيز شهرت را مي چشد و ديگر جايگاهش را به اثبات رسانده بدنبال كسب دانش و توانايي بيشتر براي ارتقاي سطح بازيگري خودش است حكايت از تفكر درست او و اميدواري علاقمندان به تولد ستاره اي باتوانايي هاي قابل ملاحظ است. گفتگوي ما با ليندا كياني در آخرين روز پخش سريال رستگاران نيازمند همكاري اين بازيگر جوان و آينده دار بود و اكنون مي توان از او به اين خاطر كه در وقت استراحتش حاضر به مصاحبه شد ، تشكر كرد.
• سريال رستگاران بطور همزمان توليد و پخش مي شد. شما كه بعنوان يكي از بازيگران اصلي زمان زيادي همراه 1روژه بوديد اين موضوع را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
اينكه سريال همزمان فيلمبرداري و پخش مي شد كاملا دو وجهي و هم خوب بود و هم بد. ايرادش اين بود كه واقعا فرصت كمي وجود داشت و همين جمع كردن كار را براي عوامل دشوار مي كرد. اما از طرف ديگر آدم كار خودش را هرشب مي بيند و اين بساير خوب است.
• چرا؟
خوب بالطبع امكان روتوش كردن و يا اصلاح كردن برخي ايرادات وجود دارد. بازيگرجدا از خود سريال بازتابها را نيز مي بيند و اين باعث مي شود بازيگر حواسش را جمع كند تا اشتباهات كمتري داشته باشد.
• آيا وقتي براي اصلاح و يا تقويت بازي ها وجود داشت؟
چيزي كه گفتم به اين معنا نيست كه بازيگر به كل نقش را عوض كند . در هر صورت در اين شكل كار سرعت بالا است و خب اين نيز در نوع خوبي ها و بديهايش را دارد.
• اكثر بازيگران و عوامل سريال رستگاران از كار با سيروس مقدم ابراز رضايت مي كردند. رستگاران براي شما كار خوبي بود؟
معلوم است كه اين كار برايم خوب بود.ببينيد درمورد كارهاي آقاي مقدم اين حقيقت وجود دارد كه ديده شدن كارهايش تضمين شده است.
• در اين رابطه بيشتر توضيح مي ديهيد كه اصلا چرا اينگونه است؟
كارهاي مقدم مردم پسند است و خيلي سريع باصطلح مي گيرد. اين موضوع برمي گردد به چهل سال تجربه اي كه پشت سر آقاي مقدم وجود دارد.
• منظورتان همان جمله ايست كه مي گويد مقدم سريال سازي را خوب بلد است...؟!
مقدم واقعا كارش را بلد است و در زمان بسيار كمي كه وجود دارد كار را مي گيرد. تجربه سالها كار بنظرم در اين ميان عامل بسيار مهمي است.
• برسيم به فيلمنامه رستگاران كه سعيد نعمت الله نوشته و البته بازتابهاي گوناگوني هم داشته است. نظر شما در اين رابطه چيست؟
آقاي نعمت الله نه تنها نويسنده كه بازيگردان اين كار هم بوده و در هر صحنه و پلان حضور داشتند .
• ...و چرا اينقدر بازيگران مجموعه او را دوست دارند؟
بله اين يك واقعيت است كه همگي او را به خاطر خوبي هايشان دوست دارند. من هم ازاين قاعده مستثني نيستم
• اما كارشناسان و منتقدان نقدهاي تندي نسبت به فيلمنامه نعمت الله داشتند. خيلي ها معتقدند فيلمنامه رستگاران هندي يا شعاري است و عده ديگري ديالوگهايش را يك شكل و يكنواخت مي دانند. بعنوان بازيگر رستگاران فيلمنامه را چگونه ديديد؟
ببينيد شايد بعنوان بازيگر من هم به اين نتيجه رسيده باشم كه اين يك جور بودن در ديالوگها وجود دارد چون معتقدم كه فيلم و يا سريال نمايش زندگي روزمره است اما نعمت الله نظر ديگري دارد و اتفاقا اين را هم همواره مي گفت.
• در دو كار از سيروس مقدم بازي كرده ايد .به نظرتان كداميك موفقيت بيشتري داشت؟
من فيلمنامه رستگاران را بيشتر دوست داشتم و نقشم خاص تر بود. اما اگر منظورتان موفقيت نزد مخاطب است بايد بگويم روز حسرت شرايط بهتري برايم داشت. البته در مورد رستگاران زمان بيشتري نياز است تا بازتابهايش مشخص شود.
• يعني مي گوييد بازي شما در نقش دختر بي تحرك و مريض روز حسرت را مردم بيشتر دوست داشتند...؟
خودتان كه بهتر مي دانيد مردم اصولا با كساني كه درد و مشكلات بيشتري دارند بيشتر همدردي مي كنند(مي خندد) عده اي از مردم از اينكه رويا در رستگاران آن كار را با پدرش كرد از دستش خيلي عصباني هستند.
• بازيگران همواره نسبت به تصوير خودشان واكنش هاي متفاوتي دارند. عده اي مثل سارا برنارد كبير بعد از اينكه بازي خودش در اولين فيلمش را نپسنديد كارش به جاهاي باريك كشيده شد. شما كه هر شب خودتان را مي ديديد چه احساسي داشتيد؟
مساله اينجا است كه بعضي صحنه ها را دوست داشتم و ديدنش هم اذيتم نمي كرد اما خب جاهايي هم بود كه دوست نداشته باشم. بعضي مواقع وقتي صحنه اي را مي ديدم كه دوستش نداشتم اصلا نمي توانستم به تلويزيون نگاه كنم.
• مي شود پرسيد كه كدام صحنه ها را بيشتر دوست داشته و يا اينكه نداشته ايد؟
بعضي از صحنه ها واقعا برايم عالي بودند و آن جاهاي بود كه با آتيلا پسياني بازي داشتم. آتيلا هم درپشت صحنه عالي بود و هم در برابر دوربين. من با آنكه حتي يك كلمه هم با ايشان راجع به كار صحبت نكردم اما خيلي چيزها ياد گرفتم . من تمام صحنه هايي را كه با آتيلا پسياني بازي داشتم را دوست دارم اما خب برخي از صحنه ها را نه...!
• آيا با اين حجم كاري موفق مي شديد نظر مردم عادي كوچه و بازار را بشنويد؟
بله بالاخره من هم زندگي مي كنم ، خريد مي روم و در اجتماع هستم. در اين مدت خوشبختانه مردم خيلي به من لطف كردند و همانطور كه مي دانيد خيلي سريال را دوست داشتند.
• بعنوان يك بازيگر نظر مردم عادي كوچه و بازار برايتان مهمتر است يا منتقدان؟
نظر مردم قطعا خيلي اهميت دارد . اصلا من بازي مي كنم تا آنها دوست داشته باشند. اينكه منتقدان نقدي مي دهند يا ايرادي مي گيرتد حتما نكته اي تخصصي و علمي وجود دارد اما در نهايت فكر مي كنم نظر مردم از هر چيزي مهمتر باشد.
• برنامه تان براي آينده چيست؟
در وهله اول دوست دارم كه پس از استراحت، يك دوره بازيگري را پشت سر بگذارم.
• در همين آموزشگاههاي بازيگري...؟!
قصد دارم در كلاسهاي آقاي پسياني اين دوره را بگذرانم
• آيا اين گذراندن دوره بازيگري به اين معنا است كه مدتي را دور از كار خواهيد گذراند؟
نه به اين معنا كه اصلا كار نكنم اما قصد دارم حتما يك دوره را بگذرانم
• به سينما هم فكر مي كنيد؟
قطعا اگر فرصتي پيش بيايد ...

منبع : تهران امروز

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش