بازگشت   پی سی سیتی > سایر گفتگوها > اخبار گوناگون > اخبار فرهنگی هنری

اخبار فرهنگی هنری در این بخش اخبار و موضوعات مرتبط با فرهنگ و هنر نمایشگاهها سمینارها همایشهاو.... بحث خواهند شد...

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-22-2007
shabhaye_mahtabi آواتار ها
shabhaye_mahtabi shabhaye_mahtabi آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 8

68 سپاس در 39 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض آخرین اخبار نقاشی

اثر پيكاسو در برزيل به سرقت رفت
دو تابلو نقاشي كه ارزش آنها 100 ميليون دلار برآورد شده است، از معروف ترين موزه آمريكاي لاتين كه در برزيل واقع است، ربوده شدند.

اين دو نقاشي از برجسته ترين آثار مجموعه به نمايش گذاشته شده در موزه سائوپائولو بودند
اين دو تابلو، "پرتره سوزان بلاك" اثر پابلو پيكاسو و "كارگر مزرعه قهوه" اثر كانديدو پورتيناري، نقاش برزيلي، بودند كه از موزه هنر سائو پائولو ربوده شدند.
اين سرقت كه در ساعات اوليه روز رخ داد تنها سه دقيقه طول كشيد و صحنه سرقت توسط دوربينهاي مدارسته موزه ثبت شده است.
مسئولان اين موزه با صدور بيانيه اي اعلام كردند كه اين موسسه در تاريخ 60 ساله‌اش هيچگاه متحمل چنين سرقتي نشده بود.
آثار با ارزش
به نظر مي رسد سرقت توسط سه مرد انجام شده باشد. زمان آغاز سرقت نيز ساعت پنج و نه دقيقه صبح به وقت محلي و پايان آن پنج و دوازده دقيقه بود.
ظاهرا ماموران امنيتي موزه در زمان وقوع سرقت در طبقه ديگري بوده اند.
سارقان برخي از ابزار خود را در محل سرقت جا گذاشته اند و مسئولان موزه مي گويند پليس براي جستجو بدنبال شواهد بيشتر، موزه را تعطيل اعلام كرده است.
"پرتره سوزان بلاك" كه در سال 1904 نقاشي شده، از ارزشمندترين آثاري بود كه در موزه سائوپائولو نگهداري مي شد.

پورتيناري يكي از نقاشان مهم برزيل بود
"كارگر مزرعه قهوه" (O Lavrador de Cafe) نيز در سال 1939 به تصوير كشيده شده بود و يكي از معروفترين آثار پورتيناري به شمار مي رود.
روزنامه O Globo به نقل از روابط عمومي موزه، ارزش اين دو اثر را 100 ميليون دلار برآورد كرد اما ادواردو كوسومانو، سخنگوي موزه به خبرگزاري اسوشيتدپرس گفته است قضاوت درباره ارزش مادي دقيق اين دو اثر دشوار است.
اين دو اثر در طبقه دوم موزه اما در اتاقهايي متفاوت به نمايش درآمده بودند.
اين اولين باري نيست كه موزه اي در برزيل مورد سرقت قرار مي گيرد.
در ماه فوريه سال 2006 هم گروهي پنج نفره آثاري از سالوادور دالي، هنري ماتيس، پيكاسو و كلاود مونه را از موزه اي در ريو دو ژانيرو ربودند.
با تشکر فریبا
تمام رگ هایم از بهشت متنفر می شوند
که زیر پایت را خالی می کنند ...
" هومن شریفی "

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 01-08-2008
کاربر فعال

نمايش هنرمندي قديمي‌ترين مدرنيست در ايران و ايتاليا

نمايشگاهي از دوره‌هاي مختلف كاري مرد ايراني هنر سال اروپا در فلورانس برگزار شده و قرار است هم‌زمان با اين برپايي ، تازه‌ترين آفرينش‌هاي محسن وزيري مقدم در تهران نيز نمايش داده ‌شوند.
اين نمايشگاه كه تازه‌ترين نقاشي‌هاي قديمي‌ترين مدرنيست در قيد حيات ايران را دربر مي‌گيرد، در گالري هور برپا مي‌شود.
قرار است در اين نمايشگاه 23 تابلوي بزرگ آكرليك و رنگ روغن اين هنرمند آوانگارد، در ابعادي بزرگ و متفاوت از خلقت‌هاي هنري سال‌هاي اخير او، ارايه شوند.
نمايشگاه ياد شده از 20 دي‌ماه جاري تدارك ديده شده كه تا چهارم بهمن‌ماه سال جاري ادامه مي‌يابد.
همچنين آثار وزيري مقدم كه عنوان مرد سال اروپا در سال 2005 به او اطلاق شده است، از سوي شهردار فلورانس در ايتاليا به نمايش گذاشته شده است.
اين نمايشگاه در يك گالري كه از بناهاي تاريخي اين شهر به‌شمار مي‌رود، برپا شده و دربر گيرنده‌ي آثار شني و برخي از مجسمه‌هاي اين هنرمند 85 ساله‌ است كه در ايتاليا موجود بوده‌اند.
وزيري تابستان گذشته نمايشگاهي بزرگ از آثارش در تورنتو برپا كرد. "جولي اوكاس" - منتقد و مدرس دانشگاه - در باره‌ي او گفته بود: "هنرمند واقعي" واژه‌اي‌ است كه براي شناسايي كسي كه به مهرهاي جديدي در هنر رسيده‌اند، اتلاق مي‌شود.
او تاكيد داشت، هنگامي كه به كارهاي محسن وزيري نگاه مي‌كند، از فراز و نشيب و جهش‌هاي ذوق هنري‌اش در طول مدتي كه سبك خود را از تصويرنگاري به آبستره تغيير داده است، بسيار متاثر مي‌شود. كاملا واضح است كه او سعي داشته مرزها و گستره‌ي مواد‌هايش را افزايش دهد.
به‌باور اوكاس ، هنگامي كه كارهاي قديمي را با كارهاي هنرمنداني كه در همان زمان در غرب تحت تاثير جنبش اكسپرسيونيسم آبستره بوده‌اند - كساني چون پيكاسو - ، مقايسه مي‌كنيم ، مي‌بينيم كه او در حال تجربه‌ همان آزادي مطلق بوده و با دور كردن كارهايش از پيوندهاي ظاهر، در صف مقدم آوانگارد قرار گرفته است. اين تغييرات مجموعه به مجموعه، قابل مشاهده است كه در واقع روند طبيعي در كشفيات اوست و با هر كشف و در واقع هر جهش نو، بر سرزندگي كارهايش افزوه مي‌شود. انرژي كه از هنرمند به بيننده منتقل مي‌شود سري است و به‌واقع كارهايش هيجان انگيزند.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 01-12-2008
کاربر فعال

اخبار نگارخانه ها
نمایشگاه نقاشی فرناز ضابطیان تا 25 دی‌ماه ساعت 16 تا 20 در نگارخانه والی برپاست. به گزارش خبرگزاری مهر، این نمایشگاه روزهای جمعه ساعت 16 تا 19 برای بازدید عموم باز است. علاقمندان برای بازدید می‌توانند به نشانی میدان ونک، خیابان شهید خدامی (بیژن)، پلاک 86 مراجعه یا با شماره تلفن 88047698 تماس حاصل کنند.
ـ نمایشگاه گروهی آثار خوشنویسی مهدی فلاح، اسرافیل شیرچی، احمد محمدپور و عین‌الدین صادق زاده امروز شنبه 22 دی ساعت 16 در نگارخانه سیحون افتتاح شد. این نمایشگاه تا چهارم بهمن هر روز ساعت 10 تا 18 برپاست. علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه می‌توانند به نشانی خیابان وزراء، کوچه چهارم، شماره 30 مراجعه کنند یا با شماره 88711305 تماس بگیرند.
ـ نمایشگاه نقاشی آرمیتا کریمی پنجم تا نهم بهمن ساعت 16 تا 20 در نگارخانه آشیان نقش و مهر برگزار می‌شود. همچنین نمایشگاه نقاشی و مجسمه حسن حاضرمشار 12 تا 16 بهمن در این نگارخانه برپا می‌شود. علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه می‌توانند به نشانی میدان آرژانتین، خیابان بخارست، خیابان هجدهم، شماره چهار مراجعه یا با شماره تلفن 88732987 تماس حاصل کنند.
ـ جشنواره زمستانی فرهنگسرای ملل با دوره‌های آموزش موسیقی، هنرهای دستی، معرق و نقاشی آغاز می‌شود. برگزاری نشست ادبی با حضور اساتید دانشگاه و نمایشگاه هنری از دیگر برنامه‌های این فرهنگسراست. علاقمندان برای حضور در این برنامه‌ها و کسب اطلاعات هر روز به بزرگراه صدر، خیابان قیطریه، پارک قیطریه مراجعه کنند یا با شماره 22212392 تماس بگیرند.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 01-13-2008
کاربر فعال

بانویی كه با پاهايش نقاشي مي‌كند

زهره اعتضاد، هنرمندي است كه از ناحيه دو دست معلول است و با كمك پاهايش نقاشي ، خوشنويسي ، قالي‌بافي و گل‌سازي مي‌كند.
او عضو انجمن بين‌المللي نقاشان آلمان است و تاكنون بيش از 60 نمايشگاه داخلي و 10 نمايشگاه خارجي در كشورهاي سوريه، لبنان، قطر، دبي، چين، تايلند، مكه برگزار كرده است.
به گزارش فارس، زهره اعتضادالسلطنه متولد سال 1341 در تهران است و به صورت مادرزادي دچار معلوليت از ناحيه دو دست شده است. او دوران ابتدايي‌اش را در مدرسه استثنايي گذارند و از سال پنجم ابتدايي به بعد را در مدارس عادي و با موفقيت به اتمام رساند.
اين هنرمند همچنين با بسياري از چهره‌هاي مشهور سياسي جهان از جمله رييس جمهور وقت چين،بي‌نظير بوتو و... نيز ديدار داشته و هدايايي از آنها دريافت كرده است.
وي پس از گرفتن ديپلم به كار تدريس و آموزش بچه‌هاي معلول مي‌پردازد و به مدت 14 سال در كسوت دبير به آموزش و پرورش بچه‌هاي معلول مشغول مي‌شود و پس از آن براي پرستاري از پدرش تقاضاي بازنشستگي پيش از موعد مي‌كند.
او هم اكنون علاوه بر تحصيل در رشته روان‌شناسي در مقطع كارشناسي ارشد ، در خانه نيز به كارهاي هنري‌ از جمله نقاشي ، خوشنويسي ، قالي‌بافي ، گليم‌بافي ، طراحي قالي و گل‌سازي مشغول است.
اعتضاد درباره آموزش بچه‌هاي معلول مي‌گويد: من به معلمي بسيار علاقه داشتم و دوست داشتم به بچه‌هاي معلول و هم‌نوع خودم آموزش بدهم، من در آموزش آنها سختگيري‌هاي خاص خودم را داشتم و برخلاف تصور ديگران ، از آنها تكاليفي مي‌خواستم كه مي‌دانستم قادر به انجام آن هستند ، بچه‌ها هم در برابر آموزش‌هاي من مقاومت نمي‌كردند ، چون مي‌ديدند كه من هم معلولم.
اعتضاد خانواده‌اش را در آموزش و رشد استعدادهايش بسيار مؤثر مي‌داند و در اين زمينه مي‌گويد: خانواده‌ام من را فردي متكي به خود و مؤثر تربيت كرد و به من آموزش دادند كه چگونه از انگشتان پاهايم براي انجام كارهايم استفاده كنم و به مرور با ورزش،تلاش و تمرين پاهايم قوي شدند.اگر چه در طي اين مراحل بارها شكست خوردم و خسته شدم ولي باز با انرژي مضاعفي بلند مي‌شدم و ادامه مي دادم.
اعتضاد معلوليتش را انگيزه‌اي قوي براي رسيدن به خواسته‌هايش مي‌داند و مي‌گويد:همه مشكلات و موانعي كه سر راه من بود انگيزه‌اي شد تا با قدم‌هاي محكم تري گام بردارم و براي تحقق خواسته‌هايم مصر باشم.
روي آوردن من به هنر، هم به دليل استعدادم بود و هم براي ثابت كردن توانايي‌هايم به خودم و جامعه تا به همه بگوييم كه معلوليت محدوديت نيست.
او مي گويد: اخيرا اولين نمايشگاه انفرادي نقاشي من به مناسبت روز جهاني معلولين در فرهنگسراي بانو برگزار شد كه بازتاب بسيار خوبي داشت و 6 تابلو از آثار من در اين نمايشگاه به فروش رفت كه يكي از بهترين تجربه‌هاي هنري من بود.
او معتقد است كه اگر معلول نبود انسان بلاتكليف و بي هنري بود چرا كه نيازي به اثبات چيزي نداشت و معلوليتش نشاني از جانب خداست براي او.
زهره اعتضاد آرزو دارد كه به عنوان يك هنرمند شناخته شود نه يك معلول و مؤسسه‌اي براي آموزش بچه‌هاي معلول و عادي داير كند تا تمام تجربياتش را دراختيار آنها قرار دهد.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 01-21-2008
کاربر فعال

درخشش دو كودك نقاش ايراني در المپياد هنر آمريكا

دو كودك و نوجوان ايراني در موفقيتي بزرگ، ديپلم‌هاي افتخار سومين المپياد هنر بنياد آيكف (ICAF) آمريكا را در رشته نقاشي از آن خود ساختند.
به گزارش روابط عمومي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، ملیکا ریعی و شهرزاد صالحی
دو دختر 8 ساله و 12 ساله عضو مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون تهران در حالي اين جايزه را به دست آوردند كه نزديك به 3 ميليون اثر از 100 كشور جهان در اين رقابت بزرگ هنري شركت داده شده بود.
بنياد آيكف (ICAF) مؤسسه‌اي غيرانتفاعي است كه در آمريكا با هدف ايجاد تفاهم و اعتماد ميان كودكان جهان و ترويج صلح و پرهيز از جنگ و خشونت از راه هنر فعاليت مي‌كند و از سال 1999 علاوه بر برگزاري مسابقه، بيش از 50 نمايشگاه را از آثار كودكان در سراسر دنيا برپا كرده است.
مسابقه المپياد هنر اين بنياد هر چهار سال يك بار برگزار مي‌شود و موضوع سومين دوره آن «ورزش مورد علاقه من بود» كه در نهايت تنها 100 اثر از 50 كشور جهان موفق به دريافت جايزه شدند. به گفته برگزار كنندگان اين رقابت هنري، كودكان زماني مي‌توانند مهارت‌هاي رهبري و اداره جوامع را كسب كنند كه دو مهارت بيان هنري و ورزشي را با يكديگر پيوند دهند و اين المپياد تلاش مي‌كند تا كودكان را به پروراندن توانايي‌هاي جسماني و سپس برانگيختن آنها به بيان خود از راه هنر تشويق كند. اين جشنواره و نمايشگاه در پايان سال 2007 ميلادي در مركز خريد ملي واشنگتن در آمريكا برگزار شد.
دفتر اصلي آيكف در واشنگتن قرار دارد ولي دفتر ديگر اين بنياد در مونيخ آلمان برنامه‌هاي آن را در اروپا هماهنگ مي‌كند.
گفتني است كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان آثار 27 عضو خود را از سراسر كشور در اين المپياد شركت داده بود.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 02-01-2008
کاربر فعال

نمایشگاه نقاشی و طراحی سیاوش روشندل

سیاوش روشندل، نقاش و طراح در سال ۱۳۴۲ در شهرکرد به‌دنیا آمده است. او در سال ۶۷ از تحصیل در دانشکدهٔ هنرهای تزئینی تهران انصراف داد و برای ادامهٔ فعالیت‌هایش به آلمان رفت. وی پس از بازگشت در نمایشگاه‌های مختلفی شرکت کرد.
کارهای روشندل تاکنون برای شرکت در ۱۰ نمایشگاه گروهی انتخاب شده است که از آن میان می‌توان به بی‌ینال ۷۲ و نمایشگاهی از کارهای جمعی از اعضاء انجمن هنرمندان نقاش ایران در سال ۸۴ در ونکوور کانادا اشاره کرد. او تاکنون ۶ نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و این هفتمین آنهاست که در آن برای اولین‌بار کارهای طراحی‌اش نیز به نمایش در می‌آیند. این مجموعه شامل حدود ۲۰ اثر نقاشی و ۵۰ کار طراحی است، که دوره‌ای نزدیک به ۸ سال را دبر می‌گیرد. به این ترتیب نمایشگاه حاضر فرصتی برای مرور آثار سال‌های اخیر هنرمند را نیز به‌دست می‌دهد.
بزرگراه جلال آل‌احمد، خ ۱۹ (جلال حسینی)، بعد از تقاطع اشک شهر، پلاک ۴۸
تلفن: ۸۸۰۱۲۳۳۴
ساعات بازدید
روز گشایش: ۸ـ۴ عصر
روزهای دیگر: ۷ـ۳
(نگارخانه روزهای تعطیل رسمی و جمعه‌ها (به‌جز روز گشایش) بسته است.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 02-07-2008
کاربر فعال

خاموشي نيکول فريدني

چشم طبيعت ايران به طبيعت پيوست

صبح روز گذشته ، چشم طبيعت ايران به خواب رفت تا جامعه عکاسان ايراني در سوگ نيکول فريدني ، عکاس بزرگ و پيشگام طبيعت ايران بنشيند.
هنوز چند روزي نگذشته است که همه عکاسان در گالري کوچک نيکول ، 73 سالگي او را جشن مي گرفتند؛ اما گويا شاعر تصوير طبيعت ايران فرصت نداشت دوباره دوربين به دست بگيرد و تصويري ديگر از طبيعت ايران را بر بوم جان نگاتيو بنشاند.
حبيب الله صادقي ، رئيس مرکز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد، روز گذشته ساعتي پس از درگذشت اين هنرمند در گفتگو با «جام جم» ، وي را هنرمندي دست نيافتني ناميد که نگاه خلاقانه وي به طبيعت اطرافش ، مهمترين نقطه تمايز او با ديگر عکاسان طبيعت به شمار مي رفت.
اميرعلي جواديان ، عکاس و استاد دانشگاه هنر نيز ديد مستقل و پرکاري اين هنرمند را از ويژگي هاي خاص او برشمرد که هميشه او را از ديگر هنرمندان جدا مي کرد.
«فريدني يک عمر زندگي اش را در طبيعت گذرانده بود ، گويا شخصيت او اساسا براي طبيعت ساخته شده بود که عمر و زندگي اش را در طبيعت مي گذراند.»
اين جمله سوگ نوشت از فخرالدين فخرالديني است که پس از درگذشت نيکول فريدني آن را به زبان مي آورد.
او مي گويد: بايد همه ايرانيان بدانند فريدني براي طبيعت و شناسايي ايران ، گام هاي مهم و تاثيرگذاري برداشته است.
رسول اوليازاده ، رئيس خانه عکاسان ايران هم عقيده دارد فريدني عکاسي بود که در زمينه عکاسي طبيعت هم از نظر کيفي و هم کمي آثار ارزشمندي به جاي گذاشته است.
اوليازاده مي گويد: بايد قبول داشت جايگزين کردن کسي به جاي نيکول ، سال ها زمان مي خواهد يا حتي امکان ناپذير است.
نيکول که سالها به خاطر بيماري پارکينسون ، ويلچرنشين شده بود، صبح ديروز به دليل عوارض ناشي از سرطان پروستات و عفونت ريوي ، دار فاني را وداع گفت.
پيکر اين هنرمند، صبح امروز از مقابل خانه هنرمندان ايران تشييع مي شود.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 02-09-2008
کاربر فعال

سرقت آثار پيكاسو در سوئيس
دو نقاشي از آثار پابلو پيكاسو، نقاش و مجسمه ساز اسپانيايي از يك نمايشگاه در سوئيس به سرقت رفت.

'ليوان و پارچ' يكي از دو نقاشي مسروقه
اين آثار هنري روز چهارشنبه 6 فوريه از نمايشگاهي كه از آثار پابلو پيكاسو در شهر كوچك ففيكون(Pfaeffikon) نزديك سوئيس بر پا شده بود، بعد از اينكه نمايشگاه تعطيل شد به سرقت رفت.
اين نقاشي هاي رنگ و روغن؛ "سر اسب" و"ليوان و پارچ" از موزه اشپرنگل آلمان به امانت گرفته شده بود.
پليس در حال حاضر مشغول بررسي اين فرضيه است كه دزدان احتمالا در ساختمان مانده بودند تا نمايشگاه تعطيل شود و زنگ خطر را در ساعت 7 بعد ازظهر به وقت محلي وقتي مي خواستند آنجا را ترك كنند به صدا در آورده اند. كمي بعد ازآن بود كه نگهبانان از سرقت اين آثار با خبر شدند.
موزه اشپرنگل اعلام كرده كه به هر كسي كه در مورد سارقان اين نقاشي ها اطلاعاتي داشته باشد پاداش خواهد.
منابع پليس، ارزش آثار مسروقه را 5 ميليون فرانك سوئيس (معادل چهارونيم ميليون دلار و دو و سه دهم ميليون پوند) تخمين زده اند.
در اين نمايشگاه آثار پابلو پيكاسو 20 نسخه اصل از نقاشي هاي وي وجود دارد.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 02-15-2008
کاربر فعال

سرقت چهار نقاشی مهم از موزه ای در زوریخ

خشخاش ها در اطراف وتوئیل اثر مونه یکی از آثار به سرقت رفته است یک گروه مسلح چهار نقاشی اثر سزان، دگاس، ون گوگ و مونه به ارزش 160 میلیون دلار را از موزه ای در زوریخ به سرقت برده است.
پلیس سوئیس گفت که این سرقت روز یکشنبه در کلکسیون امیل بیوله روی داد. سه سارق مسلح هنوز فراری هستند.
گروه سارقان پیش از به سرقت بردن آثار، یک محافظ امنیتی را تهدید کردند. این یکی از بزرگترین موارد سرقت آثار هنری در جهان در 20 سال گذشته توصیف می شود.
به علاوه این سرقت در حالی روی می دهد که دو روز پیشتر دو نقاشی پیکاسو در نزدیکی زوریخ دزدیده شده بود.
پلیس گفت آثار به سرقت رفته در روز یکشنبه شامل خشخاش ها در اطراف وتوئیل اثر کلود مونه (1879)، کونت لپیک و دخترانش اثر ادگار دگاس (1871)، شاه بلوط شکفته اثر ونسان ون گوگ (1890) و پسربچه در ژاکت قرمز اثر پل سزان (1888) است.
بیانیه پلیس حاکیست که سه مرد مسلح ساعت چهار و نیم بعد از ظهر یکشنبه وارد موزه در ناحیه مرکزی زوریخ شدند.
یکی از این افراد، خدمه موزه را با سلاح کمری تهدید کرد و همزمان دو نفر دیگر نقاشی ها را جمع کردند.
براساس این بیانیه نقاشی ها سپس به یک وسیله نقلیه سفید رنگ در کنار موزه بار زده شد.
پلیس گفت یکی از سارقان به زبان آلمانی اما با لهجه اروپای شرقی صحبت می کرد.
ماریو کورتِسی سخنگوی پلیس زوریخ در گفتگو با خبرنگاران گفت: "ما از بزرگترین سرقت تا به امروزدر سوئیس و حتی اروپا صحبت می کنیم."
به گزارش خبرگزاری فرانسه لوکاس گِلور مدیر موزه گفت که نقاشی های سرقت شده "بهترین آثار این مجموعه" بودند.
آقای گِلور گفت که این آثار چنان معروف هستند که امکان فروش آنها در بازار آزاد وجود ندارد.
به گفته ایموجین فوکس، خبرنگار بی بی سی در سوئیس، کلکسیون معروف امیل بیوله حاوی برخی از مهمترین آثار امپرسیونیسم است.
دو نقاشی رنگ روغن پیکاسو - "سر اسب" و "لیوان و پارچ" - روز چهارشنبه گذشته از نمایشگاهی در شهر ففیکون سرقت رفته بود.
با تشکر فریبا
" هومن شریفی "

قدیمی 02-18-2008
کاربر فعال

هفتمين دوسالانه ملي نقاشي معاصر ايران
هفتمين دوسالانه نقاشي ايران با چهار سال تاخير از ۲۳ بهمن ماه در مجموعه گالري هاي صبا در حال برگزاري است.
حبيب الله آيت اللهي انجمن نقاشان نيز داوطلب برگزاري دوسالانه هفتم شد، اما به گفته دبير دوسالانه، انجمن نقاشان برآورد مالي بالايي برگزاري دوسالانه اعلام كردند، براي انجمن نقاشان نيز داوطلب برگزاري دوسالانه هفتم شد، اما به گفته دبير دوسالانه، انجمن نقاشان برآورد مالي بالايي براي برگزاري دوسالانه اعلام كردند، ضمن آنكه فضاي نمايشگاه به صورت رايگان و عدم نظارت وزارت ارشاد را تقاضا كرده بودند. در حالي كه تامين هزينه هاي دوسالانه بر عهده وزارت ارشاد است و لذا حق دارد مسير دوسالانه را مديريت كند و نمي توانست بپذيرد كه آثار بدون هماهنگي و نظارت، انتخاب و داوري شده و به نمايش درآيد."
حبيب الله صادقي مديركل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سرپرست موزه هنرهاي معاصر نيز دلايل زير را در باره تاخير چهارساله برشمرده است: "تغيير دولت، تغيير سياست هاي وزارت ارشاد و اختلاف شوراي سياستگذاري و مديران برنامه."

موضوع نقاشي هاي دو سالانه هفتم به سه بخش ايران خانه ما، انديشه روشنايي و تاريكي در فرهنگ ايران و آزاد تقسيم شده است.

در گالري هاي صبا به ترتيب آثار هنرمندان درگذشته، آثار پيشكسوتان و سپس آثارشركت كنندگان در اين دوسالانه به نمايش گذاشته شده است.

شركت كنندگان به دو گروه سني زير چهل سال و چهل سال به بالا تقسيم شده اند و داوري بين آثار هنرمندان كمتر از چهل سال انجام مي شود.

دبيري هفتمين دوسالانه ملي نقاشي معاصر ايران را حبيب الله آيت اللهي به عهده دارد.

هيات انتخاب و داوري اين دوسالانه خانم ايران درودي و آقايان محمدعلي ترقي جاه، جلال شباهنگي، غلامعلي طاهري، عبداالحميد قديريان، مصطفي گودرزي، احمد وكيلي هستند و در مرحله داوري آقاي اكسو نقاش فرانسوي الجزايري تبار به داوران مي پيوندد.

طبق معمول سال هاي گذشته تعداد بازديدكنندگان زن بر تعداد بازديدكنندگان مرد فزوني دارد.

سي اثر از هنرمندان برگزيده پيشكسوت در ابتداي نمايشگاه قرار دارد. تماشاي اين آثار توقع بيننده را نسبت به آثاري كه در مسابقه شركت كرده اند، بالا مي برد.

اكثر بازديدكنندگان جوان و دانشجو هستند. روبروي تابلوها مي ايستند و با دقت به جزييات كار نگاه مي كنند و با هم در باره اثري كه مي بينند، صحبت و گاه قضاوت مي كنند.

به گفته سرپرست موزه هنرهاي معاصر اين نمايشگاه به نام و ياد هنرمندان پيشكسوت و بزرگي چون استادان ضيا‌پور، قندريز، اصغر محمدي، سهراب سپهري، ماركو گريگوريان،‌ حسين كاظمي، فرامرز پيلارام،‌ يكتايي، مام‌بيگي، روح‌بخش، شهوق، اسپهبد، اسماعيل‌زاده، ايرج كريم‌خان‌زند و زنده‌ياد تازه گذشته ژازه تباتبايي برگزار مي‌شود.

هنوز تاريخ اهداي جوايز اعلام نشده است.
با تشكر فريبا
" هومن شریفی "

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش