بازگشت   پی سی سیتی > موبایل Mobiles > بخش عمومی موبایل

بخش عمومی موبایل این بخش شامل اخبار گوناگون در مورد موبایل و شبکه ها ی آن و سایر موارد مربوط به موبایل میباشد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-15-2007
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
Lightbulb ترفند های اس ام اس ،ارسال اس ام اس رایگان، تاریخچه اس ام اس ، ترفند پیامک ، همه چیز درباره اس ام اس و پیامک

ترفند های اس ام اس ،ارسال اس ام اس رایگان، تاریخچه اس ام اس ، ترفند پیامک ، همه چیز درباره اس ام اس و پیامک

با سلام خدمت دوستان

زیاد ذوق زده نشید در باره این تاپیک که بعدا مثل من دلسرد میشید

فقط توی بعضی گوشی ها میشه
اونم اینکه باید هر دو طرف اون قابلیت رو داشته باشند اینش یه خرده تو ذوق میزنه اما گذاشتن این مطلب از نذاشتنش بهتره
من الان امتحان کردم خوب بود کار کرد
و در عوض طرف مقابلمو عوض کردم و دیگه کار نکرد .
این کار فقط برای گوشی هایی امکان پذیر است که دارای قابلیت Email getway باشند پس هر دو گوشی فرستنده و گیرنده باید دارای چنین قابلیتی باشند .
(اگه زبون گوشیتون فارسیه دنبال درگاه ایمیل باشید)
گوشی هایی که دارای این قابلیت هستند :
W800 , W810 , W550 ,K750 , K700 , S700, .....
سری P فکر نکنم کار کنه
من با w810 امتحان کردم شد
برای این کار ابتدا وارد منوی گوشی شده و به قسمت Messaging میرویم و بعد وارد Setting میشویم و در این قسمت وارد text messaging میشویم و از آنجا وارد Email getway میشویم . شماره ی کسی که میخواهیم به او SMS بزنیم را ADD میکنیم .
بعد از این کارها به عقب برمیگردیم و وارد منوی اصلی میشویم و دوباره به قسمت Messaging میرویم و Write new را انتخاب میکنیم و بعد Text message وبعد از نوشتن پیام دلخواه گزینه ی Continue را میزنیم و بعد گزینه ی اول یعنی Enter Email Address و یک ایمل دلخواه انتخاب میکنیم فرقی نمیکند چه ایملی باشد فقط باید @ و داد کام را داشته باشد مثلا aaaa @info.comو بعد پیفام خود را میفرستیم
بعد از فرستادن روی گوشی طرف به جای شماره یک آدرس ایمیل میافتد.

================================================== =====
البته همون طوری که دوستان مییدونند اگه فقط نیفتادن شماره در فرستادن sms ملاک باشه میشه از سایت های ارائه دهنده ی اس ام اس استفاده کرد
که خود من هم همیشه این کارو میکنم مزیت این کار هم اینه که بصورت مخفی پیام شما فرستاده میشه هم اینکه مجانی هم هست برای خیلی از افراد همین مجانی بودنش خیلیه برا بعضی ها هم همون اولیش
و البته یه گروه سومی هم هستند که مزیت سومش یعنی : عدم نیاز به گوشی یا سیم کارت
مهمه (فقط یه بار یه شماره موبایل میخواد که اکتیویت کد برا اون شماره فرستاده بشه و دیگه کاری به هیچ شماره ای نداره )
به هر حال امید وارم لااقل یه خط از این تاپیک به دردتون خورده باشه

ترفند های اس ام اس ،ارسال اس ام اس رایگان، تاریخچه اس ام اس ، ترفند پیامک ، همه چیز درباره اس ام اس و پیامک

ویرایش توسط مهدی : 03-08-2013 در ساعت 07:54 PM دلیل: تاپیک کلی - ویرایش
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 09-10-2007
کارگر سایت آواتار ها
کارگر سایت کارگر سایت آنلاین نیست.
ادمین در لباس کارگر!

سپاسها: : 907

4,878 سپاس در 836 نوشته ایشان در یکماه اخیر
کارگر سایت به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض دریافت Sms های رایگان مختلف

دریافت SMS رایگان

دیکشنری ، قرآن ، استخاره ، whois ، فال حافظ ، زمان پخش برنامه های تلوزیون ، مکان های دیدنی هر شهر ، محاسبه مسافت بین شهر ها ، ساعت کشور ها ، سرویس نهج البلاغه ، سرویس عاشقانه ، پیام سلامتی ، 6 تیم اول لیگ برتر و بسیاری از خدمات دیگر! کلیه این خدمات تنها با ارسال یک SMS! با استفاده از این ترفند شما میتوانید با ارسال SMS به شماره مخصوصه هر سرویس ، از اطلاعات آن که به شکل SMS برای شما ارسال میشود کاملأ رایگان و تنها با هزینه یک پیامی که میفرستید ، استفاده کنید.

به شماره مربوط به هر سرویس یک SMS خالی ارسال کنید ، سپس اندکی صبر کنید تا خدمات مربوطه برای شما SMS شود:

۱۰۰۰۳۸۰: جک، با ارسال یک اس ام اس که در آن تعداد جک درخواستی نوشته شده است برای شما یک جک ارسال میشود.

۱۰۰۰۳۸۱: سرویس حدیث.

۱۰۰۰۳۸۲: سرویس نهج البلاغه.

۱۰۰۰۳۸۳: سخن روز.

۱۰۰۰۳۸۴: آیا میدانید؟

۱۰۰۰۳۸۵: سر کاری.

۱۰۰۰۳۸۶: سرویس عاشقانه.

۱۰۰۰۳۸۷: سرویس پند آموز.

۱۰۰۰۳۸۸: فال حافظ.

۱۰۰۰۳۹۱:اس ام اس چیستان.

۱۰۰۰۳۹۲: ساعت کشور ها.

۱۰۰۰۳۹۳: ترین ها (بهترین ها و بد ترین ها).

۱۰۰۰۳۹۴: مکان های دیدنی هر شهر.

۱۰۰۰۳۹۵: پیام سلامتی.

۱۰۰۰۳۹۶: محاسبه مسافت بین شهر ها.

۱۰۰۰۳۹۷: فیلم های روی پرده سینما.

۱۰۰۰۳۹۸: زمان پخش برنامه های تلوزیون.

۱۰۰۰۳۹۹: شش تیم اول لیگ فوتبال کشور.

۱۰۰۰۴۰۰: بازی پیشنهادی.

۱۰۰۰۴۰۱: جدید ترین نرم افزار.
۱۰۰۰۳۵۵: اس ام اس whois در صورتی که نام سایت مورد نظر خود را برای این سرویس ارسال کنید مشخص میشود که این سایت Available است یا خیر.

۱۰۰۰۳۵۷: استخاره با ارسال یک اس ام اس به این شماره سیستم به طور خود کار برای شما استخاره میگیرد ( ترفندستان ) و جواب استخاره را برای شما ارسال میکند.

۱۰۰۰۳۵۸: آب و هوا، با ارسال نام شهر مورد نظر به این شماره وضعیت آب و هوای آن شهر برای شما ارسال میشود.

۱۰۰۰۳۵۹: قرآن، با ارسال یک اس ام اس که ابتدا شماره سوره و سپس شماره آیه و سپس حرف F یا A (برای فارسی یا عربی بودن آیه) در آن باشد.

۱۰۰۰۳۷۰: دیکشنری، با ارسال یک لغت انگلیسی به این شماره معنی فارسی آن برای شما ارسال میگردد.

قدیمی 12-01-2007
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Wink دیکشنری جهانی اس ام اس - SMS Dictionary - Abbreviations

با سلام
بر روی تصویر زیر کلیک کنید تا به صفحه سایتی در مورد نکات و ریزه کاریهای دیکشنری جهانی برای زدن اس ام اس بروید:

قدیمی 05-18-2008
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

Arrow ارسال Sms رایگان به تمام دنیا بدون نیاز به ثبت نام و..

ارسال SMS رایگان به تمام دنیا بدون نیاز به ثبت نام و..

خب سایتهای زیادی هستند برای این کار که مشکلاتی دارند باید ثبت نام کنی یا.....

و معملا پس از مدتی هم دیگه از میان میرن البته این سایت هم احتمالا اینطوری باشه

اما چون دنگ و فنگ نداره ! و احتیاجی به ثبت نام و ... اینا نیست و برای من خیلی هم سریع

عمل میکنه میذارم که استفاده کنین

میتونین بهsmsdiscount برید و در همون صفحه اول کارتونو انجام بدید به این صورت که +98 رو ابتدای شماره مینتویسید 0 هم نمیخواد بعد بقیه شماره مثلا برای کرمانشاه 918 رو هم بعدش مینویسید +98918...... (علامت + قبل از 98) به هر حال فکر نکنم چزی باشه که نتونین باهاش کار کنین
بعد از اینکه یه بار فرستادید بعد باید برنامه شو دانلود کنین تا بتونین باز ازش استفاده کنین Download
منبع

ویرایش توسط امیر عباس انصاری : 05-18-2008 در ساعت 04:41 PM دلیل: گذاردن لینک در متن
2 کاربر زیر از دانه کولانه سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 05-18-2008

Arrow ارسال Sms رایگان به تمام دنیا بدون نیاز به ثبت نام و..

نقل قول:
نوشته اصلی توسط دانه کولانه نمایش پست ها
ارسال SMS رایگان به تمام دنیا بدون نیاز به ثبت نام و..

خب سایتهای زیادی هستند برای این کار که مشکلاتی دارند باید ثبت نام کنی یا.....

و معملا پس از مدتی هم دیگه از میان میرن البته این سایت هم احتمالا اینطوری باشه

اما چون دنگ و فنگ نداره ! و احتیاجی به ثبت نام و ... اینا نیست و برای من خیلی هم سریع

عمل میکنه میذارم که استفاده کنین

میتونین بهsmsdiscount برید و در همون صفحه اول کارتونو انجام بدید به این صورت که +98 رو ابتدای شماره مینتویسید 0 هم نمیخواد بعد بقیه شماره مثلا برای کرمانشاه 918 رو هم بعدش مینویسید +98918...... (علامت + قبل از 98) به هر حال فکر نکنم چزی باشه که نتونین باهاش کار کنین
بعد از اینکه یه بار فرستادید بعد باید برنامه شو دانلود کنین تا بتونین باز ازش استفاده کنین Download
منبع
متشکرم من امتحان کردم و کار کرد
البته من خط دایمی همراه اول کد شش رو امتحان کردم
نمی دونم روی تالیا و ایرانسل هم جواب میده یا خیر
ضمنا فقط یکبار میشه استفاده کرد مگه رفرش کرد یا کوکی ها رو پاک کرد
و البته نرم افزارش حدود سه مگ حج داره جهت دانلود...
اما در کل با شناختی که از دانه کولانه دارم مطمئنم از باقی موارد مشابه موجود درنت کارایی بیشتری داره که توسط این ادمین عزیز معرفی شده
باز هم متشکر.
قدیمی 05-19-2008
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

با تشکر از امیر عباس
بله واقعا همینطوری هست که گفته شد بی دردسر ترین نوعش در نت که من باهاش برخورد داشته ام همین سایت است که البته من برنامه ش رو هم دانلود کرده ام که داشته باشم
تقریبا 3 مگ هست جالب اینکه این سایت و مجموعه شماره ش در گوشی شما نمایش داده نمشه و با اسم اس ام اس دیسکانت مشاهده میشه
سایت دیگه ای که این روزها طرفدار پیدا کرده و من چند وقت پیش روش کمی وقت تلف کردم
http://www.3jam.com هست که زیاد مهم نیست دوست داشتید چکش کنید
از انواع ایرانیش که من کمی قبولش دارم سرویس پارس انلاینه که با وجود اینکه احتیاج داره یهه ثبت نام مختصر داشته باشی سریع و مناسبه و واژه های اجباری کمی در متن نامه ش وجود داره
نمیدونم هنوز ثبت نام میکنند یا خیر آدرسش اینه http://sms.parsonline.net
زنیت و اس ام اس کن و حتی ... هستند اما کارایی لازم رو ندارند در مورد پارس آنلاین
روی این لینک هم کلیک کنید و در صفحه دنبال P30city.net is the best :D باشید
این رو باگ نمیشه گفت اما ایراد جالبی بود که در فروم itech دیدم به هر حال پارس آنلاین مجموعه ی بزرگیه شایسته شون نیست همچین طرز برنامه نویسیی

قدیمی 04-20-2009

Arrow روش ارسال پیامک از شبکه ثابت (fsms)

روش ارسال پیامک از شبکه ثابت (FSMS)

با راه‌اندازی سرویس ارسال پیامک در شبکه تلفن ثابت (FIX SMS) ارسال و دریافت پیام از شبکه ثابت به ثابت، ثابت به سیار و سیار به ثابت امکان پذیر شده است.

این قابلیت از طریق گوشی‌هایی امکان‌پذیر است که قابلیت ارسال SMS را دارا هستند.

تمامی مشترکان تلفن ثابت می‌توانند با تهیه این گوشی‌ها از این سرویس بهره‌مند شوند. (نیاز به ثبت نام و پرداخت وجه اولیه نیست).

علاوه بر آن مشترکان می‌توانند از طریق dialup و یا اینترنت در آینده نزدیک به سایت Web این سیستم متصل شده SMS های خود را ارسال و یا دریافت کنند.

روش ارسال پیام از شبکه تلفن ثابت

روش ارسال پیام در شبکه تلفن ثابت همانند ارسال پیام توسط گوشی‌های موبایل در شبکه سیار است.

بدین منظور مشترک باید تنها یکبار پس از تهیه گوشی مذکور، شماره مرکز SMSC را در دستگاه تلفن خود ذخیره کند. بدین صورت که مشترک وارد منوی دستگاه تلفن خود شده و شماره 9717000 را در قسمت SMS Center (در هر دو قسمت Deliver و Submit) وارد می‌کند.

از این زمان به بعد مشترک قادر خواهد بود SMS های خود را به طریق زیر ارسال کند.
  • 1- دکمه Write دستگاه را فشار دهید.
  • 2- پیام خود را توسط دکمه‌های موجود تایپ کرده و دکمه OK را فشار دهید.
  • 3- شماره تلفن مقصد یا گیرنده را وارد کرده و دکمه OK را فشار دهید.
پیام شما ارسال خواهد شد و پیغام موفق (Successful) روی گوشی شما نمایش داده می‌شود.
پس از چند ثانیه درصورت دریافت پیام توسط گیرنده، گوشی شما با پخش یک آلارم و اعلام روی صفحه نمایش تحویل موفق پیام (delivery) را به شما اعلام می‌کند.

21/11/1387
قدیمی 04-20-2009
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

امیر اینو چک کردی ؟ نیازمندیهاش چیه ؟ تونستی بفرستی ؟

قدیمی 04-22-2009

این قابلیت تنها از طریق گوشی‌هایی امکان‌پذیر است که قابلیت ارسال SMS را دارا هستند.
این گوشیها با گوشی تلفن خانگی هیچ فرقی ندارند
فقط امکاناتی برای ارسال و دریافت اس ام اس یا همان پیامک را دارند
مضافا قیمتشان کمی گرانتر است
و دارای اینباکس و... بسیار ابتدایی نیز هستند و توانایی دریافت اس ام اس را نیز دارند
قدیمی 08-26-2009
deltang deltang آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 0

200 سپاس در 186 نوشته ایشان در یکماه اخیر
deltang به Yahoo ارسال پیام
جدید تاريخچه ي اس-ام-اس در ايران!!!!

تاريخچه ي اس-ام-اس در ايران!!!!

اگر شما در ايران زندگي مي‌کنيد و مجهز به يک دستگاه موبايل هم هستند، داستان اس ام اس برايتان داستان جديدي نيست. شما خود هر روز تعداد فراوني اس.ام.اس دريافت مي‌کنيد. محتواي اين پيام‌ها هميشه خبري از جانب آشنايان يا تذکر نکات مغفول از ناحيه خانواده نيست. چه بسيار زنگ‌ها که براي پيام‌هاي ديگري به صدا در مي‌آيند. مضمون اين پيام‌ها هرگز يکسان نبوده و طيفي که شعاع آن را بهتر است از شير مرغ تا جان آدميزاد گسترده بدانيم، در بر مي گيرد.
فراواني و تنوع اس.ام.اس به گونه‌اي است که مي‌توان ادعا کرد اس.ام.اس در ايران از کارکرد اصلي خود که انتقال پيام شخصي و خصوصي است خارج شده و کارکردي ثانوي، و چه بسا قابل توجه‌تر از کارکرد نخست، پيدا کرده است.
در اين کارکرد، بسياري از پيام‌ها جنبه عمومي و غير شخصي دارند. انتقال پيام خصوصي، کارکرد خود موبايل (ارتباط صوتي) نيز هست اما وجود عواملي (که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد) سبب شده است که ما خروج از کارکرد اصلي را تنها در مورد اس ام اس بپذيريم.
تولد اس ام اس
انتقال پيام شخصي و خصوصي به طريق نوشتاري يا همان اس.ام.اس (پيام کوتاه) اولين بار در سال 1990 در اروپا متولد شد و در سال 1998 با تکميل فن‌آوري‌هاي جانبي، به بلوغ و محبوبيت عمومي رسيد.
تاسيسات فني اس.ام.اس در ايران با تاخير فراوان، در اواخر سال 1381 شمسي (اوايل سال 2003 ميلادي) در شرکت مخابرات راه‌اندازي شد و از آن پس با شتابي فزاينده رشد و گسترش پيدا کرد. به حدي که به عنوان مثال تنها ظرف 6 روز, از 29 اسفند 1384 تا 6 فروردين 1385، 175 ميليون اس ام اس به قيمت تقريبي دو ميليارد تومان، به نواحي مختلف کشور ارسال شد. از اين ميان تنها سهم روز اول سال 85 بيش از 30 ميليون پيام کوتاه بوده است.

فزوني شمارگان اس.ام.اس‌هاي ارسالي به خوبي بيانگر ميزان محبوبيت اين وسيله ارتباطي در ايران است، اما پيش از آنکه به علل محبوبيت آن بپردازيم لازم است از بحث آمار و ارقام کمي فاصله گرفته و تا حد مقدور به محتواي اس ام اس هاي رد و بدل شده در ايران توجه کنيم.
گونه‌شناسي اس ام اس
گرچه تا به حال تحقيق آماري در مورد اس.ام.اس‌ها در ايران انجام نشده است، اما با رجوع به منابعي چون اينترنت و با پرسش از برخي ارسال و دريافت کنندگان پيام کوتاه مي‌توان گونه‌هاي زير را براي اس.ام.اس برشمرد.
از آنجا که آمار جامعي در دسترس نيست، ترتيب زير نمي‌تواند گوياي ترتيب بيشترين و کم‌ترين‌ها باشد.
1- طنز و فکاهي
2- اروتيک

3- اجتماعي (سياسي, اجتماعي، قومي قبيله‌اي، گروه‌هاي مختلف اجتماعي، حوادث اجتماعي، مناسبت ها و...)

4- سياسي

5- عشقي

6- تبليغي- تجاري

7- مذهبي

8- خرافي

9- اخلاقي- حکمي

10- اطلاع رساني

11- ادبي

12- ورزشي

طنز و فکاهي
بچه هويجه با مامانش مي رن بيرون، وسط راه ميگه: مامان مامان! من آب هويج دارم!
يکي زنگ ميزنه هواشناسي مي‌گه: آقا خيلي ممنون، ديروز هوا خيلي خوب بود.
سياسي اجتماعي
هموطن، در باغ شهادت هنوز باز است! هواپيمايي جمهوري اسلامي
بوش بعد از مسلمان شدن به احمدي نژاد گفت: انرژي هسته‌اي رو ولش، اين صيغه که مي‌گن چيه؟

خبرنگار خارجي مي‌آد تهران، ميره مسجد مي‌بينه همه صف ايستادن برا غذا.مي‌گه مگه اينجا نماز نمي‌خونن؟ ميگن نماز مي‌خواي برو دانشگاه تهران. مي‌گه پس دانشجوها کجان؟ ميگن اگه منظورت روشنفکرا و دانشمنداس برو زندان اوين. مي‌گه مگه دزدا رو نمي‌برن زندان؟ مي‌گن زکي! پس کي...

گروه‌هاي مختلف اجتماعي
بسيجي موبايلشو مي‌زاره رو پيغام گير، مي‌گه: لطفا پس از شنيدن دعاي کميل پيغام خود را بگذاريد
بسيجي مي‌خواد عروسک بخره به صاحب مغازه ميگه: ببخشيد آقا، قيمت اين خواهرمون چنده؟
حوادث اجتماعي
جديد ترين ضرب المثل چيني مي‌گويد: يک ايراني اگر هواپيمايش سقوط نکند، از حوادث رانندگي جان سالم به در ببرد، آلودگي هوا زنده‌اش بگذارد و زلزله زير آوار له‌اش نکند، حتما از خوشحالي خواهد مرد!
سياسي
احمدي نژاد مي‌خواد از اين بعد به کارمندها به‌جاي قند خرما بده چون هم انرژي داره هم هسته
عشقي
اگر مي‌توانستم مجازاتت کنم از تو مي‌خواستم به اندازه‌اي که تو را دوست دارم مرا دوست داشته باشي
تبليغي- تجاري
صبح خود را با شير ...آغاز کنيد
فيلم خداحافظ لنين امشب از شبکه يک سيما

مگه نشنيديد مي گن سن ايچ و چهل و دو اينچ
مذهبي
الو، سلام. منزل خداست؟ /اين منم مزاحمي که آشناست/ هزار دفعه اين شماره را دلم گرفته است ولي/هنوز پشت خط در انتظار يک صداست/شما که گفته ايد پاسخ سلام واجب است/به ما که ميرسد چرا حساب بنده‌هايتان جداست؟
خدايا! من گمشده درياي متلاطم روزگارم و تو بزرگواري. پس اي خدا! هيچ مي‌داني که بزرگوار آن است که گمشده‌اي را به مقصد برساند؟ تا ابد محتاج دستگيري تو، رحمت تو، توجه تو، عشق تو، گذشت تو، عفو تو، مهرباني تو، و در يک کلام، محتاج توام.
خرافي
اگر دعاي حضرت يونس را به 10 نفر ارسال کني سود کلاني خواهي يافت. اگر اين‌کار را نکني تا 3 روز ديگر حتما اتفاق بدي براي تو يا يکي از افراد خانواده تو پيش مي‌آيد.
اخلاقي - حکمي
کساني که تو را دوست دارند دوست بدار. کساني که تو را دوست ندارند دوست بدار. بالاتر از همه، خودت باش. خوشبخت باش و هرگز و هرگز ريسمان اميد را رها مکن
دست‌هايي که ياري مي‌رسانند مقدس تر از دست‌هايي هستند که دانه‌هاي تسبيح را مي‌گردانند
اطلاع رساني
کوي داغونه! 150 نفر زخمي شدن، حراست رو آتيش زدن، پرديس آشوبه...
ادبي
مطرب آن‌روز که از ساغر هستي خبرم داد و برفت/ خبر از ساقي روح البشرم داد و برفت/ ساقي امروز بيامد به در ميکده ليک/ هوس نوش ميش را به سرم داد و برفت
ورزشي
از برانکو ‌مي‌پرسند تاکتيکتون توي تيم ملي چي بود که اينقدر خوب درخشيديد؟ برانکو مي‌گه تاکتيکمون؟؟؟حميييييييييد.
کاملا مشهود است که در گستره وسيع پيام کوتاه و تحت لواي گونه‌هاي متنوع آن، عرصه‌هاي مختلف زندگي فردي و اجتماعي مورد اشاره، تمسخر، اعتراض و گاه تاييد قرار مي گيرد. در واقع دايره گسترده اس.ام.اس آيينه‌اي‌ است که تقريبا تمام آنچه يک انسان در روابط فردي و اجتماعي‌اش ، به طور روزمره با آن سر و کار دارد، از *** گرفته تا عبادت را در خويش منعکس مي‌کند.
در اين طيف گسترده مشترکاتي يافت مي شود که از جمله آن مي توان به زبان اس ام اس ها اشاره کرد.
زبان اس ام اس
بحث از زبان اس.ام.اس را از دو منظر مي‌توان مورد توجه قرار داد:
1- زبان اس.ام.اس از لحاظ نوشتاري
2- زبان اس.ام.اس از احاظ ادبي
به لحاظ نوشتاري، اس.ام.اس‌ها به سه طريق انگليسي، فنگليش و فارسي ارسال مي شوند.
از آنجا که تکنولوژي اس.ام.اس بر پيش فرض اوليه انگليسي تعبيه شده است، طبعا به کارگيري آن با اين زبان فاقد هرگونه مشکلي است، اما از آن‌رو که که اغلب ايرانيان امکان ايجاد ارتباط به وسيله اين زبان را ندارند، از روش ديگري استفاده کرده‌اند. در اين روش از حروف انگليسي و گفتار يا کلمات فارسي استفاده مي شود و به آن اصطلاحا فنگليش ( فنگليسي يا پينگليش) مي‌گويند. اين روش پيش از اين در برخي ديکشنري‌هاي دو زبانه، براي آموزش زبان‌هاي بيگانه به انگليسي زبانان يا آلماني زبانان به کار گرفته شده است.
البته با گذشت زمان و با ظهور موبايل‌هايي که با زبان فارسي سازگار بودند، اين مشکل نيز رفع شد و در حال حاضر بسياري از اس ام اس ها به زبان فارسي نگاشته مي شوند.
مدتي است امکان ارسال اس.ام.اس تصويري نيز فراهم شده است و شايد بتوان آنرا زبان چهارم اس.ام.اس ناميد.
زبان اس.ام.اس از لحاظ ادبي اما داستان ديگري دارد. خصوصيات زباني زير در ميان اکثر اس ام اس‌ها مشترک است:
1- زبان اس ام اس زبان طنز است. از پيام‌هاي کوتاه نوع اخلاقي، اطلاع رساني و مذهبي و ادبي که بگذريم، در ساير انواع اس.ام.اس اين تنها زبان طنز است که به رسميت شناخته مي‌شود تا جايي که نزد بسياري، اس.ام.اس مترادف طنز و جک است و به عنوان مثال سوال مي کنند: '' اس.ام.اس جديد چي داري؟'' به جاي ''جک جديد چي داري؟''
2- زبان اس.ام.اس زبان ايجاز و اختصار است. گاه مضموني که نيازمند توضيح نيم صفحه‌اي‌ است، مبتکرانه در دو سطر خلاصه مي‌شود. علت اصلي اين امر آن است که به لحاظ فني هر اس ام اس مي‌تواند حداکثر از 160 کاراکتر (حرف) تشکيل شده باشد.
3- زبان اس.ام.اس زبان محاوره‌اي است. از برخي گونه‌هاي خاص مانند اس ام اس رمانتيک و ادبي که بگذريم، ساير موارد زباني عاميانه و غير ادبي دارند که به گفتار نزديک‌تر است تا به نوشتار.
4- زبان اس.ام.اس زبان گوشه و کنايه است. بسياري پيام‌ها در لفافه و غير صريح بيان مي‌شوند. اين امر ريشه در خصلت کنايه گويي و فرار از صراحت لهجه ما ايرانيان دارد.
علل شيوع و محبوبيت اس ام اس
بر اساس آمار '' شرکت ارتباطات سيار''، مشترکان اين شرکت در سال گذشته، به مناسبت اعياد غدير و قربان، حدود 26 ميليون پيام کوتاه ارسال کرده‌اند. اين شرکت همچنين اعلام داشته است هر روز به طور متوسط 9 ميليون اس ام اس در ايران ارسال مي شود. اين حجم فزاينده اس ام اس حاکي از محبوبيت آن در ايران است. اما به راستي دلايل اين محبوبيت چيست؟

1- دليل اقتصادي

اولين و روشن‌ترين دليل به‌کارگيري فراوان اس ام اس مقرون به صرفه بودن تعرفه آن در مقايسه با تعرفه مکالمه تلفني است. در حال حاضر قيمت ارسال هر اس ام اس برابر 30 درصد يک دقيقه مکالمه، معادل 140 ريال در مقابل 447 ريال قيمت مکالمه موبايل براي 10 پالس در دقيقه است.*
2- فقدان رسانه آزاد
ارائه برنامه‌هاي کاملا جهت‌دار و يک‌سويه از سوي رسانه‌هاي دولتي و اعمال کنترل و *****ينگ بر رسانه‌هاي غير دولتي، فضاي تبادل آراء و نظريات را در جامعه تا حد زيادي محدود کرده است.

عدم وجود رسانه‌هاي آزاد و مستقل، اعم از راديو، تلوزيون، ماهواره، مطبوعات، اينترنت و ...در جامعه موجب شده است که جوانان براي ابراز عقايد و نظريات خود به دنبال بديلي نوين باشند. اس ام اس از آن جهت که نقشي رسانه‌اي نيز بازي مي‌کند و در ايفاي اين نقش از آزادي عمل برخوردار است، مورد توجه و محبوبيت جوانان قرار گرفته است.
3ـ امنيت نسبي فضاي پيام کوتاه
اعمال کنترل شديد بر رسانه ها موجب رخت بر بستن امنيت از عرصه کار رسانه‌اي شده و کارگزاران رسانه‌ها همواره در معرض انواع مخاطرات قرار مي گيرند. ناشناس بودن توليد کننده پيام در فضاي پيام کوتاه به او مصونيت نسبي مي بخشد. به عبارت ديگرامنيت در فضاي رسانه‌اي پيام کوتاه هنوز به طور جدي مورد تهديد قرار نگرفته است. اين آزادي عمل به ارسال کنندگان اس ام اس اطمينان مي‌بخشد که با امنيت خاطر پيام‌هايي ارسال کنند که بيان آن در ساير رسانه ها مقدور نيست.
4 ـ نياز روحي جامعه به تفريح و تفنن
طنز و فکاهي نقشي مهم در ايجاد تمدد اعصاب و روان ، بويژه در خلال امور روزمره دارد. اس ام اس ها به خاطر ايجاد ''زنگ تفريحي'' کوتاه در اثناء کار روزانه، طرفداران فراواني دارند.
5 ـ محدوديت امکان ارتباط دختران و پسران در جامعه
دلايل فرهنگي و موانع دولتي در ايجاد ارتباط آزاد دختران و پسران در ايران، آنان را وامي دارد تا به نحوي بر اين هر دو محدوديت غلبه کرده و با يکديگرارتباط برقرار کنند. پيام کوتاه اين امکان را به آنان مي‌دهد که به دور از چشم مراقبان خانگي و خياباني، پيام خود، به‌ويژه در بخش اروتيک را به يکديگر منتقل کنند.
کارکردهاي اس ام اس
از آنجا که در اين نوشتار اس ام اس به عنوان يک ''پديده اجتماعي'' از منظر علم جامعه شناسي مورد توجه قرار گرفته است، بي مناسبت نيست به تبع مکتب کارکرد گرايي، فونکسيون‌ها يا همان کار ويژه‌هاي اين پديده اجتماعي نيز بررسي شود. اس ام اس در ايران داراي کارکردهاي متعدد، متنوع والبته بعضي متفاوت با ساير کشورها است که از آن ميان مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
1- کارکرد پيام رساني
پيام رساني همان کارکرد اوليه و ذاتي اس ام اس است که در همه جاي دنيا يکسان بوده و از آن به ''سرويس پيام کوتاه '' يا Short Message Service (SMS) ياد مي‌شود.
تفاوت اس ام اس با مکالمه تلفني در آن است که اولي به نحو نوشتاري است و در موقعيت‌هاي بسياري که امکان مکالمه تلفني وجود ندارد، به خوبي نقش آنرا نمايندگي مي کند. اين کارکرد از آنرو در ايران مورد استقبال است که بسياري از مواقع ، خصوصا در ساعات کاري روز، شبکه مخابراتي کشور از ارائه ارتباط تلفني با موبايل عاجز است و به اصطلاح خط دهي به موبايل با مشکل مواجه است.
2ـ ايجاد ارتباط انساني
زندگي در عصري که عصر مدرنيسم وصنعت نام گرفته؛ زندگي در اجتماعي که دوران گذار خود را طي مي کند؛ زندگي در کلان شهري که حتي آمد و شد در آن با سهولت ممکن نيست، لوازمي دارد که يکي از آنها قرباني شدن روابط انساني است. ايران و خصوصا تهران که در حال حاضر در چنين شرايطي قرار دارد، مستلزم يافتن جايگزين‌هايي براي شيوه هاي سنتي‌تر روابط انساني است. اس ام اس ها بخشي از اين بار را خلاقانه بر دوش مي کشند. چه بسيار که اس ام اس ها (خصوصا آنگاه که به اشتباه ارسال مي‌شوند) موجب شکل گرفتن رابطه‌اي جديد ميان دو نفر مي شوند و چه بسيار که در اثر تکرار، روابط را صميمي تر و افراد را به يکديگر نزديک تر مي کنند. دراينجا به عنوان نمونه مي توان به اس ام اس هايي اشاره کرد که حتي زمينه ساز ازدواج دو نفر شده‌اند.
3ـ ايجاد تفنن و سرگرمي
اجتماعي که به تازگي تجربه تلخ هشت سال جنگ را پشت سر نهاده و از آن پس فشار بار سازندگي را تحمل کرده و مي کند، به لحاظ روحي سخت نيازمند تفريح و تفرج است. از آنجا که رسانه‌هاي عمومي به خوبي اين نياز جامعه را بر آورده نمي کنند، اس ام اس ها به عنوان رسانه‌اي جايگزين يا مکمل، در تکرار هر روزه خود، کارکردي سخت فرح بخش و شادي آفرين پيدا کرده‌اند. با خواندن هر اس ام اس، يا لبخندي بر لب نقش مي بندد و يا طنين قهقه‌اي مي پيچد و حس مطبوع اين شادي انسان را وامي دارد که آنرا براي ديگران نيز به اصطلاح send کند.
4ـ توليد انبوه طنز
ايجاد تفنن وسر گرمي (که به عنوان کارکرد پيش گفته بيان شد) نيازمند انبوهي از فکاهي‌هاي جديد است. اس ام اس ها، به ويژه با دستمايه قرار دادن امور سياسي، اجتماعي، فرهنگي، عرفي و...هر روز نو مي شوند. حتي اگر گزيده دستچين شده اين حجم انبوه طنز به نحوي، يا در ذهن جمعي و يا در مجموعه اي مکتوب، ثبت شود قطعا به انباشت و توليد مجموعه اي بزرگ از فکاهي ها در تاريخ ادبيات کشور منجر خواهد شد.
5- کارکرد تبليغاتي
اين کارکرد بيشتر مورد استفاده کارخانجات، بانک‌ها، برخي ادارات و مراکز دولتي، صدا و سيما، برخي مراکز ديني و ...قرار مي گيرد که جهت تبليغ کالا يا خدمات خود از آن بهره مي برند. اين کارکرد در ساير کشور ها نيز تا حدودي رايج است، گرچه همواره بهره برداري از پيام کوتاه در اين راستا بحث‌هاي حقوقي متعددي مبني بر تجاوز به حريم خصوصي افراد را به همراه داشته است. نکته جالب توجه آنکه علي رغم اعلام شرکت ارتباطات سيار براي مسدود کردن ارسال اينگونه اس ام اس ها براي کساني که مايل به دريافت آن نباشند، در طول يک‌سال گذشته تنها 3561 نفر، از بالغ بر 5 ميليون و 800 هزار مشترک ، در خواست عدم دريافت اينگونه پيام ها را داده اند.**
6 ـ کارکرد رسانه‌اي
آنچنان که در مباحث تئوريک مربوط به جامعه شناسي رسانه‌ها گفته مي شود، مخاطبان رسانه ها داراي علايق خاصي هستند و علايق آنان در انتخاب رسانه مطلوب، نقشي اساسي ايفا مي‌کند. به عبارت ديگر مخاطبان در پي‌ آن هستند که آنچه از جنس دلخواسته‌هايشان است را در رسانه بيابند.

با توجه به اين اصل، آنچه در مورد رسانه‌هاي موجود در ايران مشهود است بر آورده نکردن خواست مخاطبان و نوعي بي توجهي به سليقه آنان و اتخاذ رويکرد اطلاع رساني قطره چکاني است. در اين ميان اس ام اس با توجه به ويژگي‌هاي منحصر به فردش، (به همراه ساير رسانه هاي نوين) نقشي بديل بر عهده گرفته است.

ويژگي‌هاي رسانه‌اي اس ام اس را مي توان به قرار زير برشمرد:
1ـ سرعت عمل
2ـ دسترسي دائم

3ـ فراگيري مخاطبان در ميان تمام اقشار و لايه هاي اجتماعي

4ـ خصوصي (غير دولتي ) بودن

5ـ فردي بودن (عمومي نبودن)
اين ويژگي‌ها اس ام اس را به يک ''رسانه دلخواه'' تبديل کرده است.
اگر يکي از اساسي ترين وجوه يک رسانه را وجه اطلاع رساني آن بدانيم، درخواهيم يافت که بويژه در مقاطعي معين و همزمان با وقوع برخي حوادث سياسي ـ اجتماعي، اس ام اس کارکرد اطلاع رساني خود را به بهترين وجه اجرا کرده است. به عنوان نمونه مي توان به انتخابات دوره نهم... رياست جمهوري و انتقال لحظه به لحظه آخرين اخبار، ونيز ارسال آخرين خبر هاي مربوط به سقوط هواپيماي C-130 توسط خبرنگاران در آخرين لحظات حياتشان اشاره کرد.
7ـ ايجاد شبکه اجتماعي
شبکه‌هاي اجتماعي بافت‌هاي جامعه هستند که به وسيله تارهاي نامرئي ارتباطات اجتماعي به هم تنيده شده اند. هر يک از ما در شبکه‌هاي گوناگون خويشاوندي، دوستان، هم حزبي ها، همکاران، همسايگان و ... قرار داريم و با ساير اعضاء شبکه در ارتباط هستيم.
يکي از کارکردهاي مهم اس ام اس آن است که با برقراري ارتباط با ديگران، موجب تقويت يک شبکه اجتماعي و يا ايجاد شبکه اي جديد مي شود. البته شبکه تازه تاسيس ممکن است ناپايدار و کم دوام، يا پايا و با دوام باشد.
در حال حاضر بسياري از افراد در چت روم ها، فروم‌هاي گفتگو يا وبلاگ‌ها شماره موبايل خود را به ديگران داده و از آنان درخواست مي کنند که اس ام اس هاي جديد را برايشان ارسال کنند. همانطور که مراجعه کنندگان و کامنت نويسان يک وبلاگ يا فروم گفتگو گاه يک شبکه اجتماعي را تشکيل مي دهند، مبادله کنندگان اس ام اس نيز مي توانند يک شبکه اجتماعي مجازي ايجاد کنند.
شبکه اجتماعي، بسته به موضوع ارتباط اعضاء، مي تواند سياسي، اجتماعي،مذهبي، ادبي و...باشد. با تشکيل اين شبکه‌ها مي‌توان کارکردهاي خاصي را نيزاز آنان انتظار برد. اين شبکه‌ها داراي پتانسيلي قوي هستند و قادرند پيامي را در زماني بسيار کوتاه در سرتاسر کشور و در ميان لايه مختلف مردم پخش کنند. امکان send to all و forward زمان را کوتاه تر نيز مي کند.
8 ـ ساخت اتيتوت يا وجهه نظر
عملکرد سريع و فراگير اس ام اس که حاصل کارکرد رسانه‌اي و ايجاد شبکه اجتماعي آن است، به کارکرد ديگري منجر مي شود که ساخت اتيتوت يا وجهه نظر است. درشرايط سلب اعتماد از رسانه‌هاي رسمي، بهترين موقعيت براي رسانه‌هاي جايگزين پيش مي آيد که با استفاده از ظرفيت‌هاي خود به ساخت ديدگاه عمومي در مورد مسايل گوناگون بپردازند. اس ام اس در اين کارکرد ''رسانه اي مردمي'' است که محتوايش از آستانه پذيرش قابل قبولي برخوردار است.
9 ـ کارکرد سياسي
کارکرد سياسي را شايد بتوان يکي از بزرگ‌ترين کارويژه‌هاي اس ام اس در ايران دانست. حجم بسيار گسترده‌اي از پيام‌هاي کوتاه، که البته بايد اذعان داشت ملاحتشان به محبوبيت فراوانشان انجاميده است، داراي مضمون سياسي هستند. گويا تکنولوژي جديد بهترين وسيله را در خدمت مردمي قرار داده است که در طول تاريخ همواره نارضايتي خود از حکومت ها را با طنز بيان مي‌کرده اند. اصولا بخش قابل توجهي از سنت نقد اجتماعي در ايران معاصر، زباني کنايه آميز و طنز آلود داشته و اين خود به فرهنگ شفاهي مردم راه يافته است.
کارکرد سياسي اس ام اس در مقاطعي همچون زمان انتخابات بسي نمايان تر مي شود. اس ام اس تجربه اوليه کارکرد سياسي خود را در انتخابات هفتم مجلس شوراي اسلامي از سر گذراند؛ آنجا که رسانه‌هاي عمومي از بحث پيرامون مسئله تحريم انتخابات منع شده بودند و اس ام اس ها پيام طرفداران تحريم را به همه جاي کشور مي‌رساندند.
دومين تجربه سياسي اس ام اس، انتخابات نهم رياست جمهوري بود. اين داستان آنگاه اوج گرفت که اس ام اس مبني بر تمسخر احمدي نژاد براي خود او نيز ارسال شد و او نيز با نشان دادن دستگاه موبايل خود به مجري برنامه زنده تلويزيون، اين امر را نشاني بر مظلوميت خويش و تخريب از جانب رقيب گرفت.
ارسال اس ام اس عليه احمدي نژاد در آن زمان حتي مورد اشاره شبکه تلويزيوني زد دي اف آلمان نيز قرار گرفت.
از آن پس نيز هر روز و به‌خصوص پس از ايجاد هر تحولي در عالم سياست، اس ام اس هاي مرتبط و طنز آلود به سرعت از راه مي رسند. اما کاربرد فراوان اين نوع پيام‌ها تنها به دليل طنز آميز بودنشان نيست. دليل اصلي را بايد محدوديت فضاي کار رسانه‌اي و خبردهي در عالم سياست دانست. آنجا که رسانه‌هاي اپوزيسيون قادر نيستند به راحتي انتقاد خويش از دولت را بيان کنند، رسانه‌هاي جايگزين اين امر را بر عهده مي‌گيرند. بستن روزنامه و ***** کردن سايت‌ها و وبلاگ ها نسبتا راحت تر مي‌نمايد تاايجاد محدوديت در ارسال پيام کوتاه. گرچه دراين مورد نيزيک ماده قانوني*** به لايحه جرايم رايانه‌اي ـ تهيه شده در کميته مبارزه با جرايم قوه قضاييه ـ افزوده شده و به تصويب هيات دولت نيز رسيده است. ذکر اين نکته نيز لازم است که در آمد فراواني که هر ساله شرکت مخابرات از طريق عوايد ارسال اس ام اس بدست مي آورد مانع بزرگي در راه برخورد شديد با آن براي دولت ايجاد کرده است.
تاثيرات اس ام اس
کارکرد بي انکار رسانه‌اي اس ام اس سبب مي‌شود که پيام‌هاي کوتاه داراي نوعي اثر گذاري باشند. البته از آنجا که دير زماني از عمر پيام کوتاه در ايران نمي‌گذرد، و پديده‌هاي اجتماعي اثرات خود را در دراز مدت به نمايش مي‌گذارند، تنها مي‌توان پيش بيني کرد که پيام کوتاه، در تعامل با ديگر رسانه‌هاي نوين مانند وبلاگ‌ها، داراي اثراتي از اين قبيل باشند:
اثرات فردي
1ـ ايجاد احساس آزادي بيشتر در بيان افکار و عقايد
2ـ تقويت حس کنشگر اجتماعي بودن

3 ـ ايجاد حس بي پروايي در اظهار تمايلات اروتيک
اثرات اجتماعي
1 ـ متاثر نمودن حوزه زبان با ويژگي‌هاي زبان اس ام اس
2 ـ تاثير در ايجاد فضايي شاد در جامعه

3 ـ کمک به شکست انحصار رسانه‌اي دولت

4 ـ دامن زدن به شيوع مباحث اروتيک در جامعه
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش