بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان > روانشناسی

روانشناسی زیر تالار روانشناسی برای مباحث مربوط به این رشته

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-28-2010
deltang deltang آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 0

200 سپاس در 186 نوشته ایشان در یکماه اخیر
deltang به Yahoo ارسال پیام

نقش نمادها در زندگی
هیچ فکرکرده*اید چیزهایی که تبدیل به سمبل و نماد شده*اند و چه بسا به راحتی نیز قابل دسترسی هستند؛ چه نقشی می*توانند درزندگی ما ایفا کنند؟
راستش این موضوع این جوری در ذهنم شکل گرفت؛ یک روز در محل کارم، چشمم به قطاری افتاد که به عنوان هدیه، دراتاق مدیرم خودنمایی می*کرد وحروف اسم او روی واگن*ها نصب شده بود.

با خودم فکر می*کردم چقدرمعنا دراین قطارساده نهفته است...همین چیزهای عموما ساده که خیلی هم به نظرنمی*آیند، تا چه اندازه می*توانند سرشار از معنا و انگیزش برای حرکت و پویایی باشند. به عبارتی می*توان گفت اگرمعنایی وجود داشته باشد درهمین سادگی*ها و بی*آلایشی*هاست.

چند لحظه*ای با اشتیاق به این قطارنگاه کردم، تنها "حرکت" درآن می*دیدم؛ حرکتی آهسته و پیوسته. نماد ساده*ای که انسان را به تلاش و تکاپو دعوت می*کند و اینکه زندگی چیزی جز پویایی و حرکت نیست. برای زندگی هم می*توان ایستگاه*هایی را تعریف و مشخص کرد؛ همان گونه که سوزنبان آن می*خواهد و تلاش می*کند.

اما آیا دیگران هم با دیدن این قطارهمین گونه فکرمی*کنند و احساس*شان این چنین برانگیخته می*شود؛ یا هرکس بنا به نوع نگاه، احساس و بویژه نیاز فکری و روحی خود، نسبت به سمبل*ها و نمادها واکنش دارد.

عده*ای دوست دارند چنین نمادی را همیشه پیش*رو داشته باشند که درزمان سستی*ها، خمودی*ها و خستگی*های دیرپای، الهام*بخش پویایی، حرکت و سر زندگی برای آنها باشد. درحالی که برخی ممکن است تنها از زیبایی آن لذت ببرند.

دقیقا من همین را می*خواهم بگویم که با وجود همه این نگاه*ها، احساس*ها و نیازهای متمایز، ما می*توانیم با قدری توجه به این نمادها، به زندگی شورو حرکت ببخشیم.

مجسم کنید یک شاخه گل چقدر می*تواند برای شما شادی*آفرین و انرژی*زا باشد؟ حتی اندازه آن مهم نیست. کوچکترین و ریزترین گل*ها می*تواند دریایی از زیبایی، شادابی و حیات را تداعی *کند.یک برگ سبز سبز، سرشار از عشق و زندگی است...هرگز به خودتان گل هدیه داده*اید تا طعم شیرین عشق به خود را بچشید؟ و بعد ردیابی کرده*اید که این حس خوب، چه شیرینی*های دیگری برای شما به ارمغان آورده است؟... حق دارید، گاهی این قصه*های خوب آن قدرزیاد است که نه با جنس نحیف و ظریف آن گل همخوانی دارد و نه با هزینه ناچیزی که برای آن پرداخته*اید.

قطعا هرچه بیشتربه این نماد توجه کنید، با روحیه*ای شاداب*تر و سرزنده*تر با سختی*ها و ناخوشایندی*ها که گاه بسیار نابهنگام از راه می*رسند، روبرو می*شوید.

درمیان حیوانات هم ،برای مثال اسب جایگاه خاصی دارد. این حیوان جدا از نقشی که در روند رشد زندگی جمعی بشر به عنوان پیک و رابط داشته است و همچنین جدا از زیبایی ظاهری*اش، نمودار نوعی وقار، غرور، اصالت و قدرت ارزشمند و قابل احترام است. شاخصه*هایی که توجه به آنها الهام*بخش و انگیزه زاست. این توجه می*تواند در انتخاب انواع مجسمه*ها و نقاشی*ها که چنین مشخصه*هایی را دارد، نمود یابد.

بنابراین، چه بهتر که به آنچه در اطراف خود می*بینیم بویژه نمادها، توجه بیشتری نشان دهیم و با تقویت روحیه و ایجاد شادابی و انگیزش برای حرکت و پویایی ، زندگی را هرچه پرنشاط*تر و پرتوان*تر سپری کنیم
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 08-28-2010
کاربر عالی

به جای فرار، با مشکل روبرو شویم
پیشرفت، بهبودی، حرکت، تغییر، دگرگونی، تحول، رهایی، آزادی، عشق، کشف رمز و راز زیبایی*ها درطبیعت و در ارتباطات انسانی و ... همه و همه نیاز ما انسان*ها*ست
اما برای رسیدن به هرکدام از آنها قطعا با مشکلاتی روبرو می شویم که بی*تردید استرس و اضطراب یکی از این مشکلات خواهد بود. ولی واقعیت این است احساس اضطراب و نارضایتی بخشی از زندگی است که بدون آن دسترسی به هیچ دستاورد مثبتی امکان*پذیر نیست.

این اضطراب*ها به ما می*گویند که چه چیزهایی نادرست است و نیاز به تصحیح و تغییردارند. اما مهم*تر از همه این است که دو راه برای برطرف کردن اضطراب وجود دارد: ما می*توانیم با استفاده از دارو، پرخوری، گرسنگی و سایر مکانیسم*های فرار، دربرابر اضطراب*ها واکنش نشان دهیم و یا اینکه تلاش کنیم با شناخت ابعاد مختلف مشکل*مان، با آن دقیقا روبرو شده و آن را کاملا حل کنیم.

دارو*های بسیار مشهوری هستند که به طور موقت اضطراب فکری- روانی را کاهش می*دهند اما آیا این نوع درمان، مناسب است و هیچ مشکلی را حل می*کند یا اینکه چه بسا چنین برخورد موقتی با مسایل، باعث به تاخیرانداختن پیشرفت و بهبودی درزندگی می*شود.

این تاخیر چرا بوجود می*آید؟ برای اینکه چنین افرادی به آن اندازه درمشکل*شان فرو رفته و غرق شده و گرفتار جمود و سکون شده*اند که هرگز نمی*توانند به راه*حل*های اساسی و قابل توجه فکرکنند، چه برسد به مرحله اجرای آن.

بنابراین، تنها زمانی می*توانیم به پیشرفت، بهبودی و دگرگونی درزندگی دست یابیم که برای حل مشکلات خود حرکتی را آغاز کرده و مسیرو جاده*ای را برای رسیدن به هدف، تعریف و مشخص کنیم.

درحالی که بسیاری آنچنان برراه*حل*های موقتی تاکید دارند که هیچ راه دیگری خارج از این حیطه برای برخورد جدی و مناسب با مشکلات، نظرشان را جلب نمی*کند.

افرادی که دچاراختلال در خوردن هستند، علاوه برآن، از توانایی لازم برای تعریف و بیان احساس*ها و تفکیک نیازهای مختلف خود برخوردار نیستند. به گونه*ای که این مشکل، بهبود*سازی زندگی*شان را پیچیده و دشوار می*کند.

اما به راستی چگونه می*توان روند زندگی را بهبود بخشید؟... بی*تردید شما نیاز دارید حل*کردن مشکلات را از جایی آغاز کنید؛ به جای اینکه از آنها فرار کنید.

اما از کدام مشکل باید آغاز کنیم؟ قطعا از مشکلی که احساس می*شود مهمترین مسئله در شرایط کنونی است.

برای مثال، فردی که به دلیل بی*اشتهایی عصبی دربیمارستان بستری است، وقتی کمک پرستار با لوله غذای مورد نیازش را تامین می*کند، این مساله ناراحتش می*کند. ولی او در برابر این مشکل به دوصورت می*تواند برخورد کند. یا این ناراحتی را تحمل کند و فشارعصبی جدیدی را تجربه کند؛ به عبارتی از این مشکل فرارکند یا اینکه به یک راه*حل اساسی فکرکرده و تلاش کند با تعویض این کمک*پرستار، به خود کمک کند فردی را انتخاب کند که نسبت به او احساس خوبی دارد.

این روش، آغاز تقدیرو قدردانی این فرد نسبت به احساس و خواست دقیقا خودش است و او به این ترتیب می*تواند تاثیرگذاری برروند زندگی*اش را شروع کرده و راه چگونه خوشحال و راضی*بودن را پیدا کند.
قدیمی 08-28-2010
کاربر عالی

هنردرمانی؛ درمان خلاق
اجتماع > رفتارها - ترجمه معصومه کیهانی:
منظور از هنردرمانی، درمان*های روحی- روانی است.
این نوع درمان، می*تواند برای افرادی که خیلی درمانده شده*اند یا برای کسانی که مشکل سلامت ذهنی دارند و همچنین برای کسانی که احساس خوبی نسبت به درمان*های به شکل گفت*وگو مانند مشاوره یا روان*درمانی ندارند، مفید باشد.

اگر شما در تشخیص یا بیان احساس*تان به*طورشفاهی مشکلاتی دارید و یا نسبت به پاسخ *دادن به سؤالاتی درمورد خودتان بی*علاقه هستید، ممکن است واکنش خوبی در برابر هنردرمانی داشته باشید. شمار مختلفی از هنرهای درمانی وجود دارد؛ از جمله می*توان به موسیقی *درمانی و تئاتر درمانی اشاره کرد.

هنردرمانی*ها درگذشته به درمان*های خلاق تعبیر می*شدند. این نوع درمان*ها باید با آموزش*های خاص و درمان*های هنری معتبر شکل گرفته و ایجاد شوند.

این درمان*ها با انواع هنر؛ تئاتر، موسیقی و یا حرکت*های موزون که توسط افراد حرفه*ای مدیریت می*شوند، فرق دارند. اگرچه این گروه*ها اغلب تجربیات آرامش بخش و غنی دارند و می*توانند به اعتماد به*نفس افراد کمک کنند اما کار آنها درمان*های روانشناختی محسوب نمی*شوند.زیرا کار این گروه*ها تلاشی برای کمک به افراد در جهت فهمیدن احساس عمیق*ترشان یا پیدا کردن راه*هایی برای مقابله مؤثرتر با مشکلات*شان به شمار نمی*آید. [تاثیر درمانی موسیقی بر اسکیزوفرنی]

هنردرمانی*ها چگونه می*توانند کمک کنند؟
هنردرمانی*ها می*توانند افراد مختلف را به شیوه*های گوناگون کمک کنند. این شیوه درمان به*گونه*ای است که شما همکاری و کمک دیگران را کاملا حس می*کنید. این حس باعث می*شود فاصله احساسی- عاطفی خود با خانواده را کشف کنید. برای مثال؛ از طریق یک نقاشی یا داستانی که نوشته*اید فرصتی برای*تان ایجاد می*شود تا حقایق را در مورد خودتان، در حرکتی که دقیقا برخاسته از درونتان است را کسب کنید. به این ترتیب راه*های آسان*تری برای مدیریت حل مشکل خود پیدا کرده*اید که در ضمن برای شما قابل بیان نیز هست.

تجربیات دخترجوانی که خیلی افسرده و مضطرب بود و توانست با استفاده از یک مورد هنردرمانی راهی برای حل مشکلش بیابد، نمونه خوبی است.

او این چنین به یاد می*آورد: من در وجود خودم دچار نوعی تله*و*دام شده بودم که قادرنبودم هیچ کلمه*ای در مورد آنچه در درونش افتاده*ام را بگویم؛ حتی به*خودم؛ یعنی قدرت بیان مسئله را نداشتم. این قصه ادامه داشت تا اینکه من توانستم خودم را به*صورت ملموس از طریق نقاشی*ام بیان کنم. این کار وقتی امکان پذیر شد که توانستم کم*کم احساساتم را درک کنم.

او در ادامه توضیح می*دهد: من سپس این قدرت را پیدا کردم که در مورد این مسئله به*تدریج صحبت کنم و در واقع با آنها سروکار داشته باشم. زیرا این نقاشی*ها اکنون دیگر کمتر ترسناک به*نظر می*رسیدند.

اگر شما مشکل سلامت ذهنی داشته باشید، ممکن است احساس تنهایی کامل و بریدن از همه چیز، آزارتان دهد. در چنین شرایطی امکان دارد هنردرمانی*ها بتوانند به شما در جهت کسب احساس غلبه بر انزواطلبی از طریق تعامل با درمانگر، به شکل ارتباط متقابل با دیگران درگروهی که به لحاظ ساختاری دقیقا دراین چارچوب شکل گرفته، کمک کند.به عبارت دیگر، هنردرمانی*ها می*توانند به شما کمک کنند با خودانگیختگی بیشتر، جنبه*های خلاق خودتان را دوباره کشف کنید و به*دنبال آن، احساس جدیدی از آزادی و رهایی به دست آورید.

شما برای سهیم شدن در یک هنردرمانی، به هیچ مهارت ویژه یا توانایی خاص نیاز ندارید اما به صبر، استقامت و پایداری نیازدارید چرا که مانند همه درمان*ها، این نوع نیز برای به نتیجه*رسیدن، نیاز به زمان دارد و معمولا با سختی*های خودش همراه است.
بنابراین درهنر درمانی نیز فرد به آسانی به درمان دست نمی*یابد ولی می*تواند امیدوار باشد که در نهایت، رضایت او تا حد قابل توجهی حاصل شود.

اطلاعات بیشتر
اگر شما فکر می*کنید پیشبرد یک هنردرمانی خاص ممکن است برای شما مفید باشد ولی اطلاعات لازم را در مورد آن ندارید می*توانید از یک حرفه*ای درگیربا مراقبت*هایتان بخواهید درمورد آنچه در این مورد می*تواند دردسترس شما باشد توضیح دهد.

معمولا هنردرمانی*ها درعرصه*های گوناگون ارائه می**شوند؛ مانند سلامتی، خدمات اجتماعی، تعلیم*و*تربیت، زندان*ها و در پروژه*هایی برای سایر استفاده*کنندگان؛ افراد بی*خانمان یا افرادی که تحت*تأثیر خشونت خانگی هستند.

متأسفانه این امکانات معمولا به*صورت پراکنده وجود دارند. اگرچه به*تدریج در حال پیشرفت و گسترش نیز هستند. همچنین شما می*توانید با یک هنر درمانگر به*طور خصوصی مشورت کنید و یا از یک سازمان مناسبی در این زمینه بخواهید یک درمانگر واجد*شرایط به شما معرفی کند. البته بهتر است قبل از شروع کــاربـاآن درمانگر، در مورد میزان دستمزد این افراد اطلاعات کافی کسب کنید تا این مسئله بعد*ها شما را دچار مشکل نکند.

اگر این امکان برای شما باشد که قبلا با درمانگر ملاقات کنید و با کمک یکدیگر تصمیم بگیرید که آیا این درمان برای شما مناسب هست یا نه، پاسخ بهتری از انتخاب خود خواهید گرفت.
هنردرمانی*ها اغلب به*صورت گروهی انجام می*شوند اما ممکن است همچنین به*صورت دو نفره، یعنی با حضور بیمار و درمانگر نیز پیشنهاد شوند. درمان خیلی محرمانه است. اگر شما برای این کار با دیگران در یک گروه هستید، از شما انتظار می*رود به کمک و همکاری دیگران، برای درمان اعتقاد داشته باشید. همچنین نباید خارج از گروه با دیگران به*خصوص با افراد گروه بحث کنید و از آنها هم انتظار می*رود که همین رفتار را با شما داشته باشند.

روند هنردرمانی
در هنر درمانی شما ممکن است برای مثال خطوطی را تصویرکنید، نقاشی بکشید و یا به هرصورت چیزهایی با دست*های خودتان بسازید. سپس شما به اتفاق درمانگر، می*توانید از آنچه خلق کرده*اید به*عنوان موضوع آغازین برای بحث در مورد احساسات*تان، استفاده کنید.
قدیمی 10-23-2010
ابریشم آواتار ها
ابریشم ابریشم آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 9

155 سپاس در 150 نوشته ایشان در یکماه اخیر

حرف دلت را بلند بزن!

ما آدم‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و برای زندگی‌کردن و رشد و تکامل‌مان لازم است که در جمع زندگی کنیم اما برای اینکه بتوان به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرد باید مهارت‌های لازم را یادگرفت، در این باره اطلاعات کافی داشت و اعتماد‌به‌نفس، قاطعیت و مهارت کلامی خوبی هم پیدا كرد. برای قاطعیت و بیان احساسات و تمایلات درونی با اعتمادبه‌نفس کامل لازم است 3 نوع رفتار را یاد بگیرید؛ نه گفتن و اظهار عدم‌تمایل، بیان احساسات منفی و مثبت و تقاضا و درخواست کمک از دیگران.

مهارت نه گفتن و اظهار عدم تمایل
مهارت نه گفتن و نپذیرفتن به روش مناسب و در شرایط و زمان مناسب، یکی از مهارت‌هایی است که باید یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی و بدون اینکه آسیبی ببینید در اجتماع زندگی کنید. هنگام رد‌کردن یک درخواست بهتر است به موارد زیر توجه کنید.
شرح‌دادن و مشخص‌کردن موضع؛ نه، من نمی‌توانم.
بیان و شرح علت: امروز باید کار دیگری انجام بدهم.
همدلی: نشان‌دادن اینکه متوجه اهمیت موضوع شده‌اید؛ امیدوارم راه دیگری پیدا کنید.
برای تمرین این مهارت لازم است خودتان را در شرایطی مانند تعارف به مصرف مواد، پذیرفتن رشوه و انجام یک کار دیگر درحالی که موظفید کار دیگری را انجام دهید، تصور کنید. نه گفتن حق شماست و هر جا که دلتان بخواهد و تشخیص بدهید لازم است، می‌توانید از آن استفاده کنید. اما این را هم بدانید که این کار گاهی ممکن است عواقب جدی و وخیمی داشته باشد (مثلا زمانی که سرپرست یا رئیستان درخواست کاری از شما داشته باشد و از شما بخواهد اضافه کار بایستید، درحالی که شب مهمان دارید و به همسرتان قول داده‌اید زود به خانه می‌روید).
نکته دیگر این است که نحوه رد‌کردن درخواست دیگران و نه گفتن در شرایط مختلف متفاوت است. وقتی یک درخواست مضر را رد می‌کنید، لازم نیست با طرف مقابل همدردی کنید؛ در این حالت لازم است با تاکید، درخواست را رد کرده و دلیلتان را هم بیان کنید.

مهارت بیان احساسات
اینکه شما بتوانید حالات و احساسات درونی‌تان را به‌راحتی به دیگران بگویید، در داشتن روابط سالم و شفاف خیلی مهم و مؤثر است. شما باید یاد بگیرید احساسات منفی و مثبت‌تان را به‌سادگی بیان کنید.
احساسات مثبت را نشان دهید؛ چه شغل خوبی پیدا کرده‌ای.
احساسات منفی را هم بیان کنید؛ من از کاری که انجام داده‌ای ناراحت شدم.
قبلا در مهارت کنترل خشم هم راجع به بیان احساسات منفی صحبت کرده بودیم. بیان علت احساسات و توضیح‌دادن درباره آنها به‌ویژه در نشان‌دادن و ابراز احساسات منفی لازم است. بیان علت احساسات مثبت و تعریف و تمجید هم در ایجاد روابط سالم و ایجاد صمیمیت بیشتر، مؤثر است اما این مهم است که شما تشخیص بدهید در شرایط و موقعیت‌های مختلف از جملات و عبارات مناسب استفاده کنید.

مهارت درخواست‌کردن و تقاضای کمک
در زندگی گاهی مواقعی پیش می‌آید که ما به کمک دیگران نیاز داریم و باید یادبگیریم چطور از دیگران درخواست کمک کنیم. هنگامی که می‌خواهید از کسی تقاضای کمک کنید، بهتر است به موارد زیر توجه کنید:
مشکل را مشخص کنید؛ شما 2 دستور مختلف به من داده‌اید.
درخواست کنید؛ ممکن است به من اجازه بدهید یک‌کار را انجام بدهم، بعد کار دیگری به من واگذار کنید؟.
توضیح بخواهید؛ ممکن است یک بار دیگر بگویید دقیقا می‌خواهید چه کاری انجام شود؟.
مهارت درخواست کمک یک مهارت بسیار مهم است و لازم است آن را یاد بگیرید؛ به ویژه در محل کار. مثلا اگر سرپرست یا رئیستان جلوی دیگر همکاران با شما بلند حرف می‌زند و سر شما فریاد می‌زند، شما باید بتوانید خیلی صریح و شفاف به او بگویید: من از طرز برخورد شما ناراحت شدم، لطفا جلوی بقیه همکاران سر من داد نزنید.

تمرین کنید
این مهارت هم مانند سایر مهارت‌ها آموختنی است اما برای اینکه بتوانید آن را در زندگی روزمره و در مواقع ضروری به کار ببرید، لازم است بارها و بارها آن را تمرین کنید، خودتان را در شرایط مختلف تخیل كنید و سعی كنید رفتار درستی داشته باشید. سخت است‌ اما چندبار پیش خودتان شرایط مختلف را تمرین كنید. خیلی مؤثر است، باور كنید.
هنگام بیان جملات قاطعانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟
برای اینکه قاطع باشید لازم است نکات مربوط به مهارت قاطعیت و بیان احساسات خود را یادبگیرید و در شرایط و موقعیت‌های مختلف از جملات و عبارات مناسب استفاده کنید. رعایت موارد زیر به شما کمک می‌کند بهتر و با اعتماد به نفس بیشتری بتوانید حرف، نظر، عقیده و احساس درونی‌تان را با دیگران مطرح کنید.
تماس چشمی: مطمئن شوید شخصی که با او صحبت می‌کنید از هر چیز دیگر برایتان مهم‌تر است. بیشتر وقت را به او نگاه کنید اما تمام وقت را در چشم‌هایش زل نزنید.
حالت بدن: سعی کنید کاملا روبه‌روی فرد قرار بگیرید، صاف بایستید یا بنشینید اما مثل عصا قورت داده‌ها نباشید.
رعایت فاصله: احساس‌کردن بو یا گرمای نفس طرف مقابل به این معناست که خیلی به او نزدیک شده‌اید، فاصله مناسب را رعایت کنید.
حرکات دست: برای بیان گفته‌هایتان از حرکت دست هایتان کمک بگیرید اما در این کار زیاده روی نکنید تا فردی که از دور شما را می‌بیند تصور نکند در حال اجرای دکلمه هستید یا عصبی شده‌اید.
حالات چهره: چهره شما باید با احساسات و آنچه می‌گویید هماهنگ باشد. وقتی ناراحت هستید نخندید و وقتی شاد هستید اخم نکنید. یک چهره آرام و رضایتمند، بهترین حالت برای نشان‌دادن شادی و یک چهره آرام و جدی بهترین حالت برای نشان‌دادن ناراحتی است.
طنین و تغییر بلندی صدا: هنگامی که می‌خواهید یک جمله قاطعانه بگویید، لازم است که شنیده شوید؛ برای این کار باید به طنین صدایتان توجه کنید؛ گاهی شاد، گاهی محکم و گاهی ملایم صحبت کنید و روی برخی بخش‌های کلام تاکید کنید و بلندی صدایتان را تغییر دهید.
روان و سلیس صحبت‌کردن: این نکته خیلی مهم است که کلمات مناسب را روان و سلیس و جملات را با مفاهیم هدفمند بیان کنید تا شنوندگان کسل و بی‌حوصله نشوند.
وقت مناسب: وقتی شما احساسات منفی‌تان را بیان می‌کنید یا تقاضا و درخواستی از کسی دارید، در نظر گرفتن زمان بسیار مهم است. یک هفته بعد ممکن است خیلی دیر باشد. از طرفی ابراز احساسات در آخرین لحظات، ممکن است کار درستی نباشد. زمان مناسب را برای این کار انتخاب کنید تا طرف مقابل برای تصمیم‌گیری وقت داشته باشد.
گوش دادن: گوش‌دادن و خوب و با دقت شنیدن بخش مهمی از بیان درخواست است. وقتی می‌خواهید احساسات‌تان را بدون اینکه قوانین دیگران را زیر پا بگذارید برای آنها بیان کنید لازم است فرصتی برای پاسخ‌دادن به آنها بدهید.
مقدار و حجم جملات: آنچه شما می‌گویید بخش بسیار مهم و با اهمیتی از ابراز احساسات، رد‌کردن یا درخواست یک موضوع است. بسته به آنچه که می‌گویید و آنچه می‌خواهید انجام دهید، مقدار و حجم جملات ممکن است متغیر باشد.

قدیمی 10-27-2010
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر

قدیمی 11-02-2010
SonBol آواتار ها
معاونت

1- قابليت انعطاف داشته باشيد . تنها همين يك خصوصيت كه بتوانيد شيوه كار خود را تغيير دهيد موفقيت شما را تضمين مي كند . ( رابينز Robbins )

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
2- آن گاه که ، زايش راهي نو را از درون خويش احساس کردي پاي در راهي خواهي گذارد که پيشتر براي رسيدن بدان بسيار تلاش نموده ايي . ( ارد Orod )

3- دوست واقعي کسي است که دستهاي تو را بگيرد ولي قلب ترا لمس کند .( مارکز Marquez )

4- عشق يگانه منبع نيرو و قدرت شماست .( دي آنجليس B. De Angelis )

5- قانون احتمالات يادت نره ، بلاخره يک نفر خواهد گفت بله .( رابينز Robbins )

6- اگر فکر مي کنيد که موفق مي شويد يا شکست مي خوريد،در هر دو صورت درست فکر کرده ايد.( رابينز Robbins )

7- وقتي انسان آرامش را در خود نيابد ، جستجوي آن در جاي ديگر کار بيهوده اي است. (لارو شفوکو)

8- راز اندوختن خرد ، يکرنگي است و بخشش . (اُرد بزرگ)

9- مهم ترين نکته اين است: در هر لحظه قادر باشيم آنچه را که هستيم به خاطر آنچه مي توانيم بشويم قرباني کنيم . (چارلز ديوبوليس)

10- با مرگ هر دوست ... جزيي از وجود من نيز دفن ميشود ... ولي سهم آنان در خوشيها و لذتهايم ، مرا وا ميدارد تا در اين دنياي فاني باقي بمانم . (هلن کلر)

11- فقط کارهاي جسورانه به حساب مي آيند .(اسکاول شين)

12- زندگي گره اي نيست که در جست و جوي گشودن آن باشيم. زندگي واقيتي است که بايد آن را تجربه کرد . (سورن کي ير کگارد)

13- پرهيزگار باش که هرگز هيچ پرهيزگاري از درستي نمي ميرد . (غزالي طوسي)

14- خودت را بشناس اما به آن مبال . (اُرد بزرگ)

15- بدگماني ميان افکار انسان مانند خفاش در ميان پرندگان است که هميشه در سپيده‌دم يا هنگام غروب که نور و ظلمت بهم آميخته است بال‌فشاني مي‌کند . (فرانسيس بيکن)

16- روح و روان و دل جهان روشن است و زمين را بي دريغ روشن مي سازد خورشيد از خاور برخاسته بسوي باختر که مسيري درست و بي نظير است اي آنکه همچون آفتاب لبريز از نور و خردي تو را چه شده است که بر من نمي تابي ؟!! . (فردوسي خردمند)

17-آموزش را در خانواده و دانش را در جامعه مي آموزند و بينش را در تفکرات تنهايي . (فردريش نيچه)

18-آدمي که پول ندارد مانند کماني است که تير ندارد . (فوللر )

19-انسان ها به نسبت هر ظرفيتي که براي کسب تجربه دارند عاقلند نه به نسبت تجاربي که اندوخته اند . (برنارد شاو)

20-انسان ها مانند خطوط انگشتان هيچ کدام به هم شبيه نيستند. (اديسون)

21-اگر ديگران را با زيباترين منشها و صفات بخوانيم چيزي از ارزش ما نمي کاهد بلکه او را دلگرم ساخته ايم آنگونه باشد که ما مي گويم . (اُرد بزرگ)

22-مردآن است که هر بار او را بيازمايند زودجوش بي غش تر از پيش ار بوته ي آزمون بيرون آيد . (رومن رولان)

23-مرد اصيل اگر ذليل بشود رذيل نمي شود . (رومن رولان)

24-مردان بزرگ همچون کوه اند که هر چه از آن ها دورتر مي شويم عظمت آن ها بيشتر آشکار مي گردد . (لرد جوي)

25-مردان بلند نام و با افتخار هرگز نمي ميرند زيرا که گوهرشان قلوب نسل هاي آينده است . (توسيديد)

26-مردان شجاع فرصت مي آفرينند ترسوها و ضعفا منتظر فرصت مي نشينند . (گوته)

27- آدمهاي آرمانگرا هنگاميکه به نادرست بودن آرزويي پي مي برند بر ادامه آن پافشاري نمي کنند . (اُرد بزرگ)

28- وقتي انسان آنقدر ثروتمند شد که بتواند هر چه دلش مي خواهد بخرد ، مي بيند معده اش بيمار است و همه چيز را هضم نمي کند . (شاتو بريان)

29- انديشه برتر در روزهاي توفاني و آشوب و در همان حال خموشي و آرامش ، توانايي برتر خويش را از دست نمي دهد. (اُرد بزرگ)

30- برتري هميشه منفور بوده است ، و هنگاميکه برتر از همه اي بيشتر منفوري . (گراسيان)

31- تکبر زائيده قدرت مادي است و تواضع زاييده ضعف معنوي. (فردريش نيچه)

32- جهت الهي شما ، دريايي است پهناور و بي ساحل . ذات الهي شما از ازل پاکيزه بوده است و تا ابد نيز خالص و پاک خواهد ماند. (جبران خليل جبران)

33- محبت نيرومندترين جادوها است. (گولاس)

34- مهم نيست کجا متولّد شدم و چگونه و کجا زندگي کرده ام. مهم اين است که در آنجا که بوده ام چگونه رفتاري داشته ام . (جوجيا اوکيف)

35- توانگر کسي است که به آنچه خداوند توانا نصيبش کرده خرسند باشد . زيرا شوريده بخت تر و پراکنده خاطرتر از آزمند کسي نيست . (بزرگمهر)

36- بايد زياد مطالعه کنيد تا بدانيد که هيچ نمي دانيد. (مونت کيو)

37- آدمهاي ماندگار به چيزي جز آرمان نمي انديشند . (اُرد بزرگ)

38- هرگز مردي ولو بسيار نادان را نديدم که از وي چيزي نتوانسته ام بياموزم . (گاليله)

39- پرحرف را که دشمن راستي و خصم روان پاک است هرگز نپذير . (بزرگمهر)

40- فرمانرواياني که يک شبه داراي توان مي شوند ، با تلنگري فرو مي ريزند. (اُرد بزرگ)

قدیمی 11-06-2010
BaHaReH آواتار ها
BaHaReH BaHaReH آنلاین نیست.
کاربر علاقمند

سپاسها: : 15

11 سپاس در 9 نوشته ایشان در یکماه اخیر

-مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید . تا معجزه ای شگفت انگیز را متوجه شوید.(این مطلب برگرفته از اساطیر چینی است)1- ابتدا کف دو دستتان را روبروی هم قرار دهید و دو انگشت میانی دست های چپ و راستتان را پشت به پشت هم بچسبانید.
-مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید . تا معجزه ای شگفت انگیز را متوجه شوید.(این مطلب برگرفته از اساطیر چینی است)

1- ابتدا کف دو دستتان را روبروی هم قرار دهید و دو انگشت میانی دست های چپ و راستتان را پشت به پشت هم بچسبانید.

2- چهار انگشت باقی مانده را از نوک آنها به هم متصل کنید.

3- به این ترتیب تمامی پنج انگشت به قرینه شان در دست دیگر متصل هستند.

4- سعی کنید انگشتان شست را از هم جدا کنید. انگشت شست نمایانگر

والدین است. انگشت های شست می توانند از هم جدا شوند زیرا تمام

انسان ها روزی می میرند . به این صورت والدین ما روزی ما را ترک خواهند کرد.

5- لطفا مجددا انگشت های شست را به هم متصل کنید . سپس سعی

کنید انگشت های دوم را از هم جدا نمائید. انگشت دوم (انگشت اشاره )

نمایانگر خواهران و برادران هستند. آنها هم برای خودشان همسر و

فرزندانی دارند. این هم دلیلی است که انها ما را ترک کنند.

6- اکنون انگشت های اشاره را روی هم بگذارید و انگشت های کوچک را از

هم جدا کنید. انگشت کوچک نماد فرزندان شما است. دیر یا زود آنها ما را

ترک می کنند تا به دنبال زندگی خودشان بروند.

7- انگشت های کوچک را هم به روی هم بگذارید. سعی کنید انگشت های

چهارم (همان ها که در آن حلقه ازدواج را قرار می دهیم) را از هم باز کنید.

احتمالا متعجب خواهید شد که می بینید به هیچ عنوان نمی توانید آنها را از

هم باز کنید. به این دلیل که آنها نماد زن و شوهری هستند که برای تمام
عمر به هم متصل باقی می مانند.

عشق های واقعی همیشه و همه جا به هم متصل باقی می مانند.
شست نشانه والدین است .
انگشت دوم خواهر و برادر .
انگشت وسط خود شما .
انگشت چهارم همسر شما .
و انگشت آخر هم نماد فرزندان شما است .
قدیمی 11-15-2010
ابریشم آواتار ها
ابریشم ابریشم آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 9

155 سپاس در 150 نوشته ایشان در یکماه اخیر

چه کساني خودکشي مي کنند ؟

_ امروزه بيـشتـر محققـيـن غربي خودکشي را پديـده اجتماعي پيچيده اي مي دانند که با عوامل روان شنـاختـي ، بـيـولـوژيـک و اجتماعي در ارتـبـاط است . اعتـقـاد بر ايـن است که خودکشي از احساس غير قابل تحمل بودن زندگي به وسيله فرد ناشي مي شود . اين افراد مرگ را تـنـها راه گريز از درد و مصيبت هاي فراوان ، بيماري هاي لاعلاج ، شکست هاي عاطفي و ... مي دانـنـد . شخصي که خودکشي مي کنـد ، تـنهايـي و نااميـدي را تـجربـه کرده است . ايـن افـراد تعارضات دوگانه اي بين زندگي همراه با استرس بي پايان و عدم امکان هرگونه تغيير يا بهبود در شرايط آن را دارند . بـه طور کلي نمي توان خودکشي را يک عمل تصادفي دانست ، بلکه خودکشي نـوعي رهايي از مشکلات و بحران هايي است که رنج بسيار زيادي را براي فرد ايجاد کرده است . 95 درصد افرادي که خودکشي مي کنـنـد ، دچار نـوعي بيماري رواني هستنـد که در ذيل توضيح داده مي شود .
1 - شايع ترين بيماري رواني در اين بيماران افسردگي ( به ويژه بيماران افسرده هذياني ) است. مهم ترين عامل پيش بيني خودکشي در بيماران افسرده ، احساس نااميدي و درماندگي است . 2 - اسکيزوفرني 10 درصد موارد را شامل مي شود. اين بيماران به دليل افکار هذياني يا توهمات شنوايي آمرانه دست به خودکشي مي زنند . 3 - دمانـس و دليـريـوم در 5 درصد مـوارد علت خودکشي هستـنـد . در ايـن بـيـماران علـت اصلي افسردگي يا اختلال شناختي همراه با دنمانس يا دليريوم است . 4 - اختلالات همراه به ويژه اعتياد به الکل يا موادمخدر يا اختلالات شخصيتي نيز از اختلالات زمينه اي موجود در بيماراني است که اقدام به خودکشي مي کنند . 5 - پنچ درصد افرادي که خودکشي مي کنند ، بيماري رواني خاصي ندارند . از دست دادن روحيه ، بيماري هاي کشنده و انتهايي ، دردهاي مزمن ، از علل خودکشي در اين گروه است . ساير عوامل موثر در ارزيابي خطر خودکشي عبارتند از : انزواي اجتماعي و نداشتن منابع حمايت کننده ، داشتن يک هدف و نقشه براي خودکشي ، سابقه خودکشي هاي قبلي به خصوص اگر آخرين اقدام جدي و برنامه ريزي شده بوده است ، احساس اينکه خودکشي تنها راه حل است ، جنس مذکر ، افزايش سن ، تجرد ( مرگ همسر يا طلاق ) ، بيکاري و مهارت هاي شغلي پايين . درمان : بهترين درمان پيشگيري است . چرا که اغلب خودکشي ها در بيماران روان پزشکي اتفاق مي افتد ، که با درمان مناسب مي توان از بروز آن جلوگيري کرد . الف : درمان سرپايي و فرستادن بيمار به خانه ( در بيماراني که افکار جدي خودکشي ندارند و افراد خانواده يا دوستان بتوانند در منزل از بيمار حمايت و مراقبت کنند ، درمان سرپايي انجام مي شود ولي اگر بيمار تنها زندگي مي کند ، نبايد به حال خود رها شود ) . ب - بستري کردن در بيمارستان عمومي ( اين حالت خصوصا در بيماراني به اجرا در مي آيد که دنبال اقدام به خودکشي دچار عوارض جسماني شده اند . در اين بيماران مشاوره روان پزشکي الزامي است ) . ج - بستري کردن در بخش روان پزشکي د - درمان اختصاصي بيماري اوليه .
قدیمی 11-28-2010
آناهیتا الهه آبها آواتار ها
آناهیتا الهه آبها آناهیتا الهه آبها آنلاین نیست.
مدیر تالار کرمانشاه

سپاسها: : 6,194

3,940 سپاس در 933 نوشته ایشان در یکماه اخیر

چهل مورد از کم هزینه ترین لذت‌های دنیا

1- گاهی به تماشای غروب آفتاب بنشینیم.

2 - سعی كنیم بیشتر بخندیم.

3- تلاش كنیم كمتر گله كنیم.

4 - با تلفن كردن به یك دوست قدیمی، او را غافلگیر كنیم.

5 - گاهی هدیه‌هایی كه گرفته‌ایم را بیرون بیاوریم و تماشا كنیم.

6 - بیشتردعا كنیم.

7 - در داخل آسانسور و راه پله و... باآدمها صحبت كنیم.

8- هر از گاهی نفس عمیق بكشیم.

9- لذت عطسه كردن را حس كنیم.

10- قدر این كه پایمان نشكسته است را بدانیم.

11- زیر دوش آواز بخوانیم.

12- سعی كنیم با حداقل یك ویژگی منحصر به فرد با بقیه فرق داشته باشیم .

13- گاهی به دنیای بالای سرمان خیره شویم.

14- با حیوانات و سایر جانداران مهربان باشیم.

15- برای انجام كارهایی كه ماهها مانده و انجام نشده در آخر همین هفته برنامه‌ریزی كنیم!

16- از تفكردرباره تناقضات لذت ببریم.

17- برای كارهایمان برنامه‌ریزی كنیم و آن را طبق برنامه انجام دهیم. البته كار مشكلی است!

18- مجموعه‌ای از یك چیز (تمبر، برگ، سنگ، كتاب و... )برای خودمان جمع‌آوری كنیم.

19- در یك روز برفی با خانواده آدم برفی بسازیم.

20- گاهی در حوض یا استخر شنا كنیم، البته اگر كنار ماهی‌ها باشد چه بهتر.

21- گاهی از درخت بالا برویم.

22- احساس خود را در باره زیبایی ها به دیگران بگوئیم.

23- گاهی كمی پابرهنه راه برویم!.

24- بدون آن كه مقصد خاصی داشته باشیم پیاده روی كنیم.

25- وقتی كارمان را خوب انجام دادیم مثلا امتحاناتمان تمام شد، برای خودمان یك بستنی بخریم و با لذت بخوریم

26- در جلوی آینه بایستیم وخودمان را تماشا كنیم.

27- سعی كنیم فقط نشنویم، بلكه به طور فعال گوش كنیم.

28- رنگها را بشناسیم و از آنها لذت ببریم .

29- وقتی از خواب بیدار می‌شویم، زنده بودن را حس كنیم.

30- زیر باران راه برویم.

31- كمتر حرف بزنیم و بیشترگوش كنیم ..

32- قبل از آن كه مجبور به رژیم گرفتن بشویم، ورزش كنیم و مراقب تغذیه خود باشیم .

33- چند بازی و سرگرمی مانند شطرنج و... را یاد بگیریم.

34- اگر توانستیم گاهی كنار رودخانه بنشینیم و در سكوت به صدای آب گوش كنیم.

35- هرگز شوخ طبعی خود را از دست ندهیم.

36- احترام به اطرافیان را هرگز فراموش نكنیم.

37- به دنیای شعر و ادبیات نزدیك تر شویم.

38- گاهی از دیدن یك فیلم در كنار همه اعضای خانواده لذت ببریم.

39- تماشای گل و گیاه را به چشمان خود هدیه كنیم.

40- از هر آنچه كه داریم خود و دیگران استفاده كنیم ممكن است فردا دیر باشد.

قدیمی 12-11-2010
SonBol آواتار ها
معاونت

ایجاد ارتباط موثر و محبوبیت
چند پیشنهاد جهت ارتباط موثر و محبوبیت در بین دیگران:

۱) یک پیشنهاد تکراری!! شنونده خوبی باشید . شاید بگویید گوش کردن که کاری ندارد, بله گوش کردن ساده است اما اگر شنونده فن گوش کردن را نتواند به درستی به کار ببندد، رابطه سالم و موثری پدید نمی آید. برای آنکه محبوب دیگران شوید باید حس گوش کردن را یاد بگیرید, تمرین کنید و بسیار به کار ببندید. هماهنگی لازم بین اینکه شما ژست بگیرید, توی چشم طرف مقابلتان زل بزنید و مرتبا سرتان را تکان بدهید اما حواستان پیش معامله خانه تان یا هر چیز دیگری باشد, هر کسی را متوجه این موضوع که شما فن گوش کردن را بلد نیستید می کند. فن گوش کردن مغایر با خمیازه کشیدن, به ساعت نگاه کردن و تند تند آدامس جویدن است.

۲) صادق باشید, بدون ابهام و با صراحت و صداقت صحبت کنید. روابطی که این اصل را ندارند بی شک قطع خواهند شد.

۳) همدلی کنید نه همدردی! هیچ کس درد هیچ کسی را به طور واقعی نمی فهمد, پس ما همدردی نمی توانیم کنیم اما همدلی فرایندی است که در طی ان خودمان را جای طرف مقابل می گذاریم و دنیا را از دریچه چشم او می نگریم. در همدلی قضاوت ممنوع است و ما حق نداریم درباره دیگران قضاوت کنیم مگر اینکه قاضی یا حقوقدان باشیم؟!

۴) حرف خود را مزه مزه کنید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و اگر گفته هایتان تلخ نبود به زبان بیاورید.

۵) نصیحت نکنید هیچ یک از ما از نصیحت خوشمان نمی آید بیهوده خود را خسته نکنید و به جای نصیحت پیشنهاد بدهید.

۶) سرزنش نکنید هیچ کس بی عیب نیست و هیچ گلی بی خار نمی باشد. پس دیگر جایی برای سرزنش باقی نمی ماند. سرزنش کردن بهداشت روانی دیگران را به خطر می اندازد.

۷) افراد را همان گونه که هستند بپذیرید اگر قصد محبوبیت دارید بهتر است افراد را با تمام بدی ها و خوبی هایشان بپذیرید. پذیرش بی قید و شرط را فراموش نکنید.

۸) احترام دیگران را نگه دارید تا وقتی به دیگران احترام نگذارید به شما احترام نمی گذارند و اصولا مردم جواب هدیه را با هدیه و جواب کتک را با لگد!!

۹) به شیوه مناسب مخالفت کنید به جای بلند کردن صدا, بحث و جدل مخرب و ...... ازروش خلع سلاح استفاده کنید. در این روش سعی می کنیم در حرفهای طرف مقابل حقیقتی را بیابیم. حتی اگر با کل سخن مخالف هستیم. این روش تسکین دهنده و آرام بخش اعصاب است.

برچسب ها
نکته روانشناسی, روانشناسی, علم روانشناسی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش