بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > موسیقی جهان

موسیقی جهان در این بخش به شناساندن بزرگان موسیقی جهان میپردازیم بیوگرافی ها عکس ها خاطرات و خدمات ... همچنین سایر مسائل مربوط به موسیقی جهانی اخبار و ....

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-30-2008
Maad آواتار ها
Maad Maad آنلاین نیست.
کاربر حرفه ای

سپاسها: : 0

299 سپاس در 262 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض مصاحبه با Dj Aligator

مصاحبه با Dj Aligator

مصاحبه با dj Aligator
بهزاد بلور

مصاحبه با Dj Aligator

درود و سلام. من DJ Aligator هستم و اين مصاحبه رو هم از سوئد انجام ميدم.

اسم واقعی ات چيه؟

اسم اصلی من علی هست. علی مواسات.

پس اسم Aligator رو هم از اين اسم گرفتی!؟

بله. دو تا اسم رو قاطی کردم. يکی Ali که اسم خودم هست و کلمه Aligator که در انگليسی معنی سوسمار ميده!

ساخت آهنگ Whistle Song که يکی از معروف ترين آهنگ های تو هست به چند سال پيش بر می گرده؟

من اين آهنگ رو در فروردين ماه سال ۱۳۷۹ بيرون دادم.

سبک کارت چيه؟

بعضی ها ميگن سبک کار من Techno يا Trance هست. اما من خودم ميگم سبک کارم Club Music يا Dance Music هست.

بچه کجای ايران هستی؟
من در تهران به دنيا اومدم. در خيابان شريعتی نزديک پل سيدخندان. اتفاقاً يک پارکی هم اونجا بود به نام " کوروش" که بچگی هام هميشه می رفتم اونجا و بازی می کردم.
مثل اينکه معروف شدنت توی اروپا و دنيا توی دوران کودکيت و همون سيدخندان خودمون ريشه داشته، درسته؟
بله درسته. من از ده سالگی کار موسيقی رو شروع کردم. يادمه تولد ده سالگی ام از پدرم يک "ملوديکا" کادو گرفتم. انقدر عاشق اين ساز شدم که هر وقت آهنگی رو گوش می کردم، نيم ساعت بعدش می تونستم اون رو بزنم! بعد ديگه کارم انقدر خوب شده بود که من رو توی عروسی و جشن تولد در و همسايه ها می بردند که من اونجا براشون ملوديکا بزنم.

الان چند سالته؟
۲۹ سالمه.
درس موسيقی هم خوندی؟
بله. خواهر من در دانمارک زندگی می کرد و من هم برای ادامه درسم وقتی از ايران خارج شدم به دانمارک رفتم. اونجا درسم رو توی دانشگاه موسيقی شروع کردم. حدود ۴ تا ۵ سال طول کشيد که تونستم رهبری موسيقی ( يا همون دکترای موسيقی ) رو بگيرم. ۱۵ سال دانمارک زندگی کردم و بعد از اون به سوئد اومدم. من در رشته موسيقی کلاسيک تحصيل کردم.
پس چی شد که رفتی توی کار موسيقی الکترونيک؟
وقتی توی دانشگاه موسيقی درس می خوندم وضع مالی خوبی نداشتم و سه جای مختلف کار می کردم. اون موقع دستگاه هايی مربوط به موسيقی اجاره کرده بودم که بايد پول اونها رو در می آوردم! شايد در ماه فقط چيزی در حدود ۴۰ تا ۵۰ پوند توی جيبم می موند!

يکی از کارهايی که انجام می دادم پيتزا فروشی بود، صبح ها هم روزنامه پخش می کردم و بعضی وقت هام توی کارخونه کار می کردم! من هر کاری می تونستم می کردم چون خيلی دوست داشتم اين رشته رو ادامه بدم.
چند وقت بعد يکی از دوستام به من گفت اگر می خواهی بيشتر پول در بياری، برو و در يک ديسکو در کپنهاگ (پايتخت دانمارک) کار کن. چون اونها به يک DJ احتياج دارند. من هم همين کار رو کردم و کار خودم رو توی اين ديسکو شروع کردم.
تو ديسکو موسيقی های ديگران رو پخش می کردم. توی همين کار کم کم به موزيک های Club، Trance علاقمند شدم. از اون به بعد هر وقتی که می تونستم برای خودم آهنگ درست می کردم. من توی يک اطاق دانشجويی زندگی می کردم که به اندازه ۲۰ متر مکعب (!) بود. من حتی زير Mixer می خوابيدم! يعنی تشکم زير Mixer بود چون انقدر اطاق کوچيک بود که نصف اون رو فقط دستگاهای موسيقی من گرفته بود!

DJ يعنی چی؟
DJ مخفف کلمه Disc Jockey هست که توی جشن ها يا کلوپ ها آهنگ های مختلف پخش می کنه. اما DJ های الان مثل DJ های قديم نيستند. الان اينها برای خودشون يک ستاره شدند. من جاهايی ميرم و DJ هايی ديدم که وقتی برنامه اجرا می کنند حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر فقط ميان که اون DJ رو ببينند!

حالا چرا اسم تو شد DJ Aligator ؟

من دکترای موسيقی دارم و هر کسی هم نميدونه که من اين مدرک رو دارم و اکثراً فکر می کنند من فقط يک DJ هستم! اما کمپانی ضبط من زمانی که می خواستم اسم انتخاب کنم، گفت چون تو رو به عنوان يک DJ می شناسند بهتره اسم خودت رو DJ Aligator بگذاری!

خودت چه جوری با اين مسئله کنار اومدی؟

من گفتم حالا که وارد اين کار شدم، فعلاً همه من رو به عنوان DJ بشناسند. اما شايد بعداً اون رو عوض کردم! ولی فعلاً به اين اسم عادت کردم.

برای خيلی ها جالبه که تو موسيقی کلاسيک کار کردی اما رفتی تو سبک ديگه ای مثل Club Music و به اين سبک آهنگ درست می کنی. اين تغيير چه جوری به وجود اومد؟
من در دانشگاه بايد از روی نت های موسيقی ديگران مثلاً پيانو می زدم. بعد از چندين سال که اين کار رو کردم خسته شدم. به خودم گفتم چرا من بايد بشينم و نت های ديگران رو جلوم بذارم و آهنگ های اونها رو بزنم! دوست دارم که آهنگ هام رو خودم بنويسم. وقتی هم شروع به کار DJ کردم عشقم به اين سبک موسيقی خيلی زياد شد.

چه جوری شد که آهنگ Whistle Song يا همون "موسيقی سوتی" رو درست کردی؟

يک شب در ديسکو که آهنگ اجرا می کردم چند نفر دختر و پسر رو ديدم که همه دور گردنشون سوت بود. اونها شروع کردند با آهنگ سوت زدن. من هم همون جا اين فکر به سرم رسيد که چرا يک آهنگ درست نکنم با سوت! فرداش اين آهنگ رو شروع کردم به ساختن و در چهار پنج ساعت تمومش کردم. هفته بعد هم توی همون ديسکو آهنگ خودم رو گذاشتم و ديدم که همه خوششون اومد و شروع کردند به رقصيدن! اونجا بود که فهميدم اين آهنگ شانس بزرگی برای معروف شدن داره. آدم سمجی بودم. اومدم توی استوديو و خودم ۱۸۰ تا CD کپی کردم و اين CD ها رو به تمام دوستام که DJ بودند دادم. بعد از دو هفته اين آهنگ توی دانمارک شماره يک شد!

من رکورد پرفروش ترين آهنگ سال ۲۰۰۰ رو با اين آهنگ توی دانمارک دارم. اين آهنگ حتی از طرف شرکت EMI هم بيرون اومد و خيلی گرفت. دو سال بعد در سال ۲۰۰۲ يک آقايی اين آهنگ رو در انگلستان گوش داد. اين آقا خودش شرکت پخش موسيقی داشت و اين آهنگ رو بيرون داد. همون روز پخش از اين آهنگ ۵۰ هزار نسخه به فروش رفت و باعث شد که من در انگلستان در جدول رده بندی موسيقی شماره ۵ بشم! يعنی حتی بالاتر از Britney Spears و Backstreet Boys ! بعدها از من دعوت کردند که در لندن و در برنامه Top Of The Pops که يکی از بزرگترين شوهای دنيا هست هم شرکت کنم.

منبع

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)