بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > سینمای جهان > اخبار سینمای جهان

اخبار سینمای جهان در این تالار اخبار مختلف فیلم و سینمای جهان مورد بررسی قرار میگیرد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-03-2008
k@vir آواتار ها
k@vir k@vir آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

37 سپاس در 28 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض جایزه‌ «گوچی» ونیز به برنده‌ دوربین طلای كن رسید

كارگردان انگلیسی برنده‌ی دوربین طلایی جشنواره كن موفق به دریافت جایزه‌ «گوچی» از جشنواره‌ی ونیز ایتالیا شد.

«اسیتو مك‌كوئین»، كارگردان فیلم «گرسنگی» كه در شصت‌ویكمین جشنواره‌ كن برنده‌ دوربین طلایی شده بود، برای این فیلم جایزه‌ «گوچی» را در حاشیه جشنواره‌ شصت‌وپنجم ونیز به‌دست آورد.
به گزرش پرس آسوسییشن، از دیگر نامزدهای سرشناس، «جولین شنابل»، برنده سال گذشته این جایزه‌ بود كه برای كارگردانی فیلم «برلین» نامزد شده بود.
بخش «گوچی» در جشنواره‌ فیلم ونیز به داوری آثاری می‌پردازد كه با همكاری افرادی خارج از حیطه صنعت سینما تهیه و تولید شده باشند.
«استفانو سوزانی»، تهیه‌كننده فرانسوی، «وایوس لائورنت»، تدوین‌گر ایتالیایی و «جف كونز»، سینماگر آمریكایی به‌همراه «ماركو مولر»، رییس جشنواره ونیز اعضای هیات داوران جایزه‌ گوچی بودند.

خبرگزاری ایسنا
بنویس
من خواب مانده ام
و دستی
ستاره ها را از آسمان کودکی ام
دزدیده

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 09-03-2008
k@vir آواتار ها
k@vir k@vir آنلاین نیست.
کاربر فعال

پیش فرض فیلمی از اتیوپی جشنواره ونیز را به وجد آورد

فیلم آفریقایی "شبنم" ساخته هایلی جریما فیلمساز کهنه‌کار اتیوپیایی روز سه‌شنبه در بخش مسابقه شصت و پنجمین جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و توجه منتقدان را جلب کرد.
رویترز اعلام کرد "شبنم" داستان یک روشنفکر اتیوپیایی است که در دوران "وحشت سرخ" مارکسیستی در دهه ۱۹۸۰ از کشور خود می‌گریزد و به آلمان می‌رود، اما در آنجا نیز به شکلی وحشیانه مورد حمله جوانان نژادپرست قرار می‌گیرد.
شخصیت اصلی فیلم به نام آنبربر پس از آنکه در آلمان در رشته پزشکی تحصیل می‌کند، با آرزوی رسیدن به آرامش به سرزمین مادری خود برمی‌گردد، اما زندگی او همراه مادرش در دهکده‌ای کوچک با ورود نیروهای مسلح که پسران را برای حضور در جنگ به زور از خانواده‌هایشان جدا می‌کنند مختل می‌شود.
"شبنم" یکی از ۲۱ فیلم بخش مسابقه جشنواره ونیز است و استقبال گرم در نشست مطبوعاتی، نام آن را به عنوان یکی از رقبای جدی جایزه شیر طلایی در مراسم اختتامیه مطرح کرد که روز شنبه برگزار می‌شود. جریما در این نشست فیلم خود را بازتاب تجربه‌های شخصی و بر مبنای یک رویای تکراری دانست.
وی گفت: این رویا اساسا درباره آوارگی فکری است. اینکه نتوانی با زندگی روستایی و خانواده روستایی خودت کنار بیایی و در عین حال نتوانی خودت را با دنیای مدرن اطراف تطبیق بدهی. آنبربر برای گریز از واقعیت‌های تلخ به خاطرات خوش دوران کودکی پناه می‌برد و این کاری است که جریمای مقیم آمریکا هر وقت به اتیوپی برمی‌گردد انجام می‌‌‌دهد.
جریما در این باره گفت: من هم مانند آنبربر دوست دارم در گذشته غرق شوم. به اتیوپی می‌روم و خواب گذشته را می‌بینم، اما زمان حال آن قدر تاثیرگذار است که رویاهای احساساتی مرا خراب می‌کند. تصور می کنم رویای بازگشت دنیای دوران کودکی‌، ابعاد جهانی دارد.
برخی تکاندهنده‌ترین صحنه‌های "شبنم" در سال‌های ۱۹۸۰ و زمانی روی می‌دهد که اتیوپی تحت حکومت منگیستو هایله ماریام در موجی از پاکسازی‌ها، دادگاههای نمایشی و اعدام‌ها فرورفته است. پرتره‌های بزرگ مارکس، انگلس و لنین جلوه خشونت و ترس در خود دارند و تب انقلابی آنبربر با درک آنچه حکومت برای او و کشورش می‌خواهد، زود فرومی‌نشیند.
"شبنم" یکی از دو فیلم آفریقایی بخش مسابقه امسال جشنواره ونیز است. از شمال آفریقا نیز طارق ثقیه با فیلم "داخلی" به ونیز‌ آمده که فیلمی تولید مشترک الجزایر و فرانسه است. سه‌شنبه فیلم‌ روسی "سرباز کاغذی" ساخته الکسی جرمن جونیر نیز در بخش مسابقه پخش شد.
فیلم بازسازی تلاش شوروی سابق برای فرستادن اولین انسان به فضا در ۱۹۶۱ ـ یوری گاگارین ـ و درباره پزشک اصلی گروه فضانوردی است. بخش زیاد داستان "سرباز کاغذی" در قزاقستان روی می‌دهد، اما جدا از مراکز کنترل بسیار پیشرفته و سکوی پرتاب، این فیلم در همان حال که قصه‌ای درباره ناسیونالیسم روسی است، از آرزوی یک گذشته پرافتخارتر پرده برمی‌دارد.
مراب نینیدز که نقش دکتر را در فیلم بازی می‌کند، گفت: "سرباز کاغذی" درباره نسل پدر و مادر من، نگاه آرمانی آنها و تغییر اساسی همه چیز در گذر زمان است. این نسل شعر، کتاب و همه چیزهایی را دارد که او را به گذشته پیوند می‌زند، به یک بهشت از دست رفته.
"سگ شب" تولید مشترک فرانسه، آلمان و پرتغال سومین فیلم بخش مسابقه ونیز بود که به گفته ورنر شروتر کارگردان آن "در زمان و مکان نامشخص روی می‌دهد و تخریب جامعه‌ای را نشان می‌دهد که در آن ایجاد آرمانشهر غیرممکن است." قهرمان فیلم یک پزشک و رهبر بالقوه سیاسی است که می‌خواهد در جامعه‌ای که در آن شریف بودن امکانپذیر نیست شریف باشد.
داستان "سگ شب" در شهری اتفاق می‌افتد که اسیر وحشت نیروهای شبه نظامی است. ژیل توران که همراه شروتر فیلمنامه را بر مبنای رمانی از خوان کارلوس اونتی نویسنده اوروگوئه‌ای نوشته، از آن به عنوان "یک جستجوی کافکایی برای رسیدن به معنای زندگی" یاد کرد.
با نمایش حدود دو سوم فیلم‌های بخش مسابقه، تاکنون دو فیلم بیش از بقیه مورد توجه مطبوعات ایتالیایی قرار گرفته‌اند که هر دو ژاپنی هستند: "آشیل و لاکپشت" تاکشی کیتانو و فانتزی انیمیشنی و کودکانه "پونیو روی صخره کنار دریا" هایائو میازاکی. در هشتمین روز ونیز "ریچل ازدواج می‌کند" جاناتان دمی و The Sky Crawlers اوشی مامورو از ژاپن پخش می‌شود.
شصت و پنجمین جشنواره فیلم ونیز با نمایش "پس از خواندن بسوزان" برادران کوئن آغاز ‌شد و تا ششم سپتامبر (۱۶ شهریور) ادامه دارد. رئیس هیئت داوران جشنواره امسال ویم وندرس آلمانی است.

خبرگزاری مهر
بنویس
من خواب مانده ام
و دستی
دزدیده

قدیمی 09-03-2008
k@vir آواتار ها
k@vir k@vir آنلاین نیست.
کاربر فعال

پیش فرض بخش فیلم كوتاه ونیز با فیلمی از «ناتالی پورتمن» افتتاح شد

فیلم «شب عید» به كارگردانی «ناتالی پورتمن» روز گذشته در بخش كوتاه جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد.
به نقل از خبرگزاری رویترز؛ فیلم «شب عید» به كارگردانی «ناتالی پورتمن» شب گذشته در افتتاحیه بخش فیلم كوتاه جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد.
در این فیلم كه با استقبال خوب تماشاچیان و برخی از منتقدان روبرو شده است، بازیگران هالیوودی چون «لورن باكال» و «بن گازار» ایفای نقش كرده‌اند.
این فیلم داستان زنی جوان است كه با مادربزرگش زندگی می‌كند و در این میان با خاطرات زیبای تجربه عاشقانه‌ای كه مادربزرگش داشته آشنا می‌شود.
«پورتمن» ۲۷ ساله در كنفرانس خبری این فیلم گفت: من همواره شیفته افراد مسن بوده‌ام و همین مطلب نیز باعث شد تا از ایده ساخت این فیلم را از مادربزرگ خودم بگیرم.
این بازیگر نامزد اسكار گفت: برای ساخت این فیلم صراحتا از تجربیات شخصی خودم و دوستانم الهام گرفته‌ام، سعی كرده‌ام تا دوستانم را در روابطشان و عكس‌العملشان نسبت مادرانشان و مادربزرگانشان تعریف كنم و در فیلمم به تصویر بكشم.
«پورتمن» كه بازیگری را از زمان كودكی آغاز كرده است، گفت: من همیشه دوست داشتم تا آن طرف دوربین هم قرار بگیرم و در جشنواره تورنتو كه بزودی افتتاح می‌شود، دومین اثر كوتاه خود را نیز ارائه خواهم داد.
وی گفت: من هم‌اكنون ۱۶ سال است كه در عرصه سینما مشغول به كار شده‌ام و این هیجان انگیز است كه بدانی كه یك كارگردان چه می‌كند و چیزی خلق كنی كه تمام از خودت باشد.
وی افزود: زمانیكه شما بازیگرید، البته كه شما هم چیزی را خلق می‌كنید ولی در این مرحله شما دیدگاه و نظر یك نفر را به كار می‌گیرید و در واقع خلاقیت اصلی مال كس دیگری است.

خبرگزاری فارس
بنویس
من خواب مانده ام
و دستی
دزدیده

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)