بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > موسیقی ایرانی

موسیقی ایرانی در این بخش به شناساندن بزرگان موسیقی ایران میپردازیم بیوگرافی ها عکس ها خاطرات و خدمات ... و همچنین اخبار و مسائل مربوط به موسیقی ایران در این بخش گنجانده میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-22-2014
کارگر سایت آواتار ها
کارگر سایت کارگر سایت آنلاین نیست.
ادمین در لباس کارگر!

سپاسها: : 907

4,878 سپاس در 836 نوشته ایشان در یکماه اخیر
کارگر سایت به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض عباس كمندي هنرمند نام آشنا موسيقي كردي درگذشت

عباس كمندي هنرمند نام آشنا موسيقي كردي درگذشت

صبح امروز پنج شنبه، اول خرداد ماه سال 93 عباس کمندی، هنرمند، نقاش، نویسنده، شاعر و نمایش نویس کرد در بیمارستان توحید سنندج در گذشت.
وی که بر اثر درد ناشی از کلیه شب گذشته به این بیمارستان منتقل و صبح امروز اعلام شد که به علت ایست قلبی درگذشته است.
عباس کمندی متولد سال 1331 در شهر سنندج است. از همان سنین کودکی با ادبیات فولکلور کردی آشنا شده و در سن شانزده سالگی به شعر سرایی، قصه نویسی، قصه پردازی مشغول می گردد.
سال 1349 در سن 18 سالگی در یک مسابقه داستان نویسی در رادیو سنندج مقام اول را کسب نموده و با توجه به کسب این مقام توسط مدیر وقت رادیو به کار در رادیو سنندج دعوت می شود.
در سال 1350 پس از شرکت در یک شب شعر با حضور جمعی از بزرگان ادبیات ایران از جمله "رحیم معینی کرمانشاهی" و توجه حاضرین را به خود جلب می کند و پس از آن، مسئولیت ترانه سرایی خانه فرهنگ و هنر به عهده وی گذاشته می شود.
تا سال 1356 بیشتر کارهای هنری و آوازهای خود را در رادیو سنندج ضبط و پس از انقلاب با همکاری گروه کامکار کارهای نو خود را شروع می کند.
وی تا به امروز چندین نمایشگاه نقاشی برگزار کرده وآخرین نمایشگاه وی در سلیمانیه عراق برگزار شد وی خالق چندین نمایشنامه نیز است.
آخرین آلبوم او به نام «کیژی کورد» در سال 1389 هجری منتشر شد.

از جمله کارهای انجام شده توسط این هنرمند کردستانی می توان به سرودن اشعار بیش از 150 ترانه، ساخت و اجرای بیش از 60 آهنگ و ترانه، اجرا و ارایه مجموعه آهنگ های گلاویژ، پرشنگ، اورامان و کیژی کورد در 3 شماره، گردآوری مظاهر فرهنگ فلکلوریک و گردآوری و تحقیق زندگی نامه شخصیت های کرد و تبدیل آن به فیلمنامه از آن جمله سنجرخان، سید عطا کل، زندگی پهلوان حسین گلزار کرمانشاهی، غارت آثار زیویه و میر نوروزی اشاره کرد.

فیلم نامه های زیادی نیز توسط این هنرمند نام اور کردستانی شامل اسب، یک سبد علف، پرواز در قفس، ارثیه مامه رحیم، عضو جدید اوپک، نبرد رمادیه، کوچه سرخ، کاروانسرا، وکیل اول، قلم و شیطان و پهلوان پنبه نگاشته شده است.

مراسم تشییع جنازه این هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی کردستان امروز راس ساعت 4:30 دقیقه از مسجد ملاویسی سنندج با حضور هنرمندان و مسئولان و اقشار مختلف مردم برگزار می شود.

ویرایش توسط کارگر سایت : 05-22-2014 در ساعت 02:48 PM
2 کاربر زیر از کارگر سایت سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 05-22-2014
کارگر سایت آواتار ها
ادمین در لباس کارگر!

صداي جواني ايشان براي عده زيادي از دوستداران موسيقي خاطره انگيز است .

در يك خبرگزاري خواندم كه اين خبر تكذيب شده و واقعا دوست دارم همينگونه باشد .

چندين ترانه دو صدايي عباس كمندي هست كه ياداور خاطرات خوب دوران جواني براي پدرمادرهاي ماست .
متاسفانه اين هنرمند خوب ما هم مثل خيلي هاي ديگه در سختي و مشقت روزگار گذراند
در حالي كه خواننده بود محقق و پژوهشگر بود فيلمنامه نويس و عروسك گردان و نقاش و .. بود

خدا رحمتش كنه
اميدوارم هنرمندامونو ديگه اينجوري از دست نديم ...

به به له به هار اهنگ دو صدايي فتانه وليدي و عباس كمندي رو بشنويد

اخرين البوم ايشان "كيژي كورد" بود كه خيلي هم زيبا بود در سايت چند قطعه ش رو گذاشته بودم كه پيداش نميكنم اما يكي از ترك هاش رو ضميمه كردم /

سنجانه سنجانه

له سه ر كوي ليلا

آي له گلاويژ

بو له من ياخي ؟

و اين ترانه زيبا رو هم بشنويد

چند تابلو نقاشي عباس كمندي :

فایلهای پیوست شده : متاسفانه تمامی فایلهای ضمیمه شده تا مرداد 91 یعنی July, 2012 به خاطر بی دقتی شرکت سرویس دهنده خدمات سرور ما از بین رفته است بنابراین به تاریخ ضمیمه شدن فایلهایی که میخواهید دانلود کنید دقت بفرمایید که ما شرمسار بازدید کنندگان گرامی خود نشویم . فایلهای ضمیمه شده بعد از این تاریخ هیچ گونه مشکلی ندارند .

در فرصت مقتضی سعی خواهد شد فایلهای پرطرفردار تر که توسط خود بازدید کنندگان گرامی درخواست داده میشود به مرور اپلود و جایگزین شود. با تشکر
نوع فایل: zip 04_Charkh_Chap.zip‏ (7.47 مگابایت, 0 نمایش)
2 کاربر زیر از کارگر سایت سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 05-22-2014
کارگر سایت آواتار ها
ادمین در لباس کارگر!

تظلم‎ نامه‎ی استاد هنر؛ عباس کمندی
نمی‌دانم از کجا شروع کنم؟ هرازگاهی خبرنگاری می‌آید و می‌پرسد کی؟ چه جوری؟ و از کجا شروع کردی؟! بارها و بارها، من جواب این سوال‌ها را داده‌ام، اما باز هم می‌پرسند! حسرت به دل مانده‎ام که یک خبرنگار بپرسد: کی قطع کردی؟ چرا قطع کردی؟ بله، هنر و کار هنری کردن زائیده احساس است و احساس از درون نشأت می‌گیرد و از ضمیر ناخودآگاه زایش پیدا می‌کند و در قالب یک اثر هنری بر جامعه تاثیر می‎گذارد.
محال است، آدمی که بر روی آتش می‌نشیند، بگوید جان! و محال است، شخصی که در هوای مفرح نشسته و آب خنک می‌نوشد، بگوید: آخ! بیان هر کدام از این دو احساس، بیانی دیگر است.
من صدها اثر هنری مربوط به گذشته دارم، اما در طول چهار- پنج سال گذشته نتوانسته‎ام، قلم بر روی کاغذ بگذارم و اثری دلپذیر خلق کنم. چرا؟ چون دلخوشی نیست، دلگرمی نیست، تشویق و ترغیبی وجود ندارد. انگار تمام آدم‌ها یکباره عوض شده‎اند و بود و نبود، برایشان بی‌تفاوت است و فقط در اندیشه ربودن و گرفتن و تصرف و تصاحب از یکدیگرند!
پنج سال پیش، آقای جلیل عندلیبی، بنده را به همکاری دعوت کرد و مطابق قول و قرار، یک مجموعه آهنگ با هم کار کردیم. آهنگ و شعر و صدا از من، تنظیم و ضبط از ایشان و در فروش شریک. برای کار، مشتری پیدا شد. آقای عندلیبی، خود را گم کرد و نفروخت، و در نهایت، خودش بدون اینکه حق من را پرداخت کند، مجموعه را بیرون داد. به ارشاد شکایت کردم، دست آخر، شکایتنامه‌ام، نزد عندلیبی سردرآورد! ایشان، نه تنها از نظر مادی، حق بنده را ضایع کرد، بلکه، کل کار را به نام خودش و دخترش تمام کرد. تازه انتظار داشت، برایش کنسرت هم اجرا کنم! شرح سوءاستفاده کردن او از من، مثنوی صد من کاغذ است.
همان سال، من مشغول ساخت سرپناهی برای خانواده‌ام بودم، و به شدت به پول نیاز داشتم. مرکز موسیقی تهران از من دعوت کرد و خواست تا برایشان شعر و ملودی آهنگ بسازم، پذیرفتم و چند آهنگ از قبل ساخته داشتم، دقیقاً 19 قطعه، با بیست و شش قطعه شعر، برای مرکز موسیقی و آقای افشین رامین ارسال کردم، یک سال گذشت تا ده قطعه از اشعار به تصویب رسید و قرار شد دو میلیون تومان به من بدهند. یک سال دیگر هم برای آن دو میلیون تومان، هزینه‎ی تماس و تلفن دادم، خبر رسید: ریاست مرکز موسیقی عوض شده است و دیگر نیاز به شعر و آهنگ ندارند! عرض کردم: کار من پارسال به تصویب رسیده! گفتند: فرق نمی‌کند.
به دفتر آقای ضرغامی شکایت نوشتم. زیر نامه‎ی بنده پاراف زده بودند (دلجویی شود) یک آقایی هم به من زنگ زد و عذرخواهی کرد. دیگر نه شعرها را به من پس دادند، نه آهنگ‌ها را و نه پولش را، با یک عذرخواهی، برای مرکز موسیقی به خیر و خوشی و برای من با کلی ضرر و زیان تمام شد!
واقعاً دلسرد شدم و احساس کردم: هر نوع فعالیتی با این اوضاع و احوال، اتلاف وقت است.
با یکی دو هفته‌نامه، مصاحبه کردم و گله‌مند شدم که چرا بزرگان به حال هنرمندان فکری نمی‌کنند؟ یک روز کارت دعوتی از شورای شهر سنندج به دستم رسید، چهار ارگان دولتی برای نخبگان و پیشکسوت‌ها، مراسم بزرگداشت تدارک دیده بودند، با حضور پانصد نفر تماشاچی، یک لوح تقدیر و چهار عدد تمام سکه بهار آزادی برای من و به نام من اعلام گردید، لوح را به من دادند، اما هرگز از سکه‎ها خبری نشد و گویا فقط به چشم حلال‌زاده‎ها می‌آمد!
به شورای شهر اعتراض کردم، اما هرگز جوابی داده نشد!
سال‌ها پیش، نوشتن زندگی پهلوان حسین گلزار کرمانشاهی، در قالب فیلمنامه و در هزار صفحه تایپ شده، هفده سال از عمر من را به خود اختصاص داد. لیکن چون کار پر خرج و سنگین بود، مشتری پیدا نکرد.
سرانجام آقای رضا گلزاری که در انگلیس زندگی می‌کرد، داوطلب شد هزینه چاپ آن را تقبل کند. آقای فریدون ارشدی، برای ویراستاری ماجرا که (زهر افعی) نام دارد، سه میلیون تومان مطالبه کرده بود و آقای گلزاری پذیرفته بود و یک سوم این مبلغ را به آقای ارشدی پرداخت کرده بود که شروع کند.
استانداری و صدا و سیمای مرکز کرمانشاه تصمیم می‌گیرند در ارتباط با پهلوان حسین گلزار فیلمی بسازند و آقای کاظم بلوچی، کارگردان سریال عیاران را برای ساخت این فیلم که هنوز فلیمنامه‌ای نداشت، به کرمانشاه دعوت می‌کنند. آقای بلوچی یک سال تمام، پیگیر ماجرا می‌شود و در باب زندگی حسین در کرمانشاه تحقیق و تفحص می‌کند و تمام افراد شناخته شده اهل قلم را به همکاری دعوت می‌کند و در کل، بیش از بیست صفحه مطالب پراکنده و اغراق‌آمیز و غیر قابل استفاده، به دست نمی‌آید.
در همین اثناء آقای حمید خادمیان که قبلاً کارمند صدا و سیمای مرکز کردستان بود و سالهاست به مرکز کرمانشاه، منتقل شده، متوجه موضوع می‌شود و به آقای داوودآبادی، مدیر مرکز کرمانشاه خبر می‌دهد که من خبر دارم، فلانی، سال‌ها پیش فیلمنامه‌ای کامل راجع به حسین گلزار به نام (زهر افعی) نوشته است. آقای داوودآبادی، خادمیان را مأمور پیگیری موضوع می‌کند.
من در شرایط بسیار سختی، تحت فشار بانک مسکن و مصالح‌فروشان طلبکار قرار گرفته بودم و به ناچار، خانه‎ام را در معرض فروش قرار دادم. اما مشتری عادل نداشت. یک شب حمید خادمیان به من زنگ زد و ماجرا را برایم تعریف کرد و گفت: مرکز کرمانشاه خریدار فیلمنامه‎ی زهر افعی است.
عرض کردم، فیلمنامه من برای سی و شش قسمت سریال، تنظیم شده و اگر مرکز کرمانشاه به عنوان علی‌الحساب، بتواند ده میلیون تومان به من بدهد، شما را خدا فرستاده و من در خدمتم.
روز بعد زنگ زد و گفت: حاج آقا داوودآبادی می‌فرمایند: اگر کار ایشان، مورد قبول سازمان باشد و به تصویب برسد، مشکلی نیست، ما مشکل ایشان را حل خواهیم کرد.
سه روز بعد، آقای خادمیان به اتفاق آقای کاظمی و آقای بلوچی و یک آقای دیگر از طرف مرکز کرمانشاه به سنندج و منزل من آمدند. آقای بلوچی افسوس خورد که چرا آدمی مثل من باید در این سن و سال، اجاره‌نشین باشد. آقای خادمیان قول داد، به زودی مشکلات مادی من حل خواهد شد. آقای کاظمی ناراحت بود که چرا زودتر بنده را نشناخته‌اند! خلاصه یک بار دیگر تقاضای خود را تکرار کردم و آنها به من قول دادند و من علیرغم تمام بلاهایی که از اعتماد و اطمینان بر سرم آمده بود، کل فیلمنامه را در هزار صفحه، تقدیم کردم و سه عدد شماره تلفن به من دادند. وقتی داشتند می‌رفتند، طلبکار دم در خانه‌ام ایستاده بود! آقای خادمیان به من اطمینان داد که اگر ظرف یک ماه نشود، دو ماهه، مثبت یا منفی، جواب خواهند داد و پول خوبی، بابت آن به شما می‎رسد، چون استانداری کرمانشاه، قول یک میلیارد کمک مالی به مرکز ما داده و حسابی پول داریم. خوشحال شدم و به امید مرکز کرمانشاه، مشتری خانه‌ام را رد کردم و طلبکارها را وعده‎ی تسویه حساب تا دو ماه دیگر دادم و هنوز یک ماه نگذشته بود که آقای خادمیان به من زنگ زد و گفت: آقای داوودآبادی، آنقدر از کار تو خوشش آمده که گفت: علاوه بر نویسندگی، ما پول تحقیق هم به او خواهیم داد. خوشحال شدم و خواستم از جانب من تشکر کند. گفت: راستی واحد انیمیشن ما فعال است، اگر کاری در این مورد داشته باشی، الان فرصت خوبی است، گفتم دارم و تعدادی فیلمنامه و طرح برای واحد انیمیشن ارسال کردم. مدتی بعد خانم کولیوند، مسئول واحد انیمیشن از من خواست تا سفارشات واحد را انجام بدهم. استقبال کردم و دو فیلمنامه یکی به نام (هیول و هما) و دیگری به نام «گیوه‌های قلی» به سفارش ایشان نوشتم و ارسال کردم. دو ماه گذشت، از وعده‌ها خبری نشد. چند بار به آقای خادمیان و آقای کاظمی زنگ زدم که بالاخره تکلیف من چه می‌شود؟ دیگر حتی جواب تلفنم را هم نمی‌دادند. هفت ماه گذشت، تا خبر تصویب شدن «زهر افعی» به من داده شد و نوبت به قیمت‌گذاری رسید. به من خبر دادند که سه میلیون و پانصد هزار تومان برای شما تصویب شده! برق از سرم پرید! گفتم از قدیم گفته‌اند: دانا به اشاره و نادان به کتک، من وقتی ده میلیون علی‌الحساب مطالبه کردم، یعنی کارم بیست میلیون قیمت دارد! من فقط یک میلیون تومان پول تایپ داده‌ام و معادل یک میلیون تومان هم، کفش پاره کرده‌ام. خلاصه یک ماه دیگر هم گذشت، خبر دادند، برآورد به چهار میلیون، تعدیل شده است. اعتراض کردم و خواستم کارم را عودت بدهند. اوائل می‌گفتند: می‌خواهند یک سریال ملی از روی «زهر افعی» بسازند، اما حالا می‌گفتند: قرار است یک مجموعه‎ی داستانی در مورد پهلوان‌های کرمانشاهی بسازند، که یک قسمت آن مربوط به حسین گلزار باشد و از کار شما اقتباس بشود!
مستأصل و درمانده شده بودم، بالاخره فهمیدم، به قول امیرکبیر: بر جبین این کشتی نور رستگاری نیست. نصف خانه‎ام را زیر قیمت فروختم و مقداری از بدهی‌ها را پاس کردم و در این انتظار چهار میلیون تومانی، فقط شش میلیون تومان به جریمه بانکیم اضافه شده بود! قراردادی با من بستند که در قبال چهار میلیون تومان، سازمان برای رادیو و تلویزیون و نشریات حق همه نوع استفاده‌ای داشته باشد و من تا سی سال، حق هیچ استفاده‌ای از کار خود را نداشته باشم! در صورتی که آقای رضا گلزاری، سه میلیون تومان بابت ویرایش آن پرداخته و قرار بود، کتاب بشود و معمولاً اقتباس از روی کتاب انجام می‎گیرد.
خلاصه، اخیراً مدیر مرکز کرمانشاه عوض شده و قرار است: اگر مورد پسند مدیر کل جدید قرار بگیرد، آن وقت چهار میلیون من پرداخت شود اگر هم نه، دیگر هیچ!
حالا شما به من بگویید: در چنین شرایطی، کدام هنرمند می‌تواند جان به سلامت در ببرد؟ یکی دیگر از فیلمنامه‌هایم، برای واحد انیمیشن به نام «سرگذشت حامد» به تصویب رسید و خانم کولیوند می‎گفت: وقتی برای زهر افعی، چهار تومان به شما داده‌اند، خیال نمی‌کنم بابت این چیزی بدهند!
عرض کردم: هیچکدام را نمی‌فروشم، همه را برایم پس بفرستید. من می‌دانم همه را پس خواهند فرستاد و میدا‌نم، سوژه‌هایم به یغما رفته است و در آینده، توسط دیگران ارائه خواهد شد و نه مادیاتش به من می‌رسد و نه معنویاتش را اجازه خواهند داد! حال شما بگویید: به کدام ارگان شکایت ببرم که حق من ادا شود؟ این است بدبختی هنر و هنرمند در مملکت من و همین است که گروه گروه هنرمندان، فراری می‌شوند.
گفتم اگر به دفتر آقای ضرغامی شکایت ببرم، با تقاضای دلجویی مواجه خواهم شد و دردی از من دوا نمی‌کند!
گفتم: به دفتر جناب حاج آقا رحیمی، عارض شوم، ایشان هم همین حل مشکلات بنده را کم دارند! خواستم از طریق دادگاه شاکی شوم، به ذهنم رسید، کدام وکیل، پرونده چهار میلیون تومانی را تقبل می‌کند؟
به نظر شما در چنین شرایطی، بهترین کار، سکوت مطلق کردن و خزیدن به گوشه انزوا نیست؟
شروعش را عرض کردم و اینها دلیل خاتمه من است و تمام. ناگفته نماند و به عنوان قدرشناسی باید بگویم: انسانی هم مثل حاج آقا علی‌نژاد، مدیر کل مرکز کردستان وجود دارند که تمام هم و غم ایشان، کمک به من و حل مشکلات من است. هزار بار خانه‌اش آباد، اما با یک گل و دو گل و سه گل، بهار نمی‌شود.
به قول ابن فضلان: اوائل ظلم اندک بود؛ هرکس آمد، کمی بر آن افزود تا به این غایت رسید.
حال وقت آن است که هرکس می‌رسد، قدری از آن بردارد تا به اندک برسد. نه هر روز بدتر از روز قبل، بر آن بیفزایند! ظلم و تعدّی که شاخ و بال ندارد! نصف جامعه را با ایجاد همین تنگناها فراری دادند. حال شما حساب بفرمایید: مرکز کرمانشاه چهار تا آدم سراغ من فرستاد، اگر من خود به سوی آنها می‌رفتم، چه پیش می‌آمد؟!

کاربران زیر از کارگر سایت به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 05-22-2014
مهرگان آواتار ها
مهرگان مهرگان آنلاین نیست.
مدیر تالار انگلیسی

سپاسها: : 3,750

4,670 سپاس در 1,282 نوشته ایشان در یکماه اخیر
مهرگان به Yahoo ارسال پیام

کیژی لادێ هام بە تاسەی پەلکە ڕەش سەرشانەکەت
هام بە تاسەی دەم بەیانی بۆی تەنوری نانەکەت
هام بە تاسەی بۆنی مێخەک، تۆی تورەنجی شاڵەکەت
ڕەنگی سوخمە و سینە پۆش و بازنە و خڕخاڵەکەت
سەردەمێکە دوور لە باڵات وا لە شارانا ئەژیم
ژین؟ چ ژینێ؟ چاوەکانم گیرۆدەی ئاخر شەڕیم
جار بە جارێ دێتە بیرم ژینی ڕابردوم لە دێ
سێبەری دار و تەلان و خەیزەڵانی دەوری ڕێ
خوڕخوڕی فرمێسکی حەسرەت جا لە چاوم دێتە خوار
بۆ خۆم و بۆ بەختی سەرگەردانم ئەگریم زاری زار
کیژی لادێ هام بە تاسەی پەلکە ڕەش سەرشانەکەت
هام بە تاسەی دەم بەیانی بۆی تەنوری نانەکەت
هام بە تاسەی بۆنی مێخەک، تۆی تورەنجی شاڵەکەت
ڕەنگی سوخمە و سینە پۆش و بازنە و خڕخاڵەکەت
دڵ تەنگم بۆ لێوی ئاڵ و دوو دیە شەرمینەکەت
بۆ دەم ئێوارانی حەوش و سۆزی مەڕ دۆشینەکەت
کیژی لادێ سەختە دووریت، تالە ڕەنجی ڕۆژگار
ناحەزە دووری وڵات و ناخۆشە ژینم لە شار
وەختە کوێراییم دەرێ هاکا دڵم بێ بە کەواو
هێندە تینوی ئاوی کێوم پڕ بە تاسەی کانی ئاو

خوای گه‌وره‌ ره‌حمه‌تی کا
ولله حیف
قدیمی 05-22-2014
کارگر سایت آواتار ها
ادمین در لباس کارگر!

اين اهنگ كيژي لادي.ش رو خيلي شعرش رو دوست دارم و قشنگ ميخونه يه جايي صداي چشمه و رودخونه توي اهنگ هست خيلي قشنگه
اين اخرين البومشون بود .

جار بە جارێ دێتە بیرم ژینی ڕابردوم لە دێ
سێبەری دار و تەلان و خەیزەڵانی دەوری ڕێ
کاربران زیر از کارگر سایت به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 05-22-2014
مهرگان آواتار ها
مهرگان مهرگان آنلاین نیست.
مدیر تالار انگلیسی

سپاسها: : 3,750

4,670 سپاس در 1,282 نوشته ایشان در یکماه اخیر
مهرگان به Yahoo ارسال پیام

تو چاوت نه یشی عالی وبه که یفه
باچاو من بیشی که س نایژی حه یفه
خودا نه که رده دییه وبکا ئیش
دییه ی من له جیی دیه وبدا ئیش
خودا نه که رده به د وه گیانت بو
هه ربه لا نه سیب دوشمنانت بو
کالی بو خاتر عه والان له کو
هه رگیز نه وینم داخی دیده ی تو
هه ر ده ردی بو تو بیته خواره وه
ئه یکیشم به گیان به سه ر باره وه...
چاوی تو قبله ی عشق و دلداری
چاوی من چاوگه ی گریان و زاری
من چاوم بو چه س ئه سرین برژینی
باچاو تو خوش بی دنیا بوینی
تو چاوت نه یشی قیبله ی دلانه
با چاو من بیشی داییم گریانه

...

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش