بازگشت   پی سی سیتی > کامپیوتر اینترنت و شبکه Computer internet > سیستم عامل > ویندوز windows

ویندوز windows هر آنچه که به ویندوز و مباحث آن مرتبط است شامل ترفندها آموزش رفع اشکال و...

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 02-13-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 14

95 سپاس در 74 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض مک یا ویندوز، کدام‌یک امن‌تر است؟

با افزایش کاربران فضای مجازی و گسترش ارتباطات آنلاین، امنیت کاربران نیز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. اغلب کاربران از یکی از 2 گروه سیستم‌عامل ویندوز یا مک استفاده می‌کنند. آیا نقاط ضعف و قوت هر یک از آنها را می‌دانید؟

الینور میلز: سیستم‌عامل مکینتاش امن‌تر است یا ویندوز؟ با اینکه من کاربر هر دوی این سیستم‌های عامل هستم، نمی‌توانم جواب مشخص و قانع‌کننده‌ای به این پرسش بدهم. تنها توصیه من این است که شما هم از نرم‌افزارهای ضد‌ویروس در کنار دیگر برنامه‌های نصب‌شده روی رایانه‌تان استفاده کنید، اگر هم می‌خواهید خودتان به پاسخ روشنی برای این پرسش برسید، زمانی را به خواندن این یادداشت که حاصل یک تحقیق غیر‌رسمی از بیش از 32 نفر از متخصصان امنیت و هکرها به علاوه نمایندگان شرکت‌های مایکروسافت و اپل است، اختصاص بدهید.

اجازه بدهید برای شروع نگاهی به تحقیق مرتبطی بیاندازیم که توسط شرکت ESET که احتمالا آن را با آنتی‌ویروس NOD32 می‌شناسید، انجام شده است. این تحقیق نشان می‌دهد در حالی که بیش از نیمی از جمعیت مورد پرسش اعتقاد داشته‌اند ویندوز نسبت به حملات اینترنتی بسیار‌آسیب‌پذیر است، تنها 20 درصد آنها مک را آسیب‌پذیر می دانسته‌اند.

این تحقیق که آبان‌ماه گذشته منتشر‌شده، نشان می‌دهد بر خلاف تصور کاربران، سیستم‌عامل مکینتاش هم با حملات متعددی مواجه بوده و درست به اندازه ویندوز آسیب‌پذیر است، علاوه بر این اغلب این حملات هزینه بیشتری را به کاربران مک تحمیل کرده‌اند.

رندی آدامز، مدیر آموزش‌های فنی ESET می‌گوید: «مطالعات ما نشان می‌دهند ساخت ویروس‌های کامپیوتری سیر نزولی داشته است، احتمال می‌رود بسیاری از حملات تازه به وسیله مهندسى اجتماعى طرح‌ریزی شده باشند و دیگر به سادگی قابل‌شناسایی نباشند».

از دیدگاه متخصصان امنیتIT کدام یک امن‌تر هستند؟

راس اندرسون، استاد مهندسی امنیت دانشگاه کمبریج
آنچه که یک مجرم اینترنتی را به ارتکاب جرم تشویق می‌کند، اغلب مسائل اقتصادی جامعه است. اینجا با مجرمانی پیچیده و دارای مهارت‌های فنی روبرو هستیم که اغلب ساکن کشورهای فقیر هستند. این نویسندگان بد‌افزارها اغلب به ویندوز حمله می‌کنند، چون سیستم‌عامل عمومی‌تری است و نیز آگاهی بیشتری نسبت به آن دارند. پس اگر شما از مک استفاده کنید یا سیستم عامل‌تان لینوکس باشد، شرایط بهتری خواهید داشت.

جی. اپلبوم، هکر و محقق
کاربران می‌توانند جدای از مسئله سیستم عامل، امنیت مجازی خوبی داشته باشند. فکر می‌کنم کاربران به آگاهی بیشتری نیاز دارند که باید سازندگان نرم‌افزارها و سیستم‌های عامل به آنها بدهند. از سوی دیگر همین تولید‌کنندگان معتبر، دانلود نسخه‌های پر از اشکال و جدیدی را به کاربران توصیه می‌کنند که می‌توانند مشکلات متعددی را برای آنها ایجاد کنند، این در مورد مک و ویندوز هر دو صدق می‌کند.

مایک بیلى، محقق ارشد امنیت
من یونیکس را ترجیح می‌دهم و گمان می‌کنم سیستم‌های عامل مک OS X و ویندوز 7 از لحاظ امنیت در یک ردیف قرار می‌گیرند.

گراهام کلولی، مشاور ارشد فناوری
من فکر می‌کنم مک و ویندوز از لحاظ امنیت کاربر شرایط یکسانی دارند. در واقع این عامل انسانی است که با دانلود نرم‌افزارهای مخرب، سیستم را به خطر می‌اندازد یا اطلاعاتی را که نباید در اختیار هکرها قرار می‌دهد. البته من باز هم مک را به کاربران پیشنهاد می‌کنم، چون در مقابل هر 50 هزار نمونه بد‌افزاری که روزانه برای ویندوز ساخته می‌شود، تعداد حملات به مک بسیار‌ناچیز است. با این حال نمی‌شود اهمیت نصب آنتی‌ویروس روی دستگاه‌های ساخت اپل را هم نادیده گرفت.

دی.دیازوی، محقق مستقل
من فکر می‌کنم استفاده از سیستم‌عامل گوگل کروم به شکل معنی‌داری امن‌تر از سایر سیستم‌های عامل باشد.

نیتش خانجانی، محقق و مشاور
فکر می‌کنم اینجا سهم بازار هر یک از سیستم‌های عامل هم بسیار‌تعیین‌کننده باشد. در ویندوز ویستا و ویندوز 7 به مقوله امنیت بسیار خوب پرداخته‌شده ولی واقعیت این است که مک با سهم بازار زیر 15 درصد برای کاربران بسیار‌امن‌تر است. نکته مهم‌تری هم وجود دارد، در دنیای مجازی فعلی امنیت مرورگرها هم بسیار‌حائز اهمیت است. فکر می‌کنم اپل باید در امنیت سافاری تجدید‌نظری اساسی بکند.

کرول فنلى، مدیر محتوا و مستندات امنیت شبکه
من باید به این پرسش، یک پاسخ مأیوس کننده بدهم. سیستمی امن است که شما بدانید چطور می‌شود امنیتش را حفظ کرد.

پال فرگوسون، طراح شبکه
واقعیت این است که هکرها و مجرمان اینترنتی پلتفرمی را ترجیح می‌دهند که ردپای کاربران بیشتری را بشود در آن جستجو کرد. به نظر من اینجا تفاوتی میان امنیت ویندوز و مک وجود ندارد.

رابرت جى.فرل، متخصص امنیت سیستم‌های اطلاعاتى در وزارت دفاع آمریکا
از نظر من صرف‌نظر از سخت‌افزار و سیستم‌عامل مورد استفاده کاربران امنیت مرورگرها و سرویس‌دهنده‌های پست‌الکترونیکی هم بسیار‌حائز اهمیت است. اگر شما بدون در نظر گرفتن فرستنده نامه‌های الکترونیکی هر لینک پیشنهاد‌شده‌ای را دانلود کنید یا به دنبال دانلود رایگان نرم‌افزارهای گران‌بها در سایت‌های گوناگون باشید، مطمئنا امنیت سیستم‌تان را دیر یا زود به خطر خواهید انداخت. این را هم بگویم که درست است مک سهم بازار اندکی دارد ولی در مقابل حملات سایبری بسیار‌آسیب‌پذیر است و حفره‌های امنیتی بسیاری دارد.

جو گراند، هکر سخت افزار، مخترع
جدای از سوءاستفاده از مهندسی اجتماعی و خطاهای انسانی که می‌تواند امنیت هر سیستم عاملی را دچار مخاطره کند، معتقدم مک OS X به این دلیل که کمتر مورد علاقه هکرها بوده، سیستم امن‌تری است. اگر به آمار و اطلاعات دقت کنید، می‌بینید که اغلب حملات سایبری، ویندوز و محصولات ادوبی را هدف قرار داده‌اند. من به کاربران عادی مک را پیشنهاد می‌کنم.

جرمیا گراسمن، کارشناس ارشد امنیت
نمی‌شود گفت مک از لحاظ تکنیکی نسبت به ویندوز برتری امنیتی خاصی دارد ولی اگر می‌خواهید به عنوان کاربر شرایط امن‌تری داشته باشید، امکان هک‌شدن مک به مراتب کمتر از ویندوز است.

فرانک هایت، مدیر اجرایی شرکت امنیتی لویاتان
فکر می‌کنم مرورگرها و برنامه‌های کاربردی به هدف اول هکرها تبدیل ‌شده‌اند. این یعنی امنیت سیستم به میزان احتیاط فرد و نوع انتخاب مرورگر بستگی دارد. من به ترتیب فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و در نهایت سافاری را توصیه می‌کنم.

میکو هیپونن، محقق ارشد
مک امن‌تر است، چون به دو دلیل کمتر هدف حملات سایبری قرار می‌گیرد. یکی اینکه سهم بازار کمتری دارد و دوم اینکه هکرها ترجیح می‌دهند سیستم عاملی را هدف قرار دهند که بهتر می‌شناسند و اطلاعات بیشتری در مورد آن در اختیار دارند.

تریک جوهانسون، محقق امنیت
اگر نگاهی به اعداد و ارقام بیندازید و تعداد حملات سایبری به سیستم‌های عامل مک و ویندوز را در نظر بگیرید، می‌بینید که هر کاربر مک بیشتر در معرض خطر حملات سایبری قرار گرفته و در نتیجه مک نسبت به این حملات آسیب‌پذیرتر است.

پال کوچر، محقق ارشد در پژوهش رمز نگاری
پاسخ منصفانه این است که با درنظر گرفتن نسخه نهایی هر سیستم عامل، می‌بینیم هیچ کدام برتری امنیتی نسبت به آن دیگری ندارد. ویندوز فضای امن‌تری را برای کاربر ایجاد کرده و مک علاوه بر سهم بازار اندک، سخت‌افزار خوبی دارد. این را هم اضافه کنم که هر دو هنوز هم حفره‌های امنیتی متعددی دارند و در نتیجه امکان دسترسی به کدها و هک‌شدن هر دوی آنها وجود دارد.

آر. آدریان لامو، تحلیل‌گر تهدید
فکر می‌کنم در حال حاضر اهمیت مرورگرها کمتر از سیستم‌عامل مورد استفاده کاربران نباشد.

استیو مانزیک، مدیر ارشد تحقیقات امنیت شبکه
فکر می‌کنم بخش عمده ای از امنیت به رفتار کاربر برمی‌گردد. وقتی که فرد به سراغ برنامه‌های کاربردی ناشناخته‌ می‌رود یا برنامه مخربی را دانلود می‌کند، سیستم را در معرض خطر قرار می‌دهد، ما می‌توانیم اطلاع‌رسانی کنیم اما نمی‌توانیم رفتار کاربران را درقبال اینترنت تغییر دهیم.

گرى مکگرا، کارشناس فنی
من یک مک دارم و می‌دانم با هر تغییر مثبت در سهم بازار کمتر از 15 درصد آن، ریسک بیشتری متوجه رایانه من خواهد بود.

چارلى میلر، تحلیل‌گر امنیت
از لحاظ فنی مک آسیب‌پذیر‌تر است. اما تاکنون بد‌افزارهای کمتری برای آن تهیه شده‌اند و گمان می‌کنم به همین دلیل هنوز استفاده از آن امن‌تر باشد.

ریچ موگل، مدیر اجرایی سکیوروسیس
به این که داریم در مورد کدام نسخه سیستم‌عامل صحبت می‌کنیم، بستگی دارد. ویندوز در نسخه‌های جدید این سیستم عامل برای بالا بردن امنیت تلاش بسیاری کرده است. من ویندوز را انتخاب می‌کنم.

خوزه نازاریو، مدیر تحقیقات امنیت شبکه
اگر با مک کار کنید، می‌بینید که امن‌تر از ویندوز نیست، نرم‌افزارهای امنیتی کمتری برای آن وجود دارد و اینکه اپل کمتر از مایکروسافت به امنیت سیستم توجه کرده است.

تایلر رگیولی، مهندس ارشد تحقیق در امنیت
اگر ویندوز 7 را با اسنو لپارد مقایسه کنید، بدون‌شک مایکروسافت برنده خواهد بود. اما در حفظ امنیت سیستم استفاده کاربران از نرم‌افزارهای امنیتی هم نکته بسیارمهمی است.

آوى روبین، استاد علم رایانه در دانشگاه جانز هاپکینز
به دلیل سهم بالای بازار ویندوز، مک امن‌تر است. هک کردن سیستم عامل مکینتاش هم سخت‌تر است، پس در حال حاضر ساده‌تر می‌شود روی مک حساب کرد.

بروس شنییر، کارشناس فنی امنیت
مک، چون تاکنون بدافزارهای بسیار‌بسیار‌کمتری برای آن تهیه شده است.

جو استیوارت، مدیر تحقیق در زمینه بدافزارها
به نظر می‌رسد برای کاربران عادی مک امن‌تر است، البته در طول زمان و با بالا رفتن سهم مک از بازار مرتب شاهد ریسک بیشتری خواهیم بود.

یوهانس الریچ، محقق ارشد
من مک را توصیه می‌کنم، نویسندگان بدافزارها علاقه کمتری به این سیستم عامل دارند.

پل ویکسی، بنیان‌گذار کنسرسیوم سیستم‌های اینترنتی
مک به دلیل محتوای رمزگذاری ساده‌تر و دقیق‌تر برای کاربران امن‌تر است. علاوه بر این سهم بازار اندک آن هم امنیت بیشتری را برای کاربران ایجاد می‌کند.

وینسنت ویفر، قائم مقام شرکت امنیتی سیمانتک
در ابتدا به نظر می‌رسد مک امن‌تر است، اما حضور مرورگرها، افزونه‌های آنها و برنامه‌های کاربردی در فضای آنلاین باعث می‌شود کاربران سیستم‌های عامل گوناگون به یک میزان در معرض حملات سایبری قرار بگیرند. نمی‌شود این میان مهندسی اجتماعی و تاکتیک‌های آن را هم نادیده گرفت. فکر می‌کنم بهترین راه حل استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی و به‌روز نگه‌داشتن آنها باشد.

کریس ویزوپال، کارشناس ارشد تکنولوژی
من، همسر و فرزندانم از مک استفاده می‌کنیم. به نظرم مک امن‌تر است.

پیتر موژ زاتکو، مدیرفنی مؤسسه ملی تحقیقات هوش مصنوعی
ویندوز و مک هر دو آسیب‌پذیر هستند. ما برای امنیت بیشتر در فضای مجازی از کاربران می‌خواهیم جاوا اسکریپ، اکتیو ایکس، افزونه‌های مرورگرها و دیگر برنامه‌های کاربردی را در حین استفاده از اینترنت غیرفعال کنند.

مایکروسافت و یک سیستم امن ترکیبی
پال کوک، مدیر سرویس‌های ویندوز و اقدامات امنیتی می‌گوید: ما در ویندوز 7 تلاش کردیم تا به بدافزارها اجازه ورود به سیستم را ندهیم. در اینترنت اکسپلورر 8 هم ***** صفحه هوشمند برای شناسایی سایت‌هایی که می‌توانند امنیت مجازی کاربر را به خطر بیندازند، طراحی‌شده است. ما پس از دانلود نرم‌افزارهای ناشناخته هم به کاربر هشدار می‌دهیم. ترکیب این دو در کنار هم محیط امنی را برای کاربران فراهم می‌کند. علاوه بر این ویندوز 7 از ویستا بسیار‌ امن‌تر است.

تلاش اپل برای امنیت
اپل تنها وب‌سایتی را برای آشنایی با اقدامات امنیتی این شرکت به من معرفی کرد. در این صفحه آمده، حمله به ساختار 64 بیتی اسنولپارد برای هکرها و سازندگان بدافزارها کار ساده‌ای نیست. اپل با استفاده از سیستمی موسوم به sandboxing برنامه‌های اجرایی روی رایانه شما را محدود می‌کند. علاوه بر این، سیستم مک به بدافزارها امکان دستیابی مجدد به محل ارسال اولیه را نیز نمی‌دهد و از دسترسی آنها به حافظه سیستم نیز جلوگیری می‌کند.
جمع‌بندی و تصمیم با شماست، گمان می‌کنید ویندوز امن‌تر است یا مک یا فاکتورهای تعیین‌کننده دیگری هم وجود دارند؟

سی‌نت، ترجمه: محبوبه عمیدی
هنوز اولین سطر را نخوانده
تو را به خاطر آوردم و شب هاي مهتاب را...
ولی نه...!! باید ترک کنم
هم تو را....هم شعر را .... و هم‌‌‌٬ همه ی شب هایی را که به ماه نگاه می کردم...

======================================

مسابقه پیش بینی نتایج لیگ برتر ( اگه دوست داشتی یه سر بزن دوست من )
2 کاربر زیر از Omid7 سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)