بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > شعر و ادبیات

شعر و ادبیات در این قسمت شعر داستان و سایر موارد ادبی دیگر به بحث و گفت و گو گذاشته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها
behnam5555 behnam5555 آنلاین نیست.
مدیر تاریخ و بخش فرهنگ و ادب کردی

سپاسها: : 3,172

3,713 سپاس در 2,008 نوشته ایشان در یکماه اخیر
behnam5555 به Yahoo ارسال پیام

ده شهر بسیار خطرناک جهان

ده شهر بسیار خطر ناک از نظر امنیتی در جهان معرفی شدند.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، پایگاه اینترنتی اربان تایتان نوشت ، همیشه گفته اند که سفر انسان را پخته می کند. اما برخی سفرها برای انسان ها ، فاجعه آفرین است. از همین رو اماکن، مناطق و شهرهایی هستند که توصیه می شود انسانها کمتر به آنجا سفر کنند.
این پایگاه اینترنتی فهرست ده شهر بسیار خطر ناک جهان را که در آنها گلوله های واقعی از هر سو سرگردان هستند، به شرح زیر منتشر کرده است:
1) شهر کیپ تاوان در آفریقای جنوبی
در این شهر جرم و جنایت ، سرقت ، قتل ، تجاوز به عنف، آدم ربایی در بالاترین حد قرار دارد و گردشگران خارجی تامین جانی ندارند.
2) شهر کراچی در پاکستان
این شهر نیز یکی از خطرناک ترین شهرها در آسیا به حساب می آید. خطرهایی که در این شهر وجود دارد شامل عملیات تروریستی ، شورش و قتل است.
3) شهر دیترویت آمریکا
این شهر به " شهر موتورسیکلت ها معروف است. این شهر نیز خطرناک ترین شهر در آمریکا شناخته شده است .
4) بغداد در عراق
این شهر از وقتی که آمریکا عراق را اشغال کرده ناامن شده است. به طوری که از سال دو هزار و سه تاکنون بیش از شصت و پنج هزار نفر از شهروندان غیر نظامی آن در عملیات تروریستی کشته شده اند.
5) گروزنی در جمهوری چچن روسیه
این شهر نیز فاسد ترین شهر در روسیه شناخته شده است که در آن قاچاق مواد مخدر، روسپیگری، آدم ربایی در بیشترین حد خود وجود دارد.
6) موگادیشو در سومالی
ناامنی موگادیشو به علت سالها جنگ داخلی بوده است . تاکنون پانصد هزار نفر از جمعیت این شهر که نیمی از جمعیت آن به حساب می آید از آن فرار کرده اند .
7) سیوداد خوارز در مکزیک
ناامنی این شهر نیز به علت وجود گروههای تبهکار و فعال در قاچاق مواد مخدر است .
8)کاراکاس در ونزوئلا
ناامنی این شهر نیز به علت فعالیت کارتل های مواد مخدر است . تنها در سال دو هزار و هشت بیش از پانصد نفر در درگیری های قاچاقچیان کشته شدند.
9) نئواورلئان در آمریکا
ناامنی این شهر به علت قتل های زیادی است که در آن رخ می دهد.
10) ریو دو ژانیرو در برزیل
هر چند این شهر یکی از زیباترین شهرهای جهان است اما خشونت و ناامنی در آن بیداد می کند.

دل به هیوات لیده دا , لانکی دلی
تو له وه رزی یادی مه ن دا , سه رچلی

خالید حسامی( هیدی )
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

كنجد براي رفع ناراحتي كيسه صفرا مفيد است

گياه كنجد علاوه بر اينكه بر روي عملكرد معده و روده تاثير مثبتي گذاشته و خطر برخي از مشكلات مفصلي و عضلاني را كاهش مي‌دهد، براي رفع ناراحتي و مشكل صفرا نيز مفيد است.
عماد معصومي متخصص تغذيه در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تصريح كرد: گياه كنجد از گذشته به عنوان يكي از گياهان ارزشمند براي مصرف و پيشگيري از بروز برخي از بيماري ها و نارسايي ها شناخته مي‌شود و با گذشت زمان هر روز ابعاد جديدتري از فوايد اين گياه مشخص مي‌شود.
وي گفت: كنجد داراي پروتئين هاي ارزشمندي است و روغن آن نيز يكي از روغن هاي اشباع نشده و مفيد براي بدن است، چرا كه اين نوع روغن بر خلاف بسياري از روغن ها مي‌تواند كلسترول خون را كاهش دهد.
معصومي با اشاره به فوايد كنجد براي بدن افزود: كنجد نرم كننده معده و روده است و براي پيشگيري از برخي نارسايي هاي دستگاه گوارشي بسيار مفيد است.
وي تاكيد كرد: گياه كنجد علاوه بر تاثير مفيد بر روي دستگاه گوارش، خاصيت هاي ضد روماتيسمي و رفع قولنج را داشته و مي‌تواند به عملكرد بهتر مفاصل نيز كمك كند.
اين متخصص تغذيه تصريح كرد: گياه كنجد علاوه بر اينكه بر روي عملكرد معده و روده تاثير مثبتي گذاشته و خطر برخي از مشكلات مفصلي و عضلاني را كاهش مي‌دهد، براي رفع ناراحتي و مشكل كيسه صفرا نيز مفيد است.
وي با اشاره به اينكه دم كرده برگ كنجد خطر بروز اسهال خوني را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد، اظهار داشت: برخي مطالعات نشان مي‌دهند كه كنجد بر روي دستگاه ادراري، تناسلي بدن نيز تاثير مثبتي گذاشته و مي‌تواند اختلالات ادراري را نيز كاهش دهد.
معصومي ياد آور شد: مجموع فوايد فوق و بسياري ديگر از مزيت هاي گياه كنجد نشان مي‌دهد كه اين گياه ارزشمند بايد بيشتر در تغذيه روزانه مردم استفاده شود و مصرف آن بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.
وي خاطر نشان كرد: برخي از افراد به ويژه كساني كه معده ضعيفي دارند، ممكن است به دليل هضم سنگين كنجد دچار مشكل شوند كه اين افراد بايد مصرف كنجد را تا حدودي محدود كنند و يا آن را با مواد غذايي ديگري همچون سركه و عسل مصرف كنند.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

ناله جانسوز باباطاهرعریان یکی از آن بارقه های عشق است
که می توان آن را صیحه قدسی و شعله آسمانی شناخت و
نوای پرسوز و گدازش از دل پاک پر از عشق و محبت
حق برخاسته که بی اختیار چون کوه آتشفشان،شررش
در دلها تاثیر میکند.
در تذکره ها شرح حال مفصلی ازین عارف مجرد از
قیود عالم و عاشق عریان از علائق دنیا نتوان یافت.
ولی مقام علمی و مراتب عرفانی طاهر که از کلمات
قصارش معلوم میگردد،ارباب نظر و اهل معرفت
را در زبان عربی بدلیل کلمات قصار و در
زبان فارسی بدلیل سرودن رباعیات تحت تاثیر
قرار داده است.

خوشا آنانکه الله یارشان بی
بحمد و قل هو الله کارشانبی
خوشا آنانکه دایم در نمازند
بهشت جاودان بازارشان بی

دلم میل گل باغ ته دیره
درون سینه‌ام داغ ته دیره
بشم آلاله زاران لاله چینم
وینم آلاله هم داغ ته دیره

به صحرا بنگرم صحرا ته وینم
به دریابنگرم دریا ته وینم
بهر جا بنگرم کوه و در و دشت
نشان روی زیبای ته وینم

غمم غم بی و همراز دلم غم
غمم هم صحبت وهمراز و همدم
غمت مهله که مو تنها نشینم
مریزاد بارک الله مرحباغم

غم و درد مو از عطار واپرس
درازی شب ازبیمار واپرس
خلایق هر یکی صد بار پرسند
تو که جان و دلی یکبارواپرس

دلت ای سنگدل بر ما نسوجه
عجب نبود اگر خارا نسوجه
بسوجم تا بسوجانم دلت را
در آذر چوب تر تنها نسوجه

خوشا آندل که از غم بهره‌ور بی
بر آن دلوای کز غم بی‌خبر بی
ته که هرگز نسوته دیلت از غم
کجا از سوته دیلانت خبر بی

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

ادويه‌هايی كه جان شما را نجات مي‌دهند!

دانش پزشكي مدرن شناسايي و مطالعه روي قدرت بي‌انتهاي چاشني‌ها، ادويه‌ها و گياهان را آغاز كرده است و قصد دارد از اين تركيبات مفيد و شفابخش به عنوان سلاح‌هايي براي مقابله با بيماريهاي گوناگون از سرطان گرفته تا آلزايمر استفاده كند.
به گزارش ايسنا، دكتر بهارات آگاروال، استاد پزشكي مركز سرطان اندرسون در دانشگاه تگزاس و نويسنده اثر «ادويه‌هاي شفابخش» در اين رابطه اظهار داشت: در سالهاي اخير متخصصان تلاش خود را آغاز كرده‌اند تا براساس شواهد پزشكي نشان دهند كه چرا هزاران سال انسان از ادويه‌ها براي مصارف پزشكي و درماني استفاده مي‌كرده است.
در اين مقاله فهرست 6 مورد از مفيدترين و شفابخش‌ترين ادويه‌ها كه در سراسر جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرند، ارائه شده است. اين 6 ادويه عبارتند از:
1-‌ مريم گلي؛ امروزه متخصصان گياه‌شناسي و گياهان دارويي، مصرف چاي مريم گلي را براي بهبود مشكلات معده و گلودرد توصيه مي‌كنند. يك مطالعه جديد نشان داده است كه استفاده از افشانه حاوي محلول مريم گلي به داخل گلو در كاهش درد بسيار موثر است. بررسي‌ها هم همچنين نشان داده است كه مريم گلي برخي از علایم اوليه آلزايمر را بهبود مي‌بخشد و روي نوعي ماده شيميايي تاثير مي‌گذارد كه در حافظه و يادگيري نقش دارد. براي مثال گروهي از دانشجويان كه از كپسول‌هاي حاوي اين گياه استفاده كرده بودند در تست‌هاي حافظه امتيازات بهتري را به دست آوردند.
2- رزماري؛ رزماري نيز در تقويت حافظه و سطح هوشياري موثر است. اسيد رزماري و ساير تركيبات آنتي اكسيداني موجود در اين ادويه كه معمولا روي گوشت قرمز و مرغ استفاده مي‌شود، براي مقابله با باكتري‌ها موثر است و حتي به طبع سالم‌تر گوشت كمك مي‌كند.
3- زردچوبه؛ در هند از اين ادويه براي تسريع بهبود و شفاي زخم‌ها استفاده مي‌شود. همچنين چاي زردچوبه در بهبود سرماخوردگي و مشكلات تنفسي موثر است. پزشكي مدرن نيز بسياري از خواص مفيد زردچوبه شامل خواص آنتي اكسيداني و ضد التهابي را تاييد كرده است.
زردچوبه حاوي ماده‌اي به نام كوركيومين است كه مي‌تواند دردهاي ناشي از آرتريت،‌ جراحات دنداني را كاهش دهد. هم چنين در برخي از مطالعات كه خاصيت اين ادويه در كنترل بيماري‌هاي قلبي، ديابت و آلزايمر مشاهده شده است. علاوه براين‌ها دكتر آگاروال در مطالعات خود به خاصيت اين ادويه در درمان سرطان به ويژه سرطانهاي روده، پرستات و سينه پي برده است.
4- فلفل تند؛ برخي از متخصصان معتقدند كه خوردن فلفل تند در هواي گرم مي‌تواند سيستم خنك كننده بدن را به طور طبيعي مورد هدف قرار دهد و در نتيجه بدن را خنك كند. بعلاوه، نوعي تركيب موجود در فلفل تند موسوم به «كاپسايسين» سوخت و ساز بدن را تشديد مي‌كند و سوختن چربي را تشديد مي‌كند. به اين ترتيب مي‌تواند در طولاني مدت موجب كاهش وزن شود. اين ماده در عين حال با تقويت توان سلولهاي معده خطر بروز زخم معده را كاهش مي‌دهد و اين عضو را در برابر عفونت‌ها و باكتري‌هاي توليد كننده زخم مقاوم مي‌سازد. فلفل تند هم چنين با كاهش كلسترول بد از قلب محافظت مي‌كند.
5- زنجبيل؛ اين ادويه به داروخانه گياهي معروف است. زنجبيل از قديم براي درمان سرماخوردگي و مشكلات معده استفاده مي‌شود و غني از تركيبات ضد التهابي است كه هركدام براي مقابله با سرطان ‌هاي مختلف و كاهش دردهاي آرتريتي مفيد هستند. افرادي كه روزانه كپسول زنجبيل مصرف مي‌كنند 25 درصد كمتر دچار دردهاي عضلاني مي‌شوند. همچنين تزريق عصاره اين ادويه در بهبود دردهاي اوستئوآرتريت زانو موثر است. عصاره زنجبيل حالت تهوع را كاهش مي‌دهد و به كاهش تهوع صبحگاهي ناشي از جراحي و شيمي درماني كمك مي‌كند.
6- دارچين؛ اين ادويه نيز به نوبه خود تاثيرات و خواص مفيد بسياري دارد. دارچين اشتها را افزايش داده و گوارش را تسهيل مي‌كند. اين ادويه براي كنترل قندخون در افراد مبتلا به ديابت نوع دوم بسيار موثر است. مصرف دارچين به مقدار محدود تاثيرات بسيار قابل توجهي روي بدن و حفظ سلامتي دارد.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

داستان كوتاه

یک مرد جوان درجلسه روز چهارشنبه مدرسه کتاب مقدس شرکت کرده بود. شبان در مورد گوش شنواداشتن و اطاعت کردن از خدا صحبت می کرد. آن مرد جوان متعجب از خود پرسید: " آیا هنوز خدا با مردم حرف میزند؟ "
بعد از جلسه با یکسری از دوستانش برای خوردن قهوه و کیک بیرون رفتند و در آنجا با هم در مورد این پیغام گفتگو کردند. خیلی ها می گفتند که چگونه خدا آنها رادر زندگیشان هدایت کرده است.
حدودساعت ده آن مرد جوان با اتومبیل خود به طرف خانه حرکت میکند. همانطور که در ماشین نشسته شروع به دعا کردن می کند: " خدایا اگرتو هنوز با مردم حرف میزنی لطفاً با من نیز حرف بزن. من گوش خواهم کردوتمام سعیم را خواهم کرد که مطیع توباشم."
همانطوری که درخیابان اصلی شهرشان رانندگی می کرد ناگهان احساس عجیبی میکند که یکجا بایستی بایستد تا مقداری شیر بخرد. او سر خودرا تکان داده و می گوید: " آیا خداتو هستی؟ " چون که جوابی نمی گیرد شروع می کند به ادامه دادن به رانندگی. ولی دوباره همان فکر عجیب:" مقداری شیر بخر. " مرد جوانبه یاد داستان سموئیل می افتد که چگونه وقتی خدا برای اولین بار با او حرف زد نتوانست صدای او را تشخیص دهد ونزد عیلی رفت چونکه فکر میکرد که او با او حرف میزد.
او گفت: "باشه خدا اگراین تو هستی که حرف میزنی من شیر را میخرم." به نظر اطاعت کردن آنقدرهم سخت نبود چون که بهرحال او میتوانست ازشیریکه خریده استفاده کند. پس او اتومبیل را متوقف کرد و مقداری شیر خریدو به راهش به طرف خانه ادامه داد.
وقتی خیابان هفتم را ردمی کرددوباره الزامی را در خود حس کرد:" بپیچ به اینخیابان" او فکر کرد که این دیوانگی است و از آنجا گذشت. دوباره همان احساس، پس او فکر کرد که باید به خیابان هفتم برود پس چهارراه بعدی را دور زد تا به خیابان هفتم برود و به حالت شوخی گفت: " باشه خدا اینکار را هم می کنم.
وقتی چند ساختمان رارد کرد احساس کرد که آنجا بایستی توقف کند. وقتی اتومبیل را به کناری گذاشت به اطراف نگاهی انداخت. آن منطقه حدوداً تجاری بود. در واقع بهترین منطقه شهر نبودولی بدترین هم نبود. اکثر مغازه ها بسته بودند وبیشترچراغهای خانه ها نیزخاموش بودند که بنظر همه خواب بودند.
اودوباره حسی داشت که می گفت: شیر را به خانه روبرویی ببر." مرد جوان به خانه نگاهیانداخت. خانه کاملاً تاریک بود و به نظر می آمد که افراد آن خانه یا در خانه نبودند و یا خوابیده بودند. او در ماشین را باز کرد وروی صندلی نشست.
خداوندا این دیوانگیست. الان مردم خوابند و اگر الان آنها را از خواب بیدار کنم خیلی عصبانی می شوند و بعد من مثل احمقها به نظرمیرسم بالاخره او در اتومبیل را باز کردوگفت: باشه خدا اگر این تو هستی که حرف می زنی من میرم جلوی در و شیر را به آنها می دهم ولی اگرکسی سریع جواب نداد من فوراً از آنجا میرماو ازعرض خیابان عبور کردو جلوی در رسید و زنگ در را زد. صدایی شنید مردی به طرف بیرون فریاد زد وگفت: کیه؟ چی می خواهی؟و قبل از اینکه مرد جوان فرار کند در باز شد. مردی با شلوار جین و تی شرت در را باز کرد و بنظر که ازتخت خواب بلند شده بود. قیافه عجیبی داشت و از اینکه یک مرد غریبه در خانه اش را زده زیادخوشحال نبود. گفت: چی میخواهی؟ فرد جوان شیر را به طرفش دراز کرد وگفت: براتون شیر آوردم. آن مرد شیر را گرفت و سریع داخل خانه شد. زنی همراه با بچه شیر را گرفت و به آشپزخانه رفت و آن مرد هم بدنبال او. بچه مدام گریه می کرد و اشک از چشمان آن مرد سرازیربود.
مرد درحالی که هنوزگریه می کردگفت: ما دعا کرده بودیم چون که این ماه قبضهای سنگینی راپرداخت کردیم و دیگه پولی برای ما نمانده بود و حتی شیر نیز برای بچه مان در خانه نداریم. من دعا کرده بودم و از خدا خواسته بودم که به من نشان بدهد که چگونه شیر برای بچه ام تهیه کنم."همسرش نیز از آشپزخانه فریادزد: من از او خواستم که فرشته ای بفرستد تا برای ما شیر بیاورد، شمافرشته نیستید؟مرد جوان دست خود را به جیب برد و کیفش را بیرون آوردو هرچه پول در کیفش بود را دردست آن مرد گذاشت و برگشت بطرف ماشین درحالی که اشک ازچشمانش سرازیر بود. حالا دیگر می دانست که خدا به دعاهاجواب می دهد.
این کاملاً درست است. بعضی وقتها خدا خیلی چیزهای ساده ازما می خواهد که اگر مامطیع باشیم قادر خواهیم بود که صدای او را واضحتربشنویم. لطفاً گوش شنوا داشته باشید و اطاعت کنید تا اینکه برکت بگیرد.

خالید حسامی( هیدی )

ویرایش توسط behnam5555 : 06-16-2011 در ساعت 11:37 AM
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

ديابتي‌ها بادام درختي بخورند

كارشناسان تغذيه و سلامت با بررسي نتايج يك مطالعه بين‌المللي تاكيد كردند كه مصرف چند عدد مغز بادام درختي در روز براي مقابله با بيماري ديابت كه امروزه عده زيادي از مردم جهان را مبتلا كرده است، مفيد است.
به گزارش ايسنا، دكتر ريتش گيوپتا، رييس بخش باليني در بيمارستان فورتيس سي- داك در هند خاطرنشان كرد: مصرف بادام درختي تاثير مثبتي براي كاهش كلسترول بد خون و همچنين بهبود حساسيت انسوليني دارد.
ديابت زماني بروز مي‌كند كه مقدار هورمون انسولين كاهش يافته و ترشح و تنظيم اين هورمون دچار اختلال شود. علائم اين بيماري شامل خستگي، تشنگي زياد و تكرار ادرار هستند.
سازمان جهاني بهداشت در تازه‌ترين گزارش خود اعلام كرد كه در حال حاضر 8/50 ميليون نفر در كشور هند به ديابت مبتلا هستند و اين كشور بالاترين نرخ مبتلايان به اين بيماري را در جهان دارد.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، دكتر آنوپ ميسرا، رييس انجمن ديابت هند نيز در اين باره گفت: يك مشت بادام درختي 164 كالري انرژي و 7 گرم پروتئين است كه براي مقابله با اشتهاي زياد و كنترل خوردن مفيد است. بعلاوه بادام درختي به استحكام و تقويت استخوانها در كودكان در حال رشد كمك مي‌كند.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

طنز

خر نو بر

روزی خری ز صاحب خود شکوه کرد و گفت
آخر من فلک زده کافر که نیستم

در گیر ودار دهر بر غیر و آشنا
دشنامها که می دهی کر که نیستم

خروار بار به پشت من است می شوی سوار
در حمل بار وانت و خاور که نیستم

بهر خدا قشو کن و تیمار کن مرا
از گربه مادام کوری کمتر که نیستم

خرچنگ و خر مگس یا هر خر دگر
آن هم خر است من خر نوبر که نیستم

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

علائم سنگ کلیه

گاهی اوقات علائم سنگ کلیه به هیچ‌وجه بروز نمی‌کند، بنابراین حتی شما نیز از وجود آن بی‌اطلاع هستید.

درد
احتمالا درد، بارزترین علامت سنگ کلیه است. درد کلیه که نوعی درد انقباضی است، هنگام شروع انقباض عضلات دیواره حالب احساس می‌شود. درد صرفا یک واکنش طبیعی نسبت به تلاش سنگ کلیه برای رسیدن به ناحیه مثانه است.ممکن است این درد از کمر تا کشاله ران احساس شود و می‌تواند در پهلو یا وسط شکم وجود داشته باشد که به محل قرارگرفتن سنگ بستگی دارد. از طرفی، درد می‌تواند به ناحیه کشاله ران نیز برسد.

افزایش دفع ادرار یا عدم توانایی در دفع ادرار
ممکن است علائم سنگ کلیه هنگام حرکت سنگ کلیه از حالب به داخل مثانه بروز کند. علائم سنگ کلیه مورد به مورد متفاوت است. ممکن است برخی از افراد مبتلا به سنگ‌کلیه قادر به کنترل میل به دفع ادرار خود نباشند، حال آنکه برخی دیگر احساس دفع ادرار دارند اما ادراری دفع نمی‌شود.

حالت تهوع و استفراغ
به‌دلیل ارتباط با روده‌ها، حالت تهوع و استفراغ 2 علامت سنگ کلیه است که ممکن است شخص مبتلا آن را تجربه کند.

دو علامت نهایی ادرار چرکی و سوزش ادرار
ادرار چرکی حاکی از وجود میکروب در ادرار است. برخلاف خون، معمولا چرک در ادرار به‌سختی مشاهده می‌شود. برای تشخیص قطعی وجود چرک در ادرار انجام آزمایش ادرار ضروری است.سوزش ادرار به معنی احساس سوزش هنگام دفع ادرار است که بدترین تجربه ممکن به‌شمار می‌رود.

همشهری

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

خواب كمتر از شش ساعت خطرناك است

به گفته دانشمندان خواب کمتر از شش ساعت در شب خطر مرگ ناشي از حمله قلبي يا سکته مغزي را افزايش مي دهد.
به گزارش ايرنا و به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس، با اين حال اين مطالعه که در مجله European Heart منتشر شده است هشدار مي دهد افرادي که بسيار زياد مي خوابند نيز احتمالا با خطر ابتلا به حمله قلبي روبرو هستند.
در حالي که بعيد است خوابيدن زياد، علت ابتلا به حمله قلبي باشد اما بيماري هاي طولاني مدت مانند بيماري قلبي اغلب باعث مي شوند که مبتلايان احساس خستگي بکنند بنابراين خوابيدن بيش از نه ساعت در شب مي تواند يک علامت هشدار زود هنگام باشد.
محققان متوجه شدند افرادي که کمتر از شش ساعت مي خوابند حدود 50 درصد بيشتر احتمال دارد که به يک حمله قلبي مبتلا شوند و 15 درصد بيشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزي هستند.
بنابراين نداشتن خواب کافي موجب افزايش سطوح لپتين در خون مي شود که به معني نداشتن احساس سيري پس از غذا خوردن است.
همچنين موجب افزايش سطوح گرلين مي شود که عامل تحريک اشتها و در نتيجه ايجاد احساس گرسنگي در انسان است.
بنابراين افرادي که خواب کمي دارند تمايل بيشتري براي خوردن دارند و احتمال بيشتري دارد که چاق شوند . بنابراين خطر ابتلا به فشار خون بالا و بيماري قلبي که منجر به ابتلا به حمله قلبي و سکته مغزي مي شود در اين افراد بيشتر است.
کارشناسان به بزرگسالان توصيه مي کنند که براي سالم ماندن دست کم شش يا هفت ساعت در شب بخوابند.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 06-16-2011
behnam5555 آواتار ها

میل ایاز؛ قدیمی ترین بنای غزنویان

مناره یا میل ایاز، قسمتی از رباط ارسلان جاذب است و در محل سنگ بست در مسیر تربت جام به مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد.
این بنا كه از قدیمی ترین و مهم ترین آثار دوران غزنویان است به همت ارسلان جاذب والی و سپهسالار توس در زمان سلطان محمود غزنوی ساخته شده و پس از مرگ او -که در سال 419 یا 420 اتفاق افتاد- در این بنای ساده زیبا و باعظمت دفن شد.
ارسلان جاذب از ممدوحان فردوسی و از كسانی بوده كه او را متمایل به گرایش های حماسی در ایران می دانند. جالب است بدانید که در زمان حیات او توس رو به پیشرفت و ترقی فرهنگی و سیاسی گذاشت و از مراكز چهارگانه و پر اهمیت خراسان شد.
میل ایاز كه ظاهرا همتایی در طرف دیگر ساختمان داشته، در گذشته جزو رباط بزرگی بوده كه در سالهای 389 تا421 هجری ساخته شده است. این مناره دارای 40 متر بلندی و حدود 100 پله برای صعود و قطر آن در پایین حدود 5/5 متر و در بالا 5/2 متر است. این دو مناره علاوه بر جنبه زیبایی و راهنمایی مسافران وظیفه جایگاه دیده‌بانی را نیز انجام می‌داده‌اند.
گرداگرد فراز مناره نوشته‌ای از آجر با خط کوفی دیده می‌شود و فضای داخلی این بنا با رنگهای مختلف و نقوش هندسی، كتیبه كوفی و گچبری زینت یافته است و گوشواره ای مشبك پا كار گنبد، و آجر چینی خفته و راسته بنا، خط كوفی معقلی زیر گنبد و تكرار كلمه محمود در آن از ویژگی های این بنا است.
مقبره ارسلان جاذب آجری و دارای نقش‌هایی با آجر و رنگ روشن و کتیبه‌ای بر گرداگرد سقف داخلی گنبد است. بالای دیوار آن نیز کتیبه‌ای به خط کوفی و با رنگ آبی در زمینه کدار وجود دارد. این بنا دارای گنبد کوتاه روی سافه‌ای 8 وجهی است. این ساقه بر مکعبی با ارتفاع 10 متر استوار شده و در میان رباط سنگ بست قرار دارد که اکنون ویرانه است اما در نزدیکی آن رباط دیگری توسط امیر علیشیر نوایی ساخته شده که هنوز وجود دارد.
رباط سنگ بست با نقشه مستطیل دارای برج های دیده بانی و نگهبانی است. نیم برجهایی برای تقویت دیوارهای اصلی و مرتفع آن وجود دارد. سر در ورودی این بنا شباهتی بسیار با كاروانسرای مهیار در اصفهان دارد. فضای داخلی رباط در حیاط مركزی مشتمل بر حجره ها و اتاقهای ویژه اقامت كاروانیان و اصطبل است.
تبیان

خالید حسامی( هیدی )
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)