بازگشت   پی سی سیتی > کامپیوتر اینترنت و شبکه Computer internet > اینترنت و شبکه INternet & network > اخبار IT

اخبار IT جدیدترین اخبار آی تی در این تالار

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-21-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض روبات‌های جدید حس لامسه دارند

روبات‌های جدید حس لامسه دارند

تهران - متخصصان 'ام آی تی' با استفاده از شیوه‌ای مشابه احیای قلبی در علم پزشكی، موفق شدند با استفاده از نوعی ماده ژله‌ای، عملكرد پوست انسان را شبیه‌سازی كنند.

به گزارش ساینس، متخصصان ام آی تی در تحقیقات خود از نوعی ماده‌ای ژله‌ای موسوم به بلوسو ژابوتینسكی (بی زد) استفاده كردند كه در اواخر دهه 90 میلادی تولید شد. این ماده عجیب در شرایطی خاص، بدون نیاز به محرك‌های خارجی، همچون قلب انسان دارای ضربان است.

محققان ام آی تی روشی را ابداع كردند كه با اعمال محرك‌های فیزیكی، نوسانات ماده بی‌زد را كنترل كنند.

از طرفی این ماده به واسطه تحریك شدن توسط عوامل محیطی می‌تواند به مانند پوست بدن پالس‌هایی را تولید و مستقیماً به یك پردازنده ارسال كند.

این دو قابلیت بسیار مهم ماده بی‌زد را به گزینه مناسبی برای تولید پوست مصنوعی روبات‌ها و ایجاد حس لامسه در آن‌ها تبدیل كرده است.

البته این ماده عجیب كاربردهای دیگری نیز مانند تولید حسگرهای حساس به فشار در وسایل نقلیه و ابزارهای مختلف دارد.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 04-22-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض عرضه بسته نرم‌افزاری 'ادوبی' به همراه خدمات جدید ابری

عرضه بسته نرم‌افزاری 'ادوبی' به همراه خدمات جدید ابری

تهران - شركت' ادوبی' بسته نرم‌افزاری جدید خود را به همراه خدمات ابری در روز دوشنبه چهارم اردیبهشت به بازار عرضه می‌كند.

به گزارش نیوزویك ،شركت ادوبی رسما اعلام كرد بسته نرم‌افزاری 'كریتیو سوییت 6 'را به همراه نرم‌افزار 'كریتیو كلود' و خدمات ابری جدید در روز دوشنبه چهارم اردیبهشت به بازار عرضه خواهد كرد.

شركت ادوبی پیش از این جزییات و ویژگی‌های نرم‌افزارهای مختلف این بسته نرم‌افزاری جدید را منتشر كرده است.

با وجود این تا كنون چیزی درباره هزینه 38 پوندی ماهیانه برای استفاده از خدمات ابری این شركت توسط مسئولان آن گفته نشده است.

این بسته نرم‌افزاری همانند نگارش‌های قبلی خود شامل نرم‌افزارهای فتوشاپ، افترافكتس، پرمیر پرو، ایلوستریتر، این دیزاین، فلش پرو، دریم ویور، فایروركس و البته نرم‌افزار جدید كلود خواهد بود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-23-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض سونی 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان در اختیار كاربران قرار می دهد

سونی 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان در اختیار كاربران قرار می دهد

تهران - شركت سونی 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان را به منظور به ‌اشتراك‌گذاری عكس و فیلم در اختیار كاربران قرار می‌دهد.

به گزارش ایرنا و به نقل از ساینس، شركت سونی اعلام كرد خدمات ابری جدید خود را با عنوان 'پلی مموریز آنلاین' كه به‌منظور به به‌اشتراك‌گذاری عكس و فیلم توسط كاربران طراحی شده است هفته دیگر به بازار روانه می‌كند.

این خدمات در ابتدا تنها در شش كشور ژاپن، كانادا، آلمان، فرانسه،‌ انگلیس و ایالات متحده قابل استفاده است و 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان را در اختیار كاربران قرار می‌دهد.

این خدمات امكان بارگذاری عكس‌ها و فیلم‌های تهیه شده توسط دوربین‌های شركت سونی را با استفاده از نر‌م‌افزار خاصی برای كاربران فراهم می‌كند.

این خدمات بخشی از رویكرد جدید شركت سونی برای اتصال تمام محصولات آن از طریق یك پلتفرم آنلاین محسوب می‌شود.

این اقدام سونی شباهت زیادی به رویكرد اپل در عرضه خدمات iCloud روی گوشی‌ها، كامپیوترها و سایر محصولات این شركت دارد.

با توجه به عرضه نرم‌افزار ویرایش تصویر سونی برای كنسول بازی پلی استیشن 3 انتظار می‌رود این شركت كنسول‌های بازی خود را نیز به این پلتفرم آنلاین متصل كند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-28-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض رونمایی از اولین لاستیك هوشمند خودروی جهان

رونمایی از اولین لاستیك هوشمند خودروی جهان

تهران - گروهی از محققان دانشگاه لایپزیگ آلمان ، اولین لاستیك هوشمند خودروی جهان را ساختند كه بطور خودكار خود را با شرایط معمول آب ‌وهوایی حتی در زمان رانندگی منطبق می‌كند.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، محققان آلمانی از این لاستیك سازگار در نمایشگاه هانوور كه بزرگترین نمایشگاه صنعتی جهان در شمال آلمان بوده، رونمایی كردند.

براساس این گزارش ، این لاستیك به حسگرهای الكترونیكی مجهز بوده كه قادر به تشخیص زمین‌ها و نواحی مختلف از بزرگراه گرفته تا جاده‌های آسفالت دارای سنگفرش یا هوای خشك، بارانی یا برفی هستند.

این گزارش می افزاید:مقطع عرضی لاستیك‌ها طبق شرایط بطور خودكار و حتی در زمان حركت خودرو تغییر می‌كند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-30-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض درس خارج فقه 'فناوری های نوین' در قم برگزار می شود

نخستین بار در كشور

درس خارج فقه 'فناوری های نوین' در قم برگزار می شود

قم - نخستین بار در كشور درس خارج فقه 'فناوری های نوین' با تدریس حجت الاسلام'حمید شهریاری' رییس مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی در قم برگزار خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این سلسله مباحث قرار است به صورت هفتگی پنجشنبه ها از ساعت 8 الی 9 در سالن اجتماعات مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی واقع در شهر مقدس قم، بلوار جمهوری اسلامی نبش كوی شماره چهار دنبال شود.

درس خارج فقه فناوری‌های نوین با موضوعاتی همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات،محیط زیست،‌ مهندسی ژنتیك، فناوری تولید مثل، پیوند اعضاء،‌ مرگ مغزی، شبیه سازی،‌ فناوری فضایی و هسته ای با حضور علاقه مندان آغاز می شود.

تعریف فناوری و فناوری‌های نوین، اثرات مثبت و منفی فناوری‌های نوین بر حیات انسان و محیط زیست، مسایلی كه فناوری‌های نوین برای جوامع ایجاد كرده است، جایگاه بحث مسائل فناوری‌های نوین در فقه شیعه و بحث تطبیقی در باب مسایل فناوری‌های نوین،‌ بخشی از مباحث مربوط به فقه فناوری‌های نوین است كه در این درس ارایه می شود.

همچنین، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری تولید مثل، مهندسی ژنتیك، محیط زیست (كاربرد فناوری برای بهره برداری از محیط زیست)،‌ پیوند اعضاء، كنترل زاد و ولد، مرگ مغزی و مفهوم حیات و حقیقت انسان، شبیه سازی، فناوری فضایی(احكام فقهی زندگی در فضا)، فناوری هسته ای، آزمایش های هسته ای، بخشی از فصول اصلی بحث مسائل فناوری های نوین است.

در بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز محورهایی مانند ارزش فناوری اطلاعات و ارتباطات، حریم خصوصی در عصر جدید، امنیت در فناوری اطلاعات و ارتباطات، گمنامی، مالكیت فكری و نشر آزاد اطلاعات، هرزه نگاری، پالایش محتوا، ماهواره‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی و احكام آن، جرایم رایانه ای از دیدگاه فقهی مورد بررسی قرار می گیرد.

در بحث فناوری تولید مثل نیز محورهایی همچون بارورسازی در لوله آزمایشگاه، اهدای گامت و جنین، خرید و فروش گامت یا جنین، بانك اسپرم و تخمك رحم جایگزین بررسی می شود.

ژن درمانی، بهبود ژن و اطلاعات ژنتیكی از محورهای بحث مهندسی ژنتیك و قطع درختان جنگل بطور گسترده، صید دسته جمعی و شكار ماهی و حیوانات، استفاده از سوخت‌های فسیلی و گرم شدن زمین، بخشی از محورهای محیط زیستی این درس خارج فقه است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض اولین تبلت ضد آب ساخته شد

اولین تبلت ضد آب ساخته شد

تهران – محققان ژاپنی موفق به ساخت اولین تبلت ضد آب دنیا شدند

به گزارش ایرنا 'ساینس'، این تبلت صد درصد ضد آب است و كاربران به راحتی قادرند این تبلت را با خود به داخل وان حمام ببرند.

این تبلت 7 اینچی دارای وضوح 600×1024 است.

برخی از مشخصات این تبلت عبارتند از :

•پردازنده 1 گیگاهرتزی
•512 مگابایت RAM
•8 گیگابایت حافظه داخلی
•مجهز به سیستم Wi-Fi
•مجهز به فناوری GPS
•مجهز به فناوری بلوتوث
•مجهز به دو دوربین 5 و 1.3 مگاپیكسلی

مشخصات این محصول موجب شده است كه پردازش اطلاعات در آن با سرعت بسیار بالایی صورت گیرد.

در حال حاضر فروش آنلاین این محصول آغاز شده است و به گفته كارشناسان این محصول تا پایان ماه جاری روانه بازار می‌شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض دوره های مجازی آموزش دفاع سایبری برگزار می شود

دوره های مجازی آموزش دفاع سایبری برگزار می شود

تهران- رییس مركز پدافند سایبری از تشكیل دوره های مجازی به منظور آموزش مفاهیم دفاع سایبری با همكاری وزارتخانه های مختلف خبر داد.

دكتر 'سعید رحیمی' روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اعلام این مطلب افزود: امروزه امنیت در فضای سایبر یكی از دغدغه های اصلی بیشتر مدیران در نهادهای حساس را تشكیل می دهد و این در حالی است كه برخی كارمندان حتی با مفاهیم امنیت عمومی در حوزه سایبر آشنا نیستند از این رو دوره های آموزشی دفاع سایبری برای تمامی نهادهای اجرایی كشور برگزار می شود.

وی با اشاره به وجود تعابیر مختلف در حوزه امنیت، افتا(اسناد فضای تولید و تبادل اطلاعات) و دفاع سایبری افزود: یك پارچه سازی نهادهای مختلف درگیر با دفاع سایبری از جمله وظایف این سازمان محسوب می شود.

رییس مركز پدافند سایبری خاطرنشان كرد: دفاع سایبری یكی از وظایفی است كه تمامی دستگاه ها و هر سازمانی باید آن را انجام دهد و مطالعات تطبیقی روی بیشتر كشورها حاكی از آن است كه حوزه سایبریكی از اركان مهم دفاع به شمار می رود.

رحیمی اولین حوزه دفاع سایبری را رایانه های شخصی دانست و گفت: هر فرد دارای یك رایانه شخصی است و اطلاعات فردی، اجتماعی، سایبری و بانكی و دیگر موارد را در آن ذخیره می كند كه موظف به حفاظت از آنها است و به نوعی حوزه شخصی محسوب می شود.

وی افزود: حوزه اجتماعی و محیط كسب و كار اجتماعی دومین حوزه دفاع سایبری و سومین رده دفاع شامل رده زیرساخت های حیاتی كشور است كه از آن جمله می توان به حوزه انرژی، غذا و آب و ارتباطات اشاره كرد، این حوزه ها می بایست درهر شرایطی حفاظت شوند.

وی گفت: سطح بالاتر تهدیدات در حوزه سایبری ، تهدیدات ملی و تهدیدات امنیتی و حوزه ملی و امنیتی كشوررا شامل می شود.

رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود از تدوین اسناد بالادستی و راهبردی در حوزه دفاع سایبری و امنیت خبر داد و اظهار داشت: این سند نقش تمامی دستگاه های اجرایی كشور را در بحث امنیت سایبر به طور شفاف مشخص می كند و از همه نهادها برای ایجاد امنیت حوزه سایبر استفاده خواهد كرد.

رییس سازمان پدافند سایبری اظهار داشت: براساس این سند نقش وزارتخانه و ساختار ارتباطی دیده شده است كه پس از نهایی شدن و تصویب در مراجع مرتبط ابلاغ خواهد شد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-06-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض راه اندازی فاز اول شبكه گرید ملی با اتصال 14 مركز علمی وپژوهشی

راه اندازی فاز اول شبكه گرید ملی با اتصال 14 مركز علمی وپژوهشی

تهران- معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت: فاز اول شبكه گرید ملی با اتصال 14 مركز علمی وپژوهشی نیمه نخست امسال راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر'نسرین سلطانخواه' روز یكشنبه در جریان یك نشست خبری اظهار داشت: این پروژه فاز تكمیلی راه اندازی دو ابررایانش ملی در سال 89 است .

وی گفت: درچهارسال گذشته هزار و 800 میلیارد ریال برای 22 طرح كلان فناوری و نوآوری هزینه شده است و نیز در سال 90 شش طرح كلان ملی فناوری و نوآوری اجرا شدند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین از انعقاد 20 طرح كلان ملی فناوری در سال جاری خبر داد.

حمایت از 78 شركت خصوصی دانش بنیان
.......................................................
سلطانخواه گفت: در سال 90 بیش از 78 شركت دانش بنیان توسط ستاد فناوری های راهبردی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری حمایت شدند.

وی افزود: همچنین در سال گذشته طرح های نوآورانه هزار شركت دانش بنیان با مبلغ 18 میلیارد تومان مورد حمایت قرار گرفتند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به برگزاری جشنواره علم تا عمل در سال گذشته گفت: از میان هزار و 174 طرح شركت كننده در این جشنواره 63 طرح به مبلغ 18 میلیارد تومان در قالب وام مورد حمایت قرار گرفتند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض دو آزمون‌ آزمایشی مخصوص داوطلبان مسابقه نانو برگزار می شود

دو آزمون‌ آزمایشی مخصوص داوطلبان مسابقه نانو برگزار می شود

تهران- دبیر كارگروه ترویج ستاد توسعه فناوری نانو گفت: این ستاد در نظر دارد در راستای افزایش سطح آمادگی داوطلبان دومین مسابقه ملی فناوری نانو، دو آزمون آزمایشی مجازی با عنوان 'آزمون آمادگی مسابقه ملی فناوری نانو' را برگزار كند.

'عماد احمد وند' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این دو آزمون در
در روزهای 21 و 26 اردیبهشت‌ماه سال جاری به صورت آنلاین بر روی پایگاه اینترنتی سیستم آموزش فناوری نانو برگزار می شود.

احمدوند امكان حضور همه افراد سراسر كشور در آزمون، سنجش آمادگی داوطلبان توسط خود آنها برای شركت در دومین مسابقه ملی فناوری نانو و آشنایی با نحوه طرح سؤالات را از جمله اهداف این آزمایش های غیرحضوری عنوان كرد.

وی افزود: متقاضیان می‌توانند از ساعت 12 ظهر روزهای 21 و 26 اردیبهشت ماه سال جاری، با مراجعه به صفحه آزمون بر روی پایگاه اینترنتی آموزش فناوری نانو، به مدت 24 ساعت به سؤالات آزمون آزمایشی آمادگی مسابقه ملی فناوری نانو دسترسی داشته باشند.

دبیر كارگروه ترویج ستاد توسعه فناوری نانو خاطر نشان كرد: نتایج این آزمون هیچ تأثیری بر نتایج دومین مسابقه ملی فناوری نانو نخواهد داشت.

احمد وند گفت: داوطلبین می‌توانند برای ورود به سیستم برگزاری آزمون آزمایشی آمادگی دومین مسابقه ملی فناوری نانو به پایگاه اینترنتی آموزش نانو مراجعه كنند.

دومین مسابقه ملی فناوری نانو روز جمعه 29 اردیبهشت در 11 حوزه امتحانی برگزار می شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-16-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض پیش بینی سیستم عامل و نرم افزارهای بومی برای شبكه ملی اطلاعات

پیش بینی سیستم عامل و نرم افزارهای بومی برای شبكه ملی اطلاعات

تهران- رئیس هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینكه اجرای پروژه شبكه ملی اطلاعات یكی از پروژه های كلان است گفت: برای این شبكه ایجاد سیستم عامل بومی و نرم افزارهای كاربردی وب مانند موتورهای جستجو و پست الكترونیكی بومی پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، 'محمدعلی فرقانی' روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه بیستمین كنفرانس مهندسی برق ایران افزود: ایجاد و توسعه شبكه ملی اطلاعاتی یكی از تكالیف قانونی برنامه پنجم توسعه برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است كه راه اندازی آن زیرساخت و ظرفیت لازم برای توسعه كاربردهای مختلف فناوری اطلاعات در كشور را فراهم می كند.

وی دسترسی های پرسرعت را از مزایای این شبكه عنوان كرد وبیان داشت: این شبكه زیرساخت های لازم را برای ذخیره سازی، اشتراك گذاری و پردازش اطلاعات، برقراری كلیه تعاملات و مبادلات الكترونیكی میان كلیه دستگاه های دولتی و بنگاه های خصوصی، امكان دسترسی پرسرعت تمام دستگاه های دولتی، بنگاه‌های خصوصی و مردم به سامانه های اطلاعاتی و خدمات الكترونیكی این شبكه و بهره برداری از پروژه های ملی مانند كارت هوشمند، پرونده سلامت و سامانه الكترونیكی امن فراهم می كند.

رئیس هیات مدیره شركت ارتباطات زیر ساخت ادامه داد: این شبكه ملی خدمات عمومی تحت وب مانند پست الكترونیكی، موتورجستجو، رسانه های اجتماعی و خدمات چند رسانه ای را از طریق اپراتورهای دولتی و خصوصی ارائه خواهد كرد.

وی تولید كارت هوشمند ملی، پرونده‌ الكترونیكی سلامت و احراز هویت و امضای الكترونیكی را از جمله خدمات این شبكه دانست و گفت: به منظور امن سازی اطلاعات در مراكز داده از فناوری های بومی به بلوغ رسیده برای امن سازی شبكه ملی اطلاعات از تجهیزات امنیت شبكه با رویكرد استفاده حداكثری از فناوری های برتر بومی استفاده خواهد شد.

فرقانی یادآور شد: به منظور جلوگیری از تهدیدات این شبكه ملی اقدام به ایجاد و تجهیز آزمایشگاه ضد بدافزار و محصولات 'افتا'( اسناد فضای تولید و تبادل اطلاعات) شد ضمن آنكه از طرحهای توسعه ضد بد افزار نیز حمایت می شود.

رئیس هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت سخت افزار تهدیدات سایبری این شبكه را در بخشهای راهبردی و فنی ذكر كرد و یادآور شد: برای جلوگیری از این تهدیدات كارگروه مدیریت فاوا مصوباتی در این زمینه داشته است كه از آن جمله می توان به ایجاد و تجهیز آزمایشگاه ضد بدافزار و محصولات افتا و كنترل كیفی و امنیتی این محصولات اشاره كرد.

وی حمایت از طراحی و توسعه ضد بدافزار بومی را از دیگر مصوبات این كمیته در راستای جلوگیری از حملات سایبری عنوان كرد و افزود: جایگزینی محصولات و خدمات افتا و ضد بد افزار با محصولات و خدمات بومی در زیرساختهای حیاتی و حساس كشور و تجهیز شبكه زیرساخت به مركز مدیریت عملیات امنیت (SOC) با حداكثر استفاده از توان داخلی از دیگر مصوبات در حوزه مقابله با تهدیدات سایبری است.

رئیس هیات مدیره شركت ارتباطات زیر ساخت، فناوری اطلاعات را قدرت نرم و عامل تحول ساز در جوامع توصیف كرد و گفت: در این راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمادگی دارد تا در اجرای پروژه های تحقیقاتی خود از تجربیات و تخصص نخبگان و متخصصان حوزه ICT بهره مند شود.

بیستمین كنفرانس مهندسی برق ایران از 26 تا 28 اردیبهشت ماه در پردیس دانشكده های فنی دانشگاه تهران برگزار می شود.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)