نمایش پست تنها
قدیمی 11-30-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow روانشناسی گوشی تلفن همراه شما (استیل و زنگ گوشیتونو بگید)

سلام
ضمن تشکر و سپاس تاپیک جالبیه ولی نمیتونه زیاد معتبر و قابل اعتنا و اتکا به عنوان برهان و حجت باشه

بیشتر در حد یک آمارگیری و بررسی اجتماعی و ارائه مطالبی عمومی و غیر تخصصیه و من در حد کمی قبولش دارم

برای این حرفم هم علتهای زیادی وجود داره:

از جمله چگونگی عرضه گوشیهای توسط مارکها و کمپانیها و برندها توسط سازندگان گوشی در بحث استایل و شکل ظاهری گوشی
به طور خلاصه می تونم اینو بگم که به نوعی و با تدابیری بسیار ماهرانه و بازاریابی و سنجش مذاق مشتریان با شگردهای بسیار شاهکارانه این سازندگان گوشی هستند که با ارائه آیتمهای و مباحثی در محصول تولیدی خودشان اشتهای مشتریان رو تحریک می کنند و حتی سلیقه آنها رو تغییر می دهند.

مثلا خودم: من همیشه عاشق موبایلهای تخت و صاف و بدون درب تاشو یا کشوئی یا گردان و چرخشی بوده و هستم ولی ممکنه گوشی مورد نظر من از نظر امکانات و قدرت و اختیارات نرم افزاری و سخت افزاری در میان مدلهای تولید شده به صورت تخت و ساده نباشه

حوب من حالا و در راستای تغییر گوشی و بروز کردن گوشیم به عنوان مشتری چیکار باید بکنم؟

مسلما از روی اجبار و حتی با اکراه تغییر عقیده میدم و مدل تاشو یا چرخشی یا گردان رو انتخاب می کنم شاید هم تغییر مارک و برند بدهم

لطفا و در ادامه مطلب به توضیحات زیر که توسط خودم درج میشه التفاتی بفرمایید:

وفاداری به برند:
بی شک تاکنون و دربازارهای جهانی، چهار برند عمده و سه برند تک محصول در بازار جهانی موفق هستند. نوکیا و سونی اریکسون و سامسونگ و موتورولا در برندهای عمده و اپل آیفون و آی میت و اچ تی سی در برندهای جزیی و تخصصی تر هم در جهان مطرح هستند. کمتر دیده شده کسی مارک گوشیشو عوض کنه و تغییر برند بده،چون کمپانیها همگی در پی نگه داری مشتریان خود هستند.
حتی ممکنه ترک عادت در ساختارهای تولید و عرضه گوشی توسط کمپانی صورت بگیره که مشتری رو راضی نگه داره و ترک عادت یا سلیقه برند مشتری اتفاق نیافته.
یکی از هزاران دلیل اثبات این مطلب رو از تولیدات جاوای اخیر نوکیا (ترک عادت تولید سیمبیان!!!) و تولیدات سیمبیان اخیر سونی اریکسون (ایجاد تنوع در تولید گوشی با سیستم عامل سیمبیان و کمتر شدن تولید گوشی جاوا!!!) و موارد مشابه شاهد هستیم!!!!
که در نوع خودش خیلی عجیبه

و مورد سوم نوع رینگ تون یا زنگ گوشی:
فرض کنیم صدای زنگ نوکیا روی گوشی نوکیای ما و صدای زنگ سونی اریکسون روی گوشی سونی اریکسون ماست... سوال اینه... وقتی در مترو یا اتوبوس یا مکانهای شلوغ گوشی ما زنگ بزنه اونهم با صدایی بلند... چند نفر دست به جیب و دست به کیف می شوند؟؟
پس نمیشه ادعا کرد که افراد طرفدار تنوع رینگتون دمدمی مزاج هستند، ممکنه دلیل اونها برای تغییر زنگ شباهت زنگهای گوشیها با هم باشه. مخصوصا که با کمک اینترنت و بلوتوث بازی و درگاه مادون قرمرز و رم ریدر و..... جابجایی و به اشتراک گذاردن فایلها در بین دارندگان موبایل در جهان کار بسیار ساده و راحتی شده.

صدای زنگ:
این خیلی جالبه که با پیشرفت انواع و اقسام نرم افزارها و سخت افزارها استفاده از ویبره (لرزاننده) گوشیها بین افراد هر روز کم و کمتر میشه و تنوع زنگهایی که خاص و شخصی و دست ساز و حتی برش قسمتی از یک ترانه یا موزیک یا آوا و یا صدای شخصی افراد هستند بیشتر میشه.
بله طبق بحث قبلی ما اکثرا ترجیح می دهیم زنگ گوشیمون رو طوری تنظیم کنیم که به گوشمون آشنا باشه و ملودی تکراری نباشه. و در راستای همین بحث پر قدرت شدن هر روز و هر روز اسپیکر گوشیها جهت بلندتر زدن صدای زنگ هم عامل دیگریه برای افزایش عادت ما به تغییر زنگ.

به هر حال در زندگی شهری امروزه و در مکانهایی که ما انسانها با تراکم بالای جمعیت حضور داریم مسلما صدای بلند هم به گوش میرسه پس صدای زنگها و قدرت پخش گوشیها هر روز بیشتر و بیشتر میشه
یه سوال دیگه: آیا ما انسانها داریم به مرور کر و ناشنوا میشیم؟

پروفایل سازیهای شخصی در گوشیها:
منظورم رو متوجه شدید؟ اگر نه کمی توضیح می دهم.
بیایید یک گوشی NOKIA1100 رو بررسی کنیم. چندتا زنگ داره؟ مثلا بیست تا. چندتا پروفایل شخصی جهت شناخت و تفکیک و دسته بندی افراد موجود در دفترچه تلفن داره؟
مثلا افراد خانواده
دوستان درجه یک
دوستان درجه دوافراد فامیل
همسایگان
همکاران
غریبه ها
مشتریان
کارفرمایان
کارگران
و...

هیچی
حالا بیایید یا Sony Ericsson K8001 رو که گوشی پر کاربری هم هست رو بررسی کنیم
چندتا پروفایل داره؟ شما میتوانید هزارتا شماره تلفن در دفترچه تلفنش با قابلیت بک آپ گیری روی سیمکارت و حافظه رم همراهش جای بدهید.
هزار نفر در دفترچه تلفن گوشی جا می شوند که هر کدام می توانند پنج شماره تلفن برای موبایل و منزل و محل کار و دفتر اداری و غیره.... داشته باشند به همراه نشانی وبسایت شخصی و ایمیل شخصی و تاریخ تولد به همراه هشدار گوشی در روز تولد فرد مخاطب به شما و عکس شخصی هنگام اس ام اس و تماس و زنگ شخصی (رینگتون) برای دسته بندی افراد و حتی صدای شخصی (من به گوشیم میگم دانه کولانه و اون کوروش رو برای تماس طبق دستور من انتخاب میکنه و..)
باز هم بگم؟؟
پس تکنولوژی ساخت گوشی تعیین کننده کاربران و سلایق کاربران و.... میباشد
که البته اون امکانات از میان همین درخواستها برخاسته است.
در کل یه روزی همه برنج می خوردند به صورت کته و پلو
الان تنوع پخت و مصارف برنج در غذاهای ایرانی و غذاهای وارداتی ساخته شده و طبخ شده با برنج اینقدر زیاده که کتابها راجع به پخت غذا فقط با برنج میشه درج کرد

گوشی موبایل هم به صورت یک همراه واقعی برای انسانها در اومده
رنگهای مختلف
طرحهای مختلف
امکانات مختلف
زنگهای مختلف
درجات مختلف
قیمتهای مختلف
خدمات مختلف
و.....

تنهایی انسان قرن بیست و یکم را وسایلی پر خواهند کرد که همه ساخته دست خود انسان هستند
بت پرستی های گذشته جایشان را به مد پرستی های امروزه داده اند
موبایل ما واسطه و رابطه بین ما و اعضای خانواده و دوستان و عزیزان ما شده
در آینده ای نزدیک اغلب کارهای ما با موبایل و وسایل ارتباط جمعی همراه ما صورت خواهد گرفت

این بحث بالا رو به زودی بسط خواهم دادو البته مطمئنا آمارگیریهایی داخلی هم ضمیمه اش خواهم کرد

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید