بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie

فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie مباحث مربوط به فیلم سینما تلویزیون و تئاتر در این بخش

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-25-2010
LP Girl آواتار ها
LP Girl LP Girl آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

20 سپاس در 19 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Post اخبار راديو

متفاوت در راديو با فرار از زندان

ايوب آقاخاني متولد 1354 شهر تبريز و فارغ‌التحصيل كارشناسي ارشد ادبيات نمايشي از دانشگاه تربيت مدرس تهران است. آقاخاني اگرچه به عنوان يكي از كارگردانان و نويسندگان مطرح عرصه تئاتر به شمار مي‌رود، اما در راديو نيز توانسته نمايش‌هايي همچون كودك مدفون، مصاحبه، پزشك نازنين، مسافران، باجه تلفن، هملت و برخي ديگر را به نام خود در مقام كارگرداني، بازيگري و نويسندگي به ثبت برساند. يكي از ماندگارترين آثار ايوب آقاخاني در راديو كه يكي از بزرگ‌ترين نمايش‌هاي راديويي از لحاظ تعدد بازيگر هم به شمار مي‌رود، سريال فرار از زندان است كه سال گذشته در راديو توليد شده و آماده پخش است. گفتگوي ما را با او درباره وضعيت مركز نمايش راديو و نمايش‌هايي كه او توليد كرده است، مي‌خوانيد.

شرايط كار در حوزه نمايش راديو چطور است؟

اصولا كار در حوزه نمايش راديويي هميشه كار پرمخاطره‌اي است. بخشي از اين مخاطرات به دليل شرايط ويژه‌اي است كه توليد يك نمايش خاص راديو دارد و اين شرايط كاملا فني و با امكانات ديجيتال قابل حل است. در عين حال مشكلات موجود در زمينه توليد نمايش هم مشكلاتي نيست كه بتواند مانع كار يك هنرمند در اين زمينه شود. گاهي اين شرايط به سياستگذاري‌‌هاي خرد و كلان مديران برمي‌گردد و گاهي به بودجه و امكانات ديگر.

مهم‌ترين مشكلات گروه‌هاي توليد نمايش‌هاي راديويي چيست؟

مشكلات هميشه بوده و خواهند بود. اما گاهي نوسانات بهينه‌اي هم رخ داده كه بي‌تاثير نبوده، مثل شرايط ويژه‌اي كه باعث شد گاهي زمان بيشتري به توليد نمايش اختصاص داده شود و گاه توليد بسيار محدود شده كه آن هم در نوع خودش امتيازاتي داشته است، البته مركز نمايش راديو امروز با تمام مشكلاتي كه دارد شرايط مطلوب‌تري نسبت به گذشته پيدا كرده است. امروز مركز نمايش، پوياتر از گذشته است و ما اكنون كمتر با مديرانمان درباره جايگاه نمايش‌هاي راديويي بحث مي‌كنيم. چون آنها خودشان به اين مساله واقف هستند. اين مهم‌ترين نكته‌اي است كه من از آن به عنوان امتياز ياد مي‌كنم. بدون شك اين به اين معني نيست كه مشكلاتمان در مركز نمايش كاملا حل شده باشد.
نبايد از اين نكته بسادگي گذشت كه شرايط فرهنگي جامعه ما اكنون شرايط خاصي دارد كه دست ما را در خيلي از حوزه‌ها بسته است. مضاميني كه در نمايش‌ها مطرح مي‌شوند گاه لزوما مورد طبع مخاطبان نيستند و مخاطبان دوستشان ندارند، بنابراين ما با مشكلات ويژه‌اي در اين زمينه روبه‌رو مي‌شويم.
بعضي مواقع شرايط براي توليد نمايش فراهم است، اما نه در مسائلي كه هم براي مخاطب جذاب باشد هم براي خودمان. ما الان در حوزه‌هاي مختلف، نمايش توليد مي‌كنيم كه بخشي از آنها به نفع ما و انطباق شرايط سليقه‌اي ماست، اما بخش‌هاي زيادي هم وجود دارند كه دوستشان نداريم و بناچار آنها را توليد مي‌كنيم و مخاطب هم دوستش ندارد و به هر حال مي‌شنود و همين طور ماجرا ادامه پيدا مي‌كند، اما در نهايت بايد اين نكته را يادآوري كنم كه چون مردم از نمايش‌هاي راديويي استقبال بيشتري مي‌كنند، ما هم پوياتر عمل مي‌كنيم. در واقع مردم به ما انرژي مي‌دهند.
اميدواريم همچنان تبليغات در اين حوزه وسيع‌تر شود تا نمايش‌هاي راديويي مخاطبان بيشتري پيدا كنند.

اطلاع‌رساني و تبليغات در حوزه توليدات برنامه‌هاي نمايشي راديو تا چه حد در جذب مخاطب تاثيرگذار است؟

ما مخاطباني داريم كه به طور رسمي پيگير نمايش‌هاي راديويي هستند و اين مساله ما را راضي و خوشحال مي‌كند و اگر واقعا در اين زمينه تبليغ خوبي شود، قطعا مخاطبان نمايش‌هاي راديويي بيشتر خواهند شد.
در بعضي مواقع ما شاهديم كه همين مخاطبان چطور سراغ اثري را مي‌گيرند كه مي‌دانند ما‌ آن نمايش‌ها را ضبط كرده‌ايم، اما هنوز از راديو پخش نشده است. اينها امتيازاتي است كه نمي‌توان ناديده گرفت. ما همچنان فكر مي‌كنيم تبليغات در اين زمينه ضعيف است. ارتباط گرفتن و ارائه اين آثار در عرصه‌هاي فرهنگي پرمخاطب ضعيف است و مخاطب‌شناسي و تقويت مخاطب آن طور كه بايد از طرف سازمان‌هاي مربوط جدي گرفته نمي‌شود.

بودجه محدود راديو و بازتاب‌هاي آن چقدر در زمينه افت كيفيت توليدات نمايشي تاثيرگذار است؟

بودجه كه خيلي كم است، ولي بهتر از قبل شده اما با وجود تلاش‌‌هايي كه شده، توفيقي در كم كردن آن فاصله نجومي بودجه‌هاي تلويزيوني به وجود نيامده است. واقعيت اين است بزرگ‌ترين ضعف نمايش‌‌هاي راديويي متن است كه اين هم برمي‌گردد به بودجه. وقتي يك نويسنده صاحب‌نام براي تلويزيون فيلمنامه مي‌نويسد و دقيقه‌اي 20 هزار تومان مي‌گيرد، چطور ممكن است همان نويسنده متقاعد شود براي راديو نمايشنامه بنويسد و دقيقه‌اي 3 هزار تومان بگيرد.
خب، اين تفاوت زيادي است و اين اختلاف باعث مي‌شود بسياري از نويسندگان توانا را در راديو نداشته باشيم و آنها هم كه مي‌مانند افرادي هستند كه خودشان خيلي عاشق كارند.

با اين اوصاف پس تكليف نويسندگي نمايش راديو چه مي‌شود؟

با اين شرايط،‌ راديو مركز تجمع نويسندگاني است كه در عرصه‌هاي ديگر شكست‌ خورده باشند، مثلا چون تلويزيون اثر او را نپذيرفت آن نويسنده در راديو حضور دارد يا چون به تئاتر و سينما راه پيدا نكرده است.
اينها براي راديو كارآمد نيستند. اين نويسندگان در درازمدت بار قابل‌قبولي را از دوش راديو بر نمي‌دارند. مشكل ما هنوز هم مشكل متن و بودجه است و من فكر مي‌كنم بايد مسوولان بكوشند اين فاصله را واقعا بردارند.

در حال حاضر بيشتر شبكه‌هاي راديويي باكس نمايش دارند. آيا با راه‌‌اندازي راديو نمايش باز نياز است كه همه راديوها نمايش پخش كنند؟

نمي‌توانم با اعتماد درباره اين موضوع صحبت كنم، چون تا وقتي راديو نمايش شروع به كار نكرده باشد،‌ حرف زدن درباره‌‌اش دشوار است. بايد اين راديو با مخاطب روبه‌رو شود و بازخوردهايش را ببينيم و بر حسب آن قضاوت كنيم. به هر حال تصورم اين است اگر نمايش هم راديوي مخصوص خود را داشته باشد،‌ اتفاق خوبي است.

اگر راديو نمايش فعاليت خود را آغاز كند، آيا پخش نمايش از ديگر راديوها ضرورت دارد؟

به عقيده من كارآمدترين عنصر تاثيرگذار در روان و ناخودآگاه مخاطب در عصر حاضر نمايش است. اين نمايش مي‌تواند در راديو، تئاتر، سينما و... باشد. تجربه ثابت كرده است اگر بزرگ‌ترين مضامين از پشت تريبون به شكل مستقيم به مخاطب القا شود، او آنها را قبول نخواهد كرد، همان طور كه وقتي پدر فرزندش را نصيحت مي‌كند فرزند خيلي سخت قبول مي‌كند، اما وقتي در تجربه مشترك قرار مي‌گيرند، فرزند خودبه‌خود آموزه پدر را مي‌پذيرد. مساله ما هم همين است. نمايش، غيرمستقيم و تجربي مفاهيم را به مخاطب منتقل مي‌كند. بنابراين نمايش هميشه تاثيرش از هر نظر از برنامه‌هاي آموزشي قوي‌تر و غني‌تر است. ما به اين مساله اعتقاد داريم و مديران و تصميم‌گيرندگان هم به اين نتيجه رسيده‌اند. از طرف ديگر اين حرفه ماست و من خوشحال مي‌شوم حرفه ما طرفدار داشته باشد، اما وقتي نمايش تخصصي شود و ما يك شبكه نمايش داشته باشيم، ديگر واقعا نيازي نيست تمام شبكه‌ها نمايش داشته باشند، اما در عين حال مديريت اين شبكه و ويژگي‌هايي كه بايد براي مخاطب داشته باشد، كاري سخت و دشوار است. در عين حال با راه‌اندازي راديويي مخصوص نمايش مخاطب در هر ساعتي از روز كه بخواهد مي‌تواند در موجي مشخص و در شبكه‌اي ثابت با آثار راديويي مواجه شود. به نظرم اين برخورد حرفه‌اي در هر صورت اتفاق مباركي است.

با توجه به رسانه‌هاي گسترده تصويري براي جذب جوانان به نمايش راديويي چه كار بايد كرد؟

بزرگ‌ترين اقدامي كه در اين حوزه بايد انجام شود، توجه ويژه به متن است. بدون شك اين متن است كه اين جاذبه را تامين و تضمين مي‌كند. بايد حتما به اين موضوع توجه ويژه‌اي شود. منتها اين توجه در چند شاخه قابل طرح است؛ شاخه اصلي توجه ويژه به بحث بودجه توليد متن و دعوت از افراد صاحب‌نام و صاحب‌سبك به حوزه نمايش است.
البته من نمي‌دانم كه چرا هنوز هم مديران اصرار دارند نمايشنامه‌هاي وطني بيشتر از نمايشنامه‌هاي خارجي كار شوند. اين درست است كه ما مضامين بسيار جذابي در فرهنگ خودمان داريم، اما تعداد نويسندگاني كه اين مضامين را بخوبي در قالب و ساختار صحيح نمايش بنويسند بسيار اندك هستند. بنابراين نمايش‌هاي راديويي ما پر شده از مضاميني كه به فرهنگ خودمان مرتبط هستند، اما از لحاظ ساختار نمايشي ضعيفند. اين كار خوبي نيست و در درازمدت بازتاب منفي پيدا مي‌كند.
بايد در اين مقوله اجازه دهيم نمايش‌هاي خارجي، با كيفيت مطلوب و اجراهاي خوب به مخاطب عرضه شود. از نويسندگان چيره‌دست راديو و حتي نويسندگان جوان هم بخواهيم دست به بازتوليد اين آثار بزنند و در كنار اين مساله بررسي كنيم و ببينيم آثار بزرگ جهان چطور توانسته‌اند در دل مخاطب جا باز كنند و چگونه توانسته‌اند ماندگار شوند، اما اكنون با اصرار روي بومي‌سازي و با نويسندگاني نه‌چندان توانا عملا نمايش‌ها بي‌كيفيت و ضعيف توليد مي‌شوند و مخاطب اين نوع نمايش را نه گوش مي‌كند، نه دوستش دارد. منظورم درباره همه نمايش‌هايي كه در اين زمينه توليد مي‌شوند نيست. گاهي هم در اين زمينه ممكن است كارهاي شاخصي توليد شود. منظورم بيشتر كارهايي است كه به اين شكل توليد مي‌شوند و اين به نفع مركز نمايش راديو نيست.

در سال جديد تصميم داريد چه نوع نمايش‌هايي را در مركز نمايش راديو توليد كنيد؟

مشغول توليد 10 نمايشنامه و كارگرداني آنها براي مركز نمايش هستم. تمام هدفم اين است كه در اين نمايشنامه‌ها، اين موضوع را اثبات كنم. فرم، ساختار و محتواي يك نمايش همگي در كنار هم مهم هستند و بايد به همه آنها توجه شود. اين را هم اضافه كنم كه امسال پيگير پخش نمايش بزرگ فرار از زندان هستم كه نمايش راديويي آن سال گذشته ضبط شد.
در اين سريال بيشتر از 85 بازيگر ايفاي نقش كرده‌اند. من نيز نويسندگي، كارگرداني و اجراي يكي از نقش‌هاي اصلي آن را به عهده داشته‌ام. اميدوارم بتوانم اين نمايش را به پخش برسانم و تصميم دارم چند فيلمنامه ترجمه شده خودم را كه چاپ هم شده‌اند از كتاب به نمايش راديويي برگردانم كه سال پيش اولين كارم به نام «باجه تلفن» تبديل به نمايش راديويي شد و در جشنواره فجر هم مورد توجه قرار گرفت.

چه ضرورتي دارد سريال‌هايي مثل «فرار از زندان» كه جذابيت‌هاي تصويري ويژه‌اي دارند، تبديل به نمايش راديويي شوند؟

من هميشه مخاطبان راديو را از مخاطبان تلويزيون متفاوت مي‌دانم و اطمينان دارم مخاطبي كه سريال فرار ‌از زندان را در قالب دي‌وي‌دي مي‌بيند، پاي اثر راديويي اين كار نخواهد نشست. راديو مخاطبان خودش را دارد.
تمام رسانه‌ها مخاطبان خودشان را دارند. تلويزيون شايد مخاطب وسيع‌تري به خاطر جاذبه‌هاي تصويري داشته باشد. اما راديو از نظر آماري و سهل‌الوصول بودن، قطعا بزرگ‌ترين مخاطبان را دارد و بايد در حوزه نمايش مخاطبانش را حفظ كند. به نظر من سريال‌هايي مانند فرار از زندان مي‌تواند به مخاطب يادآوري كند كه نمايش راديويي هم مي‌تواند جذاب باشد.

برخي مي‌گويند نمايش‌هاي امروزي راديو، جذابيت‌هاي سابق را ندارند. به نظر شما اين نظر از كجا نشأت مي‌گيرد؟

اين به دليل آثار كم‌جاذبه‌اي است كه پشت سر هم به شنونده ارائه مي‌شوند و آثار موفق سينمايي و تلويزيوني به شكل نمايش راديويي كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرند. غافل از اين كه مخاطبان راديو، پاي تلويزيون نمي‌نشينند و دوست دارند فيلم‌ها و سريال‌هاي جذاب جهان را از راديو بشنوند.
البته هنوز هم مي‌شود آثار جذاب توليد كرد و مخاطب را پاي راديو نشاند. براي آشتي دادن دوباره مخاطب با راديو، بايد به نيازشان بيشتر توجه كرد. من از سال گذشته تا به امروز شاهد پيگيري مخاطبان براي سريال راديويي فرار از زندان هستم.

آقاي آقاخاني اشاره كرديد به سريال فرار از زندان؛ اما اين سريال با درصد بالاي جذابيت‌هاي تصويري، چطور به شكل راديويي مي‌تواند مخاطبانش را راضي نگه دارد؟

به همين سبب مي‌گويم كه كار سختي انجام شده است و مشتاقم مخاطب اين نمايش را بشنود، چون براي تهيه اين نمايشنامه از تجربيات يك نسل راديو استفاده شده است كه اميدوارم هر چه سريع‌تر اين نمايش به گوش مخاطبانش برسد.

به فكر توليد كار ويژه ديگري در راديو نيستيد؟

بعد از فرار از زندان آن طور كه بايد به اين موضوع فكر نكرده‌ام، ولي به دنبال علاقه‌ها و سليقه‌هاي مردم‌پسند هستم. شايد اگر مي‌توانستم ترجمه 3 رمان «هويت برن»، «برتري برن»‌ و «اولتيماتوم برن» را به پايان ببرم، آنها را به شكل نمايش راديويي توليد مي‌كردم. اين رمان‌ها درباره فردي است كه شرايط روحي ـ رواني خاص دارد. او در يك موقعيت سياسي و نظامي قرار مي‌گيرد و همكارانش بعد از هر ماموريتي حافظه قبلي او را پاك مي‌كنند. مرد پس از مدتي در برهوتي گم مي‌شود. آنجا پر است از نشانه‌هايي نام‌آشنا كه براي او غريبند و ... .

از مخاطبان و شنوندگان راديو چه توقعي داريد؟

دوست دارم مخاطبان راديو همچنان پيگير آثار نمايش راديويي باشند تا ما در بهبود كيفيت نمايشنامه‌ها بيشتر تلاش كنيم.

ژست بي خوابي و منگي واسه من نگير دوباره! كسي كه جلوت نشسته عصبي و لت و پاره!
توي پائيز مجاور، وسطاي ماه آذر، شد قرارمون كه باهم بزنيم به سيم آخر!

Babak Rahnama (New Song) :: Khodaye Man

ویرایش توسط LP Girl : 05-26-2010 در ساعت 07:26 AM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 05-26-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

پیش فرض جشنواره راديو امروز آغاز مي‌شود

جشنواره يازدهم راديو
جشنواره راديو امروز آغاز مي‌شود

يازدهمين جشنواره بين‌المللي راديو و سومين اجلاس جهاني صدا با شعار راديو رسانه اميد و آگاهي امروز در زيباكنار آغاز به كار مي‌كند.

مراسم افتتاحيه اين جشنواره شب گذشته در سالن آويني مجتمع زيباكنار برگزار شد و مراسم اختتاميه هم با حضور رئيس‌ سازمان صدا و سيما در سالن جام‌جم مجتمع زيباكنار انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ما، ديشب در مراسم افتتاحيه اين جشنواره محمدحسين صوفي، معاون صداي سازمان صداوسيما ضمن خيرمقدم به مهمانان داخلي و خارجي به نقش راديو در تحولات اجتماعي و اصلاح رفتار جامعه و همچنين تغيير سبك زندگي و معرفي هنجارها و الگوهاي مطلوب مردم اشاره كرد و گفت: راديو در پويايي و همگرايي گروه‌هاي مختلف اجتماعي نقش مانايي به عنوان زبان معيار دارد و راديوهاي تخصصي، عمومي و اختصاصي هر كدام براي مخاطبين خود نقش برجسته‌اي در تحول اجتماعي دارند.

وي افزود: راديو جمهوري اسلامي ايران با اين رويكرد در سال گذشته تحولات خوبي را پشت‌سر گذاشته است به اين دليل كه اهداف كمي و كيفي براي خودش ترسيم كرده بود.خوشبختانه راديو در سال‌جاري رويكرد جديدي در زمينه توليد برنامه‌هاي شادي‌بخش و مفرح در حوزه صدا پايه‌ريزي كرده است كه اين رويكرد همچنان ادامه خواهد داشت چرا كه جامعه سالم، جامعه‌اي است كه در آن نشاط و اميد وجود داشته باشد. از ديگر سخنرانان مراسم افتتاحيه جشنواره راديو روح‌الله قهرماني، استاندار گيلان و مهدي دهقان‌نيري، دبير جشنواره راديو بودند.هند، استراليا، نيوزيلند، ژاپن و كره از جمله 28 كشوري هستند كه در اين جشنواره حضور دارند.
در اين جشنواره علاوه بر مرور آثار برنامه‌هاي راه‌يافته ايراني و خارجي به جشنواره، كارگاه‌هاي آموزشي مختلفي مثل «راديو ديجيتال، راديويي چند رسانه‌اي و چندمنظوره»، ارتقاي فعاليت‌هاي راديو محلي، راديو و نمايش، راديو و موسيقي و... با حضور داوران،‌كارشناسان و برنامه‌سازان مختلف برگزار خواهد شد.

تاثير راديو در افزايش مناسبات سياسي

نماينده نيشابور در مجلس شوراي اسلامي هم به ستاد خبري اين جشنواره گفت : برگزاري جشنواره بين‌المللي راديو علاوه بر شكوفايي استعدادهاي نيروي انساني و تجهيزات مورد نياز برنامه‌سازي در راديو، تعامل بيشتري را بين شبكه‌هاي بين‌المللي راديو برقرار مي‌كند.
سيدعلي حسيني افزود: اين اتفاق باعث مي‌شود برنامه‌سازان براي رسيدن به اهداف خود و تاثيرگذاري بر افكار عمومي از تجربيات كشورهاي ديگر بيشتر بهره بگيرند.
وي خاطرنشان كرد: راديو مي‌تواند در جهت افزايش تبادلات سياسي ميان كشورها در سطح بين‌المللي تاثير بسزايي داشته باشد و ما طي چند سال گذشته با راه‌اندازي شبكه‌هاي مختلف راديويي توانسته‌ايم تا حدودي به اين مهم دست پيدا كنيم.

قدیمی 05-26-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

جدید اخبار راديو

فتح خرمشهر به روايت نمايش راديويي

آذر سال گذشته در روزهايي كه خيلي‌ها داشتند درباره چگونگي اقتباس سينمايي از كتاب «دا» بحث مي‌كردند دست‌اندركاران راديو براي تهيه مجموعه نمايش راديويي آن پا پيش گذاشتند و مقدمات تهيه اين نمايش را فراهم ساختند.

پرونده ساخت فيلم سينمايي «دا» به نتيجه‌اي نرسيد، اما گروهي از هنرمندان راديويي در فاصله زماني سه، چهار‌ماهه اين نمايش را اجرا و ضبط كردند. نمايش راديويي «دا» دقيقا دهم بهمن سال گذشته به اداره صداي استان‌ها تحويل داده شد.

نمايش راديويي «دا» در 30 قسمت 30 دقيقه‌اي به سفارش اداره كل صداي استان‌ها و معاونت امور مجلس و استان‌ها تهيه و توليد شد. در اين مجموعه راديويي نزديك به 75 بازيگر به ايفاي نقش پرداختند كه بيشتر آنها از ميان هنرمندان راديويي استان‌ها انتخاب شده‌ بودند. دست‌اندركاران راديو روي اين نمايش حساب ويژه‌اي باز كرده‌اند. چون اين مجموعه از روي يك كتاب پرمخاطب و جذاب به نام «دا» اقتباس شده است. ضمن اين كه تصويري واقعي و احساس‌برانگيز از حماسه‌آفريني اهالي «خرمشهر» در سال‌هاي خون و قيام ارائه مي‌دهد.
سال گذشته در مراسم آغاز توليد مجموعه نمايشي «دا» رمضان موسوي‌مقدم معاون امور مجلس و استان‌ها از اين نمايش به عنوان يك «حركت فرهنگي در جهت ماندگاري ارزش‌‌هاي دفاع مقدس» ياد كرد و گفت: ‌كتاب «دا» قصه و داستان نيست كه حقيقتي است برخاسته از دل يك انسان درد كشيده. اين كتاب گوشه‌اي از حقايق 8 سال دفاع مقدس و منشور واقعيت ملتي است كه داغ‌نامه‌اي عليه متجاوزان و فزون‌خواهان همه عالم را به رشته تحرير درآورده‌اند.
در حال حاضر اين مجموعه از برخي شبكه‌هاي استاني راديو پخش مي‌شود و قرار است اين نمايش از تمام سي و دو شبكه استاني صدا پخش شود.

حسين توسلي تهيه‌كننده مجموعه نمايشي راديويي «دا» در گفتگويش با روزنامه جام‌جم از روزهايي مي‌گويد كه قرار بوده سي‌دي اين نمايش به خانم «حسيني» تحويل داده شود. او مي‌گويد: اولين نسخه از سي‌دي را به خود خانم «حسيني» دادم تا متبرك شود. خيلي ترس و لرز داشتم كه ببينم واكنش او چيست. خدا را شكر از كليت كار راضي بود.

او تاكيد مي‌كند: اميدوارم اين نمايش بهانه‌اي براي آشتي‌دادن مخاطب با قالب «نمايش‌هاي راديويي» باشد. توسلي درباره جزييات ساخت نمايش «دا» چنين توضيح مي‌دهد: در اين نمايش از ظرفيت‌هاي استان‌ها استفاده كرديم. كار به صورت متمركز در مركز ساري انجام شد و بيشتر بازيگران ما از نيروهاي راديو مازندران هستند. در گروه بازيگران از نيروهاي استان‌هاي خراسان شمالي، گرگان، گيلان، همدان و سمنان هم استفاده كرديم. البته ما دوست داشتيم افرادي از تمام استان‌ها در اين كار مشاركت داشته باشند، اما توانستيم به سمت بازيگران استان‌هاي همسايه مازندران برويم.

وي درباره لهجه‌هاي بازيگران بومي مي‌گويد:‌ در اين نمايش به سمت هيچ لهجه‌اي نرفتيم و دغدغه‌مان اين بود كه فضاي نمايش تداعي‌كننده لهجه خاصي نباشد.

ضرورت فرار از كليشه‌ها

حسين توسلي كه خودش نمايش‌هاي راديويي زيادي را در رابطه با دفاع مقدس تهيه كرده مي‌گويد: من فعاليت‌هاي راديويي‌ام را مديون فضاي دفاع مقدس هستم. در جشنواره‌هاي مختلف با نمايش‌هاي ژانر جنگ به موفقيت رسيدم.

او اجراي «جلوه‌هاي ويژه صوتي» را دشوارترين بخش تهيه نمايش‌هاي راديويي جنگي مي‌داند و مي‌گويد:‌ در سريال‌هاي تلويزيوني با نشان دادن يك «خاكريز» مي‌توان آن را براي مخاطب تداعي كرد، اما تصوير كردن يك خاكريز از طريق راديو كار دشواري است. در مقابل در نمايش‌هاي راديويي به راحتي مي‌تواني لوكيشن‌هايت را تغيير بدهي. يعني به عنوان مثال مي‌تواني از جبهه جنوب به جبهه غرب بروي و تفاوت اين دو فضا را صحنه‌سازي كني.

اين تهيه‌كننده به ضرورت «فرار از كليشه‌ها» در ساخت نمايش‌هاي راديويي جنگي اشاره مي‌كند و يادآور مي‌شود: نبايد به گونه‌اي صحبت كنيم كه انگار رزمندگان و شهدا «تافته جدا بافته» بوده‌اند. آنها جزيي از مردم بوده و در ميان آنها زندگي مي‌كرده‌اند، اما نسبت به بقيه «آدم‌تر» و «جوانمردتر» بوده‌اند.

توسلي تاكنون نمايش‌هاي راديويي مختلفي را همچون «سرداران سبز»،‌ «سير و سلوك»، «چشم به راه»، «سيرت خوش مهدي» و «من بي‌تو» با موضوع «دفاع مقدس» تهيه كرده است. او قصد دارد در برنامه «سرداران سبز» زندگي 1500 نفر از شهيدان استان مازندران را بازسازي راديويي كند.

سعي كرديم به كتاب وفادار باشيم

توسلي درباره شيوه اقتباس از كتاب «دا» تصريح مي‌كند:‌ ما سعي كرديم تا حد امكان به كتاب وفادار باشيم. يعني در نمايش‌مان نكته‌اي را خارج از كتاب نياورديم. همچنين تلاش كرديم نقاط عطفي كه نويسنده كتاب تاكيد داشته حذف نشود.

در بخش‌هايي از نمايش، بازيگر نقش «زهرا» براي يك خبرنگار (سيده‌اعظم حسيني) صحبت مي‌كند. ما اين بخش‌ها را به شيوه روايي كار كرده‌ايم. برخي جاها هم از ظرفيت‌هاي نمايشي راديو استفاده كرده‌ايم. حتي خيلي‌ها به ما اعتراض مي‌كردند كه چرا بخش‌هاي بيشتري را نمايشي نكرده‌ايد.

اين تهيه‌كننده درباره مزيت‌هاي ادبي كتاب «دا» مي‌گويد: اين كتاب سرشار از ظرفيت و قابليت است. من هربار كتاب «بر باد رفته» را مي‌خواندم با خودم مي‌گفتم اين كتاب با چه ظرافتي در لابه‌لاي يك داستان عاشقانه درباره حوادث جنگي آمريكا جهتگيري كرده است. كتاب «دا» را نيز مي‌توان يك رمان عاشقانه جنگي به شمار آورد.

فعالان دفاع مقدس صندوقچه دلشان را باز كنند

توسلي با بيان اين كه امثال خانم «حسيني» در كشور ما‌ زياد هستند مي‌گويد: بايد به سراغ كساني كه خاطراتي از جنگ دارند برويم و از آنها بخواهيم صندوقچه دلشان را باز كنند. داستان‌نويسان مي‌توانند با كمك اين افراد واقعيت‌هاي جنگ را براي مردم بازگو كنند.

وي مي‌افزايد: بزرگ‌ترين تلاش ما اين بود كه تاثير كتاب «دا» را حفظ كنيم. اين كتاب لحظات تاثيرگذاري دارد. براي من احساس‌برانگيز‌ترين لحظه جايي است كه دختري با سن و سال كمش جنازه‌ها را جابه‌جا مي‌كند يا جايي كه به شكم يك مادر باردار تركش مي‌خورد.

اين تهيه‌كننده تصريح مي‌كند: ما نسبت به اين كتاب احساس تعهد مي‌كرديم و مي‌خواستيم واقعيت‌هاي بيان‌شده در كتاب را صادقانه بيان كنيم. بنابراين از خلق لحظات نمايشي اغراق‌آميز پرهيز كرديم. سعي‌مان اين بود كه المان‌هاي صوتي درستي به كار روند و صداي تير و انفجار اغراق‌آميز به نظر نرسد. ضمن اين كه استان‌هاي جنوبي و غربي با «بادهاي موسمي» مواجهند و اين صداسازي در پس‌زمينه نمايش راديويي «دا» شنيده مي‌شود.

هيچ كدام از شخصيت‌ها لهجه ندارند

جواد پيشگر كارگردان نمايش راديويي «دا» نيز در گفتگو با خبرنگار جام‌جم مي‌گويد: در اين نمايش براي انتقال مضامين ارزشي و حسي بر حسب ضرورت از عنصر روايت هم استفاده كرده‌ايم. يعني بخش‌هايي از داستان را كه خود شخصيت روايت و توصيف مي‌كند توسط يكي از بازيگران ما خوانده شده است. اين بخش‌ها به قسمت‌هاي نمايشي وصل مي‌شوند. او با اشاره به اين كه هيچ كدام از شخصيت‌هاي نمايش لهجه ندارند مي‌افزايد: من اصراري بر لهجه و گويش خاصي نداشتم. ضمن اين كه ممكن بود لهجه درست از كار درنيايد و نمايش لطمه ببيند. اين كارگردان ادامه مي‌دهد: بر حسب نياز در كنار كلام و بيان از صداسازي و موسيقي هم استفاده كرده‌ايم.

برخي عوامل و دست‌اندركاران اين مجموعه نمايشي راديويي عبارتند از تنظيم و كارگردان: جواد پيشگر، تهيه‌كننده: حسين توسلي، آهنگساز: شهاب آزادي وطن و بازيگران: صديقه كيانفر، نازنين مهيمني، فريبا طاهري، مجيد حمزه‌لويي، سعيده فرضي، رويا فلاحي، سيما خوش‌چشم و... .

قدیمی 05-26-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

نقد دموكراسي تو روز روشن در راديو گفتگو

فيلم دموكراسي تو روز روشن با حضور كارگردان، تهيه‌كننده و منتقدان در برنامه «صداي تصوير» كه از ساعت 22 شامگاه جمعه از راديو گفتگو پخش مي‌شود، نقد و بررسي خواهد شد. همچنين در برنامه‌اي ديگر موافقان و مخالفان افزايش جمعيت فردا ساعت 22 در اين راديو به گفتگو خواهند نشست. اين برنامه مناظره نام دارد./ جام‌جم

قدیمی 05-27-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

تعامل برنامه‌سازان داخلي و خارجي در جشنواره راديو

يازدهمين جشنواره بين‌المللي راديو در حالي در زيبا كنار گيلان آغاز به كار كرده كه اين رسانه با وجود رقيبان قدرتمندي كه در جهان امروز پيدا كرده همچنان توانسته است به عنوان يك رسانه گرم و اصيل مخاطبان خود را حفظ كند.

نفس برگزاري جشنواره بين‌المللي راديو نشانگر اين است كه انتقال تجربيات گوناگون در سراسر جهان مي‌تواند در جهت قوام بيشتر اين رسانه به كار گرفته شود. حضور كشورهاي مختلفي چون ايتاليا، هند، فرانسه، روسيه، كره جنوبي، اكراين، سوريه، مالزي، سنگاپور، نيوزيلند، ويتنام و ... در اين جشنواره باعث شده كه توقعات دست‌اندركاران از اين جشنواره بالا رود. محمدمهدي لبيبي، دبير كميته داوران جشنواره بين‌المللي راديو درباره تاثير حضور برنامه‌سازان خارجي در جشنواره مي‌گويد: بعضي از برنامه‌هايي كه برنامه‌سازان خارجي به دبيرخانه جشنواره ارسال كردند مي‌تواند الگوي بسيار خوبي براي برنامه‌سازان شبكه‌هاي راديويي ما باشد. البته اين تعامل دو طرفه است. نمونه آن برنامه «صبح بخير پنجاب» كشور هند است كه توانست به عنوان يكي از برترين‌هاي جشنواره امسال معرفي شود.

محسن نصيرپور، مديركل صداوسيماي مركز گيلان هم با ابراز خرسندي از برگزاري جشنواره در زيباكنار گفت: برگزاري جشنواره بين‌المللي راديو در مركز گيلان مي‌تواند فرصت خوبي براي برنامه‌سازان اين استان باشد تا بتوانند از اين فضا استفاده كرده و ضمن هم‌انديشي با برنامه‌سازان و داوران داخلي و خارجي برنامه‌هاي كيفي‌تري را توليد كنند.

شباهت صداها و تقليد گوينده‌ها

اما به هر حال راديو آنقدر گسترده و متنوع است كه خيلي‌ها اظهارنظرهاي مختلفي درباره آن مي‌كنند و جشنواره بين‌المللي راديو بهترين بهانه براي اين اظهارنظرهاي گوناگون است. محمود شهرياري گوينده و مجري راديو و تلويزيون درباره اين رويداد فرهنگي مي‌گويد: جشنواره بين‌المللي راديو بايد به شنيده شدن و فراگيري بيشتر اين رسانه گرم و تاثيرگذار كمك كند و براي همين بايد لابه‌لاي آثار و برنامه‌هاي ارائه شده به دنبال صداهاي خاص باشد.

اين مجري راديو و تلويزيون با يادآوري صداي گويندگان قديمي راديو افزود: مهم‌ترين آسيبي كه در حال حاضر راديو را تهديد مي‌كند، شباهت صداها و تقليد گوينده‌ها از يكديگر است. حالا ديگر جز موارد اندكي، صداها چنان هويت خاص و مشخصي ندارند و شنيدن اين صداها موضوع خاصي را در ذهن مخاطب تداعي نمي‌كند.

وي با يادآوري حضور موثر بزرگان راديو در تثبيت جايگاه اين رسانه در ذهن و روح مردم، جشنواره يازدهم راديو را فرصتي براي دعوت از پيشكسوتاني دانست كه در حال حاضر، سال‌هاي تنهايي و بيماري را سپري مي‌كنند و مردم خاطرات شيرين و جذابي از صداي ماندگار آنها دارند.
شهرياري خاطرنشان كرد: اگر مي‌خواهيم راديو براي مردم و مخاطبانش باقي بماند، بايد داوري و انتخابمان درست و بدون ملاحظه باشد.

شهرياري تصريح كرد: اگر با چنين رويكردي به ارزيابي 10 دوره جشنواره راديو بپردازيم، مي‌بينيم كه در بعضي دوره‌ها خيلي موفق بوده‌ايم و در برخي دوره‌ها كمتر و اين تا حد زيادي به مساله داوري‌ها باز مي‌گردد. اگر هيات داوران شناخته شده و مورد وثوق مردم و برنامه‌سازان باشند و ارزشيابي‌شان با كاركارشناسان توام باشد، روز به روز بر ارزش و اهميت جشنواره افزوده مي‌شود.

راديو تاثير بسزايي بر افكارعمومي دارد

نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي هم با اشاره به تاثير بسيار بالاي راديو بر مخاطبان به دليل در دسترس بودن و سرعت بالاي اطلاع‌رساني در جوامع پيشرفته و در حال توسعه، بر نقش بسيار مهم جشنواره بين‌المللي راديو تاكيد كرد.

رسايي از راديو به عنوان يك قدرت نرم ياد كرد و گفت: در دنياي امروز تاثيرگذاري براساس قدرت نرم تعبير مي‌شود و يكي از اساسي‌ترين رسانه‌هايي كه در جنگ نرم نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد راديو ست و يقينا تاثير بسزايي بر افكار عمومي دارد.

جشنواره راديو فرصتي براي كشف استعدادهاي تازه است

گوينده برتر و نويسنده منتخب جشنواره هفتم هم گفت: افرادي كه معدل كار روزانه‌شان خوب است بايد در جشنواره جايزه بگيرند.

حميد محمدي گفت: بايد در هر شبكه، بخشي براي نظارت بر كار روزانه برنامه‌سازان راديويي وجود داشته باشد و در طول سال گزارش فعاليت افراد را به دبيرخانه جشنواره ارسال كند، اين كار باعث مي‌شود تلاش كسي كه براي جشنواره هم برنامه نمي‌سازد، ولي كار روتين قوي ارائه مي‌كند، بهتر ديده شود. وي بخش مسابقه جشنواره را فرصتي مناسب براي استعداديابي و طبع‌آزمايي برنامه‌سازان برشمرد.

بين‌المللي بودن جشنواره راديو را به استانداردهاي جهاني نزديك مي‌كند

مدير شبكه راديويي صداي آشنا هم گفت: جشنواره راديو به تثبيت جايگاه اين رسانه در ميان شنوندگانش كمك مي‌كند.

محسن شريف‌زاده با تقسيم اهداف جشنواره به دو بخش درون‌سازماني و برون‌سازماني، گفت: اهداف درون سازماني جشنواره با ايجاد رقابت ميان برنامه‌سازان باعث كشف نيروهاي خلاق و افزايش دانش فني و توان برنامه‌سازي آنها شده و در بعد بيروني نيز موجبات ارتقاي جايگاه رسانه راديو و جلب نظر شنوندگان را فراهم مي‌آورد، ضمن اين‌كه وجه بين‌المللي جشنواره، راديو را تا سطح جهاني مقبول و مورد اعتماد مي‌كند.

مدير شبكه راديويي صداي آشنا، اجلاس جهاني صدا را فرصت مغتنمي براي برنامه‌سازان دانست و تاكيد كرد: رويكرد بين‌المللي جشنواره فرصتي ايجاد مي‌كند كه راديو به استانداردهاي جهاني نزديك‌تر شود و شيوه‌هاي رقابت در سطح كلان و حرفه‌اي را تجربه كند. ضمن اين كه اين بخش به برنامه‌سازان اين امكان را مي‌دهد كه با توجه به قابليت‌ها و خلاقيت‌هاي بالفعل و بالقوه‌شان در تعامل با برنامه‌سازان خارجي تجارب خوبي كسب كنند و زمينه به فعليت رسيدن بخش‌هاي نهفته و خفته در راديو را فراهم كنند.

يازدهمين جشنواره بين‌المللي راديو و سومين اجلاس جهاني صدا، فردا به كار خود پايان خواهد داد.

معرفي برگزيدگان بخش ويژه يازدهمين جشنواره بين‌المللي راديو

برگزيدگان بخش ويژه يازدهمين جشنواره بين‌المللي راديو قدرداني شدند.

بنابراين گزارش، اسامي برگزيدگان بدين شرح است: شاشكينت مومي گاتي از هند براي برنامه كشاورزي در جهاني كه گرم مي‌شود، سامان گالا مومي گاتي از هند براي برنامه كشاورزي در جهاني كه گرم مي‌شود، الس الويگ از گرينلند براي برنامه مهاجران، فاطمه زارع از ايران براي قصه بود و نبود، گاناشيا از هند براي برنامه كشاورزي در جهاني كه گرم مي‌شود، ساجد قدوسيان از ايران براي برنامه پايان كبوتر، مريم نازنين آرمان از ايران براي برنامه قصه بود و نبود، راشمي از هند براي برنامه كشاورزي در جهاني كه گرم مي‌شود.

قدرداني از برگزيدگان 4 بخش داخلي جشنواره راديو

برگزيدگان دومين نشست از نشست‌هاي شش‌گانه يازدهمين جشنواره بين‌المللي راديو قدرداني شدند.

بنابراين گزارش، در پايان اين نشست برگزيدگان بخش‌هاي سايت، پادكست، كتاب گويا و صدابرداري بدين شرح مورد قدرداني قرار گرفتند: علي‌اكبر خدابخش مدير سايت راديو فرهنگ، نسترن داداشي خبرنگار سايت شبكه صداي آشنا، سلمان عرب عاملي فني سايت راديو معارف، حسن نثاري عكاس سايت شبكه صداي آشنا، علي شفيعي طراح سايت راديو معارف ، محسن جان جاني نويسنده سايت راديو معارف، محمدرضا عباسي مولائي نويسنده سايت راديو معارف، محمدطاها يزداني مقدم نويسنده سايت راديو معارف، امير حيدري تهيه‌كننده اول پادكست نوا، حسين حيدري تهيه‌كننده دوم پادكست رسانه بهار، طيبه سادات كمالي تهيه‌كننده اول در بخش كتاب گويا، مژگان سهرابي تهيه‌كننده دوم در بخش كتاب گويا، سميه حسني صدابردار دوم براي برنامه مكث در بخش صدابرداران، مختار شكيبا صدابردار دوم براي برنامه به وقت تهران، سعيده بداغي صدابردار دوم براي برنامه كوچه راديو پلاك 17، مهشيد محمدملكي صدابردار دوم براي برنامه آرزو، وحيده خلسه صدابردار دوم براي برنامه سلام ايران، علي‌اكبر شرفي صدابردار دوم براي برنامه آرم راديو معارف، حسين خليل‌نژاد صدابردار دوم براي برنامه خانه مهر، داريوش گودرزي صدابردار دوم براي برنامه كودك خلاق، رضا طاهري صدابردار دوم براي نمايش راديويي بنجامين باتن، سعيد رحيمي صدابردار دوم براي آرم راديو معارف.

قدیمی 05-29-2010
LP Girl آواتار ها
کاربر فعال

جدید صداي ميراث فرهنگي در راديو فرهنگ

صداي ميراث فرهنگي در راديو فرهنگ

گروه فرهنگ و هنر راديو فرهنگ سال‌هاست سري برنامه‌هايي را با نام «هفت اقليم» روي آنتن مي‌فرستد كه هر روز به موضوعي در حوزه فرهنگ، ادب و هنر مي‌پردازد.

اين برنامه اولين روز هفته را با موضوع «ميراث فرهنگي» به خود اختصاص داده است كه با عناويني چون هنرهاي دستي، آثار باستاني و تاريخي، هنرهاي ملي، موزه‌ها، ميراث تاريخي و... اولين برگ اين مجله فرهنگي را ورق مي‌زند و از ساعت 30‌/‌19 تا 21 روي آنتن است.

اين برنامه با نگاهي به اخبار و رويدادهايي درباره ميراث فرهنگي و آثار ملي، در حقيقت آنها را نقد و بررسي مي‌كند و نظرات كارشناسان اين حوزه را جويا مي‌شود.

*‌ *‌ *‌
«هفت اقليم» برنامه‌اي موجه است، نه فقط به‌جهت نگاه و موضوع‌بندي بخش‌هاي مختلف، بلكه ساختار و چيدمان اين برنامه به گونه‌اي است كه در نوع گفتگوها و حتي بعد اطلاع‌رساني، از وجاهت و ادبي خاص بهره برده است.

در استوديوي شبكه راديويي فرهنگ، برنامه «هفت اقليم» شنبه‌ها، با زير صدايي از سازهاي ضربي ـ بادي كه شادي و فخر موسيقي مشرق زمين را تداعي مي‌كند، آغاز مي‌شود و حس شنونده را به قدمت و تاريخ و آنچه امروز از گذشته‌هاي بسيار دور در اختيار ماست، گره مي‌زند.
اين هفته با توجه به هفته ميراث فرهنگي بخش‌‌هايي چون: مراسم بزرگداشت هفته ميراث فرهنگي، بررسي و نحوه عملكرد مديريت موزه‌هاي كشور، گزارشي از اهداي خانه پروين اعتصامي به كميته بين‌المللي موزه‌ها و گفتگو با مديريت مجموعه سعدآباد در اين برنامه مورد بررسي قرار مي‌گيرد. حسن آزادي (مجري برنامه)‌ همچنين به بخش‌‌هاي ثابت برنامه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: اين هفته مسابقه و معرفي كتاب را نيز در برنامه داريم كه در بخش مسابقه شنونده‌ها مي‌توانند ازطريق تماس تلفني پاسخگوي سوال بخش مسابقه برنامه باشند. آزادي مي‌گويد، سوال برنامه چندان با موضوع آن بي‌ربط نيست؛ اما به نظر نمي‌رسد «موقعيت جغرافيايي روستاي تيس» سوالي آسان و مرتبط با هفته ميراث فرهنگي باشد ولي با وجود اين در انتهاي برنامه تعداد قابل توجهي از شنوندگان پاسخ صميمي به اين سوال داده‌اند.

بررسي رويدادهاي روز با نگاهي نقادانه

زهرا حبيبي‌زاد كه به عنوان كارشناس در كنار آزادي به اجراي برنامه مي‌پردازد، ضمن بيان رخدادهاي مهم هفته درخصوص ميراث فرهنگي، به توضيح و بررسي بيشتر آنها نيز مي‌پردازد. گويا اين هفته، «هفت اقليم» رويداد ويژه خبري خود را به مرمت و بازسازي خانه پروين اعتصامي اختصاص داده است، چراكه گزارش گزارشگر اختصاصي هفت اقليم نيز كه از منطقه 12 تهران و خيابان‌هاي اطراف سرچشمه پخش مي‌شود، در همين خصوص است و ضمن ارائه اطلاعاتي درباره بناي اصلي خانه، چگونگي بازسازي و خريداري بخش‌هاي همجوار بنا از ساكنان فعلي را نيز از زبان مسوولان جويا مي‌شود.

اما در استوديوي برنامه هفت اقليم، حبيبي‌زاد ضمن توضيحاتي درخصوص كميته بين‌المللي موزه‌ها به شعار انتخابي امسال آن اشاره مي‌كند و مي‌گويد: اين كميته حدود 62 سال است كه تاسيس شده و گسترش موزه‌ها و حفاظت از فرهنگ‌ها و پاره‌فرهنگ‌ها را توسط حفظ موزه‌ها عهده‌دار است. اين كميته كه هر سال شعار و نامي را انتخاب مي‌كند، امسال با شعار «موزه‌ها عامل هارموني اجتماع» نقش موزه‌ها در اجتماع و تاثير متقابل جامعه و موزه‌ها را بر يكديگر بررسي مي‌كند. كارشناس برنامه هفت اقليم اضافه مي‌كند: امسال اتفاق بسيار خوبي كه با همياري شهرداري منطقه 12 روي داد، در اختيارگيري خانه پروين اعتصامي توسط كميته بين‌المللي موزه‌ها در ايران و مرمت و استفاده بهينه به عنوان كتابخانه، موزه و حفظ اين بنا بود.

يك مرجع علمي و عملي راديويي

هفت اقليم، شنبه‌ها به طور كلي شامل دو بخش اصلي است كه فضاي دروني استوديو و گفتگوهاي زنده كارشناسي و نيز ارتباطات تلفني را شامل مي‌شود و بخش ديگر كه مربوط به گزارش‌هاي موضوعي است گاهي از شهرستان‌ها اخباري را نقل مي‌كند.

«زير ذره‌بين» كه از بخش‌هاي ثابت برنامه است. با نگاهي پرسشگر به بيان و بررسي نقاط ضعف و نقصان‌هاي موجود در حوزه ميراث فرهنگي، موزه‌ها و آثار باستاني مي‌پردازد. اين هفته نيز اميرحسين محمودي (سردبير برنامه)‌ با سفري به استان مركزي و شهرستان خمين، به دنبال سنگ‌نگاره‌هاي موجود در منطقه تيمره بوده است و در اين گزارش از نبود تابلوهاي راهنماي دسترسي به منطقه و نيز عدم‌هماهنگي در اداره ميراث فرهنگي شهرستان خمين گله‌مند بود. نكته جالبي كه محمودي به آن اشاره مي‌كند، حضور فرد باستان‌شناسي به عنوان كارمند پمپ بنزين اين منطقه بود كه وي را براي تهيه اين گزارش راهنمايي كرده است.

پس از پخش اين گزارش فكر مي‌كنم كه آيا مسوولان و افرادي كه بايد پاسخگو باشند، شنونده اين برنامه هستند؟ يا بيان يكسري نواقص در حوزه آثار باستاني كه بخشي از تاريخمان هستند و به نظر پيش پا افتاده مي‌آيد و مي‌شود براحتي از كنار آن گذشت،‌ حس مسووليت را در مديران رده بالاي اين حوزه تحريك مي‌كند؟

اما چيزي كه مسلم است اين است كه شنوندگان هميشگي راديو فرهنگ و افرادي كه فرهنگ را از نان شب واجب‌تر مي‌دانند، حداقل چنين اقداماتي را در ذهن خود تحسين مي‌كنند و بيان اين مسائل در يك برنامه راديويي شايد بتواند سرآغاز حركت‌هاي سازنده در آينده باشد.
هر چند ارتباطات تلفني ديگري نيز كه در بخش كارشناسي با برخي مسوولان برقرار شد به پاسخ‌هاي قابل قبولي از سوي آنان منجر نشد.

به هر حال راديو پيش از آن كه نقش احيا‌كننده داشته باشد در وهله اول بايد مرجع قابل قبول و حقيقي براي شنوندگان خود باشد كه به نظر مي‌رسد هفت اقليم، خاصه در بحث ميراث فرهنگي،‌ اين وظيفه را با نكته سنجي به انجام مي‌رساند، هرچند در پاره‌اي از مباحث نيازمند حضور پيشكسوتاني است كه در كنار مديران اين حوزه (ميراث فرهنگي)‌ هم پاسخگوي علمي و عملي قوي در بيان كمبودها باشند تا وزنه محتوايي برنامه سنگين‌تر شود.

قدیمی 05-30-2010
T I N A آواتار ها
T I N A T I N A آنلاین نیست.
کاربر فعال

66 سپاس در 58 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض آغاز «زماني براي گريستن نيست» به كارگرداني رضا عمراني

آغاز «زماني براي گريستن نيست» به كارگرداني رضا عمراني
نمايش راديويي «ماموريت آخر» در 14 قسمت ضبط مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: تلويزيون و راديو

برنامه «از رمان تا نمايش» به سردبيري نادر برهاني‌مرند كه از شنبه تا پنج‌شنبه در شبكه راديويي فرهنگ پخش مي‌شود، نمايش چهارده قسمتي «ماموريت آخر» را به كارگرداني ندا هنگامي روي آنتن مي‌برد.

به گزارش سرويس راديو ايسنا، اين نمايش به تهيه‌كنندگي فرهنگ جولايي، سردبيري نادر برهاني‌مرند و نويسندگي پيروز صدرايي از چهارشنبه‌ي آينده 12 خرداد ماه آماده ضبط مي‌شود.

در اين نمايش گلچهره دامغاني، ايوب آقاخاني، مهدي طهماسبي، حبيب بختياري، مصطفي عبدالهي، علي تاجمير و تعدادي از بازيگران مركز هنرهاي نمايشي صدا حضور دارند.

به گزارش خبرنگار سرويس راديو خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، راديو تهران نمايش 12 قسمتي «زماني براي گريستن نيست» به كارگرداني رضا عمراني را آماده نمايش دارد.
اين نمايش از هشتم خرداد ماه در شبكه راديويي تهران از ساعت 11:30 پخش خواهد شد.
بازيگران اين نمايش: علي عمراني،‌علي تاجمير، مهدي طهماسبي، بهناز بستا‌ن‌دوست و...
عوامل اين نمايش: تهيه‌كننده: مهتاب اميني، سردبيري: ندا هنگامي و نويسنده: بهناز بستان‌دوست.
«زماني براي گريستن نيست» ماجراي زني است كه همسر سابق شوهرش در يك تماس تلفني به او مي‌گويد كه جان او و دخترش در خطر است.

انتهاي پيام

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش