بازگشت   پی سی سیتی > موبایل Mobiles > بخش عمومی موبایل

بخش عمومی موبایل این بخش شامل اخبار گوناگون در مورد موبایل و شبکه ها ی آن و سایر موارد مربوط به موبایل میباشد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 02-01-2008
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض آشنایی با ویندوز موبایل

ویندوز موبایل یک سیستم عامل فشرده به همراه تعدادی از برنامه‌های اصلی و کاربردی موبایل برای گوشی‌هائی است که بر اساس API های Microsoft win۳۲ کار می‌کنند. این سیستم عامل شبیه نسخه رومیزی ویندوز طراحی شده است.

● ویژگی‌های اصلی ویندوز موبایل
برخی ویژگی‌های این سیستم عامل برای Pocket PC‌ها استاندارد هستند:
▪ در قسمت Today Screen یا صفحه نمایش روز، تاریخ جاری، اطلاعاتی در مورد صاحب گوشی، قرار ملاقات‌ها، پیام‌های ایمیل و برخی کارها و وظایف روزانه از قبل تعریف شده قرار دارند. علاوه بر این یک نوار مشخصات، شامل آیکون‌هائی مانند وضعیت اتصال به بلوتوث نیز در این صفحه مشخص می‌شوند. برنامه‌هائی که روی این سیستم عامل نصب می‌شوند آیتم‌ها و آیکون‌های جدیدی را روی صفحه Today اضافه می‌کند. یکی از این برنامه‌ها Microsoft Money برای کامپیوترهای جیبی می‌باشد.
▪ نوار وظیفه یا Talk bar نشان دهنده زمان جاری ، ولوم صدا و ضعیت اتصال می‌باشد. زمانیکه یک برنامه یا صندوق پیام‌ها باز باشد روی قسمت خالی این نوار آیکونی برای OK یا Close کردن برنامه در کنار ساعت قراردارد. ویژگی اصلی نوار وظیفه دکمه Start یا شروع است که شبیه دکمه Start نسخه ی رومیزی ویندوز برای کامپیوترها طراحی شده است‌. در منوی Start برنامه هائی که اخیراً اجرا شده اند، ۹ آیکون منوی قابل تغییر، لینک‌هائی به برنامه‌ها، تنظیمات یا Setting، دکمه جستجو (Find & Search ) و Help وجود دارند.
▪ Office Mobile که یک نسخه از برنامه های Microsoft Office برای موبایل است در این سیستم عامل گنجانده شده . این برنامه شامل واژه پرداز Word Mobile ,Excel Mobile ,Power Point ( از نسخه‌ی ۵ ویندوز به بعد) می‌باشد. برنامه‌ای به نام Active Sync قابلیت تبدیل فایل‌های Office ویندوزهای رومیزی به فایل‌های آفیس موبایل را دارد.
▪ نرم افزار Outlook Mobile با امکاناتی از قبیل Task(کارها)‌، Calendar (تقویم )‌، Contacts (تماس ها) و Inbox (صندوق پیام ها) در این سیستم عامل وجود دارد که قابل همزمان شدن و تطبیق با Outlook کامپیوتر را دارا می‌باشد. البته برای این کار اتصال به اینترنت لازم است.
▪ برنامه Windows Media Player که برای پخش فایل‌های صوتی و تصویری استفاده می‌شود در ویندوز موبایل وجود دارد. در ویندوزهای جدید ورژن‌های ۶ به بالا نسخه ۱۰.۳ این نرم افزار وجود دارد اما برای ورژن‌های پائین تر نسخه ۱۰ این نرم افزار قابل دانلود و استفاده است. این Player قابلیت پخش فایل‌های WMA , WMV , MP۳ , AVI را دارد. در حال حاضر فایل‌های MPEG۴ با این نرم افزار قابل اجرا نیستند و برای پخش آن‌ها باید یک برنامه‌ی جانبی را نصب کرد. فایل‌های WAV نیز به طور جداگانه و در یک Player دیگر پخش می‌شوند.

● نسخه‌های مختلف ویندوز موبایل
۱) Pocket PC ۲۰۰۲
سیستم عامل Pocket PC ۲۰۰۲ که بر اساس Windows CE ۳.۰ و مخصوص کامپیوترهای جیبی بدون کی‌بورد با صفحه نمایش ( QVGA(۲۴۰ * ۳۲۰ طراحی شد ، مشابه نسخه اولیه آن یعنی Pocket PC۲۰۰۰ می‌باشد.
۲) Windows Mobile ۲۰۰۳
سومین نسخه ویندوز ویندوز موبایل که Windows Mobile ۲۰۰۳ نام گرفت در ۲۳ ژوئن ارائه شد، در واقع اولین نسخه این سیستم عامل با عنوان "ویندوز موبایل" بود و در نسخه‌های مختلف ارائه شد:
Windows mobile ۲۰۰۳ for Pocket PC Premium Edition
Windows mobile ۲۰۰۳ for Smart Phone Premium Edition
Windows mobile ۲۰۰۳ for Pocket PC Professional Edition
Windows mobile ۲۰۰۳ for Pocket PC Phone Edition
آخرین ویرایش، مخصوص گوشی‌های موبایل شامل برنامه‌های خاص موبایل طراحی شده است. نسخه ای که برای اسمارت فون‌ها (Smart Phone) طراحی شده و یک پلات فرم متفاوت دارد که برنامه‌های خاصی برای این نوع گوشی‌ها را شامل می‌شود؛ از جمله ویژگی‌های اسمارت فون‌ها دارا بودن صفحه نمایش لمسی و کیبورد خاص است.
۳) Windows Mobile ۲۰۰۳ SE
نسخه‌ی دوم ویندوز موبایل ۲۰۰۳ که Windows Mobile ۲۰۰۳ SE نام دارد در ۲۴ مارچ سال ۲۰۰۴ ارائه شده و برای اولین بار بر روی سیستم‌های Dell Axim X۳۰ با تغییرات زیادی نسبت به نسخه قبلی‌اش ارائه شد. این تغییرات عبارتند از :
▪ امکان تغییر صفحه نمایش از حالت عمودی ( Portrait ) به حالت افقی ( Landscape )
▪ جستجوگر اینترنت Pocket Internet Explorer یا PIE که صفحه اینترنتی را به حالت یک ستونی در می‌آورد و با این کار خواندن صفحات وب را راحتتر می کند.
▪ رزولوشن صفحه نمایش VGA ۶۴۰ * ۴۸۰ در این سیستم پشتیبانی می‌شود. علاوه بر این رزولوشن مربعی مثل ۲۴۰ * ۲۴۰ در برخی نسخه‌ها وجود دارد .
▪ پشتیبانی از اتصال بی سیم Wi - fi
۴) Windows Mobile ۵.۰
ویندوز موبایل ۵.۰ که "Magneto " نام گرفته است در تاریخ ۹ می ۲۰۰۵ ارائه شد . این سیستم عامل بر‌اساس Windows CE ۵.۰ است، از محیط کاریnet. سرویس پک ۲ پشتیبانی می‌کند و قابلیت اجرای برنامه‌های .net را دارد.
۵) Windows Mobile ۶
آخرین ورژن ویندوز موبایل که در ۱۲ ام فوریه ارائه شد و Crossbow نام گرفت، برای شبکه های ۳GSM طراحی شده است.
این سیستم عامل سه نسخه استاندارد دارد:
۱) Windows Mobile ۶ Standard برای اسمارت فون‌های بدون صفحه نمایش لمسی
۲) Windows Mobile ۶ Professional برای PDAهایی که قابلیت‌های تلفن را هم دارند
۳) Windows Mobile ۶ Classic برای PDAهای ساده که قابلیت‌های تلفن را ندارند.
ویندوز موبایل ۶ بر اساس Windows CE ۵.۲ طراحی شده و با ویندوز ویستا، Windows Live، Microsoft Officeو محصولات Exchange ۲۰۰۷ سازگاری دارد.
برخی ویژگی‌های خاص این ویندوز موبایل:
▪ بر پایه (۵.۲) Windows CE ۵.۰ طراحی شده است
▪ پشتیبانی رزولوشن ۴۸۰*۸۰۰ و ۳۲۰*۳۲۰
▪ قابلیت آپدیت کردن سیستم عامل
▪ امکان دسترسی راه دور به کامپیوتر رومیزی
▪ اجرای سریعتر و آسانتر برنامه‌ها
▪ VOIP ( تلفن اینترنتی) بدون اکوشدن صدا
▪ Windows Live برای ویندوز موبایل
▪ امکانات پیشرفته بلوتوث
▪ کارت حافظه با قابلیت کد کردن دیتا و اطلاعات روی کارت حافظه
▪ برنامه Smart filter برای جستجو سریع بین آهنگ‌ها، Contactها، ایمیل‌ها، فایل‌ها و ...
▪ برنامه پیشرفته اشتراک اینترنتی برای راه اندازی گوشی به عنوان لپ تاپ
▪ Outlook Mobile با قابلیت مشاهده ایمیل‌ها به صورت HTML
▪ امکان جستجو در بین شماره‌ها
▪ پشتیبانی از امکانات AJAX، Java Script و XMLDOM برای جستجوگر وب
▪ برنامه Server Search برای جستجوی کامل صندوق ایمیل‌ها
▪ .Net frame work با نسخه ۲ SPL
▪ برنامه SQL Server در حافظه Rom
▪ Office ۲۰۰۷ با فرمت XML که البته هنوز این ویژگی پیاده سازی نشده است.

● ورژن آینده
Photon ۲۰۰۸
مایکروسافت در حال حاضر پروژه ارتقا ویندوز موبایل به یک سیستم عامل جدید با نام photon و تحت Windows Embeded CE ۶.۰ را در دستور کار دارد. این سیستم عامل در واقع Photon ترکیبی از اسمارت فون و Pocket PC می‌باشد.

قدیمی 12-05-2008
dr_sardari dr_sardari آنلاین نیست.
تازه کار

سپاسها: : 0

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر

می خواستم در مورد اختلاف ویندوز 5 و 6 بپرسم من نوع 5 داشتم ولی از وقتی که نوع 6 نصب کردم در اتصال به کامپیوتر به مشکل برخوردم(اکتیو سینک 4.5 دارم)
قدیمی 12-05-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow آشنایی با ویندوز موبایل

نقل قول:
نوشته اصلی توسط dr_sardari نمایش پست ها
می خواستم در مورد اختلاف ویندوز 5 و 6 بپرسم من نوع 5 داشتم ولی از وقتی که نوع 6 نصب کردم در اتصال به کامپیوتر به مشکل برخوردم(اکتیو سینک 4.5 دارم)

سلام
دوست گرامی دقیقا در مطلب بالا به تفضیل فرق بین ویندوز موبایل 5 و شش و خصوصیاتشان ذکر شده کمی با دقت مطالعه بفرمایید کاملا آشکار است.
در مورد نصب ویندوز موبایل شش بر روی پنج
این گونه تصمیمات و تغییرات به خیلی موارد بستگی دارد منجمله مختصات و مشخصات سخت افزاری پاکت پی سی مورد نظر
اگه همه المانها رو درست انجام داده باشید باید بدونید که کانکتور جدیدی را به گوشی اضافه کردید و طبیعیه که کامپیوتر این نرم افزار و کانکتور و سخت افزار جدید رو نشناسه
ضمنا اکتیو سینک و داریورهای سخت افزاری و نرم افزاری خاص همون ویندوز موبایل رو باید داشته باشید

بهتره از طریق مراکز متخصص اقدام به اینگونه تغییرات بکنید چون آنها که متخصص و پتیبان هستند دارای پکیج و نرم افزار و کانکتورهای مخصوص جهت آپگرید و تغییر سیستم عامل گوشیها و اسمارت فون ها و پاکت پی سی ها هستند و کدها و رمزهای خاص و لازمه را نیز دارند

در حد اطلاعات خودم کمکتون کردم
مراجعه به متخصصین اینکار پیشنهاد من به شماست
قدیمی 07-29-2009
nima.m.falahy nima.m.falahy آنلاین نیست.
تازه وارد

سلام
می خواستم بدونم چه عاملی باعث می شه که نشه ویندوز موبایل رو روی گوشی هایی با مشخصات دارای این سیستم عامل نصب کرد؟؟
البته اگر سوال من دچار اشکال هست لطفا برام توضیح بدید
خیلی ممنون
قدیمی 08-15-2009
erfanmola erfanmola آنلاین نیست.
تازه کار

سلام
آیا می شود بر روی گوشی p990i ویندوز موبایل نسب کرد. تشکر
قدیمی 12-24-2009
mani66 mani66 آنلاین نیست.
تازه وارد

پیش فرض ویندوز 7

سلام دوست من
نیاز به کمک فوری دارم
ActivSync روی ویندوز 7 من نسب نمیشه
مشکل از ویندوزه یا اینکه ورژن 4.5 روی این سیستم نصب نمیشه؟؟؟
خواهشا سریعا پاسخ بدهید البته اگه به ایمیلم باشه ممنون میشم
mehdi.hy87@yahoo.com
منتظرم
قدیمی 04-20-2010
Dr.Adeli Dr.Adeli آنلاین نیست.
تازه وارد

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mani66 نمایش پست ها
سلام دوست من
نیاز به کمک فوری دارم
ActivSync روی ویندوز 7 من نسب نمیشه
مشکل از ویندوزه یا اینکه ورژن 4.5 روی این سیستم نصب نمیشه؟؟؟
خواهشا سریعا پاسخ بدهید البته اگه به ایمیلم باشه ممنون میشم
mehdi.hy87@yahoo.com
منتظرم
دوست عزیز
برای برقراری ارتباط بین ویندوز موبایل و ویندوز 7 باید Windows Mobile Device Center 6.1 vرو نصب کنی تا اونجا که من می دونم ActivSync حتی روی ویندوز ویستا هم نصب نشد.
پس بهتره این فایله رو از مایکروسافت دانلود کنی اینم لینکش

http://www.microsoft.com/windowsmobi...-download.mspx
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش