#1  
قدیمی 09-25-2009
deltang deltang آنلاین نیست.
کاربر عالی
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
محل سکونت: TehrAn
نوشته ها: 6,896
سپاسها: : 0

200 سپاس در 186 نوشته ایشان در یکماه اخیر
deltang به Yahoo ارسال پیام
جدید چند توصيه براي نگهداري از نوت بوک

چند توصيه براي نگهداري از نوت بوک


آيا هنوز از نت بوک قديمي و کند خود خسته نشده ايد؟ با تکنيکهائي که در اين مقاله به بررسي آنها خواهيم پرداخت، ممکن است بتوانيد آن را تا آخرين لحظه عمر کاريش "سرپا" نگهداريد.در سالهاي اخير، قيمت نت بوکها بطور قابل توجهي کاهش يافته است اما آنها هنوز تجهيزات گرانقيمتي به حساب مي آيند. براي اکثر کاربران، خريد يک سيستم جديد در هر سال (يا دو سال يکبار) به هيچوجه عملي نيست. به همين دليل، کاربران تلاش مي کنند تا حداکثر بهره برداري ممکن را از نت بوکهاي موجود خود بنمايند تا به بهترين بازگشت سرمايه دست پيدا کنند (خواه اين سرمايه گذاري در سطح 500 دلار باشد و خواه 3000 دلار). خوشبختانه با تنظيمات مناسب و چند وسيله جانبي اندک، مي توانيد عمر لپ تاپ خود را بطور چشمگيري افزايش دهيد.

آن را خنک نگهداريد


هر چه لپ تاپ شما در شرايط "داغ تري" کار کند، احتمال اينکه با نوعي خرابي قطعات مواجه شود نيز بيشتر خواهد بود. اگر دائماً بر روي تخت خواب يا يک کاناپه دراز مي کشيد و از يک بالش بعنوان ميزي براي قرار دادن لپ تاپ خود استفاده مي کنيد، به احتمال قوي دريچه هاي خروجي هواي آن را مسدود کرده و در نتيجه آن را در شرايط داغ تري قرار مي دهد. با وجود آنکه شما مي توانيد کار زيادي براي خنک کردن يک نت بوک از داخل انجام دهيد. اما يقيناً مي توانيد از بيرون با اين مشکل مقابله کنيد. کارتان را با يک Pad خنک کننده (شکل) آغاز کنيد که گرماي توليد شده توسط نت بوک شما را با دو يا چند پنکه که از طريق يک اتصال USB تغذيه مي شوند، پراکنده مي نمايد.
شما مي توانيد با پرداخت هزينه قابل قبولي، يک نمونه از اين Padها را از توليدکنندگان معتبري نظير Antec، Cooler Master و Targus خريداري نمائيد. با استفاده از اين ابزار ساده، پنکه داخلي نت بوک شما ديگر مجبور نخواهد بود دائماً (يا غالباً) کار کند و به اين ترتيب طول عمر ابزار خود را افزايش داده ايد.
با اينحال، توجه داشته باشيد که نبايد از توجه مستقيم به پنکه هاي نت بوک خود غافل شويد: يکبار در ماه از يک قوطي هواي فشرده براي حذف گردوغبار از تمام دريچه هاي هواي نت بوک خود استفاده کنيد تا به پنکه ها اجازه دهيد که کاملاً مؤثر باشند.
شکل:داغ شدن اجزاء داخلي مي تواند در بدترين زمان ممکن باعث خاموش شدن لپ تاپ شما گرديده و در عين حالف طول عمر آن را کاهش دهد. براي اجتناب از اين مشکل مي توانيد از يک Pad خنک کننده براي پراکنده نمودن هواي داغ و در عين حال کاهش نياز به تلاش بيش از حد پنکه هاي خنک کننده لپ تاپ خود استفاده کنيد.انتخاب SSD


در هر کامپيوتر، درايو ديسک سخت با صفحات (Platter) ظريف، هدهاي Read/Write و ساير قطعات متحرک خود، بعنوان يک پاشنه آشيل واقعي در نظر گرفته مي شود. يک ضربه ساده يا افتادن ديسک سخت مي تواند آن را غيرقابل استفاده نمايد. از سوي ديگر، درايوهاي ديسک سخت استاندارد گرماي قابل توجهي را نيز توليد مي کنند. يک راه حل براي اين مشکل وجود دارد. يک درايو (SSD (Solid State Drive). اين درايوها که با استفاده از حافظه غيرفرار ساخته شده اند فاقد هر گونه قطعه متحرکي مي باشند و اين بدان معني است که گرماي توليد شده توسط آنها بطور قابل ملاحظه اي کمتر است. اين درايوها در عين حال آسيب پذيري بسيار کمتري در برابر شوک، لرزش و دماهاي بالا دارند. دفعه بعدي که تصميم به خريد به يک نت بوک مي گيريد، به دنبال يک درايو SSD باشيد. شما حتي مي توانيد (در بسياري از نت بوکهاي امروزي) درايو ديسک سخت خود را با يک درايو SSD تعويض نمائيد. البته بايد به اين نکته مهم نيز توجه داشته باشيد که درايوهاي SSD در حال حاضر با قيمت بالا و ظرفيتهاي ذخيره سازي محدودي عرضه مي شوند. با افزايش حج توليد و سطح تقاضاي درايوهاي SSD، قيمت آنها کاهش يافته و در ظرفيتهاي بالاتري ارائه خواهند شد.نت بوک خود را همانند يک تخم مرغ حمل کنيد


تصور کنيد که پس از يک سفر خسته کننده يا يک جلسه کاري طولاني نهايتاً به اتاق هتل خود رسيده ايد و اولين کاري که انجام مي دهيد، پرتاب کردن کيف لپ تاپتان بر روي تخت خواب اتاق است. اما ناگهان کيف (و لپ تاپ داخل آن) سر خورده و بر روي زمين مي افتد. آيا چيزي شکسته است؟ براي کاهش ريسک خطرات حرکتي، کيفي را براي لپ تاپ خود انتخاب کنيد که حداکثر محافظت را فراهم نمايد. براي مثال: Targus خطي از کيفهاي مجهز به سيستم محافظتي Dome خود را ارائه مي کند که در آنها بالشتکهاي تعبيه شده در جداره هاي جانبي با فناوري Air – Protection ترکيب شده اند تا از صفحه نمايش، بدنه و گوشه هاي لپ تاپ شما محافظت نمايند. اگر به دنبال يک محصول شيک تر هستيد، مي توانيد CODi Courier را انتخاب کنيد که نت بوکهاي تا 15 اينچ را در خود جاي مي دهد. البته تقريباً هر پوششي مي تواند براي اين منظور مورد استفاده قرار گيرد، البته به شرط آنکه به بالشتکهاي مناسب مجهز باشد.در هنگام حمل کيف لپ تاپ خود که فاقد ويژگيهاي محافظتي است، از وارد کردن فشار بر آن خودداري نمائيد. سعي کنيد لپ تاپ (و پوشش آن) را از گوشه ها نگيريد. بهتر است آن را از بخش مرکزي و يا قسمتهاي جانبي نگهداريد. ما تعداد زيادي از لپ تاپها را ديده ايم که بدنه آنها بخاطر بي دقتي در حمل و نقل دچار شکستگي گرديده است. اين وضعيت نهايتاً به قطعات داخلي لپ تاپ آسيب خواهد رساند.
پاسخ با نقل قول
کاربران زیر از deltang به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید
  #2  
قدیمی 09-25-2009
deltang deltang آنلاین نیست.
کاربر عالی
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
محل سکونت: TehrAn
نوشته ها: 6,896
سپاسها: : 0

200 سپاس در 186 نوشته ایشان در یکماه اخیر
deltang به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض

در مقاله قبل برای آنکه نوت بوک از زیر ضربات مداوم انگشت هایتان سالم در برود روش هایی گفتیم. در این مقاله نیز نکات دیگری را توصیه می کنیم.
از باتری خود نگهداری کنید

تردیدی نیست که باتری لپ تاپ شما در طول زمان فرسوده خواهد شد. مدت عمر این باتری به نحوه مراقبت شما از آن بستگی دارد. به گفته ی Russ Reynolds از شرکت Batteries Plus، یک باتری نت بوک معمولی نزدیک به 500 چرخه شارژ و تخلیه را پشت سر می گذارد. که بین 18 ماه تا 3 سال استفاده عادی را در بر می گیرد. برای آنکه تا حد امکان به عدد دوم نزدیک شوید، وقتی لپ تاپ خود را به یک پریز برق متصل می کنید (نظیر مواقعی که در دفتر کار یا منزلتان از آن استفاده می کنید) باتری آن را جدا نمائید. اگر باتری لپ تاپ رادر چنین شرایطی در آن باقی بگذارید، تغذیه برق AC می تواند باعث گرم شده و یا شارژ بیش از حد آن گردد (یکی از رایج ترین دلایل نواقص پیش از موعد لپ تاپها).هنگامیکه لپ تاپ شما با تعذیه باتری خود کار می کند، تا زمان دریافت هشدار Low – Battery از آن استفاده نموده و سپس اجازه دهید باتری مجدداً بطور کامل شارژ شود. به این ترتیب، می توانید مجموع تعداد چرخه های شارژ انجام شده خود را به حداقل برسانید (به یاد داشته باشید که تقریباً تنها 500 چرخه شارژ را در اختیار خواهید داشت). Reynolds همچنین توصیه می کند که نت بوک و باتری خود را در یک محل خنک، خشک و با تهویه مناسب نگهداری کنید، زیرا محیطهای بیش از حد گرم نیز می توانند طول عمر باتری دستگاه را کاهش دهند.
احتمالاً شما نیز مانند هر کاربر دیگری به حالت Standby علاقه دارید زیرا امکان می دهد که لپ تاپ خود را بجای چند دقیقه، تنها در مدت چند ثانیه راه اندازی و یا خاموش نمائید. با اینحال؛ حالت Standby مقداری انرژی مصر می کند و این بدان معنی است که باتری دستگاه شما حتی زماینکه ظاهراً لپ تاپتان خاموش است، در حال تخلیه می باشد.

در نتیجه، شما تعداد ثابت چرخه های شارژ / تخلیه خود را سریعتر از دست خواهید داد. شما می توانید با استفاده از حالت Hibernate از این مشکل اجتناب نمائید. در این حالت، نت بوک شما وضعیت موجود خود را با نوشتن محتویات حافظه در یک فایل بر روی درایو دیسک سخت (که نگهداری آن هیچ تغذیه اضافی نیاز ندارد)، حفظ می کند. هنگامیکه کامپیوترتان را مجدداً راه اندازی می کنید، این فایل به سادگی مجدداً بارگذاری شده و شما را به همان نقطه ای که در آن قرار داشتید بر می گرداند (درست مانند حالت Standby). البته، استفاده از حالت Hibernate به چند ثانیه زمان بیشتر نیاز دارد اما رفتاراین حالت با باتری شما درست به اندازه خاموش کردن لپ تاپتان دوستانه است.

فرمت مجدد درایو دیسک سخت

ما نمی توانیم تعداد دفعاتی را بشماریم که دوستان و یا اعضای خانواده مان این پرسش را مطرح می کنند. که "کامپیوتر قدیمی من واقعاً کند شده است، آیا باید یک کامپیوتر تازه بخرم؟". در واقع، مسئله اصلی این است که ویندوز در طول زمان بخاطر معادلهای دیجیتالی کلسترول (فایلهای "یتیم"، ورودیهای باقی مانده در رجیستری و احتمالاً حتی Spyware ها و ویروسها زمین گیر می شود. خوشبختانه شما می توانید گرفتگی شریانهای سیستم عامل خود را با فرمت مجدد درایو دیسک سخت و نصب مجدد ویندوز برطرف نمائید. این یک فرآیند وقت گیر و جسورانه است اما نهایتاً یک کامپیوتر سالم و سریع را در اختیار شما قرار می دهد (البته احتمالاً نه با سرعت روزی که آن را برای اولین بار مورد استفاده قرار دادید، اما تا حدودی زیادی بهتر از وضعیت پیش از فرت مجدد درایو دیسک سخت).در اکثر موارد، شما می توانید این عمل جراحی را با استفاده از CD بازیابی سیستم تولید کننده لپ تاپ خود انجام دهید. کافی است کامپیوتر خود را با این CD بوت کرده و سپس از دستورالعملهای گام به گام آن پیروی نمائید. با اینحال، پیش از آغاز کار مطمئن شوید که تمام اسناد e-Mailها، Bookmarkهای مرورگر و سایر داده های حیاتی خود را به یک درایو شبکه، درایو خارجی و یا دیسکهای اپتیکال (CD یا DVD) تخلیه کرده اید. متأسفانه، شما نمی توانید از تمام درایو دیسک سخت خود بطور کامل نمونه برداری کرده و پس از پاکسازی سیستم آن را مجدداً بازیابی نمائید. زیرا به این ترتیب تمام مشکلاتی که قبلاً داشته اید مجدداً یه سیستم بر می گردند. در مقابل، می توانید از یک یوتیلیتی Backup نظیر Genie Backup Manager 8,. برای بایگانی فایلها و تنظیمات خود به هر یک از مقاصد فوق الذکر استفاده نمائید. سپس، بعد از اتمام فرآیند بازیابی سیستم، نرم افزارهای کاربردی خود را مجدداً نصب کره و داده هایتان را بازیابی کنید. حالا سیستم قدیمی و کند شما یکبار دیگر به یک کامپیوتر نو شباهت پیدا کرده و در نتیجه برای مدت بسیار بیشتری به شما خدمت خواهد کرد.
پاسخ با نقل قول
کاربران زیر از deltang به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
اچ تی ام ال غیر فعال می باشداکنون ساعت 05:48 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright , Jelsoft Enterprices مدیریت توسط کورش نعلینی
استفاده از مطالب پی سی سیتی بدون ذکر منبع هم پیگرد قانونی ندارد!! (این دیگه به انصاف خودتونه !!)
(اگر مطلبی از شما در سایت ما بدون ذکر نامتان استفاده شده مارا خبر کنید تا آنرا اصلاح کنیم)


سایت دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه: کلیک کنید
  پیدا کردن مطالب قبلی سایت توسط گوگل برای جلوگیری از ارسال تکراری آنها