بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > موسیقی جهان

موسیقی جهان در این بخش به شناساندن بزرگان موسیقی جهان میپردازیم بیوگرافی ها عکس ها خاطرات و خدمات ... همچنین سایر مسائل مربوط به موسیقی جهانی اخبار و ....

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-20-2009
SHeRvin آواتار ها
SHeRvin SHeRvin آنلاین نیست.
ناظر و مدیر بخش موسیقی و سینما

سپاسها: : 1,717

2,520 سپاس در 663 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض تحصیل موسیقی در بلژیک

مطلبی که پیش رو دارید، جهت آشنایی با وضعیت تدریس موسیقی در دانشگاههای موسیقی بلژیک، توسط پرویز بزمی پور از هنرجویان یکی از این دانشگاه های موسیقی بلژیک است که برای ما فرستاده شده است.
در کشور هایی که پادشاهی هستند، مثل بلژیک و هلند و ... دانشگاه های موسیقی به دو دسته تقسیم می شوند:
۱) دسته اول رویال (یا پادشاهی) نام دارند که در بلژیک فقط در شهرهای brussel, antwerpen,gent بروکسل،انتورپن،گنت این دانشگاه موسیقیها وجود دارند.
۲) دسته دوم دانشگاه موسیقیهای عادی هستند که در بقیه شهرهای بلژیک فعال هستند. در واقع تفاوت بین دانشگاه موسیقی رویال و معمولی در نحوی امتحان ورودی،استادانی که در آن درس میدهند، مدت زمان تحصیل، و مدرک فارغ التحصیلی است.

برای ورود دانشگاه موسیقی دانشجو باید ۱۲ سال در آکادمی موسیقی تحصیل کند و دیپلم دبیرستان را داشته باشد.تنها رشته ای که در کشور های اورپایی امتحان ورودی دارند، رشته های هنر هستند.
برای شرح دادن چگونگی وارد شدن به دانشگاه موسیقی در بلژیک، شرح حال خودم را میگویم: من کیبرد و گیتار را کار کرده بودم و اکثراً با گروه های ایرانی مقیم L.A بروی صحنه کیبرد مینواختم. ولی از آنجا که به موسیقی جز علاقه خاصی داشتم، تصمیم گرفتم این موسیقی را دنبال کنم. پس در آکادمی موسیقی بروسّل نام نویسی کردم.

در این آکادمی فقط پیانو کلاسیک و سلفژ عمومی آموختم. بعد از مدت کوتاهی سوناتهای بتهوون را تمام کرده و با مشورت استادم (لرن ده یخر) تصمیم گرفتم خودم را برای امتحان ورودی بروکسّل رویال کنسروتریوم رشته جز سلو پیانو آمده کنم.

امتحان ورودی کنسروتریوم بروکسل هر ساله ۱۰ سپتامبر برگزار میشود و هر سال بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر برای هر ساز ثبت نام میکنند.

امتحانات در دو دسته عملی و تئوری برگذرا میشود:

۱) عملی
▪ به هنرجو یک هفته قبل از امتحان ۱۰ قطعه استاندارد جز داده میشود که باید از حفظ نواخته شود.
▪ هنرجو باید بتواند در یک تریو بنوازد و باید ثابت کند که میتونه لیدر تریو باشه.
▪ هنرجو باید در نواختنش ثابت کند که سنت جز را میشناسد.
▪ هنرجو در مرحله بعد باید نتی که از طرف داوران داده شده را بصورت دشیفر اجرا کند تا توانایی های خود را در نت خوانی نشان دهد.
▪ هنرجو باید چند قطعه از باخ را برای نشان دادن توانایی های تکنیکی خود بنوازد.
▪ هنرجو باید ملودیی که یکی از داوران با دهان زمزمه میکند را روی ساز اجرا کند تا توانایی های گوش خود را به اثبات برساند.
▪ هنرجو باید پنج قطعه بی باپ از چارلی پارکر بنوازد.
(تعداد داوران هیت ژوری ۱۵ نفر است.)

۲) تئوری
▪ هنرجو باید حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سئوال در مورد تئوری موسیقی (شناخت گامها، آنالیز جز و کلاسیک...) را پاسخ دهد.
▪ هنرجو باید برای دیکته موسیقی به صدای تکنوازی که در سالن می نوازد گوش داده و نت آن را یاد داشت کند (همه هنرجویان باید همزمان این امتحان را بدهند) پیانیست آکوردهای ساده و ترکیبی میزند که همه باید نوع آکورد را بنویسند.
(من بار اولی که در این امتحان شرکت کردم بخاطر وجود نوازندگان بسیار خوب و سطح بالای امتحان موفق به قبولی نشدم، پس همراه با استادم مدت یک سال روزی ۱۲ ساعت به تمرین موسیقی پرداختم تا موفق شدم با رتبه دو به این دانشگاه وارد شوم.) در دانشگاه این رشته ها را تدریس میکنند:
▪ سازهای موسیقی جز مانند piano,guitar,drums,vocal, ...
▪ Rhythm Traning (تمام سازها)
▪ Classic Piano (فقط برای پیانیستها)
▪ تاریخ موسیقی
▪ تاریخ موسیقی جز
▪ فلسفه هنر
▪ تربیت گوش
▪ خوانش موسیقی
▪ آنالیز موسیقی جز
▪ آنالیز موسیقی کلاسیک
▪ ارکستراسیون
▪ combo (نواختن در گروه که معمولا هر هنرجو در سه گروه می نوازد)
▪ لاتین جز
▪ جز آزاد
▪ Bebop Style (باید این سبک را تا سال سوم خوب شناخته باشیم)
▪ Solo Instrument (هر نوازنده باید بتواند به مدت زیاد سولو بنوازد)
به طور کلی این رشته ۵ سال است در سال سوم اولین مستر را میدهند، در سال چهارم ،دومین مستر و سال پنجم ؛سومین مستر برگزار میشود.
پایگاه اطلاع‌رسانی گفتگوی هارمونیک

and the roads becomes my bride

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)