بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > اخبار موسیقی

اخبار موسیقی در این بخش تازه ترین اخبار موسیقی ایران و جهان گذاشته خواهند شد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-25-2007
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض اولين سالگرد ناصر عبداللهي برگزار شد

اولين سالگرد ناصر عبداللهي برگزار شد

اولين سالگرد درگذشت ناصر عبداللهي شب گذشته طي مراسم ويژه‌اي در فرهنگسراي هنر برگزار شد.
به گزارش«جهان» و به نقل از فارس، در اين مراسم كه با حضور محمد سرير آهنگساز و رئيس هيات مديره خانه موسيقي، عباس سجادي مدير امور موسيقي سازمان فرهنگي -هنري شهرداري تهران، محمد‌علي بهمني شاعر،رضا بنفشه‌خواه بازيگر، فرمان فتحعليان خواننده و تني چند از هنرمندان و دوستان عبداللهي برگزار شد،ابتدا سجادي ضمن خوشامدگويي و برشمردن صفات هنري اين خواننده به شعرخواني پرداخت و سپس محمد سرير با بيان اينكه عبداللهي حضور ندارد اما هنوز بين مردم محبوبيت دارد، گفت: در همه جاي دنيا از جمله كشور ما طيف وسيعي از مردم به موسيقي مردمي و روز علاقمندند.

در اين نوع موسيقي منشا نغمه‌ها و دستمايه‌ها مي‌تواند موسيقي سنتي _ محلي، كلاسيك متمايل به غرب باشد كه هنرمند با هوشمندي و درك و تفكر بالايي مي‌تواند با خلق اثري آن را در دل و جان مردم نفوذ دهد.

وي افزود: عبداللهي با شناخت، حضور و آمدنش كه برآمده از سرزمين گرم و پرشور بود نغمه‌ها را دلاورانه با صداي آفتاب خرده و آمرانه‌اش مي‌خواند.كارهاي عاشقانه او نوعي حماسه دارد كه اين خود به بعد اقليمي و قومي او بر مي‌گردد و يكي از عوامل نفوذ و عرضه كارهايش، نوع صدا و گونه عرضه و انتقال احساسش بود.

سرير در پايان صحبت‌هايش خطاب به جوانان هنردوست اظهار داشت: علاقه به موسيقي زيباترين كاري است كه فرد مي‌تواند داشته باشد.

در ادامه مهرداد شهسوارزاده خواننده كه چند كار مشترك با ناصر عبداللهي انجام داده، گفت: يكسال از درگذشت ناصر عبداللهي هنرمند ارزشمند كشورمان مي‌گذرد اما من و همكارانم هنوز برايمان باورپذير نيست كه او در كنار ما نيست.

اين خواننده بعد از ذكر خاطره‌اي از آن مرحوم يك قطعه از ساخته‌هاي بابك بيات را اجرا كرد و سپس موسيقي فيلم خاكستر و باد را كه به طور مشترك با عبداللهي خوانده بوده، پخش گرديد.

اهوارا ايمان ترانه سرانه نيز در خصوص عبداللهي گفت: بايد همه هنرمنداني كه در قيد حيات هستند براي كارهايشان فكري مي‌كنند چرا كه وقتي از دنيا مي‌روند جمع‌آوري و انتشار آنها كار بسيار سختي است. عبداللهي 17 اثر بر روي ترانه‌هاي من ساخته كه 7 تا از آنها منتشر شده و بقيه به ضبط خانگي رسيده‌اند.كه به نظر من مردم بايد اين قطعات را بشنوند.

وي افزود: ميراث عبداللهي ترانه‌ها و صدايش است.من خواهش مي‌كنم اگر نهادي مي‌تواند اين كار را سازمان دهد پا به ميان بگذارد و آثار اين هنرمند و هنرمندان ديگر را منتشر كند.

اين ترانه سرا بعد از صحبت‌هايش غزلي را به ناصر عبداللهي تقديم كرد.

محمد‌علي بهمني كه ديگر سخنران اين مراسم بود،گفت: ناصر در اين يك سال سكوتش بي‌كار نبوده و قطعا اثري را خلق كرده است.چون باور همه ماست كه آنچه ماندني است در سكوت دروني هنرمند اتفاق افتاده حتي اگر هنرمند در جمعيت شلوغي هم باشد وقتي به آفرينش هنري مي‌رسد يك سكوت دروني شگرفي در آن ايجاد مي‌شود.

اين شاعر بيان داشت: ياد ناصر براي همه ما ارزنده و گرامي است و آشنايي من با ناصر به دليل زيستن در يك جغرافياي محيطي زودتر از بقيه اتفاق افتاد و ما بر اين اساس كارهايي بسياري با هم انجام داديم.

بهمني در خاتمه خاطرنشان كرد: عبداللهي شعر را مي‌شناخت و با آن زندگي مي‌كرد چرا كه اشعار والايي را انتخاب مي‌كرد.او در كنار شناخت شعر، آهنگ را هم مي‌شناخت و اين خود براي خواننده بسيار خوب است.

بعد از صحبت‌هاي بهمني، نمآهنگي از تصاوير و ساخته‌هاي عبداللهي پخش و سپس فرمان فتحعليان با بغض و گريه افزود: هر انساني با يك بهانه به دنيا مي‌آيد و نقش و وظايفي دارد. يك هنرمند با هر توانايي و صدايي كه دارد سعي مي‌كند احساسات و عواطفش را در موسيقي نشان دهد كه ناصر در اين اتفاق موفق بود.
وي افزود: ناصر هيچ وقت نرفته و هم‌اكنون نيز بر سر سفره مولايش است.
بهروز رضوي دوبلور و گوينده نيز براي شعرخواني برخي آثار عبداللهي پشت تريبون قرار گرفت اما قبل از قرائت شعر گفت: عبداللهي از صداي ويژه‌اي برخوردار بود و در دنياي پرتقليد، صدايش شاخص بود. رسايي و مردانه بودن يكي از ويژگي‌هاي صدايش بود.
در ادامه اين مراسم نويد عبداللهي پسر ارشد عبداللهي گفت: پدر من روح خيلي بزرگي داشت و كارهايي را خواند كه از لحاظ معنا قوي بود من صداي پدر را دوست داشتم.
نامي پسر ديگر آن مرحوم نيز بيان داشت: پدر من تمام مردم را دوست داشت ما نيز همه شما را دوست داريم.
مراسم اولين سالگرد درگذشت ناصر عبداللهي شب گذشته با اجراي سينا علي‌مرادي خواننده نوازنده گيتار در فرهنگسراي هنر به پايان رسيد.

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش