بازگشت   پی سی سیتی > مقالات و مباحث علمی > مقالات و موضوعات علمی

مقالات و موضوعات علمی در این تالار مقالات و مطالب علمی قرار داده خواهد شد توجه شود که مقالات علمی و دانشگاهی با اخبار علمی تفاوت دارد و بخش مربوطه ی اخبار علمی به صورت جداگانه ایجاد شده است

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-01-2008
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض صدای سه بعدی را با هدفون تجربه کنید -صدای هولوفونیک 3 بعدی 3d

حدود 6 ماه پیش در یک میهمانی، دوستی با اصرار زیاد به یک اتاق خلوت کشانیدم و از من خواست که چشم‌هایم را ببندم و به یک فایل صوتی گوش دهم. اصرار داشت که باید چراغ اتاق را خاموش کند و من از هدفون استفاده کنم! مطمئن بودم که سرکاری است و احتمالا وسط شنیدنش ناگهان با صدای ناهنجاری مثلا من را خواهد ترسانید. شوخی بی‌مزه‌ای می‌بود…اما شوخی نبود. خیلی هم جدی بود.
فایلی که دوستم برایم پخش کرد در واقع اولین تجربه شنیدن صدای هولوفونیک (سه بعدی) من بود. دست‌کم خودم این‌طور فکر می‌کردم. هیجان‌زده شده بودم. چشم‌هایم را بسته بودم و در یک آرایشگاه بودم. فرد آرایشگر مدام با من صحبت می‌کرد و من حرکت قیچی‌اش را روی موهایم حس می‌کردم. باورم نمی‌شد حواس انسان اینقدر راحت فریب صداهای مجازی را بخورد. باورتان نمی‌شود؟‌ چرا امتحان نمی‌کنید؟ ف;ایل صوتی «آرایشگر مجازی» را از این‌جا دریافت کنید. توجه داشته‌ باشید که تصور سه بعدی که در ذهن شما ایجاد می‌شود فقط به وسیله دو منبع صوتی (گوشی سمت چپ و راست) ایجاد شده است. به همین دلیل فن‌آوری صدای هولوفونیک با صداهای سه بعدی که توسط چندین منبع مختلف تولید می‌شوند فرق می‌کند.

همچنین میتوانید به صداهای سه بعدی دیگر گوش کنید
صدای کبریت که واقعا فوق العاده است من خودم هم وقتی این رو گوش کردم وقعا بوی کبریت رو احساس کردم
صدای نجوای زن

صدای دویدن
آب بازی پرنده ها

صدای بمب
صدای زنگ
صدای سشوار

صدای رودخونه

صدای پرنده ها

اما من اشتباه کرده بودم! این اولین باری نبود که من به صدای هولوفونیک گوش می‌دادم! در واقع بدون این‌که بدانم مدت‌های طولانی به این نوع صداها گوش داده بودم! آلبوم «آخرین برش!» یا Final Cut محصول «پینک فلوید» و یا «خوبی‌ها و بدی‌های جاده‌گردی» (ترجمه وحشتناکی از The Pros and Cons of Hitchhiking) ‌اثر «راجر واترز» از نمونه آثار مورد علاقه من بودند که این فن‌آوری در ضبط آن‌ها به کار رفته بود!!! مدت‌ها به آن‌ها گوش داده بودم بدون این‌ دقت کنم فن‌آوری صدای سه‌بعدی در آن‌ها به کار رفته است! (یکی از دوستان خوب بالاترینی توضیح دادند که نسخه اولیه این آلبوم‌ها به صورت عادی ضبط شده بودند و نسخه‌های دست من هم همان‌ها بوده است، دست کم زیاد از خودم ناامید نباید باشم!)توجه: این نوشته را در امتداد نوشته خوب R2G Soft می‌نویسم. با تشکر ویژه از ایشان.
صدای هولوفونیک چیست؟
همانطور که ما به کمک «دو چشم» که با فاصله معینی از یکدیگر قرار دارند می‌توانیم «عمق» و «پرسپکتیو» را تشخیص دهیم، گوش‌های ما نیز به ما کمک می‌کنند جهت‌ و فاصله صداهای تولید شده در محیط پیرامونمان را تشخیص دهیم.
صداهایی که از یک منبع معین صوتی به گوش چپ یا راست ما می‌رسد دقیقا مشابه هم نیستند. آن‌ها از لحاظ «شدت صوت»، «تاخیر زمان» و «فرکانس» با یکدیگر تفاوت دارند و مغز ما بر اساس همین تفاوت‌هاست که به درکی از «جهت»، «فاصله» و «نوع» منبع صوتی دست می‌یابد.
با چیدمان معین میکروفون‌ها و شبیه‌سازی مدل شنوایی گوش‌های انسان می‌توان صداهایی تولید کرد که مغز ما را فریب داده تا «جهت» یا «فاصله»هایی را که در واقع وجود ندارند، باور کند.
binaural recording
ضبط صدا به شیوه باینرورال
البته محدودیت‌های این روش این است که روی بعضی از اشخاص موثر نیست. به بیان دیگر آن‌ها را گول نمی‌زند! (شما ترجیح می‌دهید از کدام دسته باشید؟ - من که خوشحالم از این‌که مغزم گول می‌خورد و این تجربه جالب را می‌توانم بشنوم!)
محدودیت دیگر این صداها این است که در تولید صداهایی که از سمت مقابل می‌آیند ناموفق است. اگر نمونه‌هایی را که در اینجا گردآوری کرده‌ام گوش دهید متوجه خواهید شد بیشتر صداهای مجازی از سمت کنار یا عقب به گوش‌تان می‌رسد.
شنیدن از دیدن بهتر است!
کی‌ گفته «شنیدن کی بود مانند دیدن»؟ در این مورد به خصوص شما اگر صد صفحه نوشته‌ و مقاله بخوانید به اندازهٔ یک دقیقه شنیدن خود این صداها نمی‌ارزد! لذا پیشنهاد می‌کنم به مشهورترین نمونه‌های صداهای هولوفونیک که گردآوری کرده‌ام گوش دهید. شاید شما هم بعد از شنیدن این فایل‌ها مثل من سرگشته و حیران باشید که چه کارهایی که از این موجود دوپا و دوگوش بی‌نمی‌آید!
دانلود کنید و بشنوید:
تجربه اولین‌بار شنیدن این فایل‌ها خیلی جالب است. حتما در یک محیط ساکت با چشم‌های بسته و با گوشی امتحان کنید! این کار باعث می‌شود بهتر متوجه ظرافت جلوه‌های ویژه صوتی به کار گرفته شده بشوید.
همچنین میتوانید به صداهای سه بعدی دیگر گوش کنید
آرایشگر مجازی
صدای کبریت که واقعا فوق العاده است من خودم هم وقتی این رو گوش کردم وقعا بوی کبریت رو احساس کردم
صدای نجوای زن

صدای دویدن
آب بازی پرنده ها

صدای بمب
صدای زنگ
صدای سشوار

صدای رودخونه

صدای پرنده ها

قدیمی 02-08-2008
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

والا بچه وقتی اینو دیدم خودمم علاقمند شدم که بگیرم گوش بدم اما متاسفانه لینکاش خراب شده بود گشتم درستشو پیدا کنم
گوش میدم نظرمو بعدا میگم هر کی تونست بگیره و نظرشو بگه باید تجربه جالبی باشه

When Thomas Edison invented the first wax cylinder phonograph in 1877, his recordings contained a lot of hiss, crackle and noise. Improvements in recording technology were made through the early decades of the 20th century, and by the late 1950s, techniques had been developed to both record and re-play music and other sounds more faithfully and in stereo - that is with two channels, one for each of our ears.
Audio engineers and enthusiasts have noticed, however, that the stereo recordings that have been commonplace never seem to fully reproduce sounds absolutely authentically. A lot of this seems to stem from the fact that "real" sound generates knowledge of its location within the listener, and it does not merely emanate from two places on either side of our heads.
The 1970s saw experimentation with "quadraphonic" sound - sound that was projected in four directions, and this "surround sound" concept has been further refined with the creation of 5.1 surround sound. 5.1 uses 5 channels (left, right, front, back and center), plus an additional subwoofer channel of low frequency sounds to add more realism and allow the listener to "feel" the sounds.
High quality sound recordings are generally made today by using "binatural" recording techniques - a two-track recorder is connected to two microphones that are contained within a fuzzy "head". The dummy head contains ears, sinus cavities and other similarities to a human head. This means that the microphones "hear" and therefore record sound more realistically - much more like a human head hears and might record sound if we had digital recording technology inputs and outputs.
But there is another kind of sound recording that is even more realistic - Holophonic Sound. Developed in the 1980s by Hugo Zuccarelli, Holophonic Sound uses the same "multiple exposure" premise as that used to create holographic images ("holograms"). Holophonic Sound is produced by recording the interference pattern generated when the original recorded signal is combined with an inaudible digital reference signal. The recorded sound produced is so realistic, some people claim they can smell sulphur when they listen to a holophonic recording of someone striking a match! It appears that Holophonic Sound waves stimulate our brains to reproduce very realistic and truly three dimensional sound within us, thereby stimulating other corresponding responses that our brains expect to accompany the sound, (like scents or other sensations). Even more interesting is the fact that researchers report that some hearing impaired people can "hear" Holophonic Sound - again because it stimulates their brains even though their audio receiver mechanisms are not working properly.
Holophonic Sound is not ready for your home theatre system yet - it is best heard in headphones, or through use of specially designed speakers. It is also being used by a growing number of professional recordists and sound designers for broadcast, film and miltimedia applications.
.

قدیمی 02-08-2008
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

منابع:یه چیزی بگم! آرایشگاهه اینجا برای من فیل-ترره
یه کاریش میکنم براتون

قدیمی 02-08-2008
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

صدای هولوفونیک چیست؟
همانطور که ما به کمک «دو چشم» که با فاصله معینی از یکدیگر قرار دارند می‌توانیم «عمق» و «پرسپکتیو» را تشخیص دهیم، گوش‌های ما نیز به ما کمک می‌کنند جهت‌ و فاصله صداهای تولید شده در محیط پیرامونمان را تشخیص دهیم.
صداهایی که از یک منبع معین صوتی به گوش چپ یا راست ما می‌رسد دقیقا مشابه هم نیستند. آن‌ها از لحاظ «شدت صوت»، «تاخیر زمان» و «فرکانس» با یکدیگر تفاوت دارند و مغز ما بر اساس همین تفاوت‌هاست که به درکی از «جهت»، «فاصله» و «نوع» منبع صوتی دست می‌یابد.
با چیدمان معین میکروفون‌ها و شبیه‌سازی مدل شنوایی گوش‌های انسان می‌توان صداهایی تولید کرد که مغز ما را فریب داده تا «جهت» یا «فاصله»هایی را که در واقع وجود ندارند، باور کند.

ضبط صدا به شیوه باینرورال
البته محدودیت‌های این روش این است که روی بعضی از اشخاص موثر نیست. به بیان دیگر آن‌ها را گول نمی‌زند! (شما ترجیح می‌دهید از کدام دسته باشید؟ - من که خوشحالم از این‌که مغزم گول می‌خورد و این تجربه جالب را می‌توانم بشنوم!)
محدودیت دیگر این صداها این است که در تولید صداهایی که از سمت مقابل می‌آیند ناموفق است. اگر نمونه‌هایی را که در اینجا گردآوری کرده‌ام گوش دهید متوجه خواهید شد بیشتر صداهای مجازی از سمت کنار یا عقب به گوش‌تان می‌رسد.
شنیدن از دیدن بهتر است!
کی‌ گفته «شنیدن کی بود مانند دیدن»؟ در این مورد به خصوص شما اگر صد صفحه نوشته‌ و مقاله بخوانید به اندازهٔ یک دقیقه شنیدن خود این صداها نمی‌ارزد! لذا پیشنهاد می‌کنم به مشهورترین نمونه‌های صداهای هولوفونیک که گردآوری کرده‌ام گوش دهید. شاید شما هم بعد از شنیدن این فایل‌ها مثل من سرگشته و حیران باشید که چه کارهایی که از این موجود دوپا و دوگوش بی‌نمی‌آید!

قدیمی 02-08-2008
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

خب براتون معروفترین صدای این قسمت که همون آرایشگر مجازیه رو که فیلت---ر بود یه چا دیگه آپلود کردم براتون 6 مگا بایته پسوردشم www.p30city.net
پس اگه تنبلیتون میاد بگیرید اول مثل من صدای دیگه رو که حجم کمتری دارن بگیرید بعد اگه خوشتون اومد اینم میگیرید
دانلود
pass: www.p30city.net

قدیمی 02-09-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Wink صدای سه بعدی را با هدفون تجربه کنید

سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
من به عنوان کسی که همه رو دانلود کردم و البته چندین مدله گوش کردم میخوام چندتا آیتم باحال واستون بگم
1- بهتره اولین تجربه تون در مورد شنیدن این صداها اینجوری باشه....
در یک اتاق نیمه تاریک یا تاریک
روی یک صندلی در وسط اتاق بشینید
دورتان حدودا دو تا چند متر از اشیا و دیوار فاصله داشته باشد... جوری که کسی بتواند دور شما که روی صندلی نشسته اید مانور بدهد و چرخ بزند.
ریلکس باشین و اصلا مشوش نباشید... راحت... آروم آروم.
اول خوب فضای اطراف رو ببینید و بعد تمرکز کنید و چشمانتان را ببندید سپس فایل را اجرا کنید
بهترین حالت در نیمه تاریکی و البته در سکوت کامله
و بعدش واقعا تجربه ای خواهید داشت منحصر به فرد
2- مورد دوم بعد از این تجربه... تجربه ایه که خودم اختراع کردم.
اتاق روشن تر باشه
هنوز سکوت باشه
و چشماتونو باز کنید و تلویزیون را روشن کنید.... روبروش بشینید ولی صداشو تا انتها ببندین و فقط صفحه را نگاه کنید و تصویر رو به صورت کلی نگاه کنین.
حالا فایل صوتی را اجرا کنید
و واقعا جالبه... صدا را با حرکت سر و چشمانتان تعقیب کرده و سعی کنید متوجه منبع صدا بشید
واقعا موهای تنم مور مور شد وقتی این موارد رو اضافه کردم:D
تجربه اش عالیه... باور کنید.

آهان اینم دستاورد تجربیات من:
آرایشگر رو نتونستم دانلود کنم متاسفانه
کبریت و صدای قوطی آن بسیار رعب آور بود... موهای تنتون سیخ میشه... و در حالت چشمان باز من سعی میکردم مچ کسی رو که قوطی کبریت رو دور سرم میچرخوند و دورتادور من راه میرفت رو بگیرم و واقعا انگار موجودات نامریی در اطرافتون در حال شوخی با شما هستند... شاهکاره.
صدای نفس کشیدن فرد واقعا شاهکاره....
صدای زن بسیار جالب و بسیار آرامبخش بود
وقتی سشوار تو گوشم فوت کرد جدا مور مورم شد و حس کردم رفتم آرایشگاه
صدای زنگ توی گوش جدا طنین داره
و بازم دارم دانلود میکنم
جدا معتاد کننده است... باور کنین.

از سنبل و بلبل و کورو و امیر پلنگ عزیز هم تشکر می نومائیم فروغ بابا
binaural sound clips بده بابا

ارادتمند.... امیر عباس.... بچه تهرانپارس!!

قدیمی 02-24-2008
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

برای دانلود آرایشگر
امیر اولا روی اون لینک کلیک کن
کمی وایسا بعد دقیقا این پسورد www.p30city.net
رو دستی وارد کن چون معمولا یه اسپیس اولش اضافه میشه اگه کپی کنی
پس دستی بنویس
بعد در صفحه بعد 25 ثانیه وایس !! بعد همون تایمره تبذیل به کلید دانلود میشه
اصلش اصلا همین آرایشگاهه س
منتهی 5-6 مگه اما حتما بگیریدش

قدیمی 02-24-2008

Wink صدای سه بعدی را با هدفون تجربه کنید

نقل قول:
نوشته اصلی توسط دانه کولانه نمایش پست ها
برای دانلود آرایشگر
امیر اولا روی اون لینک کلیک کن
کمی وایسا بعد دقیقا این پسورد www.p30city.net
رو دستی وارد کن چون معمولا یه اسپیس اولش اضافه میشه اگه کپی کنی
پس دستی بنویس
بعد در صفحه بعد 25 ثانیه وایس !! بعد همون تایمره تبذیل به کلید دانلود میشه
اصلش اصلا همین آرایشگاهه س
منتهی 5-6 مگه اما حتما بگیریدش
ممنونم کوروش جان
اونو همون شب دانلود کردم با روشی که گفتی و جدا اولین بار بود اینجوری دان میکردم چه سرور عجیبیه!!!
یادم رفت اینجا بگم:D
فایل آرایشگرش محشره فقط کمی زبان بلد باشی تمومه ... جدا لذت میبری به حد بینهایت
قدیمی 12-27-2008
shaparake zakhmi shaparake zakhmi آنلاین نیست.
تازه وارد

سپاسها: : 0

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض صدای سه بعدی را با هدفون تجربه کنید -صدای هولوفونیک 3 بعدی 3d

سلام دستتون درد نکنه ممنون ولی من نتونستم هیچ کدومش رو دانلود کنم

من اون صداهارو میخوام

ویرایش توسط امیر عباس انصاری : 12-27-2008 در ساعت 03:39 PM دلیل: پست پشت سر هم نزنید دوست عزیز
قدیمی 12-27-2008

Arrow صدای سه بعدی را با هدفون تجربه کنید -صدای هولوفونیک 3 بعدی 3d

نقل قول:
نوشته اصلی توسط shaparake zakhmi نمایش پست ها
سلام دستتون درد نکنه ممنون ولی من نتونستم هیچ کدومش رو دانلود کنم

من اون صداهارو میخوام
سلام
فکر کنم متاسفانه لینکها تیرتوپر شده
اگه لینکها درست نشد خودمون براتون لینک می کنیم یا تو همین فروم آپلود می کنیم
چند روز دیگه یه سر بزنین حتما
موفق باشین

================
ویرایش توسط ادمین :
ایناش فعلا کارمیکنه :

ویرایش توسط دانه کولانه : 12-27-2008 در ساعت 03:51 PM
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)