بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی 03-09-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری 
تاریخ عضویت: Aug 2009
نوشته ها: 16,247
سپاسها: : 9,677

9,655 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض بیماری خاموش ؛ هپاتیت C

بیماری خاموش ؛ هپاتیت C
بیماری هپاتیت به طور کلی به معنی التهاب کبد است که عضوی بسیار فعال در بدن به شمار می ‌آید.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، هپاتیت یا التهاب بافت کبد موجب آسیب به کبد و مختل کردن فعالیت آن می ‌شود.


به گفته متخصصان؛ این اختلال یا التهاب به علل مختلفی به وجود می ‌آید که مهم‌ ترین آن ها آلودگی به ویروس‌ های ایجاد کننده انواع هپاتیت از جمله هپاتیت ‌های نوع A , B و C است.
در این میان ویروس هپاتیت نوع C یکی از عوامل مهم ایجاد کننده این بیماری محسوب می ‌شود.
روند بیماری هپاتیت C معمولاً بدخیم ‌تر از هپاتیت B است.

تقریباً تمام موارد ویروسی به طور مزمن در خون باقی می‌ ماند و تنها 15 درصد به شکل ناقل درمی ‌آید و 85 درصد باقی مانده به علت فعال شدن ویروس، نیاز به درمان پیدا می‌ کنند.
بر اساس این گزارش، بسیاری از بیماران مبتلا که حدود 90 درصد را تشکیل
می ‌دهند، فاقد علائم آشکار بیماری هستند و لذا از ابتلای خود به هپاتیت
مطلع نیستند.


همچنین در بیش از 70 درصد از موارد، این بیماری مزمن شده و ویروس آن در خون باقی می ‌ماند، نیمی از این ناقلان در صورت عدم تشخیص در طول زمان، مبتلا به بیماری‌ های مهلکی مثل سرطان کبد یا سیروز کبدی می ‌شوند.

به گفته محققان، اگر در فردی علائم بیماری بروز کند، این علائم شامل بی ‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، درد یا ناراحتی شکمی، تب و درد مفاصل هستند. از آنجا که این علائم در یک سرماخوردگی معمولی هم دیده می ‌شود در بسیاری از موارد هپاتیت با یک سرماخوردگی ساده که به خودی خود بهبود می ‌یابد، اشتباه گرفته می ‌شود. البته هپاتیت C در برخی از موارد حتی با زردی یا یرقان همراه می ‌شود، ولی زردی در هپاتیت C بسیار کمتر از هپاتیت نوع A و یا هپاتیت B است.

درمان اصلی پیشنهادی برای هپاتیت C داروی " انترفرون آلفا " است که به میزان سه میلیون واحد و یک روز در میان به صورت زیرجلدی تزریق می ‌شود.

همچنین " ریباویرین " به صورت قرص‌های 100 یا 200 میلی گرمی برای این بیماران تجویز می ‌شود و بیمار بین 800 تا 1200 میلی گرم روزانه باید از این دارو مصرف کند. مدت درمان با انترفرون 48 هفته یا تقریباً یک سال است ولی با ریباویرین معمولا تا 6 ماه ادامه پیدا می‌ کند. البته لازم به ذکر است که هر یک از این داروها عوارض خاص خود را دارند.

هپاتیت C از طریق تماس با خون فرد آلوده به سایرین سرایت می ‌کند. بیشترین روش‌هایی که در حال حاضر موجب سرایت بیماری می ‌شوند، استفاده از فرآورده های خونی کنترل نشده و نیز استفاده از سرنگ‌ های مشترک در معتادان است. احتمال سرایت ویروس هپاتیت C از طریق روابط جنسی کمتر است. از آنجا که در ناقلان معمولا علائم بیماری بروز نمی ‌کند، برای اطمینان می ‌توان به پزشک خانوادگی یا مراکز مشاوره مراجعه کرد و راهنمایی خواست.

به علاوه در مواردی چون سابقه ی مصرف مواد مخدر تزریقی، دریافت خون یا فرآورده‌های خونی، سابقه پیوند اعضا و سابقه طولانی دیالیز، بهتر است از پزشک برای انجام آزمایش خون درخواست کرد.

__________________
زمستان نیز رفت اما بهارانی نمی بینم
بر این تکرارِ در تکرار پایانی نمی بینم

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
پاسخ با نقل قول
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید
  #2  
قدیمی 03-09-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری 
تاریخ عضویت: Aug 2009
نوشته ها: 16,247
سپاسها: : 9,677

9,655 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض هپاتیت C

هپاتیت C

یکی از شش ویروس شناخته شده هپاتیت، ویروس هپاتیت C است که عامل بسیاری از موارد بیماری هپاتیت ویروسی در انسان می‌باشد. در کشور ما احتمالاً 200 تا 300 هزار نفر مبتلا به این ویروس می‌باشند.راه‌های انتقال هپاتیت C
آلوده شدن به ویروس هپاتیت C امروزه یک مشکل مهم بهداشتی در سراسر جهان است. امروزه از این بیماری به عنوان یک معضل یاد می‌شود، ولی چنانچه اقدامات لازم در جهت کنترل و پیشگیری از آن صورت نگیرد، مطمئناً در آینده ای نزدیک به یک فاجعه تبدیل خواهد شد. ویروس هپاتیت C در محیط خارج از بدن و درون خون خشک شده نیز به مدت سه ماه زنده می‌ماند، ولی با جوشاندن در 100 درجه سانتی‌گراد و به مدت 5 دقیقه از بین می‌رود.
اعتیاد به مواد مخدر تزریقی و تماس با خون افراد آلوده از طریق استفاده ی مشترک از سوزن مصرفی، عامل مهمی در ابتلا به هپاتیت C است.

تا قبل از سال 1992 در کشورهای خارجی و قبل از سال‌های 1374 و 1375 در ایران، شایع‌ترین راه انتقال ویروس هپاتیت C ، استفاده از خون و فرآورده‌های آن بود. بدیهی است که پس از این سال‌ها ، تمام خون‌ها از نظر انواع بیماری‌های عفونی از جمله هپاتیت C مورد بررسی قرار می گیرند و تنها در صورت سالم بودن اجازه تزریق داده می‌شود. دریافت‌کنندگان مداوم فرآورده‌های خونی، به عنوان مثال دریافت‌کنندگان فاکتورهای انعقادی 8 و 9 در بیماران هموفیلی و همچنین گیرندگان خون در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه که تحت دیالیز خونی قرار می‌گیرند، در معرض خطر جدی ابتلا به هپاتیت ‌C قرار دارند. امروزه متأسفانه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی و تماس با خون افراد آلوده از طریق استفاده ی مشترک از سوزن مصرفی، عامل مهمی در ابتلا به هپاتیت C است.
افرادی که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C هستند به 4 دسته کلی تقسیم می‌شوند:
1- گروه اول: افراد در معرض خطر به دلیل سابقه مثبت استفاده از خون و فرآورده‌های آن مانند بیماران هموفیلی، دیالیزی و تالاسمی.
2- گروه دوم: سابقه تزریق خون در سال‌های قبل از 1374 که در آن زمان خون از نظر آلودگی به ویروس هپاتیت C بررسی نمی‌شد.
3- گروه سوم: افراد معتاد به مواد مخدر تزریقی یا دارای شرکای جنسی متعدد.
4- گروه چهارم: این گروه شامل 30 تا 40 درصد مبتلایان بوده و علت خاصی جهت ابتلای آنان یافت نمی‌شود.هپاتیت C و اعتیاد
متأسفانه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی از علل مهم ابتلا به هپاتیت C می‌باشد. استفاده از سرنگ به صورت مشترک در بین معتادان به مواد مخدر می‌تواند به انتقال انواع عفونت‌ها از جمله هپاتیت C و B و ایدز منجر شود. البته اعتیاد به کوکائین و استنشاق از راه بینی نیز از راه‌های انتقال بیماری است. خطر بزرگی که معتادان به مواد مخدر را تهدید می‌کند، ابتلا به گونه‌های مختلف ویروس هپاتیت C است که موجب بروز بیماری با شدت بیشتر می شود. در این موارد پاسخ بیمار به
درمان با داروهای ضد ویروسی کم می‌شود.تشخیص هپاتیت C
راه تشخیص این بیماری انجام آزمایش آنتی بادی ضد ویروس به روش «الیزا» است. در فردی که این آزمایش مثبت است، باید با استفاده از آزمایش دقیق‌تر «ریبا» یا «بلات» و آزمایش دقیق‌تر پی – سی – آر (HCV RNA) وجود بیماری و شدت آن را اثبات کرد.
هپاتیت C قابل درمان است و در صورت مصرف دقیق دارو تحت نظر پزشک، امکان ریشه کنی آن وجود دارد.
درمان هپاتیت C
برای بیماری هپاتیت C درمان موثری وجود دارد. مصرف توأم داروی اینترفرون آلفا و قرض ریباورین می‌تواند در 30 تا 50 درصد موارد به کنترل بیماری منجر شود. اثر داروی اینترفرون ساخت داخل کشورمان (به نام پی – دی فرون) در درمان بیماری معادل داروهای خارجی است. آمپول اینترفرون به صورت هفته‌ای سه بار تزریق می‌شود. مقدار و مدت مصرف آن را پزشک تعیین می‌کند. بیماران باید حداقل ماهی یک بار جهت بررسی و انجام آزمایشات مراجعه نمایند. امروزه آلفا – اینترفرون جدیدی به نام پگ – اینترفرون معرفی شده که هفته‌ای یک بار تزریق می‌شود. این دارو گران قیمت است، ولی تأثیر بیشتری دارد. هپاتیت C قابل درمان است و در صورت مصرف دقیق دارو تحت نظر پزشک، امکان ریشه کنی آن وجود دارد.
پس امروزه می‌توان نسبت به مهار بیماری و بازگرداندن زندگی سالم به بیماران اقدام کرد به شرطی که بیماری در مراحل زودرس آن تشخیص داده شود و بیماران با پزشک خود همکاری نمایند.
رعایت مقدار مناسب مصرف دارو و مدت توصیه شده توسط پزشک، در ریشه کنی بیماری حائز اهمیت است. باید توجه داشت که گرچه جهت درمان بیماری باید هزینه‌ای بالا متحمل شد، ولی ریشه کنی بیماری ارزش بیشتری دارد.
دکتر سید موید علویان- فوق تخصص گوارش وکبد

__________________
زمستان نیز رفت اما بهارانی نمی بینم
بر این تکرارِ در تکرار پایانی نمی بینم

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
پاسخ با نقل قول
  #3  
قدیمی 03-09-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری 
تاریخ عضویت: Aug 2009
نوشته ها: 16,247
سپاسها: : 9,677

9,655 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض توصيه هايي به مبتلايان هپاتيت C

توصيه هايي به مبتلايان هپاتيت C
در مطالب قبل، درباره عوامل ، علايم ، راه هاي تشخيص و درمان هپاتيت C مطالبي را براي شما بيان کرديم. حال مي خواهيم بدانيم اين بيماري بيشتر در چه افرادي بروز مي کند و توصيه هاي لازم را براي مبتلايان به اين بيماري بيان مي کنيم.
اين بيماري بيشتر در چه افرادي ديده مي شود و آيا ژنتيک در

ايجاد آن تاثيري دارد؟

در ابتلاي به اين بيماري هيچ فرقي بين آقايان و خانم ها وجود ندارد و هر فردي که به اين ويروس آلوده باشد ممکن است دچار اين بيماري شود. البته عده اي استعداد بيشتري براي پيشرفت و ابتلاي به آن را دارند، مثلا هپاتيت C در افراد چاق بدتر و شديدتر نسبت به افراد لاغر است، و يا افراد الکلي 10 برابر افراد معمولي در خطر پيشرفت سريع هپاتيت C هستند، و يا در اشخاصي که بيماري جدي ديگري مثل ايدز داشته باشند، هپاتيت C سريع تر پيشرفت مي کند.
شايد به علت اينکه اعتياد در آقايان بيشتر است، هپاتيت C نيز در آقايان بيشتر ديده مي شود.
سن خاصي براي ابتلاي به اين بيماري وجود ندارد و از نوزاد گرفته تا يک فرد 90 ساله مي توانند به هپاتيت C مبتلا شوند، مانند سرماخوردگي که هرکس با ويروس آن در تماس باشد مي تواند به آن مبتلا شود.
در مورد مسايل ژنتيکي هم به نظر نمي رسد که در ابتلاي به هپاتيت C نقشي داشته باشند. ولي ممکن است عوامل ژنتيکي در سرعت پيشرفت هپاتيت C در افراد مبتلا به آن نقش داشته باشند، مثلا کساني که به صورت ژنتيکي چاق هستند، اگر هپاتيت C بگيرند ممکن است پيشرفت هپاتيت C در آن ها سريع تر باشد. ولي ژن خاصي که باعث شود بيماري هپاتيت در اين افراد بيش تر ديده شود، هنوز شناسايي نشده است.


توصيه شما به افراد مبتلا به اين بيماري کدام است؟پيشنهاد مي کنم تمام وسايلي را که ممکن است به خون آلوده شوند، مانند ناخن گير، مسواک، تيغ و ... به طور اختصاصي داشته باشند و اجازه ندهند شخص ديگري از اين وسايل استفاده کند.
اگر جايي از بدنشان زخم شد و يا ترشحاتي مثلا به دنبال سوختگي داشتند، حتما اين قسمت ها را بپوشانند و اگر خونشان در جايي


ريخت، آن قسمت را با محلول کلردار مثل آب نمک يا آب ژاول شستشو دهند.
اگر تماس جنسي دارند از کاندوم استفاده کنند، مگر اين که بخواهند بچه دار شوند. البته اين پيشنهاد آخري، پيشنهادي قطعي و لازم نيست، چون امکان انتقال از اين راه خيلي کم است.
درمان را به شکل صحيح و به موقع انجام دهند، چون در بهترين حالت و بسته به نوع ويروس تا 90 درصد امکان بهبودي است و در بدترين حالت هم، باز امکان بهبودي 60 درصد به بالاست.
خوشبختانه معمولا کسي که تحت درمان است، ويروس فعالي در خونش ندارد و ناقل ويروس نيست.
اين بيماران رژيم غذايي خاصي ندارند و مي توانند رژيم غذايي معمولي داشته باشند، ولي الکل براي بيماران هپاتيتي بسيار مضر است و باعث مي شود که هپاتيت به سرطان تبديل شود. الکل مي تواند سرعت تبديل هپاتيت را به سيروز کبدي 10 الي 20 برابر افزايش دهد، پس قطعا بايد از الکل پرهيز شود.
دکتر شاهين مرآت- فوق تخصص بيماري هاي گوارش و کبد
رييس واحد تحقيقات هپاتيت C مرکز تحقيقات گوارش و کبد دانشگاه تهران
دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران

__________________
زمستان نیز رفت اما بهارانی نمی بینم
بر این تکرارِ در تکرار پایانی نمی بینم

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
پاسخ با نقل قول
  #4  
قدیمی 03-09-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری 
تاریخ عضویت: Aug 2009
نوشته ها: 16,247
سپاسها: : 9,677

9,655 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض داروی ایرانی پگافرون برای بیماران مبتلا به هپاتیت C

داروی ایرانی پگافرون برای بیماران مبتلا به هپاتیت C


داروی نو‌تركیب "پگیلیتد اینترفرون" با نام تجاری "پگافرون" در ایران تولید شد و برای درمان قطعی بیماران مبتلا به هپاتیت C مقاوم، وارد بازار شد.

محمد رضا فاضلی رئیس كمیته بیوتكنولوژی دارویی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با فارس با اعلام این مطلب افزود: دارو دقیقا مشابه داروی خارجی است كه قبلا با نام تجاری پگاسیس در بازار ایران وجود داشت، اما به علت قیمت بسیار بالای آن، همه بیماران مبتلا به هپاتیت، امكان استفاده از آن را نداشتند.
وی گفت: مراحل تولید این دارو در مركز رشد فرآروده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشكی تهران از 2 سال پیش انجام شده است و از چند ماه پیش آزمایش‌های كارآزمایی بالینی این داروی نوتركیب(بیوتكنولوژیك) بر روی تعدادی از بیماران به صورت مجانی انجام شد و نشان داد كه این دارو كاملا مشابه داروی اصلی است.
رئیس مركز رشد فرآروده‌های دارویی مركز علوم پزشكی دانشگاه تهران اضافه كرد: این دارو اكنون مجوز نهایی ورود به بازار را از وزارت بهداشت اخذ كرده است و توسط یك شركت خصوصی به تولید انبوه رسیده است و كاملا می‌تواند نیاز همه بیماران مبتلا به هپاتیت C مقاوم را در كشور تأمین كند.
فاضلی گفت: قیمت هر آمپول پگافرون در بازار حدود 100 هزار تومان است و امكان پوشش بیمه‌ای آن هم وجود دارد. داروی مشابه خارجی آن ابتدا به قیمت هر آمپول 270 هزار تومان در بازار ایران توزیع می‌شد كه با تولید این دارو در كشور، اكنون قیمت هر آمپول خارجی به 130 هزار تومان كاهش یافته است.
وی ادامه داد: این دارو به صورت عمومی در تمام داروخانه‌های كشور توزیع نمی‌شود، بلكه از طریق تعدادی از داروخانه‌های خاص، داروخانه‌های بیمارستانی و شبانه‌روزی توزیع خواهد شد.
منبع: خبرگزاری فارس__________________
زمستان نیز رفت اما بهارانی نمی بینم
بر این تکرارِ در تکرار پایانی نمی بینم

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
اچ تی ام ال غیر فعال می باشداکنون ساعت 08:29 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright , Jelsoft Enterprices مدیریت توسط کورش نعلینی
استفاده از مطالب پی سی سیتی بدون ذکر منبع هم پیگرد قانونی ندارد!! (این دیگه به انصاف خودتونه !!)
(اگر مطلبی از شما در سایت ما بدون ذکر نامتان استفاده شده مارا خبر کنید تا آنرا اصلاح کنیم)


سایت دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه: کلیک کنید
  پیدا کردن مطالب قبلی سایت توسط گوگل برای جلوگیری از ارسال تکراری آنها