بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ > ایران ما

ایران ما در این تالار هرآنچه به استانها و شهرهای ایران عزیز ما مرتبط میشه قرار داده میشه به طور ویژه تر کاربران مختلف از نقاط مختلف ایران در این تالار به معرفی شهر و استان خودشون میپردازند.

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-18-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض آنچه در هرمزگان انتظار شما را می کشد!

آنچه در هرمزگان انتظار شما را می کشد!

به شهر فرنگ و تاریخ سفر کنید!

هرمزگان، گذرگاه تاریخ است. جایی که فرهنگ، آداب و رسوم تاریخ ایران در یک نقطه به هم می پیوندند و یک جا مقابل چشمانتان قرار می گیرند. اگر از آن دست گردشگرانی هستید که دوست دارند تمام مدت سفرشان را لا به لای بناهای تاریخی بگذرانند، فرصت را از دست ندهید و در اولین فرصت بار و بندیلتان را به مقصد هرمزگان جمع کنید. هرمزگان همنشینی جالبی از فرهنگ و طبیعت را به شما تقدیم می کند!

یادگار هند

معبد هندوها را باید در خیابان امام خمینی بندرعباس، رو به روی بازار روز ببینید! بنای 120 ساله ای که در گذر زمان از پستوی بیابان های بندرعباس به کناره یکی از خیابان های پرتردد این شهر کشیده شده است. شاید اگر یک بار این معبد را از نزدیک ببینید، تایید کنید که معبد هندوها از نظر مولفه های معماری و زیبایی شناسی ساختار در رده زیباترین بناهای

تاریخی قرار می گیرد. نزدیکی بندرعباس به هندوستان و تردد زیاد هندی ها در جنوب ایران بهانه ای بود تا این معبد در سال 1310 هجری قمری، یعنی در زمان حكومت محمد حسن خان سعدالملك احداث شود. معبدی که مقرنس های کوچکش شما را به یاد معابد هندی خواهد انداخت؛ درست با همان معماری پرطمطراق و مجللی که دارند!

امامزاده سید مظفر

اصلی ترین زیارتگاه استان هرمزگان امامزاده سید مظفر از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است که در بندرعباس قرار دارد. بنای این امام زاده یکی از زیباترین بناهای تاریخی استان هرمزگان محسوب می شود که با چهار مناره بلند، معماری زیبایی ایرانی- اسلامی را به نمایش می گذارد. آرامگاه ساده ای که برخلاف دیگر زیارتگاه ها در آن خبری از آینه کاری های مرسوم نیست و سر تا سر آن با با کاشی های فیروزه ای پوشیده شده است.

نیایشگاه میترا

15 كیلومتر مانده به قشم، در میانه راهی که به بندر سوزا می رسد، نیایشگاه میترا جا خوش کرده است. نیایشگاهی که با معماری صخره ای شگفت انگیزش در لا به لای رشته كوهی طولانی قرار گرفته و تاریخ مادها را برایتان حکایت می کند.
در ابتدای معبد، 9 روزنه غار مانند شما را به داخل آن هدایت می کند. از روزنه ها که بگذرید، تالار کوچکی را می بینید که زیر سقف سنگی 70 متری اش جا گرفته و از روزگاری حکایت می کند که ایرانیان باستان مراسم مذهبی و بزرگداشت در گذشتگان شان را در آن برگزار می کردند.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها هم با تمام جلال و جبروتش در ضلع شمالی جزیره هرمز و در ساحل دریا قرار دارد و مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس محسوب می شود. قلعه ای که 500 سال قبل به فرمان آلفونسوآلبركرك، دریانورد پرتغالی در محلی به نام مورنا احداث شد و ظاهرا ۳۰ سال طول کشید تا کارگران سنگ های عظیم

مرجانی آن را تراش دهند و آب انبار، انبار مهمات، سربازخانه، زندان، كلیسا، تالار و مقر فرماندهی قلعه را بنا کنند.
قلعه به شكل چند ظلعی نامنظم است و ساختمان بسیار محكم آن، با دیوارهایی که قطرشان به 5 متر می رسد پناهگاهی برای دریانوردان پرتغالی بوده است. این قلعه چند برج 12متری دارد که به عنوان انبار تسلیحات مورد استفاده قرار می گرفتند.
در زمان شاه عباس كه به استعمار پرتغالی ها در ایران خاتمه داده شد، این قلعه هم به دست امام قلی خان از سرداران شاه عباس فتح شد. در میان خرابه های قلعه هنوز هم تعدادی لوله زنگ زده توپ وجود دارد.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 03-18-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض دنیای شگفت انگیزی به نام هرمزگان!

دنیای شگفت انگیزی به نام هرمزگان

هرمزگان سرزمین شگفت انگیزی است. سرزمینی که طبیعت منحصر به فردش درست به اندازه آثار و بناهای تاریخی اش می تواند شگفت آور باشد. چشمه های آب گرم این استان در چهارفصل سال پذیرای مراجعانی هستند که برای درمان دردهای استخوانی و مفصلی راهی این آب گرم ها می شوند. درست مثل جنگل های مانگرو و استپ های پراکنده هرمزگان که طرفداران گونه های مختلف جغرافیایی و بومی را به این منطقه می کشانند.
آب گرم خورگو را در فرعی منشعب از جاده بندرعباس – سیرجان می توانید پیدا کنید. با سه چشمه ای که در فاصله کوتاهی از یکدیگر قرار دارند. از دوراهی جاده بندرعباس – سیرجان تا چشمه اول در حدود 28 كیلومتر فاصله است. چشمه ای که آب آن از شكاف سنگ های آهكی مارانی خارج و وارد رودخانه خورگو می شود. آب این چشمه در ردیف آبهای سولفات كلسیم همراه با منیزیم و كلرور سدیم ولرم است. درست مثل چشمه دوم که در یك كیلومتری شرق چشمه اول از شکاف سنگ ها می جوشد و حوضچه ای به شكل دایره و به قطر 3 متر تشکیل می دهد. مردم محلی اب این چشمه را برای استحمام استفاده می کنند. دسترسی به چشمه سوم هم از طریق جاده فرعی منشعب از جاده بندرعباس – سیرجان امكان پذیر است. از بندرعباس تا دوراهی خورگو 30 كیلومتر و از دوراهی تا چشمه سوم در حدود 20 كیلومتر راه است. در كنار این چشمه هم حوضچه ای برای آبتنی وجود دارد و اب چشمه گوگردی چشمه برای درمان امراض استفاده می شود. اما کمی دور تر از خورگو، چشمه آبگرم سرخان قرار دارد. درست در مسیر جاده فرعی خورگو- سرخان که از جاده بندرعباس – سیرجان منشعب می شود. یك كیلومتر مانده تا روستای سرخان می توانید این چشمه آب گرم را که از شكاف سنگ های زمین خارج می شود ببینید.

جزیره ماران

جزیره شیدور یا همان جزیره ماران یکی دیگر از جاذبه های استان هرمزگان است که باید از نزدیک ببینید. این جزیره که به خاطر وجود مارهای سیاه رنگ سمی اش این نام را گرفته، جز عقاب های ماهیگیر، پرستوها و لاك پشت های دریایی و مارهای سیاه و چند گیاه شورپسند سکنه دیگری ندارد! تنها گاهی صیادان برای برای جمع آوری لاك پشت ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسافرت می كنند و چند ساعتی را در آن به سر می برند.
جزیره ماران یکی از مهمترین و با ارزش ترین زیستگاه های پرندگان و لاك پشت های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان است که البته با راهنمایی آشنایان محیط زیست و تورهایی که مجوز بازدید از این منطقه را دارند، می توانید چند ساعتی را در این جزیره بکر بگذرانید.
این جزیره در 5/1 كیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان واقع شده و از سال 1366 تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-18-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض هرمزگان روی نقشه

هرمزگان روی نقشه

برای دیدن عکس در اندازه واقعی روی آن کلیک کرده و تصویر را روی سیستم خود ذخیره نمایید.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-18-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض فهرست مراکز اقامتی هرمزگان

فهرست مراکز اقامتی هرمزگان

برای دیدن فهرست مراکز اقامتی استان هرمزگان فایل زیپ را روی سیستم خود دانلود کرده و فایل pdf را با استفاده از برنامه Adobe Acrobat Reader باز کنید.

دانلود

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-18-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض هرمزگان در قاب تصوير

هرمزگان در قاب تصوير

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)