بازگشت   پی سی سیتی > سایر گفتگوها > ورزش Sports > بخش عمومی ورزش

بخش عمومی ورزش در این تالار به مباحث عمومی ورزش از قبیل رشته های مختلف آن پرداخته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-20-2009
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض تردمیل، راهنمای خرید تردمیل، استفاده صحيح از تردميل و ...

تردمیل، راهنمای خرید تردمیل، استفاده صحيح از تردميل و ...

راهنمای خرید تردمیل

© 5 توصیه برای خرید تردمیل

قبل از این‌که برای خرید تردمیل به بازار بروید، لازم است اطلاعاتی را درباره این دستگاه به دست بیاورید تا بتوانید دقیقاً همان نوعی را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما است:1- هنگام خرید تردمیل، قبل از هر چیز دیگری به این موارد توجه کنید:

1-جنس دستگاه، صفحه تردمیل، قدرت موتور، حداقل و حداکثر سرعت دستگاه، شیبی که می‌تواند ایجاد کند، وزنی که می‌تواند تحمل کند، حداکثر ساعاتی که می‌تواند بدون وقفه کار کند، میزان سروصدای موتور و امکانات جانبی.

2- اینترنت منبع مناسبی برای کسب اطلاعات جدید درباره تردمیل و سایر ابزار و وسایل ورزشی جدید است. شما می‌توانید چند مارک معتبر تردمیل را در نظر بگیرید و سری به سایت‌های کارخانجات تولید‌کننده این محصولات بزنید. هر یک از این شرکت‌ها معمولاً قابلیت‌های دستگاه تولیدی خود را به طور کامل در این سایت توضیح داده‌اند و شما می‌توانید این قابلیت‌ها را با هم مقایسه کنید و تصمیم خودتان را بگیرید.

3- حتماً حواستان به استحکام و امنیت دستگاهی که می‌خرید، باشد. تردمیل هر چقدر محکم‌تر و ثابت‌تر باشد، بهتر و مناسب‌تر است. برای امنیت دستگاه هم دستگیره‌هایی در جلوی آن تعبیه شده که می‌توانید هنگام پیاده‌روی یا دویدن روی تردمیل، دستتان را به آرامی به آن‌ها بگیرید. تردمیلی که هنگام دویدن روی آن احساس می‌کنید که صفحه‌اش دارد در زیر پایتان می‌لرزد، اصلاً مناسب نیست.

4- اگر به نمایندگی‌های مجاز فروش تردمیل سری بزنید، معمولاً به نفعتان تمام می‌شود؛ چون می‌توانید انواع مختلف این دستگاه را با هم و در کنار هم ببینید، آن‌ها را امتحان و با یکدیگر مقایسه کنید. در این نمایندگی‌های مجاز، هنگامی ‌که مدل‌های جدیدتر تردمیل به وسیله شرکت سازنده تولید می‌شود و به فروشگاه می‌رسد، گاهی روی مدل‌های قدیمی‌تر، تخفیف‌های خوبی می‌خورد و به این ترتیب، می‌توانید یک تردمیل مناسب را با قیمت دلخواهتان پیدا کنید. از سوی دیگر در این مراکز، کارشناسانی حضور دارند که در انتخاب تردمیل مناسب به شما کمک می‌‌کنند. خرید از یک نمایندگی مجاز یک فایده دیگر نیز دارد و آن، دریافت یک گارانتی معتبر است که به واسطه آن، اگر ایرادی در دستگاهتان به وجود بیاید، می‌توانید از تعمیرکاران شرکت مربوطه بخواهید آن را برطرف کنند.

5- اگر تردمیل را برای منزلتان خریداری می‌کنید، پیشاپیش حواستان به این مسأله باشد که آیا فضای کافی برای قرار دادن آن در منزلتان دارید یا نه. برای این منظور، می‌توانید ابعاد فضایی را که برای گذاشتن تردمیل در منزلتان در نظر گرفته‌اید، اندازه بزنید و از فروشنده بخواهید دستگاهی را به شما معرفی کند که با فضای منزلتان سازگار باشد. تردمیل را باید در جایی از منزلتان قرار بدهید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام قسمت‌های دستگاه روی زمین قرار بگیرد و روی زمین از ثبات کافی برخوردار باشد.

© 5 نکته برای حداکثر استفاده از تردمیل

ورزش کردن روی تردمیل، راه و رسمی دارد. برای‌ این‌که درحین راه رفتن یا دویدن روی دستگاه،‌ دچار آسیب‌های عضلانی اسکلتی نشوید، بهتر است همیشه به این 5 نکته توجه کنید:

1- اولین قدم، این است که بتوانید روی تردمیل، وضعیت بدنی مناسبی به خودتان بگیرید؛ یعنی سرتان را بالا بگیرید، عضلات گردنتان را کاملاً شل کنید و آرام باشید و ترجیحاً مستقیم به جلو نگاه کنید. اگر قرار است هنگام استفاده از تردمیل به تلویزیون نگاه کنید، این تلویزیون باید در ارتفاعی نصب شده باشد که شما مجبور نباشید گردنتان را برای مدت طولانی با زاویه نگه دارید.

2- دست‌هایتان را آرام‌آرام مشت کنید، البته نه تا حدی که دست‌هایتان کاملاً منقبض شود. سعی کنید هنگامی‌که روی تردمیل راه می‌روید یا می‌دوید، بازوهایتان از کنار بدنتان به سمت جلو و عقب حرکت کنند و در واقع، یک‌جور حرکت آونگی داشته باشند.

3- توصیه می‌شود هنگام ورزش کردن، عضلات شکمتان را منقبض کنید.

4- راه رفتن روی تردمیل، نیاز به گام‌های خیلی کوتاه یا خیلی بلند ندارد. توصیه می‌شود روی تردمیل، همان ‌طوری قدم بردارید که برایتان آسان و معمول است؛ نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند.

5- توصیه می‌شود روی نفس‌های خودتان تمرکز داشته باشید. سعی کنید به صورت طبیعی نفس بکشید و گهگاهی که می‌توانید، نفس عمیق بکشید.

ویرایش توسط رزیتا : 02-18-2011 در ساعت 04:48 PM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 03-22-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض استفاده صحيح از تردميل

استفاده صحيح از «تردميل»

اين روزها خيلي از افراد، بخصوص خانمهاي خانه به علت گرفتاريهاي متعدد و زندگي در محيطهاي آپارتماني، ترجيح مي دهند به جاي
پياده روي در خيابانها و يا پارکها، در محيط خانه و توسط وسيله هاي ورزشي نظير «تردميل» يا دوچرخه ثابت تحرک داشته و ورزش کنند.
اما بسياري از آنها طرز استفاده صحيح از اين وسيله را به خوبي نمي دانند. از همين رو، ممکن است به جاري بهره مندي از فوايد اين گونه وسايل، به سلامتي استخوانها و عضلاتشان آسيبهايي وارد کنند.

در ادامه چند نکته در اين باره ذکر مي شود:

1 - قبل از خريد تردميل يا دوچرخه ثابت، حتماً با پزشک خود يا (ارتوپد) درباره مفيد بودن اين وسيله براي شرايط جسماني خويش مشورت کنند.

2 - در هنگام خريد اين وسايل، به مکاني که مي خواهيد در خانه يا آپارتمان از آن استفاده کنيد، توجه کنيد تا دست و پاي شما تنگ نشود و هزينه گزافي براي خريد وسيله بزرگتر و مجهزتر ندهيد.

3 - براي شروع استفاده از تردميل، وضعيت بدني مناسبي به خود بگيريد. براي اين کار، سرتان بايد بالا باشد و عضلات گردنتان را کاملاً شل کنيد. آرامش کافي داشته باشيد و در حد امکان مستقيم به جلو نگاه کنيد.

4 - وقتي روي تردميل راه مي رويد و يا مي دويد، سعي کنيد بازوهايتان از کنار بدنتان به سمت جلو و عقب حرکت کند و حرکت آونگي به خود بگيرد.

5 - تلاش کنيد هنگام راه رفتن روي تردميل، عضلات شکمتان را منقبض کنيد و گامهاي خيلي کوتاه يا خيلي بلند برنداريد، بلکه طوري قدم برداريد که برايتان آسان و معمولي است.

6 - روي نفسهاي خود تمرکز داشته باشيد و به صورت طبيعي نفس بکشيد، گاهي هم نفسهاي عميق بکشيد.

7 - وقتي از دستگاه تردميل يا دوچرخه ثابت استفاده نمي کنيد، حتماً آنها را از برق بکشيد و خاموش کنيد تا بچه هاي کوچک روي آنها نروند و با خاموش و روشن کردن آن به خود آسيب نرسانند.

8 - اگر کمردرد يا قوس کمر داريد، در مورد اينکه تردميل مورد استفاده شما تا چه حد بايد شيب داشته باشد؛ و چنانچه زانودرد داريد، درباره استفاده از دوچرخه ثابت با پزشک متخصص مشورت کنيد.

منبع: پيک ورزش و تندرستي رضوي

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-22-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

بهترین خرید زمانی اتفاق می افتد که شما بیشترین دانش را در خصوص تردمیل داشته باشید .

مطالعات نشان داده اند که افراد بیشتر بدنبال خرید تردمیل هستند تا سایر لوازم ورزشی دیگر، زیرا این وسیله برای راه رفتن یا دویدن در حالت طبیعی مناسب است و شما پس از هر جلسه تمرین ، توانایی بیشتری پیدا می کنید که مدت زمان بیشتری روی دستگاه راه بروید و از آن استفاده کنید.

وزن :
تردمیل انتخابی شما می باید وزنی بیشتر از وزن بدن شما را تحمل نماید، چرا که هنگام دویدن و فرود روی دستگاه ، ضربه ای که وارد میشود از وزن بدن شما بیشتر است .

قیمت:در انتخاب نوع دستگاه دودرجا ، قیمت یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده می باشد ..وقتیکه به قیمت توجه می کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که بهترین نوع دستگاه را در محدوده این قیمت انتخاب کنید. محدوده های قیمت معمولا به سه حوزه تقسیم می شوند. محدوده (500000 تا 1500000 تومان)،محدوده (1500000 تا 3000000 تومان)، و محدوده کیفی ( تومان به بالا). اغلب تخفیفهایی هم در این زمینه وجود دارد,

قدرت و نوع موتور تردمیل:

نوع موتور تردمیل نیز مهم است چرا که موتورتنها قسمتی است که بیشترین کار را انجام می دهد. میزان قدرت (قوه اسب بخار) می تواند باعث سردرگمی شود. نکته ای که باید در این زمینه مورد توجه قرار دهید میزان انجام کار مداوم است و برای این منظور موتورهای 2 تا 3 اسبی را بخرید..تعیین میزان کار تردمیل در محدوده بین کار مداوم و بیشترین میزان کار قرار دارد. دنبال موتورهایی بگردید که دارای بیشترین وارانتی باشند که حداقل آن یکسال است.موتورهایی که با برق

DC کار می کنند ، معمولا بیصدا تر هستند.

ثبات و پایداری تردمیل و حرکت نرم :
تردمیلها را در حالیکه کفش و لباس ورزشی خود را پوشیده اید امتحان کنید. حرکت پرافت وخیز و نامنظم تردمیل قابل قبول نیست. دستگیره ها باید از استحکام کافی برخوردار باشند تا شما بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید و آنها را به راحتی بگیرید طوریکه مانع از حرکت دستهای شما نشوند.تسمه یا صفحه تردمیل باید به اندازه کافی پهن و طولانی باشد تا بتوانید به راحتی بر روی آن گام بردارید.

خصوصیات تمرینی تردمیل:
خستگی باعث از بین رفتن کارایی تردمیل می شود.مدلی را انتخاب کنید که مناسبترین برنامه های از پیش تعیین شده را دارا است و می توانید بیشترین حالت برای سرعت و شیب را بر روی آن برنامه ریزی کنید. باید بتوانید شیب وسرعت را به راحتی از روی پانل دستگاه تنظیم کنید. صفحه نمایشگر ضربان قلب بر روی تردمیل مناسب است.به نظر میرسد که جای نگهدارنده بطری آب و یک جای کتاب نیز ضروری باشد . کتابها یا تصاویر ویدئویی می توانند شما را در جهت استفاده بهتر راهنمایی کنند.
اما آنچه از همه موارد فوق مهمتر است ، انجام تمرینات تحت مراقبت و کنترل مربی و یا یک تیم کارشناس خبره است .
نظارت اصولی برتمرینات میتواند از کند و یا سرد شدن شما در استفاده از تردمیل پیشگیری نماید.

صدا و فضای مورد استفاده:
شما باید تردمیل را در فضای مورد نظرتان استفاده کنید تا بدانید چقدر صدا تولید می کند؟ اگر قصد دارید که به تلویزیون نگاه کنید و یا موسیقی گوش دهید باید سر و صدای تردمیل مانع از این کار نشود. مدلی که در فروشگاه کوچک به نظر می رسد،می تواند در اتاق مورد نظر شما بزرگ جلوه کند . اندازه آنرا هنگامیکه دستگاه در حال بسته قرار دارد بررسی کنید و به نحوه جابجا کردن آن توجه کنید.

تردمیلهای معمولی در مقایسه با انواع موتوری:
بدلیل وجود تفاوت در قیمت بسیاری از افراد تمایل دارند که به جای تردمیلهای موتوری ، نوع معمولی آنرا خریداری کنند. اما تردمیلهای معمولی در مقایسه با انواع موتوری دارای مشکلات زیادی هستند. حرکت دادن آنها معمولا بدون داشتن بیشترین مقدار شیب دشوار است و در حال حرکت هم شما نمی توانید شیب را تغییر دهید.اغلب دارا بودن قیمت پایین به این معناست که آن دستگاه از استحکام کمتری برخوردار است و ...

تعیین اهداف در رسیدن به تناسب اندام با دستگاه دودرجا :

یکی از اقدامات مهم در اجرای برنامه طولانی مدت تنا سب اندام ، تعیین اهداف آن است .
آیا هدف شما از ورزش با دستگاه دو ثابت ، کم کردن وزن بدن است ؟ یا بدنسازی و قوی کردن عضلات ، رفع تنش ها و اضطرابها و یا آماده شدن برای برنامه مسابقات است؟
تعیین برنامه ورزشی موفق بستگی به هدف شما از ورزش دارد. در زیر بعضی از اهداف عمومی تمرین ذکر گردیده است:

1ـ کاهش وزن
2ـ بدنسازی وتناسب اندام
3ـ بالا بردن انرژی بدن
4ـ بهبود فعالیت ورزشی
5ـ بهبود مقاومت بدن وقدرت قلب وعروق
6ـ حفظ وزن بدن
7ـتقویت عضلات پا
8ـ تصحیح برنامه خواب
9ـ کاهش استرس

درصورت امکان سعی کنید که اهداف ورزشی را تعریف کرده وسپس اهداف ود را مکتوب کنید ، هرچه بیشتردقت داشته باشید به همان نسبت پیشرفت خود را آسان تر تعقیب خواهید کرد.
اگر هدف شما بلند مدت است آن را به اهداف ماهیانه وهفتگی تقسیم کنید. عموماً در اهداف بلند مدت کمی انگیزه را از دست خواهید داد ، اما اهداف کوتاه مدت به آسانی قابل دسترسی میباشد. با انجام برنامه های مختلف و ثبت آنها میزان پیشرفت خود را تحت نظر داشته باشید.
می توانید فاصله وکالری مصرفی یا زمان را کنترل کنید . زمان مهمترین ومفید ترین عامل آزمایش می باشد .

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-22-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض کار با دستگاه تردمیل و استفاده از آن

استفاده از این دستگاه یا ورزش های دیگر برای کاهش وزن زمانی موثر است که توام با رژیم مناسب باشد.

ُُتردمیل یا دوی ثابت(ُtread mill) وسیله ای ورزشی است که در محیطهای سرپوشیده برای دویدن بدون طی مسافت برروی زمین استفاده می شود.
این دستگاه ورزشی شامل یک رویه کمربندی که معمولا" جنس پلاستیکی دارد و غلطکهایی است رویه را به حرکت درمی آورند، می باشد. غلطکهای تردمیل معمولا توسط یک موتور شروع به حرکت می کنند و سطح کمربندی را به حرکت در می آورند تا شخص ورزشکار بتواند درجا برروی سطح بدود.
تریدمیل ها دارای سیستمی الکترونیک برای کنترل سرعت چرخش غلطکها و شیب سطح هستند. جکهایی که درسطح تریدمیل وجود دارند باعث می شوند تا سطح شیب دار برای ورزشکار شبیه سازی شود.
از فوائد تریدمیل می توان به مواردی مانند قابلیت کنترل سرعت دویدن، دویدن در محیطی سقف دار (بدون اهمیت به وضعیت آب و هوا و ...)، دویدن برروی سطحی ثابت و یکنواخت، قابلیت مشاهد آمار از زمان، مسافت و مقدار قدمها (و در برخی از دستگاه ها قابلیت مشاهده آمارهایی مثل مصرف کالری به طور استاندارد) و همچنین می توان به در اختیار بودن آن اشاره کرد.
استفاده از این دستگاه معمولا به افرادی که دارای اضافه وزن هستند پیشنهاد می شود. همچنین بیمارانی مثل بیماران سرطانی که اصولا به دلیل بلند مدت بودن دوره درمان در منزل مانده و اغلب باید ورزشهای سبکی مانند پیاده روی انجام دهند، می توانند از این وسیله جهت درمان خود بکار گیرند.

نحوه انتخاب یک تریدمیل
برای خرید یک تریدمیل سعی کنید اول به قدرت و کیفیت موتور آن دقت نمائید، بعد سرعت آنرا نسبت به مصرف خود کنترل کنید. اگر ورزشی می کنید که سرعت برای شما مهم است، به سرعت موتور اهمتیت دهید، ولی اگر می خواهید استقامت خود را بالا برید، سرعت را فراموش کنید. همچنین اندازه سطح کمربندی را فراموش نکنید. اگر دارای فیزیکی بزرگ هستید، و قدمهای بلند بر می دارید طول و عرض سطح را بزرگتر انتخاب کنید.
ضمنا" به سن خود نیز توجه داشته باشید. اگر مسن هستید، سعی کنید تا مدلی که دارای برنامه ریزی است را تهیه کنید. این مدلها نسبت به سن شما سرعت و سطح شیب را براساس زمان دویدن به طور خودکار تنظیم می کنند.
به هر حال، توصیه می شود تا قبل از خرید ترید میل با مربی ورزشی و یا پزشک خود نیز مشورت کنید.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-22-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

مرسی رزیتا جان من یه هفته هست که از ترد میل استفاده میکنم...اما یکم عجولم سریع میخوام برم سرعت 10!
ولی حال دور از شوخی میشه بگید یه مبتدی چجور باید از این دستگاه استفاده کنه و از چه سرعت هایی و تا چند روز باید با این سرعت ها استفاده کنه تا به مرحله حرفه ای برسه؟!
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 03-22-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Asterah نمایش پست ها
مرسی رزیتا جان من یه هفته هست که از ترد میل استفاده میکنم...اما یکم عجولم سریع میخوام برم سرعت 10!
ولی حال دور از شوخی میشه بگید یه مبتدی چجور باید از این دستگاه استفاده کنه و از چه سرعت هایی و تا چند روز باید با این سرعت ها استفاده کنه تا به مرحله حرفه ای برسه؟!
خود من هم تقریبا یک هفته است که دارم استفاده میکنم
دارم در موردش تحقیق میکنم
چشم حتما شما رو هم در جریان میزارم

.........>>>>>>>>>.........

نجمه جان دو پست بالاتر رو ببین نکات مهمش رو با رنگ قرمز مشخص کردم امیدوارم به دردت بخوره

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 03-22-2010 در ساعت 10:48 PM
قدیمی 03-22-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض کارکردن با ترد میل

کارکردن با ترد میل

کار کردن با تردمیل بسیار راحت و آسان است، و ما در اینجا نکات مهمی در رابطه با ویژگی های مختلف تردمیل ذکر کرده ایم:

1. موتور، تسمه، چارچوب، نوار
تردمیل شما باید موتوری آرام، نرم و بی صدا داشته باشد که قدرت آن به 1.5 اسب بخار برسد. اگر از دستگاه بیشتر برای دویدن تا پیاده روی استفاده میشود، یا اینکه وزن یکی از استفاده کننده های بیشتر از 180 پوند باشد باید تردمیل این امکان راداشته باشد که قدرت آن را بتوان تا 2 یا 3 اسب بخار نیز بالا برد.
تسمه ی آن باید حتماً دولا و حداقل 17 اینچ عرض و 48 اینچ طول داشته باشد. باید به صورتی باشد که یک گام معمولی را پاسخ گو باشد و اگر گام های شما به طور معمول بلندتر هستند، چه بهتر که این اندازه ها نیز بیشتر باشد.چارچوب و فرم دستگاه هم می تواند از استیل و هم از آلومینیوم ساخته شود. استیل سنگین تر و محکم تر است اما ممکن است در طولانی مدت زنگ بزند. آلومینیوم سبک تر است اما زنگ نمی زند.نوار صفحه باید به صورتی باشد که راه رفتن بر روی آن راحت بوده و ضربه ی پای شمار ا نیز بتواند به خوبی جذب کند.

2. سرعت و شیب
5 مایل در ساعت سرعت مناسب برای پیاده روی است. اما اگر شما یک دونده هستید، تردمیلتان باید حداقل سرعتی برابر با 10 مایل در ساعت داشته باشد.شیب دستگاه باید بر روی _تنظیم شود، و یا حتی اگر واقعاً دوست دارید بر سرازیری پیاده روی کنید.

3. استحکام و امنیت
تردمیل هر چه محکم تر و ثابت تر باشد بهتر است. برای امنیت دستگاه هم دستگیره هایی در جلوی آن تعبیه شده است.

4. شاسی های کنترل، نمایشگر، و برنامه ها
تردمیل های دکمه فشاری بسیار بهتر هستند چون شما به راحتی در حین انجام ورزش، آن را تنظیم کنید. همچنین صفحه ی نمایشگر آنها بزرگ بوده که خواند سرعت، شیب، زمان و فاصله را برایتان آسان تر می کند. همچنین امکانات جالب دیگری از قبیل مانیتورهای ضربان قلب و نشانگر دیجیتالی برای میزان کالری سوزانده شده نیز در آنها وجود دارد.برنامه های آن نیز می توانند بسیار سودبخش باند اگر قصد داشته باشید که سرعت و شیب معمول خود را انتختاب کنید و به حافظه ی آن بسپارید تا ضربان قلبتان همیشه ثابت بماند. اما برخی افراد حوصله ی برنامه دادن به تردمیل را ندارند و از برنامه های معمول خود آن استفاده می کنند. انتخاب با شماست که کدام تردمیل را انتخاب کنید.
اگر هزینه ی خرید آن برایتان خیلی مهم است باید به سراغ تردمیل هایی که رویشان تخفیف خورده باشد بروید. حتی دستگاه های دست دوم هم بسیار خوب و ارزان تر است. اما بدی آنها این است که احتمالاً زمان گارانتی آنها تمام شده است.

بهترین تردمیل را برای خودتان انتخاب کنید
خرید بهترین تردمیل به این معناست که آنی را انتخاب کنید که برای شما بهترین باشد و بتواند پاسخ گوی نیازهای شما باشد. اطلاعات جدید و به روز در این مورد را میتوانید به راحتی بر روی اینترنت پیدا کنید و با همه ی انواع نمونه های تردمیل آشنا شوید. برای جستجو در اینترنت می توانم واژه های کلیدی را به شما معرفی کنم تا از این طریق راحت تر به اطلاعات موردنطر خود برسید: Runner’s World, Treadmill Doctor, Consumer Reports, Treadmill Buyer’s Guide این اسامی نشریه های آنلاین در رابطه با تردمیل در اینترنت بود که به شما معرفی کردم. در این نشریه ها می توانید با مدل های مختلف تردمیل، از ارزانترین و ساده ترین نوع تا گرانترین و کامل ترین نوع آن آشنا شوید.
با استفاده از تردمیل می توانید در هر ساعت از شبانه روز، در منزل خودتان ورزش کنید و هیکلی متناسب داشته و سلامتی خود را نیز تضمین کنید. هیچ نیازی به مربی ورزش هم ندارید، چون طریقه ی راه رفتتن و دویدن را دیگر خودتان می دانید. همانطور که در بالا گفته شد می توانید از طریق اینترنت ابتدا با انواع و مدل های مختلف تردمیل آشنا شده و بعد دست به خرید بزنید. توجه کنید تا تردمیلی مناسب با نیازهای خودتان انتخاب کنید.
10 توصیه برای خرید تردمیل و دوچرخه ورزشی

برای آدم های گرفتار و برای آن هایی که به هر دلیل موجه یا ناموجهی دلشان نمی خواهد اول صبح یا آخر شب توی پارک ها بدوند یا پیاده روی کنند، تردمیل یک نعمت است; البته مشروط بر این که به فکر سلامت خودشان و احیانا به فکر کاهش وزن و تناسب اندام خودشان باشند. مشروط بر همین شرط مذکور، دوچرخه ورزشی هم می شود یک نعمت مدرن، که هم از کارآیی های تردمیل برخوردار است، هم جمع وجورتر است و جای کمتری را در منزل اشغال می کند. اگر می خواهید با اولین پولی که دستتان آمد، یک تردمیل یا یک دوچرخه ورزشی برای خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان بخرید، توصیه می کنیم این مطلب را بخوانید بعد تردمیل یا دوچرخه ورزشی بخرید.

آشنایی با تردمیل
تردمیل یک وسیله ورزشی است که این روزها می توانید در بیشتر باشگاه های ورزشی، آن را در کنار سایر انواع دستگاه های ورزشی ببینید. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می شود. به این ترتیب، شما می توانید روی آن راه بروید یا حتی بدوید. تردمیل ممکن است موتور داشته یا نداشته باشند. اگر نوع بدون موتور را انتخاب کرده باشید، در واقع، نیروی وزن و فشار پاهای شما است که باعث به حرکت درآوردن صفحه تردمیل می شود. این نوع تردمیل، دستگاهی سبک است و اگر هزینه مختصری برای خرید این دستگاه در نظر گرفته باشید، می توانید همین نوع را برای ورزش در منزل خودتان انتخاب کنید. اما نوع موتوردار تردمیل، تکنولوژی پیشرفته تری دارد و موتوری که در آن کار گذاشته شده است به کمک عضلات شما می آید و به این ترتیب، شرایط گوناگونی برای دویدن یا راه رفتن برای شما به وجود می آورد. در این دستگاه، موتور تردمیل است که باعث چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل می شود. شما می توانید سرعت آن را به صورت شیب دار تنظیم کنید و حالتی را به وجود آورید مثل این که دارید در یک مسیر سربالایی راه می روید یا می دوید. این تردمیل ها معمولا یک مانیتور کامپیوتری دارند که با سیم های مخصوصی به بدن وصل می شوند و می توانند ضربان قلب را نشان دهند تا ورزشکار متوجه شود که آیا شدت حرکت هایش روی تردمیل کافی است و موجب کاهش وزنش می شود یا نه. اگر به صفحه مانیتور این تردمیل ها نگاه کنید، برنامه های از پیش تعیین شده ای را خواهید یافت که به کمک آن ها می توانید الگوی راه رفتن یا دویدن خودتان را روی تردمیل تنظیم کنید.

5 توصیه برای خرید تردمیل

قبل از این که برای خرید تردمیل به بازار بروید، لازم است اطلاعاتی را درباره این دستگاه به دست بیاورید تا بتوانید دقیقا همان نوعی را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما است:

1 ) هنگام خرید تردمیل، قبل از هر چیز دیگری به این موارد توجه کنید: جنس دستگاه، صفحه تردمیل، قدرت موتور، حداقل و حداکثر سرعت دستگاه، شیبی که می تواند ایجاد کند، وزنی که می تواند تحمل کند، حداکثر ساعاتی که می تواند بدون وقفه کار کند، میزان سروصدای موتور و امکانات جانبی.

2 ) اینترنت منبع مناسبی برای کسب اطلاعات جدید درباره تردمیل و سایر ابزار و وسایل ورزشی جدید است. شما می توانید چند مارک معتبر تردمیل را در نظر بگیرید و سری به سایت های کارخانجات تولید کننده این محصولات بزنید. هر یک از این شرکت ها معمولا قابلیت های دستگاه تولیدی خود را به طور کامل در این سایت توضیح داده اند و شما می توانید این قابلیت ها را با هم مقایسه کنید و تصمیم خودتان را بگیرید.

3 ) حتما حواستان به استحکام و امنیت دستگاهی که می خرید، باشد. تردمیل هر چقدر محکم تر و ثابت تر باشد، بهتر و مناسب تر است. برای امنیت دستگاه هم دستگیره هایی در جلوی آن تعبیه شده که می توانید هنگام پیاده روی یا دویدن روی تردمیل، دستتان را به آرامی به آن ها بگیرید. تردمیلی که هنگام دویدن روی آن احساس می کنید که صفحه اش دارد در زیر پایتان می لرزد، اصلا مناسب نیست.

4 ) اگر به نمایندگی های مجاز فروش تردمیل سری بزنید، معمولا به نفعتان تمام می شود; چون می توانید انواع مختلف این دستگاه را با هم و در کنار هم ببینید، آن ها را امتحان و با یکدیگر مقایسه کنید. در این نمایندگی های مجاز، هنگامی که مدل های جدیدتر تردمیل به وسیله شرکت سازنده تولید می شود و به فروشگاه می رسد، گاهی روی مدل های قدیمی تر، تخفیف های خوبی می خورد و به این ترتیب، می توانید یک تردمیل مناسب را با قیمت دلخواهتان پیدا کنید. از سوی دیگر در این مراکز، کارشناسانی حضور دارند که در انتخاب تردمیل مناسب به شما کمک می کنند. خرید از یک نمایندگی مجاز یک فایده دیگر نیز دارد و آن، دریافت یک گارانتی معتبر است که به واسطه آن، اگر ایرادی در دستگاهتان به وجود بیاید، می توانید از تعمیرکاران شرکت مربوطه بخواهید آن را برطرف کنند.

5 ) اگر تردمیل را برای منزلتان خریداری می کنید، پیشاپیش حواستان به این مساله باشد که آیا فضای کافی برای قرار دادن آن در منزلتان دارید یا نه. برای این منظور، می توانید ابعاد فضایی را که برای گذاشتن تردمیل در منزلتان در نظر گرفته اید، اندازه بزنید و از فروشنده بخواهید دستگاهی را به شما معرفی کند که با فضای منزلتان سازگار باشد. تردمیل را باید در جایی از منزلتان قرار بدهید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام قسمت های دستگاه روی زمین قرار بگیرد و روی زمین از ثبات کافی برخوردار باشد.

5 نکته برای حداکثر استفاده از تردمیل

ورزش کردن روی تردمیل، راه و رسمی دارد. برای این که درحین راه رفتن یا دویدن روی دستگاه، دچار آسیب های عضلانی اسکلتی نشوید، بهتر است همیشه به این 5 نکته توجه کنید:

1 ) اولین قدم، این است که بتوانید روی تردمیل، وضعیت بدنی مناسبی به خودتان بگیرید; یعنی سرتان را بالا بگیرید، عضلات گردنتان را کاملا شل کنید و آرام باشید و ترجیحا مستقیم به جلو نگاه کنید. اگر قرار است هنگام استفاده از تردمیل به تلویزیون نگاه کنید، این تلویزیون باید در ارتفاعی نصب شده باشد که شما مجبور نباشید گردنتان را برای مدت طولانی با زاویه نگه دارید.

2 ) دست هایتان را آرام آرام مشت کنید، البته نه تا حدی که دست هایتان کاملا منقبض شود. سعی کنید هنگامی که روی تردمیل راه می روید یا می دوید، بازوهایتان از کنار بدنتان به سمت جلو و عقب حرکت کنند و در واقع، یک جور حرکت آونگی داشته باشند.

3 ) توصیه می شود هنگام ورزش کردن، عضلات شکمتان را منقبض کنید.

4 ) راه رفتن روی تردمیل، نیاز به گام های خیلی کوتاه یا خیلی بلند ندارد. توصیه می شود روی تردمیل، همان طوری قدم بردارید که برایتان آسان و معمول است; نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند.

5 ) توصیه می شود روی نفس های خودتان تمرکز داشته باشید. سعی کنید به صورت طبیعی نفس بکشید و گهگاهی که می توانید، نفس عمیق بکشید.

آشنایی با دوچرخه های ورزشی
دوچرخه های ثابت ورزشی، نوعی دیگر از دستگاه های ورزشی به حساب می آیند که بیشتر باشگاه های ورزشی به آن مجهزند. شما می توانید یکی از این دوچرخه ها را نیز برای ورزش در منزل خریداری کنید. این دستگاه، هم جای کمی را اشغال می کند، هم ارزان تر است و هم به راحتی به شما امکان می دهد که در فضای کوچک آپارتمانتان دوچرخه سواری کنید. توجه به برخی نکات می تواند کمکتان کند که در خرید دوچرخه مورد نیازتان خطا نکنید.

توصیه های پزشکی در مورد تردمیل

موارد استفاده
بیماران قلبی ریوی
بیماران قلبی و ریوی با ورزش های ملایم می توانند ظرفیت هوازی ریه های خود را زیاد کرده و بر قدرت ضربان قلب خود بیافزایند. در نتیجه توان هوازی آنها یعنی استقامت و تحمل فعالیت آنها افزایش می یابد.

بیماران دیابتی
ورزش به بیماران دیابتی (نوع 2) کمک میکند که راحت تر قند خونشان را کنترل کنند؛ زیرا افزایش سوخت و ساز بدن در زمان ورزش باعث مصرف سریعتر قند خون میشود. در ضمن ورزش حساسیت سلول های بدن را نسبت به انسولین افزایش می دهد.

کمردرد(با کاهش مدت زمان تمرین و افزایش تعداد تکرار آن)
افرادی که دچار کمردرد می باشند می توانند با کمک این دستگاه به ورزش بپردازند چون در تمرین با این دستگاه مهره های کمر بسیار کم حرکت میکنند. ولی باید مدت زمان تمرین را کم و دفعات آن را زیاد کرد.

فشارخون
در بیمارانی که به هر علتی دچار ضایعه عروقی و فشار خون هستند، ورزش هایی مناسب می باشند که زیاد باعث تغییر فشار خون و تنگ و گشاد شدن عروق نمیشوند. بنابراین ورزش های ملایم منظم و روزانه نه تنها مشکلی ایجاد نمیکنند بلکه از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به بهبودی آن کمک می کنند.

تراکم استخوان
تمریناتی که در طی آنها به محور طولی استخوان ها فشار وارد می شود باعث افزایش استخوان سازی، جذب کلسیم از خون و افزایش تراکم استخوان می شوند.

افزایش توان هوازی
ورزشهایی مثل پیاده روی ، دوچرخه سواری و ... باعث افزایش توان قلبی عروقی بدن و در نتیجه افزایش استقامت بدن میشود.

پیشگیری از آرتروز
ورزش هایی که در طی انجام آنها نیروی ملایمی به صورت عمودی بطور متناوب به غضروف مفصلی زانو وارد میشود؛ از جمله راه رفتن و دویدن ملایم یا ورزش بادستگاه هایی نظیر تردمیل، استپر، اسکی ثابت و دوچرخه ثابت، باعث بهبود تغذیه غضروف مفصلی و پیشگیری از تخریب آن میشود. با توجه به این که تخریب غضروف مفصلی مهمترین عامل ایجاد آرتروز است، این ورزش ها باعث پیشگیری از آرتروز میشوند.

کاهش کلسترول خون
در آزمایشات مختلفی که توسط دانشمندان مختلف صورت گرفته است، بیان شده است که: ورزش منظم روزانه باعث کاهش میزان کلسترول مضر و افزایش مقدار کلسترول مفید خون میشود.

کاهش وزن
تمامی فعالیت های ورزشی باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و مصرف انرژی را در بدن افزایش می دهند. انرژی بدن از مولکولهایی به نام ATP تامین میشود. افزایش مصرف انرژی بدن باعث تغییر منبع تولید ATP از قند های ساده به چربیها میشود. مصرف بیشتر از معمول چربیها باعث کوچک شدن بافتهای چربی بدن، کاهش وزن و تناسب اندام میشود.

موارد عدم استفاده

درد مفاصل اندام تحتانی
درد در یک مفصل می تواند از عوامل مختلفی نشات گرفته باشد. از جمله؛ عوامل استخوانی، کپسولی، تاندونی و عضلانی و عوامل مربوط به رباط ها. در تمامی این موارد وارد آوردن فشار به مفصل و حرکت دادن آن باعث افزایش درد، التهاب و آسیب میشود.

آرتروز زانو به ویزه در تردمیل های شیب دار
حرکاتی که مستلزم خم شدن و باز شدن های پشت سر هم زانو می باشند در کسانی که به آرتروز زانو مبتلا هستند موجب آسیب بیشتر به باقیمانده غضروف مفصلی و صفحه ی انتهایی استخوان های این مفاصل شده و التهابات موجود را افزایش میدهند. حال اگر این حرکات قدرتی باشند، فشار زیادی بر مفصل زانو وارد می کنند، ضررشان بیشتر است.

مشکلات تعادلی
افرادی که دچار مشکلات تعادلی هستند نمی توانند سرعت حرکت خود را با سرعت دستگاه هماهنگ کنند و احتمال از دست دادن تعادل و آسیب دیدگی در آنها وجود دارد.

اختلالات هوشیاری
افرادی که دچار مشکلات هوشیاری هستند ممکن است کنترل دستگاه را از دست بدهند و آسیب ببینند.

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 03-22-2010 در ساعت 10:37 PM
قدیمی 03-22-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نکاتی در مورد استفاده از تردمیل

نکاتی در مورد استفاده از تردمیل

تردمیل (treadmill)ابزاری ورزشی است که که برای انجام در جای راه رفتن .دوی آهسته و دوی سریع ساخته شده است.یعنی کارهایی که ما میتوانیم به خوبی انجام دهیم اما در اکثر اوقات برای انجام آنها به اندازه ی کافی انگیزه نداریم.معمولا با نگاه کردن از پنجره تصمیم میگیریم که امروز هوا برای پیاده روی مناسب نیست.

تردمیل میتواند برای هر شیوه زندگی مناسب باشد .

همه ما از محاسن وفواید پیاده روی و دویدن آگاه هستیم.پرداختن به این رزشهای مفید وساده بهترین ره برای گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی دیگر مانند ایروبیک .بدن سازی. ورزشهای گروهی و...است.با داشتن ابزار ورزشی تردمیل شما میتوانید بدون ترک کردن محیط راحت خانه به بهترین و کم خطر ترین ورزش بپردازید.

هرچند دستگاههای متعدد ورزشی در بازار موجود است اما برای سوزاندن کالری.رکن اصلی کاهش وزن و حفظ تناسب اندام هیچیک از دستگاهها مانند تردمیل عملی و مناسب برای همه نیست.

البته اینها تنها دلایل مفید بودن تردمیل نیست .خروج از منزل به قصد پیاده روی یا رفتن به باشگاه برای افرادی که در شرایط خاص جسمانی از قبیل فشار خون بالا .درد ناحیه پشت یا پوکی استخوان قراردارند جذابیت چندانی ندارد.اما تردمیل میتواند برای هر شیوه زندگی مناسب باشد و شما میتوانید تصمیم بگیرید که کی و تا چه زمانی میل دارید که ورزش کنید.این قابلیت هماهنگ شدن با برنامه روزانه مزیت بزرگی است زیرا با وجود اینکه میدانیم سلامت و تناسب اندام تا جه حد اهمیت دارد اما هرچه مشغولیتهای بیشتری پیدا میکنیم بیشتر از سلامت خود غافل میشویم.

چه کسانی نمیتوانند از تردمیل استفاده کنند؟
تنها افرادی که مشکلات استخوانی یا مفصلی ذارند نمیتوانند از آن بهره مند گردنددیگر افراد حتی آنهاییکه از مشکلات قلبی رنج میبرند نیز میتوانند از آن استفاده کنندالبته شدت و سرعت بایستی طبق نظر پزشک معالج باشد .این دستگاه برای افرادی که دچار سکته عف عضلانی شده اند نیز مناسب میباشد.
ورزش با تردمیل بهترین روش کم کردن وزن و کاستن از چربیهاست.

اگر مبتدی هستید بهتر است ابتدا با پیاده روی شروع کنید و سپس شروع به دویدن و افزایش سرعت کنید.

میتوانی 15 دقیقه صبح و 20 دقیقه قبل از ناهار ورزش کنید و 10 دقیقه هم قبل از شام پیاده روی سریع داشته باشید.

با شکستن زمانها به مدت کوتاه تر میتوانید همان کالری مورد نظر را با خستگی کمتر بسوزانید.

بهترین برنامه ورزشی با تردمیل این است که مثل مسواک زدن به صورت یک عادت روزانه از آن استفاده کنید.در صورتی که این کار را هر روز به طور منظم انچام دهید سوخت و ساز بدن شما افزایش پیدا کرده و برای سوختن چربیها موثر تر عمل میکند.

مهمترین دلیل انتخاب این دستگاه استفاده از آن در تمامی شرایط آب و هوایی و در تمامی زمانهای در دسترس است.دلیل دیگری که برای خانمها بسیار مهم است اینکه آنها میتوانند در کنار فرزندان و رسیدگی به امور منزل یا حتی هنگام تماشای تلویزیون به ورزش نیز بپردازند.در ضمن نیاز به هیچگونه آمادگی قبلی نیست.
امروزه تردمیلهای مدرن برنامه های متنوعی از قبیل تغییر شیب دستگاه و سرعت آن انجام میدهند عملکرد ویزه دیگر این دستگاهها این است که سرعت و شیب را با توجه به ضربان قلب ثبت شده شما کم و زیاد کرده تا به سیستم قلبی فشار وارد نگردد.

آیا تردمیل بخریم؟
شاید شما کاریکاتورها و لطیفه هایی را که در باره خرید و عدم استفاده ازوسایل ورزشی ساخته شده است را دیده یا شنیده باشید . در این لطیفه ها از تبدیل شدن تردمیل به یکی از وسایل تزیین خانه داستانهایی نقل شده است .بهترین روش جلوگیری از این اتفاق آزمودن آن است.
اگر باشگاهی در نزدیکی منزل یا محل کارتان وجود دارد چند جلسه برای استفاده از آیا واقعا استفاده از آن برایتان مفید است یا خیر.
شاید تصمیم بگیرید که برای استفاده از آن به باشگاه بروید اما در صورت انتخاب شما
استواری و استحکام شرط مهمی در انتخاب تردمیل است اینکه دستگاه آنقدر سنگین باشد که با افزایش سرعت حالتی مانند لنگ زدن یا تکان خوردن و عدم تعادل نداشته باشد.

در منزل لازم است نکاتی مود توجه قرار گیرد.:
داشتن محل مناسب از نظر تهویه و کف سازی محکم یکی از ملزومات میباشد.
تردمیل مانند اتومبیل بایستی مجهز به سیستم جذب ضربه باشد .اگر سطح متحرک دستگاه تردمیل هنگام راه رفتن یا دویدن شما بیش از حد بالا یا پایین بپرد یا بیش از حد سخت و غیر قابل انعطاف باشد مفاصل شما بیش از انکه تقویت شود صدمه خواهند دید.ویژگی تردمیل این است که برخلاف آسفالت خیابان از جنسی است که باعث جلوگیری از آسیب به پا میشود.

بعضی از انواع تردمیل در صورتی که یک میران حداقل وزن برروی نوار چرخان آن وجود نداشته باشد حرکت نمی کنند که این ویژگی بخصوص برای خانواده هایی که فرزند کم سن و سال دارند و میتوانند با روشن نمودن دستگاه و پرتاب شدن آسیب ببینند بسیار مناسب است.

بهر حال با این دستگاه میتوانی پیاده روی کنی بدون اینکه پیاده روی کنی یا بدوی بدون اینکه بدوی.

ماندانا شکرچیان
کارشناس ارشد تربیت بدنی

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-03-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض استفاده صحیح از تردمیل

استفاده صحیح از تردمیل

تردمیل یکی از محبوبترین تجهیزاتی است که در باشگاههای ورزشی وجود دارد. استفاده از این وسیله کار مشکلی نیست اما بسیاری از افراد از این وسیله به درستی استفاده نمی کنند.

چگونه باید از تردمیل استفاده کرد؟

تردمیل یکی از محبوبترین تجهیزاتی است که در باشگاههای ورزشی وجود دارد. استفاده از این وسیله کار مشکلی نیست اما بسیاری از افراد از این وسیله به درستی استفاده نمی کنند.
یاد گرفتن طریقه ی صحیح استفاده از تردمیل می تواند اثرات مفیدی داشته باشد و امنیت شما را در هنگام ورزش با این وسیله افزایش دهد.
انجام این کار مشکل نیست و تنها به ۱۰- ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

۱) با چگونگی کنترل تردمیل آشنا شوید:
قبل از اینکه تردمیل را روشن کنید دستورالعملهای اصلی دستگاه را از مربی سالن سوال کنید و یا آنها را از روی کاتالوگ بخوانید. بیشتر تردمیلها مثل هم کار می کنند و شامل این موارد هستند: کارکرد دستی یا اتوماتیک،دکمه ی شروع و پایان، تعیین سرعت و شیب و میزان وزن بدن.

۲) ایمنی دستگاه را بررسی کنید:
دکمه ی خاموش کننده ی فوری دستگاه را پیدا کنید. معمولا یک دکمه ی بزرگ و قرمز رنگ را که در وسط دستگاه قرار می گیرد به این کار اختصاص می دهند.

۳) در مورد سرعت مناسب اطمینان حاصل کنید:
قبل از اینکه ناگهان بر روی تردمیل در حال حرکت بروید، در حالیکه دستگاه خاموش است در کنار تردمیل بایستید، برنامه ی کنترل دستی را فعال کنید و برای شروع سرعت تسمه را به ۵- ۳ کیلومتر در ساعت برسانید.

۴) آهسته شروع کنید:
برای راه رفتن بر روی ترد میل ناگهانی اقدام به این کار نکنید. بهتر است که ابتدا در کناره ی دستگاه و نزدیک دستگیره ها باشید. دستگیره ها را بگیرید و به آرامی همراه با حرکت دستگاه گام بردارید. تا هنگامی که احساس راحتی نمی کنید به این کار ادامه دهید. وقتی به این شرایط عادت کردید می توانید به قسمت میانی تسمه رفته و دستگیره را رها کنید.

۵) با قدم زدن شروع کنید:
با سرعت کم در حدود ۳ کیلومتر در ساعت شروع کنید. سر را بالا نگه دارید و به مرکز تسمه توجه کنید. در قسمت میانی نوار متحرک بمانید و از جلو رفتن و یا عقب رفتن زیاد خودداری کنید.

۶) گام مناسب خود را پیدا کنید:
سرعتی که برای پاهای شما مناسب است را پیدا کنید. قبل از اینکه سرعت را افزایش دهید برای مدتی، با قدم زدن بدن را گرم کنید.

۷) یک برنامه انتخاب کنید:
اگر یکی از برنامه های دستگاه را انتخاب کنید دستگاه مراحل گرم کردن، ورزش و سرد کردن بدن را به طور خود کار اجرا خواهد کرد. برای افرادی که تازه با ترد میل کار می کنند این روش مناسبتر و راحتتر است.

۸) قدم زدن، دویدن آهسته (جاگینگ) و دویدن را امتحان کنید:
هنگامی که توانستید به راحتی راه بروید شروع به دویدن آهسته کنید و پس از آن با سرعت بیشتری بدوید. این کار به مقداری تمرین نیاز دارد. روشن شدن و خاموش شدن دستگاه ممکن است موجب احساس سرگیجه شود. بهتر است مراقب ایجاد شدن چنین احساسی باشید.

۹) وقتی که احساس راحتی کردید دستگیره را رها کنید:
یکی از بزرگترین مشکلات استفاده کنندگان تردمیل این است که هنگام دویدن یا راه رفتن دستگیره ها را نگه می دارند. گرفتن دستگیره ها مشکلات زیادی را برای ورزشکار ایجاد می کند.

برخی از این مشکلات شامل این موارد هستند:
▪ موجب کاهش شدت ورزش می شود در نتیجه کالری کمتری سوزانده می شود و منافع ورزش هوازی کاهش می یابد.
▪ حالت و وضعیت طبیعی بدن را به هم می ریزد.
▪ خطر کشیدگی عضلات را افزایش می دهد.
▪ هماهنگی و تعادل را کاهش می دهد.
▪ حس پروپریوسپتیو را کاهش می دهد. این حس، توانایی احساس موقعیت بدن و تثبیت آن در فضای اطراف است.

۱۰) استفاده از سطح شیب دار:
شما می توانید شیب دستگاه را افزایش دهید به این طریق بدون اینکه سرعت گامهای خود را افزایش دهید ورزش بیشتری می کنید. اما باید توجه داشته باشید که دستگیره ها را نگه ندارید. گرفتن از دستگیره ها هنگامی که دستگاه شیب دار است، موجب می شود که آسیب بیشتری به وضعیت طبیعی بدن وارد شود. هنگامی که در سطح شیب دار راه می رویم به طور طبیعی مقدار کمی رو به جلو خم می شویم. گرفتن دستگیره ها در سطح شیب دار موجب می شود به بدن شما در جهت عقب نیرو وارد شود.

۱۱) متوقف کردن تردمیل:
چند راه برای متوقف ساختن تردمیل وجود دارد.
▪ کاهش دادن تدریجی سرعت با استفاده از صفحه کنترل.
▪ فشردن دکمه ی بزرگ و قرمز رنگ که سرعت را سریعاً کاهش می دهد.
▪ به آرامی به کنار نوار متحرک بروید و دستگاه را خاموش کنید.
دو روش اول برای افراد مبتدی که از ترد میل استفاده می کنند توصیه می شود. روش آخر به مقداری تعادل و تمرین نیاز دارد.

گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر حانیه ترکمان

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 10-03-2010 در ساعت 08:12 AM
قدیمی 02-16-2011
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تردمیل برای درد زانو

تردمیل برای درد زانو

اگر درد زانو مربوط به آرتروز باشد (که خود آرتروز هم یکی از عوارض چاقی است)، کاهش وزن می‌تواند به فرونشاندن آن کمک کند.
دردهای آرتروز جزو دردهای مزمن در سنین بالا هستند و کاهش وزن یکی از پیشنهادهای ما برای این دسته از افراد است.
البته نوع ورزشی که به این افراد داده می‌شود معمولا هوازی بوده و بیشتر از نوع راه رفتن است. در

صورتی که فرد درد شدید و محدودیت‌ تعادلی دارد و نمی‌تواند راه برود، استفاده از تردمیل را به وی توصیه می‌کنیم. استفاده از دوچرخه نیز ممکن است، اما دوچرخه باید برای هر فردی به طور جداگانه تنظیم شود، در غیر این صورت درد زانو را تشدید خواهد کرد.

بیشترین نوع ورزش توصیه ‌شده، همان راه رفتن یا پیاده‌روی روی تردمیل است.

در کنار آن، برخی ورزش‌ها برای تقویت عضلات ران، به ویژه عضلات چهارسر و عضلات پشت ران به فرد داده می‌شود که به کاهش درد زانوی وی کمک خواهد کرد.
میزان پیاده‌روی را باید از 20 دقیقه در روز آغاز کرد و به تدریج افزایش داد تا حداکثر به 60 دقیقه در روز برسد. این تمرین باید 5 تا 6 روز در هفته انجام شود.

توصیه سوم من به کسانی که درد زانو دارند، انجام حرکات کششی در رابطه با زانو و عضلات پشت ران و ساق است که در کنار انجام ورزش هوازی و تمرینات تقویتی می‌تواند هم احتمال سقوط و هم احساس درد را کاهش دهد.

توجه به این نکته لازم است که وقتی برای یک فرد مبتلا به درد زانو نسخه پزشکی نوشته می‌شود، توصیه می‌کنیم همیشه راه رفتن روی تردمیل را از کم شروع کرده و به تدریج افزایش دهد. ابتدا در حداقل سرعت از 5/2 دقیقه شروع کرده و به تدریج زمان را افزایش دهد تا به 60 دقیقه برسد و وقتی زمان به حد مطلوب رسید، سرعت را افزایش داده و بعد از رسیدن سرعت به حد مطلوب، شیب تردمیل را افزایش دهد.

پیشنهاد می‌کنم قبل از شروع تمرینات ورزشی، حتما با متخصص طب ورزشی مشورت کنید تا بر حسب شرایط خاص هر فرد، نسخه ویژه‌ای برای ورزش او نوشته و نحوه انجام تمرینات را برای او کاملا توضیح دهد.
دکتر احمد باقری ‌مقدم - متخصص طب ورزش

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)