بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > اخبار موسیقی

اخبار موسیقی در این بخش تازه ترین اخبار موسیقی ایران و جهان گذاشته خواهند شد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-21-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 14

95 سپاس در 74 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض یک هنرمند دیگر هم درگذشت

عطاء جنکوک نوازنده تار و سه تار مدرس با سابقه موسیقی ایرانی عصر امروز در سن 62 سالگی درگذشت.

به گزارش مهر، عطا جنکوک مدرس با سابقه تار و سه تار که از چند روز گذشته به علت سکته مغزی در بیمارستان شهدا بستری شده بود عصر امروز چهارشنبه بر اثر سکته قلبی در گذشت.

پیکر این هنرمند روز شنبه 4 اردیبهشت ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان تشییع می شود.

عطا جنکوک نوازنده تار و سه تار متولد سال1327 در شهر لار است و آثاری چون 'پرستاره'، 'سر و ماه'، 'چشم به راه' و آثار مکتوبى چون سوز و ساز و گشایش و بازنویسى کتاب هاى موسیقى تار و سه تار هنرستان را منتشر کرده است.
هنوز اولین سطر را نخوانده
تو را به خاطر آوردم و شب هاي مهتاب را...
ولی نه...!! باید ترک کنم
هم تو را....هم شعر را .... و هم‌‌‌٬ همه ی شب هایی را که به ماه نگاه می کردم...

======================================

مسابقه پیش بینی نتایج لیگ برتر ( اگه دوست داشتی یه سر بزن دوست من )
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 04-21-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 14

95 سپاس در 74 نوشته ایشان در یکماه اخیر

زندگينامه: عطاءالله جنگوگ (1327- 1389)

عطاءالله جنگوگ آهنگساز و نوازنده تار و سه تار و رديف‌دان در سال ۱۳۲۷ در جنوبي‌ترين شهر استان فارس، شهر لار، ديده به جهان گشود
از اوايل ورود به دبيرستان به ساز تار علاقه‌مند مي‌شود و چنانكه خود در گفت‌وگويي با همشهري عنوان كرد، با بهره گيري از اشيايي مثل چوب و نخ ابريشم و تار به ساخت سازي روي مي‌آورد.

به گفته جنگوگ آن زمان «يك راديوي دوموج داشتيم كه تنها معلم من بود. من نيز نوازندگي اساتيدي را كه در راديو مي نواختند در خانه تقليد مي كردم. خوب، آن موقع در شهر ما استادي نبود، تا سال ها بعد كه خدمت استاد مرحوم عذاري در تبريز رسيدم»
علاقه مندي به تار سبب مي‌شود تا وي پيش از رفتن به دانشگاه به سراغ استاد محمد حسن عذاري برود كه از جمله شاگردان درويش‌خان و مرحوم شهنازي بود، اما اين آموزش كوتاه مدت پاسخگوي نياز جنگوگ جوان نمي‌شود و مدتي بعد با دادن امتحان در دانشكده هنرهاي زيباي تهران در رشته موسيقي پذيرفته‌ مي‌شود و به تهران مي‌آيد.

موسيقي را در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران پي گرفت و همزمان نزد استادان علي اكبرخان شهنازي، محمد حسن عذاري و غلامحسين عذاري به آموزش نوازندگي تار و سه تار و رموز و ظرايف موسيقي سنتي پرداخت.

همزمان با ثبت نام در دانشكده نزد استاد علي اكبر خان شهنازي مي‌رود و هفته اي دو جلسه در هنرستان و دو جلسه در مكتب صبا با ايشان كار مي كند. چنگوگ از معدود شاگردان استاد علي‌اكبرخان شهنازي بود كه 9 سال مداوم از محضرش كسب فيض كرد.و چنانكه خود مي‌گويد:«. خدا رحمتشان كند. منزلشان دماوند بود و من مرتب اين مسير را مي رفتم و مي‌آمدم.»اعتماد استاد به آموخته‌هاي جنگوگ به حدي بود كه او را بعد از مدتي به تدريس در كلاسي جداگانه مي‌گمارد و البته به گفته جنگوگ «ايشان هم نظارت مي كردند و اگر اشكالي در كار بود، درست آن را تذكر مي دادند»

او در دانشگاه نيز با استاد نورعلي خان برومند چهار سال كار كرد تا اين كه يك روز دكتر داريوش صفوت، مسئول مركز حفظ و اشاعه موسيقي آن زمان به دانشگاه مي‌روند و با وسواس خاصي كساني را كه علاقه مند بودند و مي دانست كه حالا به نوعي جديت بيشتري در كار از خود نشان مي دهند، براي همكاري با مركز دعوت كرد كه به گفته چنگوگ« پرويز مشكاتيان، محمدعلي كياني‌ نژاد، علي اكبر شكارچي و من»از جمله آنها بودند . در سال‌هاي ابتدايي فعاليت مركز از محضر بزرگاني چون استاد سعيد هرمزي، استاد فروتن، استاد بهاري و استاد بيكجه خاني بهره برد.

او از بيكجه‌خاني ياد مي‌كند كه « استاد بيكجه خاني فقط ماهي دو بار مي آمدند مركز. وقتي هم كه مي آمدند، من ايشان را رها نمي كردم و از محضر ايشان استفاده مي كردم. خلاصه ضمن اين كه استخدام شده بوديم و در گروه هاي مختلف با هم كار مي كرديم براي ما يك فضاي پژوهشي و كارگاهي هم بود كه از دانش و تجربه بزرگان موسيقي استفاده كنيم.»

برگزاري كنسرت‌هايي با مرحوم رضوي سروستاني و استاد اصغر بهاري از جمله كارهاي چنگوگ در سال‌هاي اوليه شكل گيري مركز حفظ و اشاعه بود. چنگوگ تا سال 1375 با مركز حفظ و اشاعه موسيقي صدا وسيما همكاري مي‌كرد

درك چنگوگ از موسيقي نواحي ايران و ظرفيت‌هاي اين گونه موسيقايي سبب مي‌شود تا او از سال 1358 به فكر فكر تنظيم و اشاعه موسيقي فولكلور بيفتد و چهار سال در اين زمينه كار كند تا سال ۶۲ كه آلبومي را به نام «پرستاره» اتفاق آقايان آذرسينا، شناسا، شفيعيان و مرتضي اعيان، منتشر كرد. اين آلبوم برداشتي تازه بود از موسيقي فولكلور و محلي استان فارس كه تا آن زمان هيچ كس در اين زمينه كار نكرده بود و انصافاً خيلي تأثيرگذار شد و بدعتي شد براي كارهاي فولكلور بعدي.

بعد از آن آلبوم، «مال كنون» را منتشر كرد. اثري كه شهرتي ملي پيدا كرد و نام جنگوگ را بر سرزبان‌ها انداخت.. مال كنون موسيقي فولكلور بختياري ها است. بعد از‌آن آلبوم «چشم به راه» را به اتفاق شهرام ناظري منتشر كرد. كار بعدي آلبوم، «هي جار» ،آلبوم تكنوازي نوروز بود كه تقريبا همزمان منتشر شد.

آلبوم سرو و ماه نيز با صداي بهرام باجلان از جمله كارهاي بعدي چنگوگ بود.
چند سال بعد او آلبوم همسايه با صداي عليرضا افتخاري و «يار كديم» كه برداشتي از موسيقي بندري است و آلبوم نواي بي نهفت را به همراه كتاب نت اين اثر به بازار موسيقي عرضه كرد.

عطاءالله چنگوگ سال‌هاي پاياني عمرش را با بيماري قلبي دست و پنجه نرم مي‌كردو چند بار هم اين بيماري وي را تا مرز مرگ پيش برد تا اينكه در نهايت ظهر روز يكم ارديبهشت، در حالي كه جمعي بزرگان موسيقي براي افتتاح ساختمان خانه موسيقي گرد هم آمده بودند، در همان مجلس خبر مرگش اعلام شد
هنوز اولین سطر را نخوانده
تو را به خاطر آوردم و شب هاي مهتاب را...
ولی نه...!! باید ترک کنم
هم تو را....هم شعر را .... و هم‌‌‌٬ همه ی شب هایی را که به ماه نگاه می کردم...

======================================

مسابقه پیش بینی نتایج لیگ برتر ( اگه دوست داشتی یه سر بزن دوست من )
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش