بازگشت   پی سی سیتی > مقالات و مباحث علمی > مقالات و موضوعات علمی

مقالات و موضوعات علمی در این تالار مقالات و مطالب علمی قرار داده خواهد شد توجه شود که مقالات علمی و دانشگاهی با اخبار علمی تفاوت دارد و بخش مربوطه ی اخبار علمی به صورت جداگانه ایجاد شده است

پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی 03-23-2009
کارگر سایت آواتار ها
کارگر سایت کارگر سایت آنلاین نیست.
ادمین در لباس کارگر!
 
تاریخ عضویت: Aug 2007
محل سکونت: کرمانشاه
نوشته ها: 1,444
سپاسها: : 907

4,851 سپاس در 832 نوشته ایشان در یکماه اخیر
کارگر سایت به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض 40دستاورد محققان کشور در پزشکی؛ از تولد بووانا تا تولید داروی تراریخته در سال 1387

40دستاورد محققان کشور در پزشکی؛ از تولد بووانا تا تولید داروی تراریخته در سال 1387

پرونده نوروزی دانش و دانشگاه / 40دستاورد محققان کشور در پزشکی؛ از تولد بووانا تا تولید داروی تراریخته خبرگزاری مهر-گروه فناوریهای نوین: کاربردی کردن تحقیقات پزشکی توسط محققان به یکی از بخشهای درخشان علمی کشور بدل شده است. موفقیتهایی که به کاهش درد و رنج بیماران منتهی می‌شود. در گزارشی موفقیتهای محققان کشور در علوم پزشکی را مرور می کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، گام های بلندی که از سوی محققان ایرانی در زمینه پزشکی برداشته شده است نشان می دهد که محققان ایرانی سعی دارند با بازخوانی تجربیات دیگران و گذر از مهندسی معکوس به تجربیات ارزنده ای در این زمینه دست یابند.
سعی محققان ایرانی در کوتاه کردن مسیر رسیدن به دستاوردهای با اهمیت در حوزه های مرتبط علوم پزشکی با فناوری های نوین در سالهای اخیر رشد فزاینده ای داشته است و در این گزارش یکسال تلاش محققان در این حوزه بازخوانی می شود.
اردیبهشت ماه 87
تولید داروهای نوترکیب برای درمان بیماریهای صعب العلاج توسط محققان کشور
دکتر رسول دیناروند - معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بررسی برای تولید فرآورده های دارویی در گروه فرآورده های نوترکیب خبر داد.
وی گفت: این داروها عمدتاً برای بیماری های صعب العلاج کاربرد دارند و هر زمان که تأییدیه وزارت بهداشت و کمیته های کارشناسی را دریافت کنند به بازار دارویی کشور وارد می شوند.
ساخت حسگر لامسه ای برای تشخیص زائده های پوستی توسط محقق کشور
نوعی حسگر لامسه ای برای تشخیص زائده های پوستی با تلاش پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شد. این روبات حسگر با حرکت روی سطح پوست و زائده های بدن، اقدام به استخراج ویژگی ها و مشخصات زائده و تجزیه و تحلیل و ارسال آنها به عنوان داده های مکمل به پزشک می کند.
"بووانا"؛ اولین گوساله حاصل از انتقال جنین لقاح آزمایشگاهی متولد شد
اولین گوساله حاصل از انتقال جنین های لقاح آزمایشگاهی با تلاش محققان کشورمان در پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان در ساعت 2 بامداد روز یکشنبه 15 اردیبهشت ماه متولد شد. تولد این گوساله با حیوانات شبیه سازی شده متفاوت است. دکتر محمد نصر اصفهانی رئیس پایگاه تحقیقاتی رویان در اصفهان در مورد "بووانا" (BOVANA) گفت: با استفاده از تکنولوژی می توان پتانسیل بالای تخمدانهای گاوهای برتر که به دلایل مختلف در معرض حذف هستند را به آزمایشگاه منتقل کرده و پس از انجام لقاح آزمایشگاهی با اسپرمهای مرغوب و یا تعیین جنسیت شده رویانهای با کیفیت بالا را به طور انبوه تولید کرده و با قیمت بسیار پائین تر از رویانهای منجمد وارداتی به دامداران عرضه کرد. نام BOVANA برگرفته از نام لاتین گاو BOVINE و بر وزن نام اولین گوسفند شبیه سازی ایران ROYANA است.
تولید ماده اولیه ضدسرطان در کشور
دکتر محمدحسین زرین تن - رئیس مرکز رشد علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تولید ماده اولیه ضد سرطان، تهیه فرآوری "آنتی هموروئید" و واریس از گیاهان، تولید محصول "آرموآرتروز" به عنوان برطرف کننده آرتروز و دور کننده گیاهی حشرات از انسان خبر داد.
خردادماه
تولید فرآورده دارویی برای درمان نوعی بیماری پوستی توسط محققان کشور
به گزارش مهر، دکتر رامین میری - رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دریافت مجوز تولید صنعتی "اپی لین" به عنوان یک فرآورده دارویی با منشاء گیاهی برای اولین بار در کشور برای درمان یک نوع بیماری پوستی خبر داد. این دارو منشاء گیاهی دارد و با نام "اپی لین" برای اولین بار در کشور و دنیا برای درمان یک نوع بیماری پوستی تولید شده است. این فرآورده دارویی به صورت موضعی برای بیماری "هیرسوتیسم" که نوعی بیماری پوستی رایج در خانم ها بوده و به صورت ایجاد و رشد موهای زائد در صورت زنان ظاهر می شود، به کار می رود.
موفقیت محققان ایران در تولید نانو پودر فریت برای هدایت دارو در بدن
محققان کشورمان برای اولین بار در کشور روشی جدید برای تهیه نانو پودرهای فریت منگنز - روی برای هدایت دارو در بدن ابداع کردند که در این روش دارو با استفاده از فناوری نانو و میدانهای مغناطیسی به نقطه مورد نظر در بدن ارسال می شود. این ماده ابزاری است که دارو بر روی آن سوار و از طریق رگ وارد بدن می شود و با استفاده از میدانهای مغناطیسی دارو به نقطه مورد نظر ارسال می شود.
تولید نانوپودر هیدروکسی آپاتیت با باکتری ایرانی برای ترمیم استخوان
محققان کشورمان موفق به تولید نانو پودر هیدروکسی آپاتیت با استفاده از یک سویه باکتری بومی ایرانی با نام "سراشیا" شدند که برای ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده استخوان و پوشش دهی کاشتنیهای استخوانی به کار می رود. "هیدروکسی آپاتیت" کاربرد گسترده ای در پزشکی و دندانپزشکی دارد. استفاده از باکتری در تولید نانوذرات هیدروکسی آپاتیت روشی ارزان و دوست دار محیط زیست است که به تولید نانوپودر با خواص بهینه و شباهت شگفت انگیز به هیدروکسی آپاتیت موجود در ساختار استخوان بدن انسان منجر می شود.
طراحی نرم افزار هوشمند کمک تشخیصی سرطان سینه توسط محققان کشور
نرم افزار هوشمند کمک تشخیصی سرطان سینه زنان برای کاهش نیاز به تکه برداری (بیوپسی) در دانشکده مهندسی هسته ای و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و تدوین شد. نرم افزار ایجاد شده پس از دریافت فایل تصویر ماموگرافی با دقت 90 درصد قابلیت جداسازی انواع بدخیم و خوش خیم غده های سینه را دارد. تعداد قابل توجهی از توده های مشکوک برای تکه برداری (بیوپسی) در نظر گرفته می شوند، در حالی که 60 درصد از آنها خوش خیم تشخیص داده می شود از این رو با استفاده از نرم افزار طراحی شده در این پژوهش، پزشک معالج می تواند اطمینان بیشتری از تشخیص خود یافته و برخی از این نمونه برداری ها را به معاینات بعدی موکول کند.
تولید پارچه های ضد باکتری برای مصارف پزشکی توسط محققان ایرانی
محققان کشورمان با نانو ذرات نقره موفق به تولید پارچه های آنتی باکتریال شدند که علاوه بر جلوگیری از رشد باکتری بر روی پارچه و در تولید ملحفه های بیمارستانی، منسوجات بافته نشده اتاقهای عمل، ماسک، لباسهای پزشکان مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده علاوه بر جلوگیری از رشد باکتری بر روی پارچه، باکتریهای نواحی اطراف پارچه را نیز از بین می برد.
ساخت اولین میکروسکوپ هوشمند خاورمیانه در ایران
اولین سیستم ویدئویی میکروسکوپ هوشمند دیجیتال خاورمیانه با ویژگیهای سخت افزاری مختلفی چون عدم نیاز به کارت کپچر (capture)، انتقال سریع تصاویر از طریق اینترنت و قابلیت انتقال معکوس تصاویر از کامپیوتر به میکروسکوپ توسط محققان ایران تولید شد. میکروسکوپ هوشمند دیجیتال با بهره گیری از فناوری ویدئو-اپتیکت تصویری برابر با دید چشم ارائه می دهد که این ویژگی امکان تفسیر تصاویر را برای کاربر فراهم می کند. وضوح تصویر 1/12 مگاپیکسل و تفکیک رنگ تا 16 میلیون رنگ از مهمترین ویژگیهای این سیستم است.
اجرای موفقیت آمیز تشخیص ضایعات تومورال راههای هوایی فوقانی توسط لیزر
دکتر محمد فرهادی - رئیس مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی ایران از اجرای موفقیت آمیز تشخیص ضایعات تومورال راه های هوایی فوقانی به کمک لیزر خبر داد. در این پروژه ابتدا داروی حساس به نور به بیمار داده می شود و پس از آن به راههای هوایی فوقانی یا سطح پوستی که ضایعه مشکوک به تومور در آن ناحیه است، طول موج خاصی از نور لیزر تابانده می شود و بازخورد آن نور به ما نشان می دهد که ضایعه ای در آن ناحیه وجود دارد و باید درمان شود. پس از آن به کمک فوتودیانامیک تراپی دوباره طول موج خاصی از لیزر به آن بخش تومورال تابانده می شود. البته درمان کامل بستگی به نوع و اندازه تومور و ضایعه دارد که ممکن است به جلسات متعددی برای درمان با فوتوداینامیک تراپی باشد تا ضایعه مورد نظر درمان می شود.
تیر ماه
تجاری سازی سیستم سنجش شنوایی نوزادان در بازار داخلی
دکتر سعید سرکار - رئیس مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی در پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از تجاری سازی دستگاه سیستم ثبت بازتابش اتو آکوستیک برای سنجش شنوایی نوزادان خبر داد و گفت: 30 دستگاه از این سیستم ساخته و وارد بازار شد. غربالگری نوزادان از نظر شنوایی از کاربردهای این سیستم است. این سیستم قادر است 72 ساعت پس از تولد نوزادان، شنوایی آنها را مورد سنجش قرار دهد.
کارآزمایی بالینی داروی گیاهی ضد سرطان در ایران
پژوهشگران کشورمان در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ماده گیاهی تولید کردند که در درمان سرطان موثر است. این دارو در حال حاضر مراحل توسعه و آزمایشهای بالینی را طی می کند.
محققان کشور موفق به تولید ژلهای ضدعفونی کننده دست شدند
محققان کشورمان با توجه به خواص آنتی باکتریال نانو ذرات نقره موفق به تولید ژلهای ضد عفونی کننده دستها شدند. این ژلها در محیطهای بیمارستانی بکار برده می شوند و پرستاران برای مراقبت از بیماران می توانند بدون آنکه به پوست دست آسیبی برسد با استفاده از این ژل دستهای خود را ضد عفونی کنند.
مردادماه
ساخت نوع جدیدی از نانو حسگرهای زیستی نوری توسط محققان ایرانی
نوع جدیدی از نانو حسگرهای زیستی نوری ( اس پی آر) برای اندازه گیری سریع و بسیار دقیق عوامل مختلف شیمیایی به ویژه آمایش خون در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیر کبیر ساخته شد. حسگرهای زیستی با توجه به ساختار خود در برابر نوع خاصی از ترکیبات شیمیایی واکنش نشان داده و آنها را آشکار سازی می کنند. در این روش با مجاورت خون با سطح حسگر، بیوتین با ماده آشکار ساز واکنش نشان داده و میزان آن توسط تابش پرتوی لیزر و بازتاب آن، با دقت بسیار تعیین شد.
ساخت نوع جدیدی از مواد پر کننده و تحریک کننده استخوان سازی در کشور
نوع جدیدی از مواد پر کننده استخوان با ویژگی تحریک استخوان سازی توسط محققان کشورمان در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد. این ماده پر کننده حذف مشکل زیست تخریب پذیر نبودن ترکیبات متداول و همچنین استخوان سازی وتحریک به ساخت سلولهای استخوانی را دارا است.
موفقیت کشور در بهبود روش تصویربرداری برای تشخیص زود هنگام سرطان
محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران با استفاده از نانو ذرات اکسید آهن موفق به تصویر برداری از سلولها به منظور تشخیص زودهنگام بیماری سرطان شدند. این روش همچنین قادر است از سلولهایی که در برخی بیماریهای مغزی دچار تغییر می‌شوند تصویر برداری کند.
تولید داروی تراریخته
دکتر حمیدرضا طیبی - رئیس جهاد دانشگاهی از دستیابی محققان جهاددانشگاهی به کسب توانمندی ژنتیکی در بحث تولید داروهای تراریخته خبر داد. وی همچنین از کسب فناوری تسریع در تکثیر گیاه "آلوورا" و کاربرد آن در صنایع دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنایع غذایی خبر داد. محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی موفق شدند سرعت تکثیر گیاه را تا 100 برابر در آزمایشگاه افزایش دهند.
جزئیات ساخت دستگاه لیزر KTP برای درمان پروستات از سوی محققان ایرانی
دکتر محمدرضا رزاقی - رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر درعلوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ساخت دستگاه لیزر KTP برای درمان بزرگی و خشکی پروستات از سوی محققان جوان ایرانی در داخل کشور خبر داد. این دستگاه یکی از نمونه های درمانی برای بزرگی یا خشکی پروستات است. دستگاه لیزر KTP یکی از جدیدترین نسلهای لیزر برای درمان پروستات است که نمونه خارجی آن بیش از 200 میلیون تومان قیمت دارد.
موفقیت محققان کشور در تولید سنسورهای ویژه برای اندازه گیری یونها
محققان کشور موفق به تولید سنسورهای خاص برای کاربردهای صنعتی و پزشکی شدند که قادر به اندازه گیری یونهای سنگین و ترکیبات دارویی است. این حسگرها در زمینه های پزشکی، محیط زیست و صنایع مختلف از جمله شیمیایی و هر جا که نیاز به تشخیص و اندازه گیری گونه های مختلف یونی و یا ترکیبات بیولوژیکی باشد کاربرد دارد. این حسگرها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده و از نوع سنسورهای "پتانسیو متری" است.
شهریور ماه
طراحی بیوسنسور بیولوژیکی برای تشخیص سریع بیماریهای ژنتیکی و متابولیکی
پژوهشگران دانشگاه تبریز برای نخستبن بار در کشور موفق به طراحی و ساخت نوعی بیوسنسور بیولوژیکی برای تشخیص زودهنگام بیماریهای ژنتیکی و متابولیکی در انسان شدند. اندازه گیری و تعیین غلظت این بیومارکرها می تواند به عنوان معیاری برای تشخیص بیماری و در نتیجه درمان به موقع آن در نظر گرفته شود.
آغاز تولید فراورده های بیوتکنولوژی
دکتر حمید گورابی - رئیس پژوهشکده رویان از آغاز تحقیقات در زمینه تولید فرآورده های بیوتکنولوژی خبر داد و گفت: تولید BFGF (فاکتور رشد فیبرو بلاستی) که عملا توسط محققان پژوهشکده در چرخه تولید و استفاده قرار گرفته است حاصل تحقیقات محققان این پژوهشکده است.
ساخت دستگاه کبد زیست مصنوعی برای نخستین بار در کشور
دکتر جلال الدین غنوی - محقق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نحوه ساخت دستگاه کبد زیست مصنوعی را تشریح کرد. وی گفت: برای نشاندن سلولهای بنیادی کبدی و سلول های کبدی بر روی ماتریس نانو آنها را با کلاژن مخلوط می کنیم و سپس آشیانه ای برای تکامل ساختار کبدی ایجاد می کنیم . ساختار سلولها در این روش به صورت دو قطبی می ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می کند. در این روش از سلولهای بنیادی کبدی و سلول های کبدی گوسفند استفاده می شود . مقدار کلاژن و سلولهای بنیادی برای هر بیمار باید به صورت متفاوتی محاسبه شود زیرا این موضوع بستگی به حاد بودن بیماری دارد. ما در ساخت این دستگاه از کبدی که خداوند آن را با ساختار ساده ای برای دفع سموم و مواد زاید بدن طراحی کرده، الگوبرداری کردیم.
موفقیت محققان کشور در تولید سلولهای رگ ساز با استفاده از سلولهای بنیادی
محققان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با استفاده از سلولهای بنیادی موشی موفق به تولید سلولهای رگ ساز شدند. محققان در این پروژه با تحقیق در زمینه تمایز سلولهای بنیادی جنینی به سلولهای پیش ساز رگ موفق به تولید سلولهای پیش ساز رگ به صورت عملکردی شدند. وظیفه اصلی این سلولها رگ سازی است.
تلاش محققان کشور برای تحول در درمان بیماران سکته قلبی با سلول بنیادی
علی کرمی - رئیس مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) از تحول در درمان سکته قلبی با سلولهای بنیادی به کمک فناوری نانو خبر داد و گفت: قصد داریم در آینده نزدیک با ترکیب بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و سلولهای بنیادی این طرح را به اجرا درآوریم. قصد داریم با ترکیب بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و سلولهای بنیادی در درمان سکته قلبی با سلولهای بنیادی به کمک فناوری نانو تحول ایجاد کنیم.
موفقیت محققان ایرانی در دارو رسانی استنشاقی
دکتر عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی دارورسانی افشانه ای خبر داد و گفت: این موفقیت محققان در آینده نزدیک نویدبخش ورود چند فرمولاسیون استنشاقی به بازار تولیدات دارویی خواهد بود که این امر موفقیتی بزرگ محسوب می شود. دارو رسانی استنشاقی یکی از روشهای جایگزین مصرف داروها به جای تزریق است که صنایع و مراکز علمی معتبر بین المللی توجه ویژه ای را نسبت به راههای دیگر دارورسانی نوین داشته اند.
مهر ماه
تولید نانوحسگرها برای تشخیص زودرس سرطان
دکتر هاشم رفیعی تبار - رئیس پژوهشکده نانو پژوهشگاه دانشهای بنیادی از ایجاد کنسرسیوم نانوفناوری در حوزه پزشکی خبر داد و گفت: این کنسرسیوم در زمینه تولید نانو حسگر برای تشخیص زود هنگام بیماری سرطان فعالیت خواهد کرد و تا چهار سال آینده شاهد این موفقیت محققان خواهیم بود. در حال حاضر بیماری سرطان زمانی که به حد تومور می رسد، قابل تشخیص است و این در حالی است که با استفاده از نانوتکنولوژی می توان با تولید حسگرهای خاصی سیگنالهایی را که یک سلول سرطانی از خود بروز می دهد مانند فرستنده رادیویی بگیرد و با ارسال این اطلاعات بلافاصله بفهمیم که در این فرد تغییراتی در حال شکل گرفتن است.
گام مهم ایران در درمان ناشنوایی
دکتر محمد فرهادی - رئیس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی و سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: محققان ایرانی موفق شدند در یک پروژه تحقیقاتی با استفاده از سلولهای بنیادی مغز استخوان موش به سلولهای مویی شنوایی گوش داخلی در محیط آزمایشگاهی دست پیدا کنند. سلولهای مویی شنوایی موشی سلولهایی هستند که در ناشنوایان دچار آسیب شده و قابل ترمیم نیستند. ما در این پروژه تحقیقاتی موفق شدیم به بهترین شرایط کشت سلولی برای بدست آوردن درصد بالایی از سلولهای مویی شنوایی دست پیدا کنیم. با این روش می توان با استفاده از سلولهای مغز استخوان افراد ناشنوا بدون مشکل پس زدن پیوند به درمان این گونه افراد پرداخت و گام بزرگی در بهبود پرجمعیت ترین معلولیت جهانی برداشت.
آبان ماه
تولید فاکتور 8 بیماران هموفیلی به صورت نوترکیب توسط محققان کشور
دکتر محمدرضا فاضلی - مدیر مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران از تولید فاکتور 8 بیماران هموفیلی به صورت نوترکیب در این مرکز رشد خبر داد. تولید فاکتور 8 از سوی یکی از شرکتهای جدید مستقر در مرکز رشد انجام می شود. فاکتور 8 تاکنون از پلاسما که یک فرآورده خونی است، تهیه می شد اما امروزه در دنیا برخی از کشورها شروع به تولید فاکتور 8 نوترکیب کرده اند. فاکتور 8 نوترکیب برای بیماران هموفیلی به روش بیوتکنولوژی تهیه می شود.
تولید الیاف نانومتری برای کمک به بیماران سکته قلبی در کشور
پژوهشگران وزارت جهاد کشاورزی با طراحی و ساخت دستگاه الکترو اسپیلنگ موفق به تولید الیاف در مقیاس نانو برای کاربردهای پزشکی و کشاورزی شدند که می تواند احتمال رشد سلولهای بنیادی تزریق شده در بیماران مبتلا به سکته قلبی را افزایش دهد. این دستگاه قادر است نانوالیافهایی تولید کند که در پزشکی و کشاورزی کاربرد دارد. الیاف نانومتری تولیدی این دستگاه در تولید داربستهای الیافی برای قلب مورد استفاده قرار می گیرد.
تلاش محققان پژوهشکده رویان برای تولد اولین بز شبیه سازی شده
دکتر حمیدرضا گورابی - رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی از طی مراحل نهایی تولد بز تراریخته (ترانس ژن) خبر داد و گفت: در حال حاضر در انتظار انتخاب بز میزبان برای انتقال جنین بز تراریخته به آن هستیم تا از آن در درمان بیماری هموفیلی نوع B مورد استفاده قرار گیرد. دستکاری ژنتیکی به منظور دستیابی به اهداف درمانی از جمله اهداف رویان در تولید حیوانات تراریخته یا ترانس ژن است که در این راه فعالیتهای جدی بر روی "بز" به تازگی انجام گرفته است.
آذرماه
تولید پانسمان بیواکتیو برای درمان زخمها توسط محققان کشور
محققان کشور توانستند پانسمانهای بیواکتیو برای درمان زخمها تولید کنند. بیومواد و مواد تشکیل دهنده این پانسمانها از مواد طبیعی دریایی است که برای اولین بار در دنیا تولید شده است . پانسمانهای بیواکتیو سرعت ترمیم زخم، زخم های حاد، عروقی، زخم بستر و زخم های دیابت 75 درصد را افزایش می دهد. با استفاده از این ماده بیش از 15 نوع مختلف از انواع پانسمان طراحی شده است که برای هر نوع زخم، سوختگی و محلول شست شوی آنها، زخمهای دیابت، زخمهای عمیق بستر کاربرد دارد.
ساخت دستگاه تشخیصی و درمانی وزوز گوش توسط محققان ایرانی
محققان مرکز تحقیقات گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی ایران توانستند به تکنولوژی طراحی و ساخت دستگاه جدید تشخیصی و درمانی وزوز گوش با استفاده از تحریکات الکتریکی شنوایی و اکوستیکی در کشور دست یابند. این دستگاه از چند قسمت تشکیل شده که در نهایت یک بسته جدید و جامع تشخیصی و درمانی وزوز گوش با استفاده از تحریکات الکتریکی شنوایی و اکوستیکی در کشور را تعریف می کند.
سنتز نانو فیبریل های پپتیدی و پروتئینی به منظور کمک به دارو رسانی
پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران موفق به سنتز نانوفیبریل های پپتیدی و پروتئینی موجود در پروتئین آلبومین سرم انسانی شدند. هدف از انجام این پژوهش بررسی چگونگی تشکیل نانو "فیبریل های پپتیدی"، ساز و کار آنها و مطالعه تغییر ساختار آنها است.
دی ماه
طراحی دستگاه تشخیص و کمک به درمان افتادگی پا توسط محققان کشور
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت دستگاهی برای تشخیص و کمک به درمان بیماری افتادگی پا شدند. عارضه افتادگی پا (drop foot) بر اثر بیماری عصبی، عضلانی و ناشی از نقص ژنتیکی، جراحات جنگی، تصادف، رشد غده ها و برخی سکته های مغزی ایجاد می شود. در اثر این عارضه شخص مجبور می شود برای جبران این نقص که موجب ناتوانی در باز و بسته کردن مچ پا می شود از عصا استفاده کند یا اینکه مشکل لنگیدن پا برای وی به وجود خواهد آمد.
بهمن ماه
استفاده از روش اسب درمانی برای بیماران مبتلا به فلج مغزی و ضعف عضلانی
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با محاسبه و مدل سازی یکی از عضلات اصلی لگن، روش اسب درمانی را به شکل ریاضی تحلیل و آزمایش کردند. اسب درمانی (هیپوتراپی) روشی مطلوب برای بازتوانی است. در این شیوه شباهت بین حرکت راه رفتن اسب و راه رفتن انسان، ترتیب پذیری و هوش اسب در پذیرفتن و اجرای فرامین مربی و برقراری ارتباط روانی بیمار و اسب اثر سودمندتری در مقایسه با ابزارهای عادی توانبخشی دارد.
تکثیر سلولی روی داربست نانوالیاف ساخته شده در دانشگاه صنعتی اصفهان
پژوهشگران اصفهانی موفق به ساخت داربست نانو الیاف پلی ‌کاپرولاکتون به ‌‌عنوان ماتریکس خارج سلولی برای ‌کاربردهای مهندسی بافت شدند که در مقایسه با محصولات مشابه از موقعیت مناسبی برخوردار بوده و هیچ اثر سمی و منفی بر سلولها ندارد. داربستهای نانو الیاف گزینه مناسبی برای اتصال تکثیر و عملکرد سلولها نسبت به سایر داربستهایی است که به طور رایج مورد استفاده قرار می گیرند.
ساخت دستگاه اسپارک اروژن دندانپزشکی توسط محققان کشور
دستگاه "اسپارک اروژن دندانپزشکی" توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی با قابلیت افزایش تطابق پروتزها و ایمپلنت های دندانی و به منظور افزایش تطابق پروتزها و ایمپلنت های دندانی با محل نصب آن در داخل دهان، ساخته شد.
تولید جدیدترین داروهای ایرانی برای بیماران ام اس و نارسایی کلیه
به گزارش مهر، سه داروی اینترفرون بتا 1a (رسیژن)، اینترفرون بتا 1b، اریتروپوئتین بتا و ماده موثره فینگولیمود که در درمان بیماری ام اس و کم خونی ناشی از نارسایی کلیه کاربرد دارد امروز در کشور تولید شد. "فینگولیمود" یک داروی بسیار موثر در پیشگیری از عود حملات ناتوان کننده در بیماران مبتلا به ام اس است که با مصرف یک بار در روز از عود مجدد بیماری تا 50 درصد در بیماران مبتلا جلوگیری می شود.
اینترفرون بتا 1a با نام "رسیژن" از خانواده داروهای مبتنی بر بیوتکنولوژی محسوب می شوند و نمونه ایرانی داروی ربیف است که برای استفاده بیماران ام اس وارد بازار دارویی کشور می شود.
اینترفرون بتا 1b نیز در درمان بیماری ام اس موثر است. اینترفرون های بتا معادل پروتئین های طبیعی بدن هستند که به روش مهندسی ژنتیک ساخته می شوند. این داروها در مبارزه با ویروس ها و تنظیم سیستم ایمنی مفید بوده و به صورت تزریقی استفاده می شود.
"اریتروپوئتین بتا" دارویی است که با تحریک گیرنده های خود در سلولهای مادر مولد گویچه های قرمز در مغز استخوان، تکثیر و تمایز اریتروئیدها را تحریک می کند و بر این اساس برای درمان کم خونی ناشی از نارسایی مزمن کلیوی در بیماران دیالیزی و کم خونی علامتی با منشاء کلیوی در بزرگسالان و کودکانی که هنوز تحت دیالیز نیستند، کاربرد دارد.
پاسخ با نقل قول
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید
  #2  
قدیمی 03-23-2009
کارگر سایت آواتار ها
کارگر سایت کارگر سایت آنلاین نیست.
ادمین در لباس کارگر!
 
تاریخ عضویت: Aug 2007
محل سکونت: کرمانشاه
نوشته ها: 1,444
سپاسها: : 907

4,851 سپاس در 832 نوشته ایشان در یکماه اخیر
کارگر سایت به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض

پرونده نوروزی دانش و دانشگاه / مروری بر تولیدات علمی ایران در سال 87 خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه: میزان تولیدات علمی ایران در سال 87 و مقایسه با سالهای قبل از آن نشان می دهد که ایران از رشد علمی قابل ملاحظه ای برخوردار شده اما در این میان بهره مندی اقشار جامعه از ثمرات تولیدات علمی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. به گزارش خبرنگار مهر، رشد تولیدات علمی و شیب رشد ایران در این زمینه یکی از مباحث پر رنگ محافل و نشست های علمی در سال 87 بود به طوریکه بارها با ارائه آمار و ارقام و مقایسه این آمار با سالهای گذشته از زبان مسئولین کشور تکرار شد.
بر اساس گفته های مسئولان آموزش عالی در دهه اخیر تولید علمی کشور از رشد بسیار خوبی برخوردار بوده به طوریکه سهم ما در تولید علم جهانی از 3 صدم درصد به 3 دهم تولیدات علمی دنیا افزایش یافته است.
آمارهای مقایسه ای ارائه شده درباره تولیدات علمی اعضای هیئت علمی و دانشمندان کشور در سال 2001 میلادی بیانگر تعداد یک هزار و 735 مورد مستند علمی و در سال 2002 برابر با 2 هزار و 224 مورد است.
از این سال به بعد نیز تولیدات علمی ایران همواره رشد داشته به طوریکه در فاصله زمانی سالهای 2003 تا 2007 به ترتیب رشد علم ایران 3 هزار و 284، 3 هزار و 909، 5 هزار و 744، 6 هزار و 800 و 9 هزار و 62 مورد بوده است.
در آگوست 2008 میلادی نیز تولید علم دانشمندان ایران تقریبا در حد تولیدات علمی در سال 2007 بود یعنی تولیدات علمی ایران تا این زمان (قبل از اتمام سال 2008) با تولیدات کل سال 2007 هم مرز و به رقم 9 هزار و 2 رسیده بود.
در همین زمان بود که مسئولین علمی و پژوهشی، میزان تولیدات علمی دانشمندان کشور را تا پایان سال 2008 میلادی 13 هزار مقاله علمی برآورد کردند.
در نهایت با آغاز سال 2009 میلادی رقم تولیدات علمی کشور برای سال 2008 در نمایه های بین المللی حدود 14 هزار مورد و در نمایه های داخلی 11 هزار مورد عنوان شد.
همچنین آمارهای ارائه شده حاکی از آن بود که تولید علم ایران در 24 روز نخست ژانویه 2009 میلادی برابر با یک هزار و 69 مقاله بوده است. مسئولین با بالارفتن سیر صعودی تولیدات علمی در سال میلادی 2009 نیز برآوردهای خود از تعداد تولیدات علمی سالانه را آغاز کرده و عنوان می کنند در صورت استمرار این روند، کل تولیدات علمی ایران در پایان سال به رقم 20 هزار نزدیک شود.
زمانی که تحلیلگران، رشد تولیدات علم ایران را با سایر کشورهای اسلامی در منطقه مقایسه می کنند، مشاهده می کنیم که بیشتر کشورهای اسلامی به جز ترکیه و ایران با فقدان رشد مواجهند و ایران در مقایسه با ترکیه در مقام دوم تولید علم قرار دارد به طوریکه در سال 2008 ترکیه دارای 24 هزار تولید علمی و ایران با رقمی معادل 14 هزار در رتبه ای پس از ترکیه بود.
پس از ایران کشورهای مصر، مالزی و عربستان دارای بیشترین آمار تولیدات علمی در منطقه هستند.
به گزارش مهر، نتایج یک تحقیق نیز نشان می دهد که در بیش از 8 هزار مجله علمی نمایه شده در موسسه اطلاعات علمی ( ISI) که 31 کشور جهان برای بررسی انتخاب شده است، ایران تا سال 2001 میلادی بیشترین رشد در تولید مقالات علمی و ارجاع به آنها را داشته و از نظر مقالات پر استناد مرتبه سی ام را در این فهرست کسب کرده و تنها کشور اسلامی است که در لیست 31 کشور مورد مطالعه از نظر تولید علمی کیفی قرار گرفته است.
سه پایگاه استنادی وابسته به ISI یعنی نمایه استنادی علوم، نمایه استنادی علوم اجتماعی و نمایه استنادی هنر و علوم انسانی مراجع اطلاعاتی تولید علم به شمار می آیند و برای سنجش تولیدات علمی هر کشور معمولا از ثبت تعداد مقالات آن کشور در نظامهای استنادی مانند ISI ،Scopus، ISC استفاده می شود.
در حالی که مسئولین کشور در سال 87 نسبت به افزایش آمار تولیدات علمی ایران در نمایه های بین المللی با غرور و افتخار صحبت می کردند در بسیاری از موارد نیز شاهد مطرح شدن ایراد و انتقاداتی از جانب برخی اقشار جامعه دانشگاهی و مسئولین نسبت به این روشها برای سنجش میزان تولیدات علمی کشور بودیم. مخالفین این گونه روشهای سنجش تولیدات علمی را برای تولیدات علمی کشور نادرست و در برخی موارد مغایر با معیارهای ارزشی و علمی کشور می دانند.
اگرچه باید پذیرفت که در حال حاضر معتبرترین معیارهای سنجش تولیدات علمی کشورها، پایگاههای استنادی همچون ISI ،Scopus، ISC هستند، اما در پاسخ به چنین اظهاراتی که از سالها قبل در محافل علمی مطرح می شد نیز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC که در سال 85 متولد شده بود، در سال 87 با رشد و قوت بیشتری فعالیت کرد تا آنجا که موفق به انعقاد قرار داد با یکی از پایگاههای استنادی علوم بین المللی شد.
افزایش تولیدات علمی چه توسط پایگاه استنادی ISC و چه توسط پایگاههای بین المللی برای کشور افتنخار آفرین است اما امید آن می رود که همگام با این رشد، بهره مندی اقشار جامعه از ثمرات تولیدات علمی در قالب تبدیل این علوم به فناوری نیز مهیا شود و در سال آینده علاوه بر رشد روز افزون مستندات علمی، شاهد به ثمر نشستن بیش از پیش آنها در جامعه نیز باشیم.
پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
اچ تی ام ال غیر فعال می باشداکنون ساعت 04:55 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright , Jelsoft Enterprices مدیریت توسط کورش نعلینی
استفاده از مطالب پی سی سیتی بدون ذکر منبع هم پیگرد قانونی ندارد!! (این دیگه به انصاف خودتونه !!)
(اگر مطلبی از شما در سایت ما بدون ذکر نامتان استفاده شده مارا خبر کنید تا آنرا اصلاح کنیم)


سایت دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه: کلیک کنید
  پیدا کردن مطالب قبلی سایت توسط گوگل برای جلوگیری از ارسال تکراری آنها