بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > علوم تجربی > زیست شناسی > علوم جانوری

علوم جانوری در این تالار مطالب و مباحث مرتبط با علوم جانوری قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-08-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض توله خرس زخمی توسط ماموران محیط زیست مازندران مداوا و رها شد

توله خرس زخمی توسط ماموران محیط زیست مازندران مداوا و رها شد

ساری - كارشناس مسوول بازرسی اداره كل محیط زیست مازندران گفت : یك قلاده توله خرس زخمی دو ماهه در منطقه ' دودانگه ' ساری پس از زنده گیری و مداوا به زیستگاه اصلی اش بازگردانده شد.

' عزیزالله رضاییان ' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : توله خرس از ناحیه سر و گردن زخم برداشته بود كه دامپزشكان با انجام عمل جراحی ، زخم را مداوا كردند.

وی از تمامی دوستداران محیط زیست و جنگل نشینان مازندران خواست تا به محض مشاهده گونه های زخمی در حیات وحش، موارد را به نزدیك ترین پاسگاه محیط زیست اطلاع دهند.

از سال 1385، مطالعه ای به منظور بررسی وضعیت و بوم شناسی خرس قهوه ای در استان مازندران آغاز شد.

طی این پژوهش از تابستان 1385 در البرز مركزی شمالی، 115 خرس طی 45 بار مشاهده شدند كه 51 درصد از مشاهدات خرس های تكی و 86 درصد از گروه های مشاهده شده، به صورت خانوادگی و متشكل از مادر و توله ها بودند.

میانگین تعداد توله ها در این منطقه دو قلاده محاسبه شد كه از بسیاری از جمعیت های خرس در اروپا و آمریكا كمتر است.

توله كشی در میان هر دو جنس خرس نر و ماده وجود دارد.

خرس ماده توله دار اصولا در شیب های بالاتر و نزدیك صخره ها زیست می كند تا احتمال مواجهه با سایر خرس ها را كاهش دهد.

خرس ها دارای یكی از پایین‌ترین نرخ‌های تولید ‌مثل در میان پستانداران هستند كه علت آن عواملی نظیر تاخیر در سن نخستین زایمان ، تعداد توله‌های كم ، فاصله طولانی بین زایمان‌ها و مرگ و میر است.

بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است كه یك خرس ماده سال ها زمان صرف می كند تا خرس ماده دیگری را جایگزین خود كند و از این رو مدیریت آنها بسیار دشوار است و حساسیت بالایی دارد.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 04-09-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض زهر مار جعفری در منطقه حفاظت شده شاسكوه قاین تهیه شد

زهر مار جعفری در منطقه حفاظت شده شاسكوه قاین تهیه شد

بیرجند - برای اولین بار در كشور، موسسه سرم سازی رازی و اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی زهر مار جعفری را در پاسگاه محیط بانی شیخ علی واقع در منطقه حفاظت شده شاسكوه قاین تهیه كردند.

مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: پیش از این مارها از نقاط مختلف كشور جمع آوری شده و برای زهرگیری به مركز موسسه رازی در كرج منتقل می شدند.

'حمید صالحی' افزود: با توجه به این كه بعد از مرحله زهرگیری مارها به محیط برگردانده می شدند و امكان تلف شدن آنها وجود داشت، طرحی تعریف شد كه زهر مار در همان منطقه صید تهیه و مار صید شده در زیستگاه خود رها شود.

وی ایجاد یك شغل پایدار و مناسب برای افرادی كه در حاشیه منطقه حفاظت شده شاسكوه زندگی می كنند و جلوگیری از به هم خوردگی از نظر تنوع زیستی مار را از مزایای اجرای طرح زهرگیری مار در منطقه صید عنوان كرد.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی به نقل از معاون تولید فرآورده های واكسن و سرم سازی رازی می افزاید: با اجرای این طرح آسیبی به جمعیت جانوران سمی وارد نمی شود. زیرا انتقال این جانوران به موسسه و برگشت مجدد به محیط زیست باعث تلف شدن حین حمل و نقل و نگهداری آنها در موسسه می شد.

كارشناس مسئول بخش خزندگان و دوزیستان دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست كشور نیز گفت: هدف از اجرای این طرح حفاظت از گونه های مار سمی از طریق برداشت و بهره برداری پایدار بوده است.

مباركی اظهار امیدواری كرد این طرح به صورت دنباله دار و پایدار در تمام مناطق كشور و در مورد همه گونه های جانوری اجرا شود.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 04-11-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تغییر رنگ پوست زرافه ها حاكی از افزایش سن آنهاست

تغییر رنگ پوست زرافه ها حاكی از افزایش سن آنهاست

تهران - پژوهشگران علوم جانوری اعلام كردند كه رنگ پوست زرافه ها می تواند سن آنها را مشخص كند.

به گزارش دیلی تلگراف، محققان با انجام یك مطالعه 33 ساله بر روی نوعی زرافه در زامبیا دریافتند، لكه های قهوه ای رنگ روی بدن این زرافه های آفریقایی با بالا رفتن سنشان تیره تر می شوند.

محققان این پروژه رنگ پوست زرافه ها را در 40 سال گذشته بررسی كردند و توانستند تاریخچه ای از رنگ لكه های زرافه ها تهیه كردند.

آنها به این نتیجه رسیدند كه می توان تغییر رنگ در لكه های زرافه ها را به بالا رفتن میزان هورمون تستوسترون در دوران بلوغ نسبت داد.

پروفسور'فرد بركوویچ ' از مركز تحقیقات حیات وحش دانشگاه كیوتو در این مورد گفت :' آنچه تحقیقات ما به دانسته هایمان اضافه می كند، این است كه اكنون می توانیم با بررسی تیرگی رنگ لكه های رزافه ها سن آنها را مشخص كنیم .'

نتایج این تحقیقات در مجله جانورشناسی به چاپ رسیده است.

اینكه با بالاتر رفتن سن زرافه ها لكه های روی بدن آنها تیره تر می شوند، موضوعی جدید نیست، اما آنچه قبلا شناخته نشده بود زمان دقیقی بود كه این تغییر در آنها بروز می كند.

بركوویچ گفت : محققان در این مطالعات متوجه شدند در زرافه های نر، لكه های قهوه ای برای اولین بار در سنین هفت یا هشت سالگی آغاز به تغییر رنگ می كند و پس از آن نیز بعد از گذشت دو سال این لكه ها به قهوه ای تیره تر تبدیل می یابد.

وی افزود: با در نظر داشتن زمانی كه این لكه ها تیره تر می شوند، به نظر من می توان گفت كه تیرگی این لكه ها مربوط به بالا رفتن میزان هورمون تستوسترون در دوران بلوغ است.

زرافه های نر در ده سالگی به بلوغ جنسی می رسند و به همین دلیل بركوویچ اعتقاد دارد تیره تر شدن اولیه لكه های قهوه ای آنها نشانه 'بالغ شدن' این حیوانات است.

وی گفت : تیره تر شدن لكه های قهوه ای زرافه ها در این سن باعث می شود آنها به زرافه های دیگر اعلام كنند وارد مرحله بلوغ شده اند. مانند زمانی كه پسر بچه های نوجوان برای جلب توجه دختران قدرت نمایی می كنند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-16-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض میمون های بابون توانایی تشخیص كلمات با معنی را از تركیبات بی معنی دارند

میمون های بابون توانایی تشخیص كلمات با معنی را از تركیبات بی معنی دارند

تهران - یافته های جدید محققان حاكی از آن است كه میمون های بابون می‌توانند كلمات چهار حرفی را روی صفحه نمایش تشخیص دهند.

به گزارش ساینس دیلی، محققان فرانسوی می گویند بابون ها توانایی تشخیص تفاوت میان كلمات واقعی و تركیبات بی‌معنای حروف را دارند.

این نوع از میمون ها كه دارای جثه بزرگی هستند پس از آموزش قادر به تشخیص دادن كلمات هستند، هرچند ممكن است توانایی خواندن این كلمات را نداشته باشند.

نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

'جان گرینر ' از محققان دانشگاه مارسی در این مورد گفت : به هیچ وجه پیش از انجام این آزمایش پیش بینی نداشتیم كه بابون ها ‌می‌توانند كار تمایز بین كلمه و غیر كلمه را بیاموزند. به همین خاطر از نتیجه به دست آمده ، هیجان‌زده شده ایم .

محققان این آزمون را با تعدادی از بابون های گینه‌ای و در محیط ویژه‌ای كه به همین منظور درون دانشگاه ساخته شده بود، انجام دادند.

'جوئل فگوت ' طراح این آزمایش گفت : در این تحقیق ، جانوران برای مشاركت در آزمایش كاملا آزاد گذاشته شده بودند. آنان وقتی كه به دلخواه خود جمع را ترك می كردند و به سراغ یكی از 10 دستگاه تست می‌رفتند، توسط رایانه شناسایی می‌شدند.

در این تحقیق روی صفحه نمایش رایانه درون اتاقك‌های آزمایش به بابون ها كلمات چهار حرفی یا تركیب بی‌معنا و در هم‌ریخته‌ای از حروف نشان داده می‌شد.

آنان برای این كه جایزه بگیرند باید برای كلمات بی‌معنا شكل بیضی و برای كلمات معنادار علامت مثبت را فشار می دادند.

فگوت افزود : بابون‌ها تحت آموزش گسترده‌ای بودند و تست تا 61 هزار بار روی آنان تكرار شده بود.

وی افزود : این میمون‌ها به آنچه انجام می‌دادند، نهایت توجه را داشتند، چرا كه خود تصمیم به مشاركت در آن گرفته‌ بودند.یكی از این بابون ها كه محققان اسمش را 'دن' گذاشته بودند قادر به تشخیص بیش از 300 واژه بود.

به گفته وی مهارت‌های شناختی میان انسان‌ها نیز متفاوت است و اینكه فرق‌هایی هم بین بابون‌ها به چشم بخورد، باعث تعجب نیست.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض گونه نادر سیاه گوش برای نخستین بار در استان مركزی مشاهده شد

گونه نادر سیاه گوش برای نخستین بار در استان مركزی مشاهده شد

اراك _ مدیركل اداره حفاظت محیط زیست مركزی گفت: نخستین بار در این استان گونه نادر سیاه گوش در ارتفاعات شهرستان زرندیه مشاهده و ثبت شد.

'امیر انصاری' روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:چوپانان شهرستان زرندیه دیروز با مراجعه به اداره كل محیط زیست لاشه حیوانی را تحویل دادند كه توسط سگ های گله دریده شده بود و پس از كارشناسی مشخص شد كه این حیوان یك سیاه گوش ماده بوده است.

وی گفت: پراكندگی سیاه گوش در ایران به صورت كاملا محدود در ارتفاعات البرز و استانهای آذربایجان شرقی و غربی است لذا مشاهده این گونه نادر در استان مركزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیركل اداره حفاظت محیط زیست استان مركزی اضافه كرد: در كالبدشكافی حیوان مشخص شد كه این سیاه گوش ماده و بالغ بوده و احتمالا به دلیل نزدیك شدن سگهای گله به توله ها و قلمرو زندگی اش، با آنها درگیر و كشته شده است.

انصاری اظهار كرد: چوپانان پوست این حیوان را از بدنش جدا كرده بودند كه با مراجعه كارشناسان به محل تحویل گرفته شد.

وی بیان كرد: یك گروه كارشناسی خبره به ارتقاعات زرندیه اعزام شده اند تا با دوربین و تجهیزات تخصصی وجود تعداد بیشتر این گونه را رصد كرده و مناطق زیستگاهی احتمالی آن را شناسایی كنند.

مدیركل اداره حفاظت محیط زیست استان مركزی از مردم درخواست كرد با توجه به اینكه فصل بهار اوقات زایش گونه های حیوانی و پرندگان است از بردن دامهای خود به ارتفاعات و زیستگاههای طبیعی بپرهیزند.

وی گفت: بر اساس برنامه ریزی امسال شناسایی و ثبت گونه های نادر و تقویت حمایت و احیای آنها به ویژه پلنگ سانان، آهوو درنا در دستور كار است.

او ادامه داد: نسل سیاه گوش در معرض انقراض است لذا با مشاهده و ثبت آن در استان مركزی حمایتهای لازم زیست محیطی اعمال شده و اقدامات احیای آن صورت خواهد گرفت.

'سیاه گوش' از گونه گربه سانان است كه ظاهری زیبا دارد. دارای پاهای بلند، دم كوتاه و پشمالو با موهای بلند ریش مانند است.

این حیوان در انتهای بیرونی گوشهای خود به طول چهار سانتیمتر موهای بلند مشكی دارد و به همین دلیل به سیاه گوش شهرت یافته است.

سیاه گوش حیوانی پستاندار است كه در هر زایمان سه تا چهار توله به دنیا می آورد و فصل جفتگیری آن اوایل زمستان بوده و دوران حاملگی اش 70 روز به طول می انجامد.

طول عمر این حیوان معمولا 21 سال است و از جوندگان و حیوانات كوچك محیط تغذیه می كند به همین دلیل از نظر كنترل جمعیت حیوانات و هرم انرژی برای اكوسیستم ارزش زیادی دارد.

این حیوان می تواند مسافتی به طول یكصد كیلومتر را بدود، طعمه خود را شكار می كند و در شبها چشمان این حیوان درخشندگی زیبایی دارد.

استان مركزی با 335 گونه جانوری شامل 53 گونه پستاندار، 205 گونه پرنده، 54 گونه خزنده، 40 گونه دوزیست، 19 گونه ماهی و هزار و 336 گونه گیاهی رتبه سوم تنوع زیستی را در كشور به خود اختصاص داده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-21-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض 32 قلاده یوزپلنگ آسیایی در زیستگاههای یوز استان سمنان مشاهده شد

32 قلاده یوزپلنگ آسیایی در زیستگاههای یوز استان سمنان مشاهده شد

سمنان - مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: در گشت و كنترل مناطق توسط محیط بانان در سطح زیستگاه های یوز این استان شامل كویر، توران و خوش ییلاق 32 قلاده یوزپلنگ مشاهده و گزارش شده است.

'حمید ظهرابی' روز شنبه با بیان اینكه این تعداد یوزپلنگ سال گذشته در این استان مشاهده شده است افزود: دو ذخیره گاه زیست كره كویر مركزی و توران و به ویژه مجموعه مورد حفاظت توران یكی از مهمترین زیستگاه های یوز در كشور محسوب می شوند.

وی گفت: با بررسی های كارشناسی از مشاهدات، می توان به یقین اظهار داشت كه در 10 بار مشاهده یوز در مجموعه توران چهار مرتبه از آن یك قلاده یوزپلنگ آسیایی بالغ با سه یا چهار قلاده توله یوز رویت شده است كه این موضوع خود نشان از پویایی جمعیت این گونه نادر و سمبل زیست محیطی استان سمنان در ذخیره گاه توران است.

وی با بیان اینكه این موارد ثبت و مستند شده است متذكر شد: مشاهده دو قلاده یوزپلنگ بعد از 30 سال در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق شاهرود را می توان از خبرهای خوش و با ارزش محیط زیست كشور در سال 90 این استان بیان كرد.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان تاكید كرد: مشاهده این گونه به تعداد زیاد نشان از بالا رفتن قابلیت زیستگاهی منطقه در پذیرش گونه های منحصر به فرد همچون یوز آسیایی است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-30-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض چند قلاده 'شاه روباه' نادر در سیستان و بلوچستان مشاهده شد

چند قلاده 'شاه روباه' نادر در سیستان و بلوچستان مشاهده شد

زاهدان - مدیركل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از شناسایی و مشاهده چند قلاده 'شاه روباه' نادر و رو به انقراض در جنوب شرق این استان خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه این اداره كل 'خسرو افسری' گفت: تصاویر دوربینهای نصب شده در 'منطقه حفاظت شده بیرك' در غرب شهرستان سراوان نشان از وجود چند قلاده شاه روباه نادر در این منطقه دارد.

وی اظهار داشت: این حیوان نادر و رو به انقراض به تعداد معدود فقط در بخشهایی از خاورمیانه از جمله ایران و افغانستان وجود دارد و با كشف رد پا و سرگین این جانور احتمال زیست حدود 10 قلاده از آن در منطقه بیرك سراوان وجود دارد.

مدیركل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: وجود غارهای زیاد و سختگذر بودن منطقه بیرك شرایط مناسبی برای زیست این جانور ایجاد كرده است.

وی ادامه داد: در این منطقه حفاظت شده كه 73 هزار هكتار وسعت دارد حیوانات دیگری نظیر پلنگ، خرس سیاه، سمور صخره ای كل، قوچ، بز و گرگ نیز وجود دارند.

او افزود: شاه روباه با دمی بسیار بلند و پرپشت و داشتن موهای انبوه به طول 40 تا 50 سانتیمتر جثه كوچك و زیبایی دارد و به دلیل گوشه گیر بودن بیشتر در شبها شكار می كند. عمر متوسط این حیوان چهار تا پنج سال است و در اواسط زمستان جفتگیری می كند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض پلنگ ایرانی برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان رویت شد

پلنگ ایرانی برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان رویت شد

زاهدان - رییس اداره حفاظت محیط زیست سراوان گفت: تصویر زنده یك قلاده پلنگ ایرانی برای نخستین بار در این شهرستان واقع در جنوب شرق سیستان و بلوچستان ضبط شد.

به گزارش روز دوشنبه اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان 'موسی دهقان نژاد' افزود: بر اساس شواهد به دست آمده عمده زیستگاه این گربه سان در سیستان و بلوچستان 'ارتفاعات كوه بیرك' در سراوان و شهرستان نیكشهر است.

وی اظهار داشت: ماموران محیط زیست سراوان پس از 25 روز تلاش شبانه روزی و استفاده از دوربین تله موفق به ضبط تصویر پلنگ ایرانی در ارتفاعات منطقه حفاظت شده بیرگ این شهرستان شدند.

او گفت: مهمترین زیستگاه این جانور جنگلها و ارتفاعات بیش از چهار هزار متر است كه كوه بیرك از جمله این مناطق محسوب می شود.

وی ادامه داد: پلنگ ایرانی با توجه به كمبود منابع غذایی و خطرات احتمالی گونه ای در معرض انقراض است و شواهد نشان می دهد تنها 10 قلاده از این جانور كمیاب در منطقه وجود دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سراوان افزود: این جانور با جثه ای كشیده و باریك جزو بزرگترین گربه سانان ایران محسوب می شود كه بسیار زیبا است و با توجه به هوشیاری زیاد، ضبط تصویر زنده از آن كاری بسیار سخت و طولانی مدت است.

وی ادامه داد: دوربینهای تله با هدف شناسایی و حفاظت بیشتر از گونه های جانوری كمیاب در زیستگاههای احتمالی این جانوران در شهرستان سراوان بكار گرفته شده است.

او گفت: هفته گذشته نیز با كمك این دوربین جانوری بسیار نادر به نام 'شاه روباه' در 'منطقه حفاظت شده بیرك' سراوان شناسایی شد .

منطقه حفاظت شده بیرك با 73 هزار هكتار وسعت در غرب شهرستان سراوان واقع شده و گونه های جانوری كمیاب و نادر در آن زیست می كنند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض زیستگاه گونه نادر سمور صخره ای در سراوان شناسایی شد

زیستگاه گونه نادر سمور صخره ای در سراوان شناسایی شد

زاهدان - رییس اداره حفاظت محیط زیست سراوان گفت: زیستگاه سمور صخره ای از گونه های نادر جانوری كشور در منطقه حفاظت شده 'بیرك' این شهرستان شناسایی شد.

'موسی دهقان نژاد' روز شنبه در گزارشی به ایرنا اظهار داشت: سمور صخره ای یكی از گونه های منحصر به فرد گوشتخوار و از تیره راسوهاست.

وی گفت: جثه این جانور به اندازه گربه خانگی اما كشیده و استوانه ای است و در بدن لكه های سفید و پهن دارد و طول دم آن به 40 تا 50 سانتی متر می رسد.

وی اظهار داشت: از این گونه نادر تصاویری توسط دوربین های تله ای برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان ضبط شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سراوان افزود: نسل سمور صخره ای با توجه به اینكه تغذیه حیوانات درنده بزرگتری مثل پلنگ قرار می گیرد، در حال انقراض است.

وی گفت: این جانور شب شكار است و از مانده غذای دیگر جانوران، گوشت خام و در برخی موارد از حشرات و میوه های درختان خودرو تغذیه می كند.

دهقان نژاد بیان داشت: منطقه حفاظت شده بیرك سراوان به لحاظ داشتن آب و هوای مناسب و متنوع و منابع غذایی فراوان از زیستگاههای مهم و مناسب حیوانات نادر و كمیاب در سیستان و بلوچستان بشمار می رود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-21-2012
sharareh1 آواتار ها
sharareh1 sharareh1 آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,827

1,432 سپاس در 313 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض ستاره دریایی

ستاره های دریایی جاندارانی مرموز هستند. گذشته از اینکه اکثر قریب به اتفاق ساکنین اعماق دریاها دارای طبیعت پیچیده ای هستند، ستاره دریایی ویژگی هایی دارد که می توان آنرا مرموزترین موجودات دریایی نامید. دانستن برخی از این ویژگی ها همراه با تماشای تصاویر زیبای این موجود رنگارنگ، خالی از لطف نیست :

ستاره‏ دریایی در بستر آب‏های سراسر دنیا، به ویژه در آب‏های گرم هندوستان و اقیانوس آرام یافت می‏شود. شکل ستاره‏های دریایی شبیه به ستاره است. آنها ماهی نیستند و سر و مغز ندارند. آنها دارای پنج بازو یا بیشتر، بخش مرکزی بدن و یک دهان هستند. از نظر تنوع گونه ای 1500 گونه ستاره دریایی در اقیانوس‏های دنیا وجود دارد که تعداد زیادی از آنها رنگ‏های روشن دارند. برخی از ستاره‏های دریایی، بازوهای زیادی دارند. اگر ستاره دریایی یکی از بازوهای خود را از دست بدهد، بازوی دیگری به جای آن در می‏آید. ستاره‏ دریایی صدف می‏خورد. برای این کار با مکنده‏های قدرتمند خود دو قطعه صدف را باز می‏کند، سپس معده خود را از طریق دهان به بیرون می‏راند و بر روی پیکر صدف می‏اندازد. هر ستاره‏ دریایی صدها مکنده قوی به نام پاهای لوله‏ای دارد که اگر وارونه شود، با استفاده از این پاها می‏تواند به حالت اول بر می‏گردد. ستاره‏ دریایی خاردار از مرجان‏ها تغذیه می‏کند و به همین دلیل می‏تواند صدمه‏های جدی به صخره‏های مرجانی وارد کند. ستاره‏های دریایی نسبت به تغییر روشنایی عکس‏العمل نشان می‏دهند، نقاط حساس به نور در انتهای بازوهای آنها قرار دارد. برخی از ستاره‏های دریایی در سال بیش از یک میلیون تخم می‏گذارند ...

منبع :پرشین استار
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)