بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > علوم تجربی > زیست شناسی > علوم جانوری

علوم جانوری در این تالار مطالب و مباحث مرتبط با علوم جانوری قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-03-2011
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض کشف نخستین جانور فناناپذیر در جهان

کشف نخستین جانور فناناپذیر در جهان

دانشمندان اولین گونه حیوانی فناناپذیر جهان را شناسایی کردند.

به گزارش ایسنا، این جانور یک گونه عروس دریایی موسوم به Turritopsis nutricula نام دارد که می‌تواند دوباره به مرحله اولیه پولیپ وارد شده و پس از جفت گیری، چرخه حیات خود را از ابتدا آغاز کند.

پولیپ در جانورشناسی یکی از دو نمونه یافت شده درشاخه‌های مرجانیان است.

این گونه عروس دریایی می‌تواند این روند را به طور نامحدودی تکرار کند، به این معنی که این حیوان هیچ‌گاه به دلیل سالخوردگی نخواهد مرد.

محققان امیدوارند که بررسی این گونه از عروس دریایی بتواند به پیشرفت‌های بزرگ علمی در معکوس کردن روند سالخوردگی در انسان منجر شود.

عروس‌های دریایی اصالتا به دریای کارائیب تعلق دارد اما در تمام جهان پخش شده‌اند.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 01-30-2011
sharareh1 آواتار ها
sharareh1 sharareh1 آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,827

1,432 سپاس در 313 نوشته ایشان در یکماه اخیر

پژوهشگران در كشفي بي‌سابقه دريافتند كه يك خرس قطبي به طور مداوم به مدت 9 روز مسافتي در حدود 685 كيلومتر را در حالي كه فرزند خود را بر دوش داشته در جست‌وجوي غذا طي كرده است.

به گزارش ايسنا، به گفته دانشمندان كه حيطه درياي بيوفورت در شمال آلاسكا و كانادا را بررسي مي‌كنند، اين پايداري قابل توجه احتمالا در نتيجه تغييرات آب و هوايي است.
خرس‌هاي قطبي به طور معمول بين زمين و يخ‌هاي شناور قطبي براي شكار فك شنا مي‌كنند. اما به گفته محققان، افزايش ذوب يخ‌هاي دريا باعث شده تا اين خرس‌ها مسافت‌هاي طولاني تري را با به خطر انداختن جان خود و بقاي اين گونه شنا كنند.
محفقان سازمان زمين‌شناسي آمريكا در يافته‌هاي خود كه در مجله زيست‌شناسي قطبي به چاپ رسيد، اولين نمونه شناي طولاني‌مدت خرس‌هاي قطبي را آشكار كردند.
در اين تحقيقات يك خرس قطبي كه به قلاده ردياب مجهز بود در سفري طولاني براي 232 ساعت مسافت 687 كيلومتر را در آبهاي 2-6 درجه سانتي‌گراد بطور مداوم شنا كرد.
اين مساله از اين جهت شگفت‌انگيز است كه خرس‌ قطبي كه بيشتر زمان خود را روي سطح يخ‌هاي دريايي مي‌گذراند اكنون اين مسافت طولاني را به طور مداوم شنا كرده است.
همچنين اين پژوهش حاكي از آن است كه اين خرس سپس به صورت متناوب مسافتي در حدود 1930 كيلومتر را شنا كرده و يا روي يخ‌هاي شناور راه رفته است.
با وجود اينكه خرس‌هاي قطبي در آب‌هاي آزاد مورد مشاهده قرار گرفته‌اند، اين اولين باري است كه تمام سفر يك حيوان دنبال شده است.
متاسفانه اين سفر براي اين حيوان تلفاتي نيز در بر داشت. اين خرس علاوه بر از دست دادن 22 درصد از وزنش، توله خود را نيز در اين سفر سخت از دست داد.
توله خرس نتوانسته بود اين سفر طولاني را از ميان درياي خطرناك بيوفورت در آلاسكا تحمل كند.
خرس‌هاي قطبي بزرگترين گوشت خواران زميني محسوب مي‌شوند.
اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت، خرس‌هاي قطبي را جزو گونه‌هاي آسيب‌پذير خوانده و از تغييرات آب و هوايي به عنوان تهديدي قابل توجه براي زيستگاه آنها ياد كرده است
منبع :
جام جم انلاین
قدیمی 02-10-2011
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض کشف سوسمار نارنجی در آمریکا

کشف سوسمار نارنجی در آمریکا

به نقل از ایسنا، سیلویا میتن با دیدن این حیوان عجیب به قصد خوشحال کردن نوه‌های خود فورا از آن عکس گرفته و سپس آن را به روزنامه‌های محلی فرستاد.

یکی دیگر از اهالی این منطقه در گفت و گو با شبکه ای.بی.سی 7 گفت: این سوسمار به آرامی در گوشه‌ای مشغول حمام آفتاب بود.

میتن پس از مواجهه با این حیوان با یک زیست‌شناس صحبت کرد که به عقیده وی این حیوان نوعی نیمه آلبینی یا نیمه زال است.
به گفته این زیست‌شناس این نمونه رنگی بسیار نادر بوده و تاکنون مشاهده نشده است اما گری مورس از سازمان حیات وحش فلوریدا معتقد است که این تمساح به لحاظ طبیعی رنگی نبوده و احتمالا رنگ خود را از عوامل موجود در محیط گرفته است.

تهیه و تنظیم : سامانه اینترنتی سایت روز
www.siterooz.com

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-01-2011
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض کوآلاهای دوست‌داشتنی به‌زودی به تاریخ می‌پیوندند، اگر ...

کوآلاهای دوست‌داشتنی به‌زودی به تاریخ می‌پیوندند، اگر ...

کوآلاها همزمان با بیماری ویروسی مرگباری دست و پنجه نرم می‌کنند، با خودروها زیر گرفته می‌شوند،‌ مورد حمله سگ‌ها قرار می‌گیرند و با رشد شهرها، خانه خود را از دست می‌دهند. برای نجات آن‌ها چه باید کرد؟

بهنوش خرم‌روز:‌ کوآلاها موجودات بانمک و دوست‌داشتنی هستند،‌ که مانند بسیاری دیگر از موجودات زیبای زمین،‌ به لطف ما انسان‌ها آینده غم‌انگیزی خواهند داشت. به گزارش نیوساینتیست،حتی اگر به جای تمام جنگل‌هایی که تا به حال از بین برده‌ایم درخت بکاریم،‌ باز هم معلوم نیست که بتوانیم کوآلاها را نجات بدهیم و شاید مثل بسیاری از جانوران دیگر، در آینده نزدیک دیگر هیچ‌وقت آن‌ها را روی زمین نبینیم.
کوآلاهای سرزمین‌های شرقی استرالیا به دلیل بیماری و گسترش شهرسازی به شدت در حال کاهش هستند. گفته می‌شود در بدترین حالت،‌ در برخی از مناطق،‌ طی ده سال گذشته 60 درصد از کوآلاها نابود شده‌اند.

بسیاری از مردم و به خصوص طبیعت‌دوستان امید دارند که با کاشت درخت‌های تازه و ایجاد جنگل‌های جدید،‌ بتوان حیوانات در حال انقراض را نجات داد و شرایطی فراهم آورد که دوباره تعداد آن‌ها روی زمین زیاد شود،‌ اما مطالعه جدید جاناتان رودز از دانشگاه کویینزلند و همکارانش،‌ تلنگری برای این دسته از افراد است و شاید خوش‌خیالی آن‌ها را از بین ببرد.

این محققین با جمع‌آوری اطلاعاتی که از دنبال کردن 220 کوآلا به مدت چهار سال به دست آمده، مدلی ریاضی به دست آورده‌اند که پیش‌بینی می‌کند تنها با بازسازی جنگل‌ها نمی‌توان سرنوشت این موجودات را عوض کرد. به بیان ساده،‌ کاشتن درخت به تنهایی هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

همچنین اگر فقط روی جانورانی که در تصادفات جاده‌ای می‌میرند متمرکز شویم،‌ یا کاری کنیم که سگ‌ها دیگر به کوآلاها حمله نکنند،‌ باز هم نمی‌توانیم آن‌ها را نجات بدهیم. کوآلاها با ویروسی دست به گریبان شده‌اند که جان آن‌ها را می‌گیرد. اگر می‌توانستیم این بیماری را در آن‌ها مهار کنیم،‌ میزان کاهش کوآلاها تا 50 درصد پایین می‌آمد،‌ اما متاسفانه ما هیچ درمانی هنوز برای این بیماری پیدا نکرده‌ایم.

با این همه،‌ هنوز همه امیدها از بین نرفته و هنوز کوآلاها روی زمین زندگی می‌کنند. کوآلاهای سواحل شرقی استرالیا را می‌توان نجات داد،‌ اگر برای بیماری کشنده ویروسی آن‌ها درمانی پیدا کنیم، نگذاریم سگ‌ها به آن‌ها حمله کنند و همزمان مراقب باشیم با خودرو آن‌ها را زیر نگیریم. در آن صورت، می‌توانیم با کاشت درخت‌های بیشتر، تعدادکوآلاها را افزایش دهیم.

منبع: خبر آنلاین

استاد فاضل نظری
قدیمی 01-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض برآورد جمعیت یوزپلنگ آسیایی در استان یزد آغاز شد

برآورد جمعیت یوزپلنگ آسیایی در استان یزد آغاز شد

تهران - مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: عملیات اجرایی برآورد جمعیت یوز با آخرین روشهای علمی و به روز جهان در زیستگاههای یوز استان یزد آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی و امور رسانه سازمان حفاظت محیط زیست ، ' علیرضا جورابچیان ' افزود: به درخواست اداره كل حفاظت محیط زیست استان یزد و با توجه به توانمند سازی های تخصصی موجود در این استان و همكاری نظارتی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ،‌ با بیش از 75 دستگاه دوربین ‌های تله ‌ای ، بر اساس یك برنامه زمانبندی سه ماهه مناطق دره انجیر ،‌ بافق و پارك ملی سیاهكوه كه از زیستگاههای مهم و همجوار یكدیگرند ، دوربین‌ گذاری شدند.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اظهار داشت: با توجه به سردی هوا معمولا‌ جابه جایی یوزها در مناطق مختلف به نحو چشمگیری افزایش می‌ یابد و با اجرای این عملیات به احتمال زیاد برآورد نسبتا دقیقی از جمعیت یوز در این سه زیستگاه به دست خواهد آمد و از همه مهمتر جابه جایی ‌هایی كه توسط یوزهای این مناطق صورت می‌ گیرد ثبت و با استفاده از آنها می‌توان اطلاعات تجربی موجود را به اطلاعات كاملا علمی و با ارزش رفتاری یوزها تبدیل كرد.

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 01-11-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشف ردپاهای دایناسورهای 150 میلیون ساله

كشف ردپاهای دایناسورهای 150 میلیون ساله

تهران- باستان شناسان عرصه حیات پیش از تاریخ اعلام كردند چندصد ردپای فسیل شده را در حومه پكن پایتخت چین یافته اند.

این دایناسور ها حدود 140 تا 150 میلیون سال پیش می زیسته اند.

به گزارش چاینا دیلی، ژانگ جیانپینگ محقق علوم زمین دانشگاه چین گفت: این رد پاها كه در پارك زمین شناسی در روستای یانكویئنگ یافت شده، نخستین رد از دایناسورها در این منطقه است.

این ردپاها از دایناسورهایی به جا مانده كه حدود 140 تا 150 میلیون سال پیش در اواخر دوره ژوراسیك می زیسته اند.

گروهی از این دانشمندان در ژوئیه 2011 این ردپاها را در پارك زمین شناسی Guihuamu كه به خاطر چوب های باستانی تبدیل به سنگ شده اش مشهور است یافتند.

در یك جا كه بیشترین رد پاها وجود داشتند دیرینه شناسان چندصد ردپا و همچنین هفت تا هشت خط تشكیل شده از مراحل پی در پی را شناسایی كردند.

این كشف می تواند به دانشمندان در مطالعه طبقه بندی دایناسورهای چین در اواخر دوره ژوراسیك و اوایل دوره كرتاسه كمك كند.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-11-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض آلودگی نفتی چهار مركز پرورش ماهی سرخون شهرستان اردل را آلوده كرد

آلودگی نفتی چهار مركز پرورش ماهی سرخون شهرستان اردل را آلوده كرد

شهركرد- مدیركل شیلات چهارمحال و بختیاری گفت: سرایت نفت به سرچشمه ی منبع آب منطقه سرخون شهرستان اردل تا كنون چهار مركز پرورش ماهی با ظرفیت تولید 85 تا 90 تن را آلوده كرده است .

' اسماعیل پیرعلی' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: برآورد میزان خسارات وارده به این استخرهای پرورش ماهی منوط به اعلام صورتجلسه ی اداره كل دامپزشكی استان است .

وی در زمینه اقدامات انجام گرفته برای كاهش خسارات ناشی از نشت نفت به منبع آب این منطقه اظهار داشت: شركت نفت باید هرچه سریعتر وارد عمل شود و از نشت بیشتر نفت جلوگیری كند.

درحال حاضرحدود 12 واحد پرورش ماهی درمنطقه سرخون شهرستان اردل وجود دارد .

بررسی ها نشان می دهد كه در اواسط دهه 60 خط لوله انتقال نفت خام 'مارون- اصفهان ' بر اثر رانش زمین در منطقه سرخون شهرستان اردل شكسته شده و موجب آلودگی نفتی و سرایت نفت به سرچشمه و استخرهای پرورش ماهی این منطقه شده است .

استاد فاضل نظری
قدیمی 01-11-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض افزایش شوري آب خلیج‌فارس موجب استرس جانداران می شود

مدیر بخش اكولوژی موسسه تحقیقات شیلات :

افزایش شوري آب خلیج‌فارس موجب استرس جانداران می شود

تهران - مدیر بخش اكولوژی موسسه تحقیقات شیلات ایران گفت :افزایش شوری آب خلیج‌ فارس موجب استرس جانداران می شود و در حال حاضر از نظر كارشناسان ، موضوع شوری آب به یك عامل تعیین‌كننده در تخریب اكوسیستم‌ و جانداران خلیج فارس تبدیل شده است.

به گزارش روابط‌ عمومي سازمان زمین ‌شناسي و اكتشافات‌ معدني كشور، ' حسین نگارستان ' در همایش ' تغییر اقلیم در ایران ' گفت : خلیج ‌فارس یك دریای كم عمق است كه آب آن تحت‌ تأثیر آب‌های ورودی از دریای ‌عمان و اروند رود، تبخیر و شوری زیاد آب ، جریان‌های جزر و مد، فعالیت‌های نفتی، كشتیرانی، صید و صیادی، ساخت ‌و سازهای ساحلی و گردشگری است.

به گفته وی تغییر اقلیم در خلیج‌ فارس می‌تواند باعث كاهش ورود آب شیرین، افزایش شوری آب، افزایش سطح آب دریا، تغییر در اسیدیته آب و افزایش توالی و شدت توفان‌ها شود.

نگارستان اظهار داشت: ورود آب شیرین به خلیج‌ فارس به‌ طور طبیعی كاهش شوری آب دریا، افزایش ورود مواد مغذی و حاصلخیزی دریا، افزایش پلانكتون‌ها، افزایش ورود مواد معلق و رسوب‌گذاری در دریا و در نتیجه تشكیل برخی از اكوسیستم‌ها و ایجاد جریان‌های كم‌شور دریایی را به همراه دارد.

وی یادآور شد : از این رو افزایش شوري آب خلیج‌فارس می‌تواند یك عامل تعیین‌كننده در تخریب اكوسیستم‌های مرجانی، علف‌های دریایی، جنگل‌های حرا و بسیاری از جانداران خلیج فارس باشد .

مدیر بخش اكولوژی موسسه تحقیقات شیلات گفت: افزایش سطح آب خلیج فارس قسمت‌های كم شیب ساحلی را از بین خواهد برد و در نتیجه نابودي سواحل باعث نابودی اكوسیستم‌های وابسته به این سواحل مثل تالاب‌های ساحلی و سواحل گلی مي‌شود.

وي تغییر رابطه خورها با دریا به دلیل زیر آب رفتن ناحیه مصبی آنها و در نتیجه نابودی قسمت عمده جنگل‌های حرا و سواحل نرم خورها را به عنوان عواقب دیگر افزایش سطح آب خلیج‌فارس یاد كرد.

به گفته وی گردآوری اطلاعات لازم، برآورد تغییرات احتمالی در محیط خلیج فارس، ارزیابی اثرات این تغییرات بر اكوسیستم‌ها و جانداران خلیج فارس، تدوین یك برنامه عمل ملی برای مقابله با تغییرات منفی و استفاده از تغییرات مثبت در خلیج فارس و برنامه‌ریزی برای اجرای این برنامه عمل ، از جمله برنامه‌هاي پیش‌روي ماست .

استاد فاضل نظری
قدیمی 02-06-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ببرهای سیبری به زودی وارد ایران می شوند

ببرهای سیبری به زودی وارد ایران می شوند

تهران - رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رایزنی های لازم با كشور روسیه درباره ورود ببرهای سیبری به ایران انجام شده و امیدواریم این ببرها تا آخر زمستان وارد كشور شوند.

به گزارش ایرنا ، محمد جواد محمدی زاده روز دوشنبه در حاشیه مراسم افتتاحیه مركز كنترل و پایش محیط زیست كشور در جمع خبرنگاران افزود: ما از روسیه درخواست كرده ایم كه از منطقه میانكاله كه برای زندگی ببرها در نظر گرفته شده بازدید كنند و بعد از بررسی و تایید آنها برای ورود ببرها اقدام خواهیم كرد.

وی به سفر خود در دو تا سه روز آینده به استان مازندران اشاره كرد و اظهارداشت: در این سفر از منطقه میانكاله بازدید خواهم كرد و از نزدیك با شرایط منطقه آشنا می شوم اما ترجیح می دهم كه كارشناسان روسی هم از منطقه بازدید و نظرشان را اعلام كنند و با آنها موافقت شده در هر زمانی كه اعلام آمادگی وارد ایران شوند.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا مكان اصلی ببرها به طور قطعی مشخص شده است گفت: فضایی برای استقرار ببرها مشخص شده ولی حضور ببرها در آن مستلزم این است كه كارشناسان روسی آن را تایید كنند.

محمدی زاده ابراز امیدواری كرد كه تاپایان زمستان سال جاری انتقال این ببرها انجام شود.

و در عبن حال گفت: اگر هم در زمستان انتقال صورت نگیرد در فصل بهار هم مشكلی پیش نمی آید اما چون این حیوانات از یك آب و هوای دیگری می آیند بهتر است انتقال در فصل سرد انجام شود تا آنها فرصت داشته باشند خود را با شرایط آب و هوایی جدید تطبیق دهند و به مرور به گرمای هوا عادت كنند .

وی اظهارداشت: ترجیح می دهیم كه انتقال در فصل تابستان صورت نگیرد تا حیوانات مجبور به تحمل فشار از لحاظ اقلیمی نشوند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض گونه كمیاب 'مرغ حق' در بوستان سالوك خراسان شمالی مشاهده شد

گونه كمیاب 'مرغ حق' در بوستان سالوك خراسان شمالی مشاهده شد

بجنورد - معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از مشاهده گونه نادر 'مرغ حق' در بوستان ملی 'سالوك' در شهرستان اسفراین خبر داد.

'محمد عرفانی' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این پرنده نادر طی چند روز اخیر در مناطق صخره ای بوستان ملی سالوك اسفراین مشاهده و توسط كارشناس حیات وحش این اداره از آن عكسبرداری نیز شده است.

وی گفت: وجود دره های عمیق و طبیعت زیبای خراسان شمالی از جمله بوستان ملی سالوك در اسفراین مكانی مناسب برای حضور گونه های نادر پرنده از جمله مرغ حق به شمار می رود.

او افزود: مرغ حق، 30 سال قبل برای نخستین بار توسط 'اسكات' طبیعت شناس اروپایی و همكارانش هنگام تهیه 'كتاب پرندگان ایران' در این استان مشاهده شده بود.

وی درباره ویژگی مرغ حق گفت: این پرنده از خانواده جغدها و شبها فعال است لذا به ندرت در طول روز دیده می شود. طول جثه آن 20 سانتیمتر است، پر و بال خال خالی سفید نخودی دارد و صدایی دارد كه این پرنده را از سایر جغدها متمایز می كند.

او افزود: مرغ حق اغلب در آشیانه های متروكه پرندگان دیگر آشیانه ساخته و از حشرات تغذیه می كند.

معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: گرچه وضعیت این گونه پرنده در مقیاس جهانی چندان بحرانی نیست و در محدوده جهانی جمعیت قابل ملاحظه ای دارد ولی به علت تخریب زیستگاهها شمار این گونه پرنده كم شده است.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)