بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > سینمای جهان > اخبار سینمای جهان

اخبار سینمای جهان در این تالار اخبار مختلف فیلم و سینمای جهان مورد بررسی قرار میگیرد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-21-2010
SHeRvin آواتار ها
SHeRvin SHeRvin آنلاین نیست.
ناظر و مدیر بخش موسیقی و سینما

سپاسها: : 1,717

2,520 سپاس در 663 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض گفتگوی هفته نامه تایم با جیمز کامرون

گفتگوی هفته نامه تایم با جیمز کامرون

«جیمز کامرون» حتی وقتی مشغول کارگردانی پروژه های غول پیکر هم نباشد بازهم خبرساز می شود! به تازگی این کارگردان کانادایی شاغل در هالیوود که گفته می شود به سبب کار کردنش با متخصصان کاوش اعماق دریا در این زمینه و نیز در زمینه ساخت ابزار و ادوات مرتبط با این کار صاحب تخصص شده، ازسوی مسؤلان برای دادن پیشنهادی جهت پیدا کردن راه حلی برای بحران نشت نفت در خلیج مکزیک دعوت به همکاری شد و جناب جیمز کامرون هم به این دعوت پاسخ مثبت داد ولی در آنجا پیشنهادهای او را نپذیرفتند و کامرون هم که از این بایت ناراحت بود، ضمن «کودن» خواندن مسؤلان شرکت نفت بریتانیا؛ آنها را مسؤل این فاجعه طبیعی دانست.

▪ تایم: پیام فیلم «آواتار» این بود که ما انسان ها باید از سیاره ما مراقبت کنیم. چگونه می توانیم برای زمین؛ کاری انجام بدهیم؟
ــ جیمز کامرون: بروید در جنگل قدم بزنید. با لوله تنفسی در میان صخره های مرجانی شنا کنید. طبیعتی را که داریم تحسین کنید. به نظر من؛ وقتی برای طبیعت احترام قائل شویم، عمل هم پشت سرش می آید. بهترین کاری که انسان ها درحال حاضر برای کمک به سیاره زمین می توانند انجام بدهند این است که درک کنند هرچه سریعتر برای انرژی های فسیلی، جایگزین پیدا کنیم.

▪ آیا داستان آواتار درباره بومیان آمریکا است؟
ــ منحصرا نه. به نظر من آمریکایی ها خیلی سریع داستان را به بومی های آنجا ربط می دهند. درحالیکه این فیلم در کشوری مثل برزیل در صدر گیشه سینماها قرار دارد، چون در برزیل مشکلات زیادی در ارتباط با جابجایی جمعیت بومی و جنگل زدایی وجود دارد. در هندوستان هم یک قبیله ای هست که به خاطر کشف معدن گران قیمت بوکسیت در کوهستان مقدس محل زندگی شان دارند آنها را از محل زندگی شان بیرون می کنند. این فیلم در کشور چین هم خیلی پرطرفدار شده، چون یک سری از جمعیت این کشور به دلیل سیاست های دولت آن در زمینه سدسازی، دچار جابجایی های ناخواسته شده اند. بنابراین باید گفت که مردم کشورهای مختلف جهان هرکدام از منظری متفاوت با آن ارتباط برقرار کرده اند.

▪ آیا قسمت دوم آواتار را هم خواهید ساخت؟ اگر جواب تان مثبت باشد، آیا از همان بازیگران قسمت اول استفاده خواهید کرد؟
ــ اگر ما دنباله ای بر این فیلم بسازیم، داستان شخصیت های اصلی داستان را ادامه خواهیم داد؛ یعنی، «سم وردینگتون» و «زو سالدانا» و «زیگورنی وی ور». خب، البته درمورد شخصیت زیگورنی مطمئن نیستم، چون شخصیتی که او در آواتار نقشش را بازی کرده مرده، ولی در فیلم های علمی تخیلی معمولا کسی برای ابد نمی میرد! به نظر من سؤال هایی که این فیلم مطرح می کند درمورد زمان وقوع حوادث است تا درمورد عواقب آن.

▪ بیشترین انگیزه شما برای نوشتن فیلمنامه آواتار چه بود؟
ــ یک انگیزه قوی؛ ایجاد فرصتی برای ساخت یک پروژه سینمایی با طراحی صحنه غول پیکر بود. در چنین پروژه ای همه چیز را باید طراحی کنی: وسائط نقلیه، موجودات و گیاهان و خلاصه هر چیزی که جلو دوربین قرار دارد.

▪ آیا برای ساخت فیلم های جنجالی فرمول خاصی دارید؟
ــ برای خودم اصولی دارم؛ فرمول ندارم. باید شخصیت های جالب خلق کنید. باید این شخصیت ها را در داستانی قرار بدهبد که چندمورد پیچش داستانی در آن وجود داشته باشد. وقتی کاری کردید که مخاطب طرفدار شخصیت داستان شما شد، آن وقت آن شخصیت را با چالش مواجه می کنید. تلاش می کنید لحظات عاطفی و روشنگر بیشتری در فیلمتان خلق کنید و کیفیت بصری خیلی خوبی به فیلمتان بدهید.

▪ کدام ویژگی های شخصیتی، مهمترین راز موفقیت شما هستند؟
ــ کنجکاوی و علاقه شخصی برای مواجه با چالش ها. این دو مورد به من انگیزه کار کردن می دهند.

▪ آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که یک فیلم کم هزینه بسازید؟
ــ در سال های گذشته پروژه هایی را در دست تهیه داشته ام ولی به دلایل مختلف نیمه کاره ماندند. ولی حقیقت این است که من پروژه های بزرگ را دوست دارم. دوست ندارم صرفا برای اینکه فیلم کوچک بسازم دست به این کار بزنم.

چرا فیلم های شما اینقدر طولانی اند؟
ــ [می خندد.] خب، در اینجا باید به این نکته اشاره بکنم که «آواتار» یک نیم ساعتی از فیلم «تایتانیک» کوتاهتر است، پس با این حساب باید بگویم که در این زمینه دارم پیشرفت می کنم! خیلی ها بودند که از من می پرسیدند آواتار چرا اینقدر کوتاه است؟!

▪ به نظر شما جلوه های ویژه کامپیوتری و تکنیک سه بعدی چه تأثیری بر سینما خواهد داشت؟
ــ واضح است که فیلم آواتار ازنظر پذیرش شخصیت های کامپیوتری، نقطه عطفی در این زمینه خواهد بود. به نظر من ما الان در مرحله ای قرار داریم که می توانیم تصورات و تخیلات مان را روی پرده سینما خلق کنیم.

▪ حالا که فیلم آواتار پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما لقب گرفته و در این زمینه از فیلم تایتانیک جلو زده، آیا بازهم می خواهید تا ۱۲ سال فیلم نسازید؟
ــ [می خندد.] دفعه قبل تصمیم نداشتم که ۱۲ سال در کارم وقف بیندازم ولی تصمیمم درحال حاضر این است که این وقف ۱۲ سال طول نکشد! اگر یک قسمت دیگر از آواتار را نسازم، فیلمی مثل آن خواهم ساخت، چون شور و هیجان و قابلیت های گروهی که آواتار را با آن ساختم، باعث می شود که دوست داشته باشم به زودی یک فیلم دیگر بسازم.
تایم/ ۴ مارس ۲۰۱۰

and the roads becomes my bride

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)