بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > علوم تجربی > زیست شناسی > علوم جانوری

علوم جانوری در این تالار مطالب و مباحث مرتبط با علوم جانوری قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-05-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض اخبار مربوط به هشت پای جام جهانی 2010

پیشگویی های هشت پای معروف آلمانی باعث شده تا یک گروه دوستدار محیط زیست در المان خواهان آزادی این جانور دریایی شوند.این هشت پا که پل نام دارد در آکواریومی در شهر اوبرهاوزن آلمان نگهداری می شود و اخرین پیش بینی اش، برد آلمان برابر آرژانتین بود.

اکنون یک گروه حامی حقوق حیوانات به نام " پتا آلمان " خواستار ازادی این حیوان شده است. این گروه خواسته "پل " که پیشگوی ابزی فوتبال نام گرفته به آبهای حفاظت شده پارک ملی جنوب فرانسه انتقال یابد، جایی که آنجا صید ممنوع است.
آکواریم شهر اوبرهاوزن با این ایده مخالفت کرده و آنرا ایده بد خوانده است.
هشت پاها در زمره بی مهره داران بسیار باهوش قرار دارند. آنها قادرند فرایندهای پیچیده ای را انجام دهند. این جانوران هم حافظه کوتاه مدت و هم حافظه بلند مدت دارند می توانند از ابزارها استفاده کنند و با مشاهده پیرامون خود بیاموزند. آنها شخصیتهای متفاوتی دارند و نسبت به درد بسیار حساسند.
www.iren.ir
شاه بیت غزل زندگیم...
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 07-07-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 14

95 سپاس در 74 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض با تشکر از هشت پا؛ حیوانات هشدار دهنده اند نه پیشگو

به گزارش خبرنگار مهر، به اعتقاد جانور شناسان حیات وحش درک دقیق و بی نقصی از محیط پیرامون دارند. این درک بی نظیر به نسبت نیاز و شرایط زندگی جانوران متفاوت است. گونه های حیات وحش برای نجات خود از خطرات احتمالی مانند خطر زلزله، به قوای بالایی در حواس و هوش ذاتی برای درک وقوع زلزله و تغییرات جوی و تنشهای آب و هوایی مجهزند.

قصه 'پل' هشت پای معروف آکواریم 'زندگی دریایی' شهر اوبرهاوزن آلمان که به اعتقاد هواداران فوتبال نتایج بازیهای جام جهانی 2010 را به خوبی پیش بینی کرده آنقدر جذاب شده که به کانون توجه بسیاری از رسانه ها و حتی فعالان محیط زیست تبدیل شده است.

رسانه ها و گروههای لاتاری با تبلیغات بسیار هشت پای آلمانی را دارای درک بالا در تشخیص نتایج بازیهای انجام نشده معرفی می کنند این در حالی است که یک گروه حامی حقوق حیوانات به نام ' پتا آلمان ' با رد این ادعاها خواستار آزادی پل شده و درخواست کرده پیشگوی آبزی فوتبال را به آبهای حفاظت شده پارک ملی جنوب فرانسه انتقال دهند، جایی که صید در آن ممنوع است و هشت پا باید آنجا ادامه حیات دهد.

در همین مورد هوشنگ ضیایی کارشناس حیات وحش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه درک حیوانات گاهی از شناخت انسانها فراتر می رود گفت: حیات وحش تغییرات جوی و ناملایمات درون زمین را تشخیص می دهند و دلیل این توانایی نیاز آنها برای ادامه حیات است اما نمی توان ارتباطی بین پیش بینی بازیها و حواس هشت پا پیدا کرد.

این متخصص محیط زیست تاکید کرد: حیوانات هشدار دهنده های خوبی هستند اما نمی توانند پدیده های غیرطبیعی مانند پیشگویی فوتبال را تشخیص دهند و این به خرافه نزدیکتر است. با این حال هنوز در دنیا هیچ مطالعه ای بر روی توانایی تشخیص آینده و اتفاقات نامتعارف از سوی حیوانات انجام نشده است.

ضیایی با اشاره به نتایج پیشگوییهای هشت پای آلمانی افزود: فقط می توانم از هشت پا به خاطر این نتایج تشکر کنم!

همچنین علیرضا جورابچیان کارشناس حیات وحش با بیان اینکه همیشه از حواس دقیق گونه های حیات وحش که از نزدیک می بینم شگفت زده می شوم به خبرنگار مهر گفت: حیات وحش بسیار باهوش و دقیق هستند اما نمی توان رابطه ای بین پیشگویی بازیهای جام جهانی و حواس هشت پای آکواریوم آلمان پیدا کرد.

حیات وحش با ظرافت خاصی محیط پیرامون خود را برای زندگی انتخاب می کند و بر اساس توانایی خود از محیط برای ادامه حیات بهره می برند. وقتی شرایط محیطی، حیات وحش را برای تغذیه و بدست آوردن غذا در تنگنا قرار می دهد، زاد آوری و تولید مثل در میان آنها کمتر می شود در حالی که شاید چنین وضعیتی در انسانها کمتر دیده می شود و گاهی برخلاف گونه های دیگر جانوری هر چه شرایط سخت تری برای ادامه حیات وجود دارد زادآوری بچه ها بیشتر است.

اسماعیل کهرم استاد محیط زیست دانشگاه آزاد نیز با رد هر گونه توانایی پیشگویی و تشخیص حوادثی موانند نتایج بازیهای جام جهانی توسط این نگاه به حیات وحش را مبتذل دانست و به خبرنگار مهر گفت: حیوان برای بقای خود به یکسری توانایی مجهز است مثلا سگها 300 برابر ما انسانها بو می کشند. گونه هایی هستند چندیدن برابر انسان قدرت بینایی دارند و در شب قدرت تشخیص و دید قوی دارند.

این متخصص محیط زیست تاکید کرد: حواس حیوانات برای بقای آنها تنظیم شده و برای نجات خود از شرایط خطر از این توانایی استفاده می کنند اما بی شک هیچ ارتباطی بین توانایی هشت پا با پیش بینی بازیهای جام جهانی نیست.

کهرم حضور هشت پا در بازار تبلیغات رسانه ها را برای سرگرمی و ایجاد فضای هیجان انگیز دانست و تاکید کرد: این پیشگویی ها هیچ ارزش علمی ندارد.
هنوز اولین سطر را نخوانده
تو را به خاطر آوردم و شب هاي مهتاب را...
ولی نه...!! باید ترک کنم
هم تو را....هم شعر را .... و هم‌‌‌٬ همه ی شب هایی را که به ماه نگاه می کردم...

======================================

مسابقه پیش بینی نتایج لیگ برتر ( اگه دوست داشتی یه سر بزن دوست من )
قدیمی 07-10-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

پیش فرض هشت‌پای پیشگو و دوستانش

پل اولین موجودی نیست که دارای قابلیت‌های ماوراء طبیعی است.

استفاده از حیوانات برای پیشگویی اتفاقات آینده سابقه طولانی در تاریخ دارد. برای مثال "جگربینی" یکی از کارهایی است که در دوران باستان توسط بابلی‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها انجام می‌شده‌ است.

جگربینی شکلی از پیشگویی در دوران باستان بود که با بررسی شکل اعضای درونی مانند قلب و جگر حیوانات اتفاقات آینده را پیش‌بینی می‌کردند.

برای مثال بعضی از نشانه‌ها در این اندام نشان دهنده به وجود آمده فاجعه‌های طبیعی یا غیر طبیعی در آینده بود.

اعتقاد به توانایی حیوانات در پیشگویی آینده از این واقعیت سرچشمه می‌گیرد که بعضی از حیوانات می‌توانند تغییراتی را حس کنند که انسان قادر به شناسایی آن‌ها نیست.

این اعتقاد در بین بسیاری از مردم وجود دارد که بعضی از حیوانات مانند مارها می‌توانند حوادث طبیعی مانند زمین‌لرزه‌ها یا سونامی‌ها را پیش‌بینی کنند. نظریه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد حیوانات می‌توانند لرزش‌های زمین یا تغییرات آب و هوایی را احساس کنند.

برای مثال قرن‌هاست که این اعتقاد وجود دارد که دراز کشیدن گاوها نشانه بارش باران است.

در بین آمریکایی‌ها حتی این اعتقاد وجود دارد که موش خرماها در پیش‌بینی آب و هوا از دیگر حیوانات ماهرتر هستند.

نتایج یک تحقیق در سال 2004 هم نشان داد که سگ‌ها می‌توانند پیش‌بینی کنند که چه زمانی یک کودک دچار حملات صرع خواهد شد. از بین 60 سگی که روی آن‌ها تحقیق شد، 15 درصد آن‌ها قادر بودند به طور مداوم پیش‌بینی کنند که چه زمانی به بیمار حمله صرع دست خواهد داد.

اگرچه بعضی از حیوانات قابلیت‌های پیش‌بینی ماورای آن‌چه معمولا ما از حیوانات انتظار داریم از خود نشان می‌دهند.

برای مثال گربه‌ای به نام اسکار امسال تیتر خبری بسیاری از روزنامه‌های و خبرگزاری‌ها شد. این حیوان می‌تواند زمان مرگ افرادی را که در مرکز پرستاری و توانبخشی استریت هاوس در رد ایسلند نگهداری می‌شوند را پیش‌بینی کند.

این گربه با حلقه زدن در کنار بیماران، اعلام می‌کند که فرد مورد نظر تا چند ساعت آینده خواهد مرد. این گربه تا کنون به درستی 50 مرگ را پیش‌بینی کرده و با این قابلیت شگفت‌انگیز، بسیاری را متعجب کرده است.

البته چند سگ هم دارای این توانایی ماوراء طبیعی بودند. اسکامپ سگی که در یک مرکز نگهداری سالمندان در اوهایو زندگی می‌کرد و بودی که در هونولولوی آمریکا بود نیز توجه خاصی به افراد در حال مرگ داشتند.

از دیگر رقبای پل می‌توان به یک سگ شگفت‌انگیز به نام جیم اشاره کرد.

در دهه 1930 جیم دارای توانایی شگفت‌انگیزی در درک دستورات بود و حتی می‌توانست دستوراتی را به زبان‌های بیگانه، به کد مورس و حتی به صورت خلاصه را بفهمد.

یک سگ نیز اعلام شده بود دارای قابلیت‌های شگفت‌انگیزی است به طوری که توانسته بود قهرمان هفت دوره دربی‌های کنتاکی از سری مسابقات بیسبال جهانی و حتی جنسیت نوزادان متولد نشده را پیش‌گویی کند.
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 07-14-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

پیش فرض هشت‌پا به سمت غذای بهتر می‌رود نه پرچم کشورها

هشت‌پاها جانورانی وحشی هستند و غیر قابل کنترل. هوش آن‌ها غریزی است و این‌طوری نیست که بگوییم می‌توانند مثل انسان هوش خود را افزایش دهند.

این‌که یک هشت‌پا مسابقه‌های فوتبال را پیش‌بینی کند و همه آن‌ها درست از آب درآید نکته عجیبی است. در واقع نمی‌توان باور کرد که همه این مسابقه‌ها را یک هشت‌پا پیش‌بینی کرده باشد. شخصا فکر می‌کنم پیش‌بینی‌ها توسط یک فرد دیگر انجام می‌شود و طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که هشت‌پا به سمت ظرف مورد نظر کشیده شود.

یعنی غذاهای داخل دو ظرف را طوری در نظر می‌گیرند که یکی نسبت به دیگری، جذابیت بیشتری برای هشت‌پا داشته باشد. این موضوع را می‌توان از دو جنبه در نظر گرفت. اولین جنبه می‌تواند این باشد که این هشت‌پا به طور اتفاقی و کاملا شانسی از یک ظرف غذا می‌خورد و برحسب اتفاق همان تیم برنده مسابقه می‌شود. اما جنبه دیگر این است که غذاها دست‌کاری شده‌اند و هشت‌پا ناخواسته به طرف ظرفی کشیده می‌شود که مسئولان آکواریوم می‌خواهند.

از نظر علمی، تنها غذا است که برای هشت‌پا اهمیت دارد. هشت‌پا نه به پرچم کشورها کاری دارد نه به ظرفی که غذا داخل آن است بلکه خود غذا برای هشت‌پا مهم است. بنابراین نمی‌توان گفت هشت‌پا انتخابی بین رنگ‌های پرچم‌ها یا بین ظرف‌های غذا دارد. تنها انتخاب او، انتخاب غذا است که می‌توان در مورد یکی نبودن محتویات داخل ظرف‌ها مشکوک بود.

به همین دلیل است که من فکر می‌کنم یک نیروی انسانی پشت این قضیه است. چیزی که من می‌دانم این است که «کشیده شدن به سمت غذا» طبیعی است نه «کشیده شدن به سمت ظرف‌های مختلف». هشت‌پا در کشیده شدن به سمت ظرفی که پرچم آلمان یا اسپانیا را دارد، اراده‌ای ندارد. این جانور مثل هر موجود گرسنه دیگری، تنها به سمت غذا می‌رود و برایش مهم نیست ظرفی که از داخل آن غذا برمی‌دارد چه رنگی باشد.

البته هشت‌پاها موجودات باهوشی هستند و می‌دانند کدام غذا برایشان بهتر است. به همین دلیل به سمت ظرفی کشیده می‌شوند که غذای بهتر داخل آن قرار دارد.

ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 07-14-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

ممنون امید خان از اطلاعات خوبتون.
اگر امکان داره لطفا لینک اخبار هم ذکر کنید...با تشکر
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 07-15-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

احتمال انتقال پل پیشگو به باغ وحش مادرید

مسئولان باغ وحش مادرید آماده اند تا با محقق کردن خواسته های آلمانی ها، پل پیشگو را به پایتخت اسپانیا منتقل کنند

سایت گل- پل پیشگو، هشت پای معروفی که هشت پیش بینی اش در رقابتهای جام جهانی همگی درست از آب در آمد، ممکن است در بازه زمان کوتاهی به مادرید منتقل شود.

این هشت پا که در جریان رقابتهای جام جهانی به پیش گویی نتیجه دیدارهای تیم ملی آلمان می پرداخت، در نهایت تیم ملی اسپانیا را قهرمان رقابتهای جام جهانی معرفی کرد؛ اتفاقی که در نهایت رخ داد و اسپانیا با غلبه بر هلند به عنوان قهرمان جام جهانی برگزیده شد.

اکنون مسئولان باغ وحش مادرید در نظر دارند تا طبق درخواست هوادارانشان حتی برای مدت کوتاهی هم که شده پل را به باغ وحش این شهر بیاورند. سخنگوی باغ وحش مادرید در صحبتهایی به خبرگزاری افه اسپانیا اعلام کرد که مسئولان آکواریوم باغ وحش مادرید آماده اند تا به هر خواسته ای از سوی مسئولان آکواریوم اوبرهاوزن آلمان تن در دهند تا پل پیشگو در زودترین زمان ممکن به مادرید منتقل شود.

به همین دلیل هم صحبت از مبادله پل با هر جانور دیگری که در باغ وحش شهر مادرید است به میان آمده. البته سران باغ وحش مادرید آماده اند تا از نظر اقتصادی نیز هزینه انتقال پل را متقبل شوند.

در صورتی که پل پیش گو در نهایت به آکواریوم باغ وحش مادرید منتقل شود، مسئولان این آکواریوم آماده اند تا بهترین شرایط را برای او در نظر بگیرند.پل پیشگو برای اسپانیایی ها حکم یک قهرمان را دارد.
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 07-18-2010
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

پل پيشگو در آلمان ماندگار شد

يكي از مسؤولان باغ وحش شهر مادريد در اين رابطه گفت:« ما آماده ايم تا با حداکثر امکانات و نهايت محبت پذيراي پل باشيم، چرا که تمام اسپانيايي ها از زماني که پل قهرماني تيم ملي کشورمان را پيش بيني کرد، محبت ويژه اي به او دارند

سایت گل- پل پيشگو به خاطر پيش بيني هاي 100 درصد دقيقش از نتايج بازيهاي جام جهاني ، يکي از معروفترين چهره ها و شايد برترين جاذبه هاي رقابتهاي جام جهاني بود. پس از کش و قوسهاي فراوان مشخص شد که اين هشت پاي سرشناس در نهايت در آکواريوم اوبرهاوزن آلمان خواهد ماند. اين در حالي است که مسؤولان آکواريوم مادريد تلاشهاي زيادي را براي خريداري اين هشت پاي معروف انجام دادند.

مسؤولان آکواريوم اوبرهاوزن آلمان اعلام کردند که به دليل سن بالاي اين هشت پا، احتمال انتقال او مقدور نيست، چرا که اين هشت پا اکنون دو سال و نيم عمر دارد و عمر معمول اين گونه جانوران تنها 4 سال است. اين در حالي است که آکواريومها و باغ وحشهاي متعددي در اسپانيا در فکر خريداري پل پيشگو بودند. مسؤولان آکواريوم باغ وحش مادريد، آماده بودند تا با بهبود رقم پيشنهادي شان تحت هر شرايطي پل را به آکواريوم خود بياورند و حتي آماده بودند تا او را به صورت موقت به مادريد آورده و در ازاي پل هر جانوري که مورد درخواست مالکان پل بود، به آلمان بفرستند.

در اين ميان تانيا مونزيگ، سخنگوي آکواريوم سي لايف اوبرهازن گفت:« ما با مسؤولان باغ وحش مادريد در تماس نيستيم. ما هيچ چيزي در مورد مبادله احتمالي پل با جانور ديگري و يا انتقال پل به مادريد نمي دانيم.»
در اين ميان مونزيگ با اشاره به اين نکته که در منطقه کارباينوي اسپانيا، محله اي به نام پل نامگذاري شده، به اين نکته اشاره کرد که شهردار اين منطقه که يکي از شهرهاي شمالي اسپانياست هفته آينده به آلمان سفر خواهد کرد تا پلاک و مجسمه کوچکي را به عنوان يادگاري به پل هديه کند.

* باغ وحش مادريد: پاسخي نگرفته ايم

صحبتهاي مسؤولان سي لايف اوبرهاوزن از سوي سران باغ وحش مادريد بي جواب نمانده است. مسؤولان آکواريوم باغ وحش مادريد اعلام کرده اند که هيچ پاسخي در راستاي درخواست روز چهارشنبه شان براي قرض گرفتن پل دريافت نکرده اند. يکي از مسؤولان باغ وحش مادريد اعلام کرد که سران مربوطه روز چهارشنبه درخواستي را براي حضور قرضي پل پيشگو در باغ وحش مادريد براي مسؤولان سي لايف اوبرهاوزن ارائه کرده اند و اميدوار بودند تا اين معامله و مذاکرات به ثمر بنشيند و در انتظار پاسخي از سوي مسؤولان آلمان بودند که هنوز پاسخي دريافت نکرده اند.

مسؤولان آکواريوم مادريد تمايل زيادي دارند تا پل را به عنوان يکي از جانواران آکواريومشان در اختيار داشته باشند، چرا که در طول اين مدت درخواستهاي بيشماري را از سوي بازديد کنندگانشان براي انتقال پل از آلمان به مادريد داشته اند. از همين رو، آنها تماسهايي را با همتايانشان در اوبرهاوزن آلمان آغاز کردند تا از آنها درخواست کنند تا پل را به صورت قرضي به مادريد بفرستند و اعلام کردند که با حداکثر امکانات موجود پذيراي پل خواهند بود و حتي حاضرند تا اين جانور را با جانوري ديگر مبادله کنند.

يکي از مسؤولان باغ وحش شهر مادريد در اين رابطه گفت:« ما آماده ايم تا با حداکثر امکانات و نهايت محبت پذيراي پل باشيم، چرا که تمام اسپانيايي ها از زماني که پل قهرماني تيم ملي کشورمان را پيش بيني کرد، محبت ويژه اي به او دارند.»

انتقالي که نبايد اميدي به آن داشت؛ چرا که پل تا پايان عمر کوتاهش در اوبرهاوزن به سر خواهدبرد.
ولی نه...!! باید ترک کنم

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)