بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-24-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض دانستنیهای جدید پزشکی

شناسایی سه ژن جدید عامل بروز آلزایمر

پژوهشگران فرانسوی و انگلیسی سه ژن مرتبط با بیماری آلزایمر را کشف کردند و نشان دادند که این ژنها می توانند موجب کاهش 20 درصد موارد متاثر از این بیماری شوند.

محققان دانشگاه کاردیف انگلیس و انیستیتو پاستور فرانسه سه ژن به نامهای Clu، Picalm و Cr1 را یافتند که می توانند راهی جدید در درمان بیماری آلزایمر ارائه کنند. درحال حاضر 26 میلیون نفر در سراسر دنیا از این بیماری رنج می برند که این رقم تا سال 2050 به رقم 100 میلیون خواهد رسید.

گروه انگلیسی این تحقیقات با نقشه برداری کامل ژنتیکی 16 هزار داوطلب در هشت کشور اروپایی موفق شد دو ژن Clu و Picalm را شناسایی کند و تیم فرانسوی نیز با مطالعه بر روی 6 هزار فرد متاثر از آلزایمر و 9 هزار فرد سالم در کشورهای فرانسه، بلژیک، فنلاند، ایتالیا و اسپانیا ژن Clu و سومین جهش ژن CR1 را کشف کرد.

براساس گزارش نیچر ژنتیک تا پیش از این تحقیقات تنها چهار ژن مرتبط با بیماری آلزایمر شناخته شده بود.

به گفته این محققان، ژن Clu پروتئین "کلاسترین" را تولید می کند. این پروتئین یک عملکرد حفاظتی روی مغز دارد و نشان می دهد که 10 درصد از موارد آلزایمر به دلیل جهشهای حاضر بر روی این ژن است.

ژن Picalm بر روی سیناپسها (اتصالات میان سلولهای مغز) عمل می کند، در حمل و نقل مولکولهای حاضر در سلولهای عصبی شرکت داشته و به تشکیل حافظه و عملکردهای بالای مغزی کمک می کند. جهشهای این ژن عامل 9 درصد از موارد ابتلا به آلزایمر است.

ژن Cr1 نیز در پنج درصد از موارد بیماران حضور دارد. این در حالی است که ژنی با عنوان Nota Apoe4 که 15 سال قبل کشف شد مسئول ظهور بیماری در 20 تا 25 درصد از موارد است.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 09-24-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض به سيگاري‏ها مواد آنتي اكسيدان هم كمكي نمي‏كند

به سيگاري‏ها مواد آنتي اكسيدان هم كمكي نمي‏كند

نتايج بررسي گروهي از پژوهشگران نشان داده است، مصرف تركيبات آنتي اكسيدان از بروز بيماريهاي قلبي - عروقي در مردان سيگاري پيشگيري نمي‏كند.

گروهي از پژوهشگران در فنلاند، با بررسي بيش از 29هزار تن از مردان سيگاري دريافتند، مردان سيگاري حتي با مصرف تركيبات آنتي اكسيدان نيز نمي‏توانند از عوارض قلبي عروقي ناشي از سيگار كشيدن در امان بمانند. نتايج اين بررسي نشان داد مصرف برخي مكمل‏هاي ويتاميني، نه تنها در پيشگيري از سكته قلبي در افراد سيگاري تأثيري ندارد،بلكه احتمال بروز سكته قلبي را در اين افراد افزايش نيز مي‏دهد. با توجه به اينكه نتايج به دست آمده از اين تحقيق با نتايج ديگر تحقيقاتي تناقض دارد، پژوهشگران بررسي‏هاي بيشتر را در اين باره ضروري مي‏دانند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 09-24-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كمبود ويتامين D و سرطان سينه

كمبود ويتامين D و سرطان سينه

مطالعات جديد نشان مي‏دهد ويتامين Dاز بروز سرطان سينه جلوگيري مي‏كند و نبود آن ممكن است موجب بروز بيماري سرطان سينه در زنان شود. بر اساس تحقيقات مزبور زناني كه نوع خاص ژن مربوط به شكستن مولكولهاي اين ويتامين را دارند، دو برابر بيشتر در خطر ابتلا به سرطان سينه قرار دارند. بر اساس پژوهش‏هاي محققان بيمارستان سنت جورج آمريكا بر روي 39زن مبتلا به سرطان سينه و حامل اين ژن و نيز 427زن سالم، زناني كه به سرطان سينه مبتلا بودند به طور چشمگيري حامل نوع خاص ژن شكستن ويتامين بودند و زنان سالم هيچ كدام از اين ژن را نداشتند. همچنين در زنان حامل اين ژن در صورت ابتلا به سرطان، پيشرفت بيماري سريعتر خواهد بود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 09-24-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض کشف روشی جدید برای تولید واکسن ایدز

کشف روشی جدید برای تولید واکسن ایدز

محققان در لابراتوار تحقیقاتی اسکریپز موفق به یافتن نشانه هایی شده اند که می تواند آنها را به سوی روشی جدید برای تولید واکسن ایدز راهنمایی کند.

کشف ذرات سیستم دفاعی بدن که به ویروس HIV حمله می کنند می تواند در نهایت مسیر تولید واکسنی به منظور محافظت از انسانها در برابر این بیماری لاعلاج و عفونی را هموار سازد.

محققان با استفاده از فناوری جدیدی خون بیش از هزار و 800 مبتلا به ایدز که دارای دو ترکیب آنتی بادی خنثی کننده ویروس ایدز بودند را مورد بررسی قرار دادند. طی این بررسی ها قسمتی جدید از ویروسها که توسط آنتی بادی مورد هجوم قرار می گرفتند شناسایی شد که شناسایی این بخش می تواند روشی جدید را به منظور تولید واکسن ایدز ارائه کند.

از زمانی که اپیدمی ایدز در اوایل دهه 1980 آغاز شد بیش از 25 میلیون انسان در سرتاسر جهان در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند و سازمان بهداشت جهانی تعداد مبتلایان کنونی این بیماری را 33 میلیون نفر تخمین زده است. تا کنون درمان قطعی برای ایدز ارائه نشده است و تنها مخلوطی از انواع داروها می تواند ویروس بیماری را تحت کنترل داشته باشد.

در واقع تمامی تلاشهایی که تا کنون برای تولید درمان ایدز انجام گرفته اند با شکست مواجه شده اند و این شکستها ناشی از تغییر حالت مداوم ویروس است به شکلی که هر یک از مبتلایان توسط نسخه ای متفاوت از ویروس HIV آلوده می شوند که هر کدام واکنشهای متفاوتی نسبت به سیستم ایمنی بدن از خود نمایان می کنند.

به گفته محققان یافته جدید به صورت قطعی قادر به تولید واکسن ایدز نخواهد بود اما می تواند روشهای موثرتر و بهتری را برای تولید واکسن نمایان سازد. آزمایش بر روی خون بیماران نشان داد در حدود 10 درصد از افرادی که خون آنها مورد بررسی قرار گرفته است، واکنشهای قدرتمند آنتی بادی در برابر ویروس از خود نشان می دهند.

امید بر این است تا با استفاده از این آنتی بادی ها و حتی نمونه های قویتری ازآنها در بدن افراد دیگر بتوان به درمان بیماران پرداخت اما هدف نهایی محققان تولید واکسنی است که بتواند از آلودگی افراد جلوگیری کند.

بر اساس گزارش رویترز، دو آنتی بادی شناسایی شده با نامهای PG9 و G16 اولین پادتنهای HIV به شمار می روند که طی 10 سال مطالعه کشف شده اند. این پادتنها منطقه ای از ویروس را که برای آلوده سازی مورد استفاده قرار می گیرد مورد هجوم خود قرار می دهند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 09-24-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مصرف چاي سبز در تعديل اختلالات چربي خون بيماران ديابتي موثر است

مصرف چاي سبز در تعديل اختلالات چربي خون بيماران ديابتي موثر است

يافته هاي يک پايان نامه کارشناسي ارشد، مصرف چاي سبز در بيماران ديابتي را جهت تعديل اختلالات چربي خون اين افراد توصيه مي کند.

خديجه ميرزايي، دانش‌آموخته علوم بهداشتي در تغذيه از دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد خود با راهنمايي دکتر محمد جواد حسن زاده عملکرد عصاره چاي سبز بر کنترل بيماري ديابت و کنترل اختلالات متابوليکي درميان 105 بيمار مبتلا به ديابت نوع دو را بررسي کرد.

جامعه نمونه به طور تصادفي 105 بيمار مبتلا به ديابت نوع 2 به دو گروه مداخله با چاي سبز و کنترل تقسيم شدند و گروه مداخله به مدت هشت هفته روزانه سه کپسول عصاره چاي سبز 500 ميلي گرم سين از هر وعده غذايي اصلي و گروه کنترل نيز به همين نحو در طول زمان مداخله کپسول دارونما دريافت کردند.

در اين پايان نامه ارزيابي هاي آزمايشگاهي وتن سنجي پروفايل چربي غلظت و سفاتين آديپونکتبن و انسولين درحالت ناشتا و نيز محاسبه WHR, BM1 قبل و بعد از انجام مداخله و ژنوتيپ پلي مرفيم افراد مورد مطالعه انجام شد.

يافته هاي اين پايان نامه حاکي است که از تاثيرات مثبت عصاره چاي سبز بر تغييرات پارامترهاي باليني اختلاف معناداري در کاهش سطوح تري گلسيريد(LDL) و توتال کلسترول بيماران با ژنوتيپ(tt) در مدت مداخله است و نيز در ژنوتيپ(GG) فقط تغييرات کلسترول توتال اختلاف معناداري پس از مداخله داشت

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)